Militavia és a HTKA

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Gratulazione, kéne neked egy Légiharc Tanszék a Közszolgálatin. Nekünk laikusoknak meg hézagpótló.
Hát, ez erős túlzás. Az összefoglalóbna levő szellemi termék alsó hangon 1/3-a nem az enyém, én is mástól tanultam meg és arra építkeztem tovább. Newton is megmonta, "óriások vállán állva messzebbre ellátsz". Valóban könnyebb így. :)
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 001
113
Hát, ez erős túlzás. Az összefoglalóbna levő szellemi termék alsó hangon 1/3-a nem az enyém, én is mástól tanultam meg és arra építkeztem tovább. Newton is megmonta, "óriások vállán állva messzebbre ellátsz". Valóban könnyebb így. :)

Te is tudod, hogy a felsőoktatásban, kutatásban is javarészt egymásra épülnek az ismeretek és zömében hozott anyagból dolgozunk.
Már azok rendszeresítése, új kontextusba helyezése is komoly erőfeszítést kíván.
A teljesítmény az teljesítmény és ezt el kell ismerni.:):hadonaszos:
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 001
113
Te is tudod, hogy a felsőoktatásban, kutatásban is javarészt egymásra épülnek az ismeretek és zömében hozott anyagból dolgozunk.
Már azok rendszeresítése, új kontextusba helyezése is komoly erőfeszítést kíván.
A teljesítmény az teljesítmény és ezt el kell ismerni.:):hadonaszos:

Tulajdonképpen annyit kellene csinálni, keresni egy befektetőt, aki mondjuk megfinanszírozza a jogdíjas dolgokat, és aztán rendesen kiadni ISBN-számmal és forgalmazni boltokban legálisan, mert szellemi termék és jogosult lenne úgy maximális védelemre. Lehet pár könyvkiadót meg kéne keresni, leülni és dumálni velük. Régen otthagytam már a könyvszakmát, ezért sajna túl sok konkrétumot nem tudok, de szerintem egy pár kört megérne. Zrínyi, Műszaki, csak mondtam valamit, bár a kisebbek is fogékonyak ilyenre véleményem szerint.
 
M

molnibalage

Guest
Tulajdonképpen annyit kellene csinálni, keresni egy befektetőt, aki mondjuk megfinanszírozza a jogdíjas dolgokat, és aztán rendesen kiadni ISBN-számmal és forgalmazni boltokban legálisan, mert szellemi termék és jogosult lenne úgy maximális védelemre. Lehet pár könyvkiadót meg kéne keresni, leülni és dumálni velük. Régen otthagytam már a könyvszakmát, ezért sajna túl sok konkrétumot nem tudok, de szerintem egy pár kört megérne. Zrínyi, Műszaki, csak mondtam valamit, bár a kisebbek is fogékonyak ilyenre véleményem szerint.
Teljesen esélytelen. Az F-15 írásnál is az volt, ahogy egy röntgenrajz licenszídja akár 2000 euró is lehet. A HT összefoglalóban orosz könyvekből, lőszabályzatokból régi manualokból és titkosítás alól feloldott anyagokból vannak diagramok, nem is beszélve az F-16CJ supplementről, ami bár elérhető a neten, a külföldi repszimes fórumokon nem mindig szeretik, ha kirakod a linkjét.

Ennek fényében elég egyértelmű, hogy könyvként ezt kiadhatatlan. Már eleve ott kezdődik, hogy szerinted meg sem vennék sokan, mert túl HC. Nézd meg, hogy az átlagos könyvesboltban milyen könyvek vannak a témába. Szép nagy képek, kevés szöveg, az is semmitmondó vagy hülyeség. Ez meg ingyen elérhető "csak" meg kell találni a HTKA-t.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 906
8 212
113
Molninak igaza van. Ebben a formátumban kiadhatatlan. Egyébként ki lehetne adni, de kéne egy szerkesztő, aki a kemény anyagokat emészthető formátumra iratja, illetve és egy grafikus, mivel a manuálokban, stb. vannak olyan ábrák amelyeket magyarítva, és újrarajzolva már ki be lehetne rakni. Persze videomellékleteteket nem. Amúgy az egyébként nagyszerű mű problémája a kiegyensúlyozatlanság. Bizonyos fejezeteknél sokkal mélyebb ismereteket ad (pld. SAM-ek) mint más fejezetekben. De ez azért van, mert egyrészt nem volt szerkesztő, hanem a Mű gazdája, másrészt, minden mondhatni egyszerzős műnél vannak olyan részek amelyek hangsúlyozottabbak, mint más fejezetek. Illetve ahhoz volt megfelelő szakirodalom, vagy éppen az érdekelte a szerzőt, stb. Ennek ellenére szerintem meg lehetne szerkeszteni stb. de annyi munka lenne, és valószínűleg olyan csekély számban vennék meg, hogy gazdaságilag és a vele töltött idő sem éri meg. (ha Molni valahol Angliában, Amerikában élne, és az lenne az anyanyelve, akkor ezt valószínűleg ott simán megoldanák, mert azért ott van számos ilyen könyvkiadó.)
Saját szűkebb kiadó ismeretségeiben, az lenne a baj vele, hogy különszám kéne hozzá, lebutítás, újraszerkesztés, (ehhez megfelelő támogatás) valamint ciki lenne, hogy ilyen művet nem valami sokcsillagog hivatásos katona írta, pld. nyugállományban, hanem egy civil... :)... Ja tényleg kéne egy valami lótuszfaktusz katonaisten aki előszavat írna hozzá.. :)
Nyugati kiadó ismerőseimnél pedig ez nekik legalábbis angolul kéne, és átszerkesztenék, de nem férne bele a saját katonai repülősmagazinjuk profiljába.. (Túl szakmai)
 
M

molnibalage

Guest
Molninak igaza van. Ebben a formátumban kiadhatatlan. Egyébként ki lehetne adni, de kéne egy szerkesztő, aki a kemény anyagokat emészthető formátumra iratja, illetve és egy grafikus, mivel a manuálokban, stb. vannak olyan ábrák amelyeket magyarítva, és újrarajzolva már ki be lehetne rakni. Persze videomellékleteteket nem. Amúgy az egyébként nagyszerű mű problémája a kiegyensúlyozatlanság. Bizonyos fejezeteknél sokkal mélyebb ismereteket ad (pld. SAM-ek) mint más fejezetekben. De ez azért van, mert egyrészt nem volt szerkesztő, hanem a Mű gazdája, másrészt, minden mondhatni egyszerzős műnél vannak olyan részek amelyek hangsúlyozottabbak, mint más fejezetek. Illetve ahhoz volt megfelelő szakirodalom, vagy éppen az érdekelte a szerzőt, stb. Ennek ellenére szerintem meg lehetne szerkeszteni stb. de annyi munka lenne, és valószínűleg olyan csekély számban vennék meg, hogy gazdaságilag és a vele töltött idő sem éri meg. (ha Molni valahol Angliában, Amerikában élne, és az lenne az anyanyelve, akkor ezt valószínűleg ott simán megoldanák, mert azért ott van számos ilyen könyvkiadó.)
Saját szűkebb kiadó ismeretségeiben, az lenne a baj vele, hogy különszám kéne hozzá, lebutítás, újraszerkesztés, (ehhez megfelelő támogatás) valamint ciki lenne, hogy ilyen művet nem valami sokcsillagog hivatásos katona írta, pld. nyugállományban, hanem egy civil... :)... Ja tényleg kéne egy valami lótuszfaktusz katonaisten aki előszavat írna hozzá.. :)
Nyugati kiadó ismerőseimnél pedig ez nekik legalábbis angolul kéne, és átszerkesztenék, de nem férne bele a saját katonai repülősmagazinjuk profiljába.. (Túl szakmai)
Nagyon, nagyon távlati terv, hogy apránként lefordítanám (gyakorolnám az angol is), de az helyenként átírás is lenne. Kétlem, hogy az átlag nem magyar olvasót kicsit is érdekelné az, hogy a MHN és a szovjet erők itthon hogyan voltak.

Az angol nyelven kiadást is rizikósnak érezném, erős kétségeim vannak, hogy ki vállalná be és hogyan...
Az írás lelke az, hogy linkelt videóanyag is van mellé, mert van amit képtelenség szóban vagy ábrákkal elamagyarázni, de videón érthető. A linkelt anyagok nagy része mind jogvédett, csak a YT megtűri (?) ezeket.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Cifu

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Nagyon, nagyon távlati terv, hogy apránként lefordítanám (gyakorolnám az angol is), de az helyenként átírás is lenne. Kétlem, hogy az átlag nem magyar olvasót kicsit is érdekelné az, hogy a MHN és a szovjet erők itthon hogyan voltak.

Az angol nyelven kiadást is rizikósnak érezném, erős kétségeim vannak, hogy ki vállalná be és hogyan...
Az írás lelke az, hogy linkelt videóanyag is van mellé, mert van amit képtelenség szóban vagy ábrákkal elamagyarázni, de videón érthető. A linkelt anyagok nagy része mind jogvédett, csak a YT megtűri (?) ezeket.
Ez íg veszett, de ha csinálsz egy YT csatornát mint pl. a Binkov Battleground az biztosan működne.
 
M

molnibalage

Guest
Ez íg veszett, de ha csinálsz egy YT csatornát mint pl. a Binkov Battleground az biztosan működne.
Annyira nem szép az élőszavasom és a csatorna érdemeit elismerve a témák túl komplexek ahhoz, hogy az ember videót csináljon róla... A valódi kemény tartalom nem közölhető le úgy.
 
M

molnibalage

Guest
BTW angolra fordításba bárki beszállhatna, mert angoul azért ez kb. egy nagyságrenddel több embert is elérhetne, mint magyarul. ;)
 
M

molnibalage

Guest
Amúgy az egyébként nagyszerű mű problémája a kiegyensúlyozatlanság. Bizonyos fejezeteknél sokkal mélyebb ismereteket ad (pld. SAM-ek) mint más fejezetekben.
Mit r miért tekintesz kiegyensúlyozatlannak? Tény, hogy a SAM a közepén nagyon nagy részt öltel fel, de előtte és a mű végén megint a repcsikhez kanyarodik vissza az írás.

1-243 oldalak között túlnyomó részt repcsikről van szó, a radar elmélet részek a SAM-ra is állnak.
243-265 között fele-fele.
265-603 SAM, ez tényleg masszív.
603-768 oldal után azonban a végig szinte csak repcsi.
768 után az éles bevetések az repcsi vs SAM tehát fele-fele.

Ez alapján a "tisztán" légvédelem vs. repcsik oldalszáma:

Repcsi
240 + 10 + 160 + 15 = kb. 425 oldal (az első 243 oldalr 100% repcsinek vettem)

Légvédelem
kb.
360 oldal.

Az átlapoló részeknet nézve szerintem kiegyensúlyozott. Azért tűnhet annak, mert a SAM rendszerek konkrét képességeit felvázoltam, addig repülőgépeket egyenkét ilyen részletekbe menően nem elemeztem, mert fizikai képtelenség lenne.

De ez azért van, mert egyrészt nem volt szerkesztő, hanem a Mű gazdája, másrészt, minden mondhatni egyszerzős műnél vannak olyan részek amelyek hangsúlyozottabbak, mint más fejezetek.
Ez több szerzős mű. A Navigáció fejezetet Cifu írta én alig javítottam bele és tettem hozzá pár mondatnál többet. Haditengerészeti légvédelm dettó. A SAM rész is csak azért lett annyira bő, mert volt Hpasp és sokan mások.


Illetve ahhoz volt megfelelő szakirodalom, vagy éppen az érdekelte a szerzőt, stb.
Ezek csak kibővítették az adott fejezeteket, de a struktrúa ettől már 1 éve rögzítve volt szinte végleges formában. A kérdés csak az volt, hogy mennyire legyen bő. Csak az idő elfogyott, ezért az aerodinamika rész, a repüzemeltetés, repbiztonság, stb. olyan rohamtempóban készült, hogy ehaj. Meg mivel közvetlenül harcképességgel csak részben van kapcsolat, ezért ezt a rövidítést bevette a gyomrom.

Ennek ellenére szerintem meg lehetne szerkeszteni stb. de annyi munka lenne, és valószínűleg olyan csekély számban vennék meg, hogy gazdaságilag és a vele töltött idő sem éri meg. (ha Molni valahol Angliában, Amerikában élne, és az lenne az anyanyelve, akkor ezt valószínűleg ott simán megoldanák, mert azért ott van számos ilyen könyvkiadó.)
Hááááááááááát... Az F-16CJ diagramok elvileg minősítette adatok... :)

Saját szűkebb kiadó ismeretségeiben, az lenne a baj vele, hogy különszám kéne hozzá, lebutítás, újraszerkesztés, (ehhez megfelelő támogatás) valamint ciki lenne, hogy ilyen művet nem valami sokcsillagog hivatásos katona írta, pld. nyugállományban, hanem egy civil... :)
Erre eddig nem is gondoltam...

... Ja tényleg kéne egy valami lótuszfaktusz katonaisten aki előszavat írna hozzá.. :)
Felőlem...

Nyugati kiadó ismerőseimnél pedig ez nekik legalábbis angolul kéne, és átszerkesztenék, de nem férne bele a saját katonai repülősmagazinjuk profiljába.. (Túl szakmai)
Ezért is lett ingyenes.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd
M

molnibalage

Guest
Azért találok súlyosabb elgépeléseket is az írásban. A TVC-nél a diagram felirata hibás...
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Tulajdonképpen annyit kellene csinálni, keresni egy befektetőt, aki mondjuk megfinanszírozza a jogdíjas dolgokat, és aztán rendesen kiadni ISBN-számmal és forgalmazni boltokban legálisan, mert szellemi termék és jogosult lenne úgy maximális védelemre. Lehet pár könyvkiadót meg kéne keresni, leülni és dumálni velük. Régen otthagytam már a könyvszakmát, ezért sajna túl sok konkrétumot nem tudok, de szerintem egy pár kört megérne. Zrínyi, Műszaki, csak mondtam valamit, bár a kisebbek is fogékonyak ilyenre véleményem szerint.

Valahol jó olvasni ilyen véleményeket, valahol meg szomorú, hogy a realitások milyen messze vannak. Menj be egy könyvesboltba. Fogsz találni valódi katonai ismeretterjesztő könyveket? Én a múltkor a Libriben egyetlen egyet sem találtam.

20 évvel ezelőtt azért még tudtam venni például Bill Gunston könyveket (még ha most jót is röhögök azon, hogy az 1990-es években is már mennyire elavult volt a bennük lévő ismeretanyag). Azóta az ilyen könyvek is eltűntek, nincsenek, mert nincs rájuk kereslet, vagy legalábbis üzleti szempontból nem mérhető. Persze II.Vh-s könyvek akadtak, de ezek inkább történelmi könyvek, és nem katonai ismeretterjesztés...

A már sokszor említett jogvédett tartalmak is olyanok, amelyek a legoptimistább hozzáállás szerint is soktízmillió forintos befektetést igényelnének. Egy olyan könyvért, amelyből mennyit lehet eladni? Ezer darabot mondjuk 10 év alatt? Függően persze az ártól, mert ha el szeretnéd adni látni belőle, akkor adhatod maximum pár ezer forintért. Több tízezer (ne adj isten százezer) forintért pedig senki sem fogja megvenni. A kör bezárul.

Én most a zeneiparban dolgozok, az ugyanez pepitában. Idén bezár(t) a VTCD, ezzel megszűnt a fizikai hanghordozók hazai gyártása. A vérmérsékletétől és a nézetétől függően lehet ezt kezelni, a lényeg az, hogy üzletileg mára szépen lassan veszteségessé vált a fizikai hanghordozók kiadása. Mégis vannak olyanok, akik azért írnak / telefonálnak, hogy miért nem adjuk ki ezt vagy azt CD-n vagy Vinylen. A cég utolsó Vinyl gyártását én intéztem, úgy kellett feltúrnom a netet, hogy találjak egy japán céget, aki hajlandó 100db-os mennyiséget legyártani....

A könyvipar ugyan ez. Csak azzal foglalkozik mindenki, amiből pénzt lehet csinálni. Ebben nincs semmi probléma, de itt befektetőt, kiadót keresni felesleges, mert üzletileg ez egy veszett balta nyele...
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Ez íg veszett, de ha csinálsz egy YT csatornát mint pl. a Binkov Battleground az biztosan működne.

A Binkov is faramuci helyzet, hiszen szakmailag abba is bele lehet kötni, mivel megpróbál egyensúlyozni a laikusoknak még érthető nyelvezet és téma, illetve a szakmai szempontból korrekt tálalás között. De kompromisszumot kell kötnie a kettő között, illetve a hossz terén (érdemes megnézni, hogy ~10 perc alatti a legtöbb videójuk, csak néhány lépi ezt túl - okosan tisztában vannak vele, hogy ennyi időt rászán az érdeklődő a témára, de fél órát már a többség nem fog).

Ugyanakkor nézd meg azt, hogy mi érdekli a Binkov nézőit is. A legtöbb nézése az országok / blokkok közötti Vs. videóknak van. Az AEGIS-t vagy a tengeralattjárók zajcsillapításával foglalkozó videók egy nagyságrenddel kevesebb nézőt hoztak, pedig az a téma sokkal közelebb áll Molni HT összefoglalójához. A tengeralattjárós videó azért fájdalmas pont, mert szakmailag nagyon is ott van, sok dolgot jól érthetően bemutat, elmagyaráz. Angol nyelvű, látványos, mégis alig érdekel valakit...

Szóval a kérdés, hogy megéri-e foglalkozni ilyesmivel? Szerintem nem nagyon... :\
 
R

rejsz felügyelő

Guest
Mégis vannak olyanok, akik azért írnak / telefonálnak, hogy miért nem adjuk ki ezt vagy azt CD-n vagy Vinylen. A cég utolsó Vinyl gyártását én intéztem, úgy kellett feltúrnom a netet, hogy találjak egy japán céget, aki hajlandó 100db-os mennyiséget legyártani....
Vannak még hozzám hasonló fanatikusok? :hadonaszos: Szerintem ha összeszámolnám szívrohamot kapnék az összegtől amit vinylre meg kazettára költöttem az elmúlt mondjuk 10 évben.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 001
113
Fogsz találni valódi katonai ismeretterjesztő könyveket? Én a múltkor a Libriben egyetlen egyet sem találtam.
Tisztelt Cifu, a Libriben jóformán normális irodalmat -értsd igényes - se találni, nemhogy szakmai könyveket...
(a legeslegelső diplomáciám első szakja - könyvtár volt, ahol kb 10 évet le is melóztam - így valamennyire beleláttam, hogyan is mennek a dolgok)

A már sokszor említett jogvédett tartalmak is olyanok, amelyek a legoptimistább hozzáállás szerint is soktízmillió forintos befektetést igényelnének.
Vannak erre is megoldások, nézd, nem ez a mű az első és egyetlen ami komoly szakmai dolgokat tartalmaz és amely nem a szerző sajátja. Nyugaton, sőt az oroszoknál is láttam hasonlókat, azokban sem az eredeti tervrajz stb szerepelt hanem egy csökkentett minőségű vagy jogdíjat nem igénylő változat. Mindent aprólékosan átrágtak a jogosultságokkal foglalkozó ügyvédi irodák, ők sem most jöttek le a falvédőről, náluk a könyvkiadás is kőkemény üzlet a kezdetek óta, másképp hogyan szerepelt volna az árcédulán 15 font ? Ha egy az egyben átveszel dokumentumokat nyilván benyújtják az illetékesek a számlát. De mindennek utána kell járni, nagyon valószínűnek tartom, hogy sok kiskapu van a szerzői jog kerítésén - bár jogász is vagyok, a szerzői témával nem foglalkoztam még behatóan.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 056
9 573
113
Tisztelt Cifu, a Libriben jóformán normális irodalmat -értsd igényes - se találni, nemhogy szakmai könyveket...
(a legeslegelső diplomáciám első szakja - könyvtár volt, ahol kb 10 évet le is melóztam - így valamennyire beleláttam, hogyan is mennek a dolgok)


Vannak erre is megoldások, nézd, nem ez a mű az első és egyetlen ami komoly szakmai dolgokat tartalmaz és amely nem a szerző sajátja. Nyugaton, sőt az oroszoknál is láttam hasonlókat, azokban sem az eredeti tervrajz stb szerepelt hanem egy csökkentett minőségű vagy jogdíjat nem igénylő változat. Mindent aprólékosan átrágtak a jogosultságokkal foglalkozó ügyvédi irodák, ők sem most jöttek le a falvédőről, náluk a könyvkiadás is kőkemény üzlet a kezdetek óta, másképp hogyan szerepelt volna az árcédulán 15 font ? Ha egy az egyben átveszel dokumentumokat nyilván benyújtják az illetékesek a számlát. De mindennek utána kell járni, nagyon valószínűnek tartom, hogy sok kiskapu van a szerzői jog kerítésén - bár jogász is vagyok, a szerzői témával nem foglalkoztam még behatóan.

Olyan lehetőség nincs, hogy nem képenként/dokumentumonként kellene utánajárni és kifizetni egy bizonyos szerzői jogdíjat, hanem valami "központi alapba" átalánydíjat lehetne fizetni az összes, a könyvben található ábráért, fotóért stb. és aztán az illetékesek abból az alapból kapnának jutalékot?
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 001
113
Olyan lehetőség nincs, hogy nem képenként/dokumentumonként kellene utánajárni és kifizetni egy bizonyos szerzői jogdíjat, hanem valami "központi alapba" átalánydíjat lehetne fizetni az összes, a könyvben található ábráért, fotóért stb. és aztán az illetékesek abból az alapból kapnának jutalékot?
Amennyire tudom, nem igazán. Ui. vannak szellemi termékek, amelyek fenntartói díjat kell fizetni a tulajdonosnak - ezért van védve -értelemszerűen kéri a felhasználásért annak az "árát". És ez tulajtól, "terméktől" függ. Nyugaton pl. ez is a kiadói biznisz része, felvásárolják xy szellemi tulajdonát és utána tőlük kell kérni a közzététel lehetőségét.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 056
9 573
113
Amennyire tudom, nem igazán. Ui. vannak szellemi termékek, amelyek fenntartói díjat kell fizetni a tulajdonosnak - ezért van védve -értelemszerűen kéri a felhasználásért annak az "árát". És ez tulajtól, "terméktől" függ. Nyugaton pl. ez is a kiadói biznisz része, felvásárolják xy szellemi tulajdonát és utána tőlük kell kérni a közzététel lehetőségét.

Rendben, de arra gondoltam, hogy van-e néhány nagy "felvásárló", amelyiknél szinte az összes védett fotó, ábra, dokumentum stb. szerzői jogdíja megfizethető lenne (reális áron)? Nem hiszem el, hogy ha valaki írni akar egy könyvet, akkor az összes fotónak, ábrának, dokumentumnak egyesével kellene utána járnia, hogy 1. ki a szerzője 2. mik az újrapublikálás feltételei 3. mennyi a jogdíja, plusz ezeket egyesével kifizetni az érintetteknek. Szerintem ez akkora biznisz, hogy biztos vannak erre ügynökségek, ha más nem, a Facebook és a Google :)
 
M

molnibalage

Guest
A Binkov is faramuci helyzet, hiszen szakmailag abba is bele lehet kötni, mivel megpróbál egyensúlyozni a laikusoknak még érthető nyelvezet és téma, illetve a szakmai szempontból korrekt tálalás között. De kompromisszumot kell kötnie a kettő között, illetve a hossz terén (érdemes megnézni, hogy ~10 perc alatti a legtöbb videójuk, csak néhány lépi ezt túl - okosan tisztában vannak vele, hogy ennyi időt rászán az érdeklődő a témára, de fél órát már a többség nem fog).

Ugyanakkor nézd meg azt, hogy mi érdekli a Binkov nézőit is. A legtöbb nézése az országok / blokkok közötti Vs. videóknak van. Az AEGIS-t vagy a tengeralattjárók zajcsillapításával foglalkozó videók egy nagyságrenddel kevesebb nézőt hoztak, pedig az a téma sokkal közelebb áll Molni HT összefoglalójához. A tengeralattjárós videó azért fájdalmas pont, mert szakmailag nagyon is ott van, sok dolgot jól érthetően bemutat, elmagyaráz. Angol nyelvű, látványos, mégis alig érdekel valakit...

Szóval a kérdés, hogy megéri-e foglalkozni ilyesmivel? Szerintem nem nagyon... :\
Úgy, hogy a blokkos összehasonlító videóknak kb. semmi értelme, mert a rendszerek képességei nélkül autóskártyás hülyeség az egész.