Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

anonim999

Well-Known Member
2016. március 19.
2 747
4 501
113
BETILTJÁK A HALOGÉNIZZÓKAT

Hatvan éve helyezték forgalomba a halogénizzókat, szeptember 1-jétől pedig az Európai Unióban betiltják, miután az Európai Bizottság tíz évvel ezelőtti döntése hatályba lép – emlékeztetett a The Guardian. Ennek értelmében az unióban tilos lesz halogéngázzal üzemelő normál és gyertyaizzókat előállítani, illetve továbbértékesítési céllal importálni.

https://magyaridok.hu/gazdasag/betiltjak-a-halogenizzokat-3416407/
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 107
66 963
113
Azért azt a ledes élettartamot én vitatom. Bár ebben a csarnokban ahol most épp vagyok működik mind már egy éve, viszont az udvaron lévők kb évente tönkre mennek. Szóval ja...
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 796
30 616
113
Azért azt a ledes élettartamot én vitatom. Bár ebben a csarnokban ahol most épp vagyok működik mind már egy éve, viszont az udvaron lévők kb évente tönkre mennek. Szóval ja...
A LED egy rakás szar élettartam szempontjából. meg sem közelítik a 100k órát, amit igérnek. Én az irodában kétszer cseréltem ki 90%-ukat fél éven belűl. Ebben kevés vigasz, hogy ingyen kicserélték mindkét alkalommal, amikor visszavittem egy-egy nagyobb zacskónyi égőt.
Szerk.: Fogyaszthat kevesebbet, ha hatszor újra kell gyárani és lesz egy halom szemét miatta.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 107
66 963
113
A LED egy rakás szar élettartam szempontjából. meg sem közelítik a 100k órát, amit igérnek. Én az irodában kétszer cseréltem ki 90%-ukat fél éven belűl. Ebben kevés vigasz, hogy ingyen kicserélték mindkét alkalommal, amikor visszavittem egy-egy nagyobb zacskónyi égőt.
Szerk.: Fogyaszthat kevesebbet, ha hatszor újra kell gyárani és lesz egy halom szemét miatta.
Pontosan. Megy a most épp divatos sírás a mikro műanyag miatt a tengereken. Már a kontaktlencse is ellenség. A LED az nem apró. Ez megint akkora zöldség mint a hungarocell szigetelés. Amíg felrakjak is kismillió darab morzsakbol le, fújja a szél mindenféle. Ha meg 30-40 év múlva lebontják simán szanaszét foszlik mindenféle szennyezve. De az se mikro műanyag, a dehogy. Amúgy meg nem kell a vizekbe dobalni a szemetet (pl usanka, román Duna ) aztán nem lesz benn szemét.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

anonim999

Well-Known Member
2016. március 19.
2 747
4 501
113
Azért azt a ledes élettartamot én vitatom. Bár ebben a csarnokban ahol most épp vagyok működik mind már egy éve, viszont az udvaron lévők kb évente tönkre mennek. Szóval ja...
Úgy tudom, hogy függ a gyártástechnológiától az élettartam a LED-eknél.
Tehát milyen minőségben tudják ezt véghezvinni:
"A nagyobb egységteljesítményű LED-eknél a nem kielégítő hűtés okozza a legtöbb meghibásodást. Fehér LED-ek esetén, ha a rövid hullámhusszúságú sugárzás hoszabb hullámhosszúra való konvertálását végző fényport (LED „kék” fényét „sárga” színű fénnyé konvertálja) közvetlenül a LED felületére, valamilyen műanyag mátrixba kevert formában viszik fel, akkor ez a fénypor keverék is öregedhet, más esetekben a LED kristályszerkezetében következhet be a hő hatására vissza nem fordítható változás (kontaktusok leválása, a kristályhibák elmozdulása - ún.diszlokáció vándorlás) stb."

https://vilagitas.org/index.php?opt...maval-kapcsolatban&catid=50&Itemid=81&lang=hu

Egyszer azt alánlották nekem, hogy kínai LED-es fényforrást ne vegyek. Az a baj, hogy máshol gyártottat az ár miatt meg nehéz beszerezni.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz
R

rejsz felügyelő

Guest
Én a ledeket olyan helyen használom ahol sokat kapcsolgatom(kamra), nem ég sokat tehát nem kell bámulni a fényét(mosogató feletti világítás)* vagy pont hogy sokat égetem de nem érdekes a fényminőség, ráadásul kevesebbet fogyaszt(kint a gangon). Emellett a kislámpákban is led van. mindenhol máshol fénycső vagy energiatakarékos izzó(lényegében ez is fénycső), pl fürdőben, nappaliban.
Amúgy van ahol kifejezetten rossz a led, pl műhelyben, géplámpának(a stroboszkóp hatás miatt) vagy autólámpában.

*A melegfehér led fénye is hidegebb mint egy halogén vagy sima izzónál.
 
M

molnibalage

Guest
Semmi érdekes nincs benne, ez a SZET csak más anyaggal, ami nem folyékony és nem turbinát forgat a folyadék, hanem a forgómozgást direkt mechanikus kapcsolattal éri el. (Már, ha ezt kifejtené.). Ellenben mivel magasépítmény elég drágának tűnik, mert olyan alapozás kell neki, mint ami még talán egy felhőkarcolónak se. A felhőkarcoló nagy része ugyanis "levegő", egy acélszerkezet körbeburkolva.

A cikk elején meg olyan marhaságokat ír le, hogy az ember arcát kezébe temetné legszívesebben.

Ez a része meg biztosan rossz. Egy gondolom MWh akar lenni. Ekkora hiba a cikkben elég jól mutatja, hogy a szerzőjének sok fogalma nincs a témáról. A 150/1000kWh ár is egyébként 44 Ft/kWh, ami "picit" drága...

Robert Piconi, az Energy Vault vezérigazgatója szerint ha beindul az üzlet, a cég 150 dolláros kilowattóránkénti árral tudja majd kiszolgálni a villamosenergia-hálózatot. Bár
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 796
30 616
113
Ezt figyelembe véve Paks2-t hogyan fogják működtetni és hűteni, ha Paks 1 is túlterheli a folyót?
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 796
30 616
113
M

molnibalage

Guest
Úgy néz ki mégsem, ha a mostani hűtés nem elég. De Paks2-nek akkor sokkal kisebb veszteségbe menő hője kell legyen, mert b*szik, hogy léghűtéssel akár csak meg tudják közelíteni azt, ami hőt a Duna el tud vinni.
Felesleges azért, mert az erőmű 50 éves üzeme alatt kb. 10 olyan nap volt/lesz, amikor minimálisan kisebb áramot termelt a lehetséges maximálisnál.

A veszteséghős része a kommentednek nekem azt mutatja, hogy láthatólag nem érted a gőzciklust és Paks működését.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 796
30 616
113
A veszteséghős része a kommentednek nekem azt mutatja, hogy láthatólag nem érted a gőzciklust és Paks működését.
Annyit azért értek belőle, hogy Paks 2 minimum duplája teljesítményű az elsőnek, és ha akármit is hűteni kell benne, az kétszer annyi hőt termel a kétszer akkora teljesítmény miatt.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 509
24 369
113
Úgy néz ki mégsem, ha a mostani hűtés nem elég. De Paks2-nek akkor sokkal kisebb veszteségbe menő hője kell legyen, mert b*szik, hogy léghűtéssel akár csak meg tudják közelíteni azt, ami hőt a Duna el tud vinni.
Annyi kell hogy nagyjából 25°C-ra a kondiban visszahűljőn a gőz, ezt levegővel is meg lehet oldani