M48 / M60 Patton harckocsi (USA)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

andris.7

Well-Known Member
2016. szeptember 17.
82
424
53
url
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 954
113
Érdekes, hogy az Abrams tornyát is megpróbálták rászerelni erre a tankra:
http://www.military-today.com/tanks/120s.htm
Van valódi értelme egy ilyen M60 / M1 Abrams hibridnek? Vagy ez amolyan húzzuk le azokat a csóróbb országokat is akik nem tudnak jobbat venni program lehetett?
56 tonna lett, úgy hogy a páncéltest védelme gyakorlatilag a nullához közelít manapság. A T-90MS nincs 50 tonna viszonyításképp. Saccra árban is a T-90 felett van, mivel az Abrams tornya a sok drága holmi miatt alapból lehet egy 10-es, plusz akkor még a felújított M60 alváz ami kb 2-3. szóval ez is van vagy kb 13 millió dollár ha nem több, és az alja papír, kb T-55 szint.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and andris.7

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 840
113
56 tonna lett, úgy hogy a páncéltest védelme gyakorlatilag a nullához közelít manapság. A T-90MS nincs 50 tonna viszonyításképp. Saccra árban is a T-90 felett van, mivel az Abrams tornya a sok drága holmi miatt alapból lehet egy 10-es, plusz akkor még a felújított M60 alváz ami kb 2-3. szóval ez is van vagy kb 13 millió dollár ha nem több, és az alja papír, kb T-55 szint.
Nyugi már ennek is megvan a piaca. Mivel a nagy hű de hideg helyzetben "tank hiány" lépet fel :)
Majd rásózzák a kisebb balti államokra vagy a friss nato tagokra. Plusz egy két régebbi nato tag KKE országra.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 840
113
Csak nehogy a végén erre cseréljük a t72-t....
Van benne ráció. A torony mindenképp a gyengébb "páncélzatú" export verzió lehet. Az árra is hasonlót tippelnék amit gonosz felvetett. Kiindulva a Sabre ból (modernizált török M-60) ami 5-6 millió lehet ez a változat olyan 8-12 között lehet. Feltéve ha tényleg gyártják? Viszont a T-72B3 rom szintjét a torony miatt mindenképp hozhatja. Talán kicsivel jobb is. Hátránya lehet a gyengébb teknő páncélzat. De ez is orvosolható plusz kiegészítéssel.
Egyébként az utolsó szériás M-60 ok elvileg és egyéb infok alapján jobban szerepeltek az első generációs Abramseknél.
 
  • Tetszik
Reactions: andris.7

andris.7

Well-Known Member
2016. szeptember 17.
82
424
53
Most, hogy egy kicsit jobban utána olvastam, nekem úgy tűnik, hogy ez a program már rég halott, javítsatok ki ha tévedek, de ha jól értem akkor eredetileg az volt a cél, hogy csináljanak egy modernizációs csomagot azoknak a szegényebb országoknak akiknél hadrendben állt az M60 valamilyen változata de nem lett volna elég pénzük lecserélni jobbra, viszont lett volna pénzük modernizálni az M60-asokat. Nem is terveztek új tankokat építeni, csak a régieket modernizálni egy olyan szintre ami megközelítette volna az M1A1 Abrams képességeit. Ha jól értem akkor kapott volna új tornyot új elektronikával és 120mm-es ágyúval, kiegészítő páncélzatot a teknőre, új felfüggesztést és motort új erőátvitellel, mindezt úgy, hogy feleannyiba került volna mint az Abrams. A 90-es évek végén vagy a 2000-es évek elején talán lett is volna értelme de ma már így is elég elavult lenne.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Most, hogy egy kicsit jobban utána olvastam, nekem úgy tűnik, hogy ez a program már rég halott, javítsatok ki ha tévedek, de ha jól értem akkor eredetileg az volt a cél, hogy csináljanak egy modernizációs csomagot azoknak a szegényebb országoknak akiknél hadrendben állt az M60 valamilyen változata de nem lett volna elég pénzük lecserélni jobbra, viszont lett volna pénzük modernizálni az M60-asokat. Nem is terveztek új tankokat építeni, csak a régieket modernizálni egy olyan szintre ami megközelítette volna az M1A1 Abrams képességeit. Ha jól értem akkor kapott volna új tornyot új elektronikával és 120mm-es ágyúval, kiegészítő páncélzatot a teknőre, új felfüggesztést és motort új erőátvitellel, mindezt úgy, hogy feleannyiba került volna mint az Abrams. A 90-es évek végén vagy a 2000-es évek elején talán lett is volna értelme de ma már így is elég elavult lenne.
Mihez képest?Valójában elég komoly harcértékű járgányt hoztak össze,és még fejlesztési tartalék is van benne.Sabre harcértéke is magassan felülmulja a térségünk összes hk-ját az osztrák Leo2t kivéve.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 840
113
Mihez képest?Valójában elég komoly harcértékű járgányt hoztak össze,és még fejlesztési tartalék is van benne.Sabre harcértéke is magassan felülmulja a térségünk összes hk-ját az osztrák Leo2t kivéve.
Ez sajnos így van. Egyedül a csehek modernizált T-72 i lehetnek vele egálban. De abból meg kevés van.
 

andris.7

Well-Known Member
2016. szeptember 17.
82
424
53
Hát elképzelhető, hogy nem csak az M1A1 tornyát hanem az M1A2-t is rá lehet szerelni, végülis a harcértéke tényleg jó lehet, de nem tudni, hogy pontosan mennyibe kerül, mennyire lehet jó az ár/érték aránya. Szerintem ezt azoknak érhetné meg megvenni akiknek még van sok M60 raktáron. Új tanknak itt csak akkor jöhetne szóba, ha valahonnan mocskosul olcsón, esetleg ingyen (segély formájában?) beszerezne a honvédség M60-asokat és azokat elküldené az USA-ba erre a modernizációs csomagra. De akkor is muszáj lenne a "fullos" csomagot venni, amiben benne van az új elektronika, új felfüggesztés, erőátvitel, új 1200 lóerős motor, extra páncélozás a teknőre stb... Esetleg akkor megérné, hogy a harckocsi képesség megmaradjon, a T72 bármelyik változatával szembe lehetne állítani, de talán akkor sem szolgálhatna hosszabb távon, mert előbb vagy utóbb ezt is le kellene cserélni valami modernebbre.
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 368
8 535
113
Hát elképzelhető, hogy nem csak az M1A1 tornyát hanem az M1A2-t is rá lehet szerelni, végülis a harcértéke tényleg jó lehet, de nem tudni, hogy pontosan mennyibe kerül, mennyire lehet jó az ár/érték aránya. Szerintem ezt azoknak érhetné meg megvenni akiknek még van sok M60 raktáron. Új tanknak itt csak akkor jöhetne szóba, ha valahonnan mocskosul olcsón, esetleg ingyen (segély formájában?) beszerezne a honvédség M60-asokat és azokat elküldené az USA-ba erre a modernizációs csomagra. De akkor is muszáj lenne a "fullos" csomagot venni, amiben benne van az új elektronika, új felfüggesztés, erőátvitel, új 1200 lóerős motor, extra páncélozás a teknőre stb... Esetleg akkor megérné, hogy a harckocsi képesség megmaradjon, a T72 bármelyik változatával szembe lehetne állítani, de talán akkor sem szolgálhatna hosszabb távon, mert előbb vagy utóbb ezt is le kellene cserélni valami modernebbre.

Az usákoknak nincsenek eleve elfekvőben M60-asok? Ingyen adnák, csak az ápgrédet kéne fizetni :)
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Hát elképzelhető, hogy nem csak az M1A1 tornyát hanem az M1A2-t is rá lehet szerelni, végülis a harcértéke tényleg jó lehet, de nem tudni, hogy pontosan mennyibe kerül, mennyire lehet jó az ár/érték aránya. Szerintem ezt azoknak érhetné meg megvenni akiknek még van sok M60 raktáron. Új tanknak itt csak akkor jöhetne szóba, ha valahonnan mocskosul olcsón, esetleg ingyen (segély formájában?) beszerezne a honvédség M60-asokat és azokat elküldené az USA-ba erre a modernizációs csomagra. De akkor is muszáj lenne a "fullos" csomagot venni, amiben benne van az új elektronika, új felfüggesztés, erőátvitel, új 1200 lóerős motor, extra páncélozás a teknőre stb... Esetleg akkor megérné, hogy a harckocsi képesség megmaradjon, a T72 bármelyik változatával szembe lehetne állítani, de talán akkor sem szolgálhatna hosszabb távon, mert előbb vagy utóbb ezt is le kellene cserélni valami modernebbre.
Több modernizációs csomagot kidolgoztak az M60ra is.120S az eggyik legdrágább-igaz valójában nagyonis ütős.Nekünk egy M60T jellegű változat bőven elég lenne.Évtizedekre megoldaná a hk kérdést.M60bol ujjat gyártani már nnem érdemes,de nem véletlen,hogy atörökök és a zsidók modernizálva még hosszútávon számolnak velük.Lehet még őket tovább fejleszteni is.Eredetileg az amik is tervezték,ahogy a németek is a Leo1ét.Csak vége lett a hh-nak,és feleslegessé váltak.Egy M60A3as eredeti kivitelben nagyobb harcértékű mint a mi meglévő T72 változatok bármeike.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 954
113
  • Tetszik
Reactions: tonyo and andris.7

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 954
113
Több modernizációs csomagot kidolgoztak az M60ra is.120S az eggyik legdrágább-igaz valójában nagyonis ütős.Nekünk egy M60T jellegű változat bőven elég lenne.Évtizedekre megoldaná a hk kérdést.M60bol ujjat gyártani már nnem érdemes,de nem véletlen,hogy atörökök és a zsidók modernizálva még hosszútávon számolnak velük.Lehet még őket tovább fejleszteni is.Eredetileg az amik is tervezték,ahogy a németek is a Leo1ét.Csak vége lett a hh-nak,és feleslegessé váltak.Egy M60A3as eredeti kivitelben nagyobb harcértékű mint a mi meglévő T72 változatok bármeike.
Ez már csak egy olyan tákolás mint a szlovének T-55S tankjai meg a románok Tr-85M1 tankjai. Ráadásul +5 millió dollár + az M60 ára aztán mindjárt ott vagyunk 6-7 misi körül egy homogén páncélú alvázzal (úgy rémlik legalábbis hogy homogén acél). Ettől a jelenlegi T-72 alvázaink is jobbak védelem szempontból.
Engem még ami érdekelne az a Chieftain tankok a szigeten. Szét vágták/lőtték-e mindet nem tudom. Viszonylag sokat látni múzeumban meg szétlőve. Azok alváza megér-e esetleg egy misét? Mindenesetre a vezető feletti páncél ott is homogén acél csak, hogy az eleje is az-e passz. Viszont pont a döntött részeknek és a kialakításnak köszönhetően a vezető feletti páncél kap a jóból ha rálőnek.
DSC_0038.jpg.eae1864c8185a3165edad87e607f7388.jpg

Lulworthben van ez vagy hol.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Ez már csak egy olyan tákolás mint a szlovének T-55S tankjai meg a románok Tr-85M1 tankjai. Ráadásul +5 millió dollár + az M60 ára aztán mindjárt ott vagyunk 6-7 misi körül egy homogén páncélú alvázzal (úgy rémlik legalábbis hogy homogén acél). Ettől a jelenlegi T-72 alvázaink is jobbak védelem szempontból.
Engem még ami érdekelne az a Chieftain tankok a szigeten. Szét vágták/lőtték-e mindet nem tudom. Viszonylag sokat látni múzeumban meg szétlőve. Azok alváza megér-e esetleg egy misét? Mindenesetre a vezető feletti páncél ott is homogén acél csak, hogy az eleje is az-e passz. Viszont pont a döntött részeknek és a kialakításnak köszönhetően a vezető feletti páncél kap a jóból ha rálőnek.
DSC_0038.jpg.eae1864c8185a3165edad87e607f7388.jpg

Lulworthben van ez vagy hol.
Külön venni,és modernizálni szerintem se érdemes.De ha kapnánk usák segélyként ingyen jóállapotúakat,szerintem érdemes volna korszerűsitve szolgállatba állitani őket.Ahogyan,ha meglennének a T55eink,szerintem érdemes volna őket modernizálni-de nincsennek,venni meg már nem érdemes.Különben az M60 egy sikeres konstrukció,nem csak a jobbanképzet zsidó személyzet miatt ette meg az 55öket.
Chieftain nem véletlen nem terjedt el.Korántsem volt olyan sikeres konstrukció,mégha az általa képviselt irányzat jvöbemutató is volt.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
Nem tudom mit erőlködtök itt az M60-al..... A T-72 alapból modernebb harckocsi, még a mi béna export verzióink is sokkal modernebbek, mint az M60 vagy bármilyen kortárs nyugati harckocsi. Harckocsik tekintetében az SZU olyan 10 évvel volt a nyugat előtt a 80's évek közepéig.
Egy T-72-őt sokkal jobban megéri modernizálni, mint bármelyik kortárs nyugati MBT-t. Ráadásul gombokért vannak a T-72-höz modernizációs csomagok.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Nem tudom mit erőlködtök itt az M60-al..... A T-72 alapból modernebb harckocsi, még a mi béna export verzióink is sokkal modernebbek, mint az M60 vagy bármilyen kortárs nyugati harckocsi. Harckocsik tekintetében az SZU olyan 10 évvel volt a nyugat előtt a 80's évek közepéig.
Egy T-72-őt sokkal jobban megéri modernizálni, mint bármelyik kortárs nyugati MBT-t. Ráadásul gombokért vannak a T-72-höz modernizációs csomagok.
Igazad is van,meg nem is.72es egy kifejezetten támadó összfegyvernemi gépesitett harchoz-nagy páncéloscsatákra-kifejlesztett hk.Az M60 meg egy általános célú alapharckocsi.És a zsidó M60,sőt,modernizált M48as tankok felülmulták,minden különössebb erölkdés nélkül a 72eket.
Mivel van kb 2 gyenge zl-nyi 72ünk,azokat,szigorúan csak modernizálva-összefogott páncéloserőként lehetne alkalmazni.Viszont a gépesitett lövész harccsoportok közvetlen támogatására szerintem sokkal inkább megfelelne az M60T/Sabre
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
Celebra

".És a zsidó M60,sőt,modernizált M48as tankok felülmulták,minden különössebb erölkdés nélkül a 72eket."

Ilyet soha egy forrásban sem olvastam még. Tudtommal ilyen nem volt. 1982-ben is ATGM-ekkel harcoltak a T-72-k ellen, mert mással esélyük sem volt.
Irak-Iráni háborúban is taroltak a butított export T-72-esek.
Az állításaid maximum vágyálmok a nyugati MBT-kkel kapcsolatban. A T-72 legbutább változata is jól védett volt az M-60-al össze vetve is, nem hogy az M48-al...
Tűzereje meg magasan felülmúlta. (megfelelő lőszerrel)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
Igazad is van,meg nem is.72es egy kifejezetten támadó összfegyvernemi gépesitett harchoz-nagy páncéloscsatákra-kifejlesztett hk.Az M60 meg egy általános célú alapharckocsi.És a zsidó M60,sőt,modernizált M48as tankok felülmulták,minden különössebb erölkdés nélkül a 72eket.
Mivel van kb 2 gyenge zl-nyi 72ünk,azokat,szigorúan csak modernizálva-összefogott páncéloserőként lehetne alkalmazni.Viszont a gépesitett lövész harccsoportok közvetlen támogatására szerintem sokkal inkább megfelelne az M60T/Sabre

Mi a különbség egy általános és egy támadó harckocsi közt?Sosem értettem ezt a dolgot.

Más:Az M60 egy T-72A-val összehasonlítva is teljesen elavult.
 
  • Tetszik
Reactions: endre