[BIZTPOL] Közép-Európa (V4 országok)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

empontipont

Well-Known Member
2015. augusztus 17.
717
2 607
93
Én nem így látom. A potenciális ellenségeinkkel (románok, szlovákok... jelenleg) sok közös hadgyakorlat, más határos államok (Szlovénia) légterének védelme. Ezek erősítik az "együvé tartozást", azt, hogy közel egyformák vagyunk. És, ha ezt az országok hadseregei tapasztalják meg, az (ismét szerintem) baromira csökkenti annak az esélyét, hogy valami elmebeteg politikus-kormány egymásnak hajthasson minket a jövőben.
Elnézést hogy beleszólok!
Egy ország kétféle háborúba keveredhet. Vagy olyanba amit saját jogon szerzett, illetve olyanba amibe a szövetségesei vitték.
A saját jogon szerzett háborúk alapvetően a szomszédaival zajlanak.
De pl. az l. vh-ban egy szövetség tagjaként az olaszok ellen hullottak a katonánk. Pedig nekünk soha semmi gondunk nem volt a macskaevökkel.
A ll. vh-ban a nagyapámnak nem sok dolga volt a Don kanyarban, mégis megnyert pár éves vendegszereplést.
Amikor meg én voltam sorkatona, megint az olaszok elleni háborúra készültünk egy szövetség tagjaként.
Az pedig szerencse, hogy az afganisztáni és iraki buliban való részvételt megúsztuk annyival, hogy egy főmuszlim felolvasta Mo. nevét is mint az iszlám pusztítandó ellenségét .
Ha pedig belegondolsz, a szövetségeseink által úgymond elvárt hadsereg nagyjából ugyan olyan mint ami ahhoz kell amivel el tudjuk venni a szomszédaink kedvét meggondolatlan cselekedeteltől.
Szövetsegessel való háborúban pedig pont annyi segítségre számíthatunk mint a Görögök a Törökökkel szemben. Embargóra fegyverekre és üzemanyagra.
 

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 872
9 850
113
Nézd, én nem tudok arról, hogy akár az USA, akár más komolyabb NATO-ország gyengíteni akarna minket (vagyis mostanában nem, mert a MANPADS-ügy pl. már elég régen volt). Sőt, épp Trump szólt be, hogy oda kéne tenni magunkat nekünk is fejlesztés terén. A NATO-ból meg ki lehet lépni, ha erre van igény. De szerintem ez nem aktuális jelenleg.

Na meg még valami, mielőtt még mások kezdenék el a szokásos hülyeséget. Az afganisztáni, iraki, stb. valódi harci tapasztalatok baromi jól jönnek nekünk is. ;)

Azért, mert te másképp gondolod, nem jelenti azt, hogy a többiek véleménye az "szokásos hülyeség".
Két dolgot tudtál pozitívumként felsorolni 3 hozzászólásodban. És hát mindkettő elég karcsú összevetve azokkal a kötöttségekkel, amik a NATO tagsággal járnak.
 
  • Tetszik
Reactions: zeal

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 788
30 566
113
épp Trump szólt be, hogy oda kéne tenni magunkat nekünk is fejlesztés terén.
Mert kell a megrendelés az amerikai cégeknek. Az egész a pénzről szól, a törökökre is csúnyán rászálltak az Sz-400 miatt, ha patriotot vettek volna egyből másként nézne ki. Nagy vonalakban ugyan arra való a két rendszer, valószínűleg az Sz-400 azért ütősebb, így meglett az a védelmi képesség amit egy ilyen rendszernek adnia kell, mégsem jó ez nekik. Ha leáll az EU-s szankciózás és bevásárolna a MH T-90-ből, Nora B-52-ből, Kornet-M-ből, Verba-ból, Mi-17-ből, Mi-35-ből, Sz-400-ból meg egy halom más orosz cuccból, ami féláras lenne a nyugatihoz képest, amit akár magyar cégek is gyárthatnának részben vagy egészben, és ezzel elérnék a bűvös 2%-ot, miközben tűzerőben annyit, amihez nyugati cuccból sokkal több pénz kellett vona, na ezért nagyon nagy balhé lenne, veszélybe kerűlne a magyarországi demokrácia meg hasonlók.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Amugy a tobbseg a legtobb orszagban altalaban tenyleg hulye (ahol nincs hatalmon a baloldal ott csak arrol van szo, hogy ha a tobbseg hulye is, de azert nem nagyonhulye) ;)
Pont ezert viszi a kormany a migrikerdest a kozpontba a valasztasok elott. Ez az a tema amiben kifejezetten nagyonhulyenek kell lenni, hogy a baloldara szavazz, tehat igy a fidesz begyujti az okosak es a hulyek szavazatait is, a baloldalnak meg maradnak a nagyonhulyek, akik viszont kisebbsegben vannak.
A tobbi kozepkelet europai orszag meg szorgalmasan masolja a receptet :)


Ja, végül is ez igaz. Ezért is támogatnék egy IQ-tesztes-műveltségfelmérős cenzust.

Elnézést hogy beleszólok!
Egy ország kétféle háborúba keveredhet. Vagy olyanba amit saját jogon szerzett, illetve olyanba amibe a szövetségesei vitték.
A saját jogon szerzett háborúk alapvetően a szomszédaival zajlanak.
De pl. az l. vh-ban egy szövetség tagjaként az olaszok ellen hullottak a katonánk. Pedig nekünk soha semmi gondunk nem volt a macskaevökkel.
A ll. vh-ban a nagyapámnak nem sok dolga volt a Don kanyarban, mégis megnyert pár éves vendegszereplést.
Amikor meg én voltam sorkatona, megint az olaszok elleni háborúra készültünk egy szövetség tagjaként.
Az pedig szerencse, hogy az afganisztáni és iraki buliban való részvételt megúsztuk annyival, hogy egy főmuszlim felolvasta Mo. nevét is mint az iszlám pusztítandó ellenségét .
Ha pedig belegondolsz, a szövetségeseink által úgymond elvárt hadsereg nagyjából ugyan olyan mint ami ahhoz kell amivel el tudjuk venni a szomszédaink kedvét meggondolatlan cselekedeteltől.
Szövetsegessel való háborúban pedig pont annyi segítségre számíthatunk mint a Görögök a Törökökkel szemben. Embargóra fegyverekre és üzemanyagra.

Az én nagyapám is megjárta a szovjet frontot (a Don-kanyart talán nem, de ezt már nem tudom tőle megkérdezni...) és '56-ot is.
A NATO-tagságban az a jó, hogy amíg nem támadnak meg egy NATO-országot, addig nekünk nem kell mennünk kényszerből. Önként persze lehet, bármelyik tagállam kérésére. És, amennyire tudom (egy haverom kétszer járta meg Afganisztánt), önkéntesek örömmel mennek (nyilván ehhez kell az is, hogy itthon a bérek "kissé" le vannak maradva a "szerencsésebb" országokétól).
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Akkor semmi. Azt nekünk kell elintéznünk, ahogy tudjuk. Ezért is kéne egy ütőképes hadsereg, korszerű felszereléssel. :)
Ezzel az a gond, hogy nem ugy lesz, hogy Romania megtamad minket, hanem ugy, hogy csinalnak megint egy nepirtast az odacsatolt teruleteken, erre Mo muszaj, hogy beavatkozzon, es maris mi vagyunk az agresszorok, es a teljes NATO rank dol. Ha meg kulonbozo szov.rendszerben lennenk akkor lehet (de nem biztos) hogy a ket nagykutya mindket felet visszafogna mivel egyik sem akar par hulye roman vagy magyar miatt a masik nagykutyaval osszerugni a port.
Jelenleg szerintem nem lenne jo otlet kilepni a NATO-bol amig diplomaciaval vissza tudjuk tartani az olahokat/szerbeket/... de ha nem, akkor nem lenne jo egy oldalon lenni mert ugy jarunk majd mint a 2.vh-ban amikor egy oldalon voltunk romaniaval es szlovakiaval... de amugy a nato elobb fog felbomlani mint, hogy ez aktualis kerdes legyen, az USA-EU harc mar folyik.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Mert kell a megrendelés az amerikai cégeknek. Az egész a pénzről szól, a törökökre is csúnyán rászálltak az Sz-400 miatt, ha patriotot vettek volna egyből másként nézne ki. Nagy vonalakban ugyan arra való a két rendszer, valószínűleg az Sz-400 azért ütősebb, így meglett az a védelmi képesség amit egy ilyen rendszernek adnia kell, mégsem jó ez nekik. Ha leáll az EU-s szankciózás és bevásárolna a MH T-90-ből, Nora B-52-ből, Kornet-M-ből, Verba-ból, Mi-17-ből, Mi-35-ből, Sz-400-ból meg egy halom más orosz cuccból, ami féláras lenne a nyugatihoz képest, amit akár magyar cégek is gyárthatnának részben vagy egészben, és ezzel elérnék a bűvös 2%-ot, miközben tűzerőben annyit, amihez nyugati cuccból sokkal több pénz kellett vona, na ezért nagyon nagy balhé lenne, veszélybe kerűlne a magyarországi demokrácia meg hasonlók.

Ez is játszik nyilván, minden ország-gazdaság a saját érdekeit védi. Amúgy én a Verbát pl. egy tök jó és maxikorszerű cuccnak gondolom. De azért ezt is tegyük tisztába, itt és most! Az EU szankcionálja Oroszországot és nem a NATO. A NATO-nak nincs is efféle jogköre. Persze nyilván pár NATO-ország húzná a száját (elsősorban az USA), de kötelezni nem tudnának minket beszerzés terén.
 

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 872
9 850
113
sorold már fel azokat a kötöttségeket.....

Egy részét joker már leírta. Egy másik része a politikai kötöttség. Ezek sokkal súlyosabbak, mint az, hogy jó hangulatú közös hadgyakorlataink vannak a románokkal, vagy az, hogy párszáz katonánk járt Afganisztánban.
 

LMzek

Well-Known Member
2017. szeptember 18.
610
523
93
Mert kell a megrendelés az amerikai cégeknek. Az egész a pénzről szól, a törökökre is csúnyán rászálltak az Sz-400 miatt, ha patriotot vettek volna egyből másként nézne ki. Nagy vonalakban ugyan arra való a két rendszer, valószínűleg az Sz-400 azért ütősebb, így meglett az a védelmi képesség amit egy ilyen rendszernek adnia kell, mégsem jó ez nekik. Ha leáll az EU-s szankciózás és bevásárolna a MH T-90-ből, Nora B-52-ből, Kornet-M-ből, Verba-ból, Mi-17-ből, Mi-35-ből, Sz-400-ból meg egy halom más orosz cuccból, ami féláras lenne a nyugatihoz képest, amit akár magyar cégek is gyárthatnának részben vagy egészben, és ezzel elérnék a bűvös 2%-ot, miközben tűzerőben annyit, amihez nyugati cuccból sokkal több pénz kellett vona, na ezért nagyon nagy balhé lenne, veszélybe kerűlne a magyarországi demokrácia meg hasonlók.


Azért én a 2%-ot "keményen"(! ;) !) itthon és V-4-en belül költeném el, ebből pár év alatt lazán ki lehet építeni ismét a hazai hadi-ipart! Ami pedig az Eu-nak "járna", azt kb. úgyis rá kell költeni a Gripen-ekre.


"Nem szeretnék csalódni Viktorban!" ;)
Remélem legalább annyira "Szentek" leszünk mint a Ny-Eu-sok, és "...magunk felé hajlik a kezünk..."! ;)
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 788
30 566
113
Ez is játszik nyilván, minden ország-gazdaság a saját érdekeit védi. Amúgy én a Verbát pl. egy tök jó és maxikorszerű cuccnak gondolom. De azért ezt is tegyük tisztába, itt és most! Az EU szankcionálja Oroszországot és nem a NATO. A NATO-nak nincs is efféle jogköre. Persze nyilván pár NATO-ország húzná a száját (elsősorban az USA), de kötelezni nem tudnának minket beszerzés terén.
Én is EU-s szankciókat írtam, nyomást gyakorolni meg igenis tudnak, ha kell az EU-n keresztűl, elévégre Németország még mindig meg van szállva. Ha azt veszed az USA által van szankcionáltatva az EU-val Oroszország, fergeteges szarvihar lenne ha a saját pénzedet arra költenéd el amire csak akarod, csak azért mert a másik egy olcsóbb alternatívát adott.

Azért én a 2%-ot "keményen"(! ;) !) itthon és V-4-en belül költeném el, ebből pár év alatt lazán ki lehet építeni ismét a hazai hadi-ipart! Ami pedig az Eu-nak "járna", azt kb. úgyis rá kell költeni a Gripen-ekre.


"Nem szeretnék csalódni Viktorban!" ;)
Remélem legalább annyira "Szentek" leszünk mint a Ny-Eu-sok, és "...magunk felé hajlik a kezünk..."! ;)
Magyarországon jelenleg nem tudsz sokat elkölteni abból a 2%-ból, ha új és modern haditech beszerzésben gondolkozol. Egyesek a fórumon még a gépkarabély gyártást is lehetetlennek vélik, szerintem mondjuk csak szervezés kérdése és minden le lehetne gyártani hozza belföldön már most is. A V-4-en belűl vehetsz kicsit többet, főleg a lengyelektől pl helikoptert, de az is amerikai, ami nem lenne baj ha ez az amerikai árazást és függést nem hozná magával. Persze nem lehet mindent belföldön sem gyártani, ahoz nem elég nagy piac Magyarország és a MH.
 

panoz

Well-Known Member
2011. szeptember 3.
1 464
142
63
Én is EU-s szankciókat írtam, nyomást gyakorolni meg igenis tudnak, ha kell az EU-n keresztűl, elévégre Németország még mindig meg van szállva. Ha azt veszed az USA által van szankcionáltatva az EU-val Oroszország, fergeteges szarvihar lenne ha a saját pénzedet arra költenéd el amire csak akarod, csak azért mert a másik egy olcsóbb alternatívát adott.


Magyarországon jelenleg nem tudsz sokat elkölteni abból a 2%-ból, ha új és modern haditech beszerzésben gondolkozol. Egyesek a fórumon még a gépkarabély gyártást is lehetetlennek vélik, szerintem mondjuk csak szervezés kérdése és minden le lehetne gyártani hozza belföldön már most is. A V-4-en belűl vehetsz kicsit többet, főleg a lengyelektől pl helikoptert, de az is amerikai, ami nem lenne baj ha ez az amerikai árazást és függést nem hozná magával. Persze nem lehet mindent belföldön sem gyártani, ahoz nem elég nagy piac Magyarország és a MH.
Abból indulsz ki hogy a keleti beszerzés minőségileg egyenrangú a nyugati technikával. Épp ellenkezőleg, rendre bizonyítja az orosz haditechnika hogy minőségileg alkalmatlan egy modern háború megvívására. Hasonlóan megbízhatatlanok support terén is. Felelőtlenség alacsonyabb munkakultúrájú cégekre alapozni az ország biztonságát. El kell felejteni már végre a 40 éves roncsokat.
A logikámat továbbra is kihívás elé állítja hogy az amerikai haditechnikával szembeni függésből miért kiút az orosz haditechnikától való függés? El kellene felejteni a kalasnyikovot, mihut, szuhojokat, migeket és az egész T szériát.
Nőjünk már fel végre.
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 872
9 850
113
Abból indulsz ki hogy a keleti beszerzés minőségileg egyenrangú a nyugati technikával. Épp ellenkezőleg, rendre bizonyítja az orosz haditechnika hogy minőségileg alkalmatlan egy modern háború megvívására. Hasonlóan megbízhatatlanok support terén is. Felelőtlenség alacsonyabb munkakultúrájú cégekre alapozni az ország biztonságát. El kell felejteni már végre a 40 éves roncsokat.

Mutass már nekem egy "modern" háborút, ahol a győzelem kizárólag a fejlett nyugati technológiának köszönhetően vált valóra.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

panoz

Well-Known Member
2011. szeptember 3.
1 464
142
63
Mutass már nekem egy "modern" háborút, ahol a győzelem kizárólag a fejlett nyugati technológiának köszönhetően vált valóra.
Egy háború mindig soktényezős. A közel-keleti háborúk a közelítik a legjobban az ideálisabb szituációt az összehasonlításhoz.
A keleti technika mikor kerekedett felül a nyugatival szemben hogy a magyar bakák életét rá bízzuk?
 

LMzek

Well-Known Member
2017. szeptember 18.
610
523
93
Mutass már nekem egy "modern" háborút, ahol a győzelem kizárólag a fejlett nyugati technológiának köszönhetően vált valóra.


Ez bizony szinte minden esetben több-tényezős történet, a helyzetnek megfelelő "csapat-munka" (vagy hivatalosabban: "haditechnikai rendszerek és alkalmazásuk") kérdése.
Tipikus esete a nagyon jobb aerodinamikával rendelkező Su-család v. S-/Hornet F -18, ahol "nem jut szóhoz" a repüléstechnikai "fölény" (megfelelő alkalmazás esetén :- )

Visszakanyarodva a topikhoz: Nekünk "elég", ha egy lehetséges támadást aránytalanul nagy veszteséghez "kapcsoljuk", kevés olyan (főleg Eu-s) állam van, amelyik ezt kibírná anyagilag, utána pedig politikailag! (Szerintem)
Ezért én először a 2% javát az emberi erőforrásokba, fizikai/pszichológia(végre "normális Nemzeti" identitás!!!) alapok megteremtésére, erősítésére fordítanám.
Ezt pedig megfelelő "cimkézéssel" meg lehet tenni Eu-s pénzből/2%-ból!
A "felháborodó" Eu-s puhányoknak meg egy diszkrét: :p
 
  • Tetszik
Reactions: Pal

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 385
7 892
113
Én is EU-s szankciókat írtam, nyomást gyakorolni meg igenis tudnak, ha kell az EU-n keresztűl, elévégre Németország még mindig meg van szállva. Ha azt veszed az USA által van szankcionáltatva az EU-val Oroszország, fergeteges szarvihar lenne ha a saját pénzedet arra költenéd el amire csak akarod, csak azért mert a másik egy olcsóbb alternatívát adott.


Magyarországon jelenleg nem tudsz sokat elkölteni abból a 2%-ból, ha új és modern haditech beszerzésben gondolkozol. Egyesek a fórumon még a gépkarabély gyártást is lehetetlennek vélik, szerintem mondjuk csak szervezés kérdése és minden le lehetne gyártani hozza belföldön már most is. A V-4-en belűl vehetsz kicsit többet, főleg a lengyelektől pl helikoptert, de az is amerikai, ami nem lenne baj ha ez az amerikai árazást és függést nem hozná magával. Persze nem lehet mindent belföldön sem gyártani, ahoz nem elég nagy piac Magyarország és a MH.
itthon jelenleg semmit se érné meg gyártani. Ahhoz felvevő piac kellene. legalább egy 50-70 ezres fős hadsereg ha nullára akarod kihozni a költségeket+egy kis külfi piac. Tehát semmilyen hazai fegyvergyártást én nem támogatnék. Egyrészt szakik nincsenek hozzá,másrészt mint írtam felvevő piac. Ami jelenleg van azt a pár db céget, gyártott eszközt kellene felpromotálni. A fegyvergyártásra szánt pénzt megtolni és a szomszédoktól beszerezni a szükséges fegyvereket. Itthon pár év múlva is csak max egy 20 ezres létszám lenne a tartalékosokkal együtt. Egyszerű demográfia és magyaros hozzáállás miatt.
Tehát én a fegyvergyártásra szánt őszegekből megtolnám azokat amit még gyártunk itthon a többiből meg a környező országokból szereznék be mint kézi fegyvereket,mint légvédelmi, mint tűzérségi,mint csapat szállító járművek. (A rábák is jók,De egy évi 50-60 napos területvédelmi/másodvonalbeli használatra én jóval olcsóbb járművet szereznék be. A rábák menjenek magasabb szintre) Mert költségileg így jövök ki a legjobban.
Nem kell ide muszka új fegyver. Van itt bőven gyártás a szomszédoknál ex muszka cuccok + saját fejlesztések
-Szerbia: gépkarabély zastava M-21 es vagy M-70 es. B-52 Nora tüzérség + BM-21 rendszerű planem
-Bulgária: Metis atgm, gépkarabélyok 5.56 os vagy 7.62 es. Rpg-7 a tartalékosoknak. PKM géppuska.
-Szlovákia 152 mm lőszer gyártása a maradék D-20 unk Dana 155 mm önjáró ágyú
-Lengyelország: Már nyugati színvonalú gyártás egyes fegyveripari termékekben. karabély,manpads, IFV, 8x8 as stb
Igen mi innen a térségből (V4+ szerbia+bulgária) viszonylag korrekt áron egy 20-30 ezres hadsereget simán fel tudnánk fegyverezni. Ezáltal a szomszédokkal a kapcsolati rendszert tovább mélyíthetjük is. És nem dobunk ki felesleges egy nagyobb összeget a gyártói+ elkötelezettségi kényszer miatt. Mert hiába ölünk bele x y milliárdot ha pár év múlva az el szált költségek+ gyér megrendelések miatt bezárásra kényszerülsz.
Kérdés hogy ezáltal is egyes köröknek az érdekeit nem e sértjük. Egyébként Mo helyében addig mennék itt a térségben a beszerzésekkel amíg csak lehet. Mert még jó pár szomszéd még mindig az ex technikára épít. Igaz pofozgatással,modernizálással.
 

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 872
9 850
113
Egy háború mindig soktényezős. A közel-keleti háborúk a közelítik a legjobban az ideálisabb szituációt az összehasonlításhoz.
A keleti technika mikor kerekedett felül a nyugatival szemben hogy a magyar bakák életét rá bízzuk?

Ha tudod, hogy egy háború soktényezős, akkor tudnod kéne azt is, hogy a közel-keleti háborúk sem csak és kizárólag a fejlett byugati technika miatt végződtek úgy, ahogy.
Nem kell feltétlenül keleti hadieszközöket vásárolni.
Viszont az egészséges versenyhelyzet csak előnyünkre válhat egy beszerzésnél. A monopol helyzet csak az eladónak jó. Senki se mondja meg, se közvetve, se közvetlenül, hogy kitől vehessünk fegyvereket.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 872
9 850
113
Egy háború mindig soktényezős. A közel-keleti háborúk a közelítik a legjobban az ideálisabb szituációt az összehasonlításhoz.
A keleti technika mikor kerekedett felül a nyugatival szemben hogy a magyar bakák életét rá bízzuk?

Jut eszembe.... A török Leo 2a4-ek milyen jól vizsgáztak Szíriában, igaz? Ja, nem...:p
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Én is EU-s szankciókat írtam, nyomást gyakorolni meg igenis tudnak, ha kell az EU-n keresztűl, elévégre Németország még mindig meg van szállva. Ha azt veszed az USA által van szankcionáltatva az EU-val Oroszország, fergeteges szarvihar lenne ha a saját pénzedet arra költenéd el amire csak akarod, csak azért mert a másik egy olcsóbb alternatívát adott.

Nem is neked szántam konkrétan, csak tisztázni akartam. :)
Pedig ez csak elhatározás kérdése. Persze akkor vállalni kell a nemtetszést/egybeket is. Ez ennyire egyszerű. Ha aláírunk valamit, akkor (mivel porbafingó ország vagyunk) ahhoz tartanunk kell magunkat.


Magyarországon jelenleg nem tudsz sokat elkölteni abból a 2%-ból, ha új és modern haditech beszerzésben gondolkozol. Egyesek a fórumon még a gépkarabély gyártást is lehetetlennek vélik, szerintem mondjuk csak szervezés kérdése és minden le lehetne gyártani hozza belföldön már most is. A V-4-en belűl vehetsz kicsit többet, főleg a lengyelektől pl helikoptert, de az is amerikai, ami nem lenne baj ha ez az amerikai árazást és függést nem hozná magával. Persze nem lehet mindent belföldön sem gyártani, ahoz nem elég nagy piac Magyarország és a MH.

Licencben szerintem IFV-ig bezárólag kb. bármit tudnánk gyártani, ha lenne rá itthon szándék és pénz.