Magyar történelem

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

rappali_

Well-Known Member
2016. szeptember 18.
3 589
16 191
113
Sorolj olyan magyar uralkodókat(nagyvezér vagy király mind1)személyeket Árpádtól II.Andrásig akire a történelem folyamán mindig kivétel nélkül példaként tekintettek és a magyarság számára meghatározó/sorsfordító volt a munkásságuk.Mondjuk 4 személyiséget.
A kérdést értem, de nem jó; miért kellene azt megválaszolni, hogy mely korszakban, mely vezért-uralkodót, hogyan interpretálta a kor politikai vélekedése?! Azt tudom megválaszolni, amit az ország szempontjából lényegesnek tekintek;
Álmos és Árpád-egyértelműen pozitív, hogy pacifikálták a Kárpát -medencét és környezetét.
Zolta: ékverés a Nyugati hercegségek közé (akik még mindig ki akartak minket söpörni), akik megosztottak maradtak...jó sokáig.
I. András (Endre): Német-Római birodalom ellen helytállt
Szent László: sok egyéb mellett a korábban hiányolt balkáni expanzió
Könyves Kálmán: keresztesek regulázása

Amiért István kimarad...az a kettősség vele kapcsolatban; keresztény államot "alapít", holott a honfoglalás kor előtt is vallásszabadság volt (keresztmotívumos tarsolylemez, függő, egyebek), és ez általában a sztyeppei népekre igaz volt. Az, hogy mindezt ráadásul külső "segítséggel" vasmarokkal tette...főként nem szimpatikus. De ez az én véleményem, ami nem érdekel senkit sem.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 357
77 036
113
A kérdést értem, de nem jó; miért kellene azt megválaszolni, hogy mely korszakban, mely vezért-uralkodót, hogyan interpretálta a kor politikai vélekedése?! Azt tudom megválaszolni, amit az ország szempontjából lényegesnek tekintek;
Álmos és Árpád-egyértelműen pozitív, hogy pacifikálták a Kárpát -medencét és környezetét.
Zolta: ékverés a Nyugati hercegségek közé (akik még mindig ki akartak minket söpörni), akik megosztottak maradtak...jó sokáig.
I. András (Endre): Német-Római birodalom ellen helytállt
Szent László: sok egyéb mellett a korábban hiányolt balkáni expanzió
Könyves Kálmán: keresztesek regulázása

Amiért István kimarad...az a kettősség vele kapcsolatban; keresztény államot "alapít", holott a honfoglalás kor előtt is vallásszabadság volt (keresztmotívumos tarsolylemez, függő, egyebek), és ez általában a sztyeppei népekre igaz volt. Az, hogy mindezt ráadásul külső "segítséggel" vasmarokkal tette...főként nem szimpatikus. De ez az én véleményem, ami nem érdekel senkit sem.

Azért kérdeztem mert tegnap szóba került az,hogy a magyar nép milyen azonosságot lát a nomád népekkel.Tök egyszerűre fordítva mennyire tekinti a nomád népeket testvérként(akkoriban és most).Lehetett volna másokat is példának hozni de akikel te példálózol* azok is jól szemléltetik(bár Istvánt kihagyni az elég gáz hisz ő alakította ki az államot,a magyar államiságot ez olyan dolog amit csak egyszer lehet végigvinni),hogy egyik sem a magyarság történetének nomád vonalát erősítik mindannyian a nomádság ellen léptek fel,mindannyian a letelepedett nép államát védték,gyarapították.Ezek után még is miről beszélünk amikor azt mondjuk,hogy a magyar nép testvért vagy bármit lát egy nomád népben?Mostanában lett csak divat ez a szittya magyarság előtte soha nem volt.Nem véletlen,hogy azokra emlékezünk akik a vándorló életmód ellen léptek fel.

*Zolta vagy nagyfejedelem volt vagy nem,így őt én nem igazán érzem helyénvalónak a felsorolásban.
 
  • Tetszik
Reactions: szpg9
T

torsen

Guest
Tudsz róla valami ilyen bizonyítható infót?? Akkor oszd meg légyszíves!! az, hogy valaki belügyi tudósító semmit nem jelent konkrétan semmit.

Hány éves vagy barátom? Éltél a komcsik alatt? Utána tudsz nézni, hogy hány darab belügyi tudósító igazolványt adtak ki? Nézd meg! Tudom, ez nem bizonyít semmit! Semmi se bizonyít semmit, ha a "mi kommunistánkról " van szó...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 357
77 036
113
Azt akartam ebből kikerekíteni,hogy semmilyen testvérséget vagy barátságot vagy rokonságot nem látott soha a letelepedett magyar társadalom a nomád népekkel mert ha látott volna akkor az egyik szent királyunkról nem az jutna mindenkinek az eszébe ahogy térdig gázol egy kun hullájában azért,hogy megmentsen egy magyar lányt...
 
  • Tetszik
Reactions: szpg9

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
A kérdést értem, de nem jó; miért kellene azt megválaszolni, hogy mely korszakban, mely vezért-uralkodót, hogyan interpretálta a kor politikai vélekedése?! Azt tudom megválaszolni, amit az ország szempontjából lényegesnek tekintek;
Álmos és Árpád-egyértelműen pozitív, hogy pacifikálták a Kárpát -medencét és környezetét.
Zolta: ékverés a Nyugati hercegségek közé (akik még mindig ki akartak minket söpörni), akik megosztottak maradtak...jó sokáig.
I. András (Endre): Német-Római birodalom ellen helytállt
Szent László: sok egyéb mellett a korábban hiányolt balkáni expanzió
Könyves Kálmán: keresztesek regulázása

Amiért István kimarad...az a kettősség vele kapcsolatban; keresztény államot "alapít", holott a honfoglalás kor előtt is vallásszabadság volt (keresztmotívumos tarsolylemez, függő, egyebek), és ez általában a sztyeppei népekre igaz volt. Az, hogy mindezt ráadásul külső "segítséggel" vasmarokkal tette...főként nem szimpatikus. De ez az én véleményem, ami nem érdekel senkit sem.


Könyves Kálmán megítélése évszázadokon keresztül negatív volt. Ő volt a gonosz, púpos király ( a testi hiba a jellem hibára is utalt), bár a mai magyar történetírás már nem osztja a képes Krónika állásfoglalását. Sőt egyre inkább úgy néz ki, hogy a XIX. sz-ban megtalált királysít nem III. Béláé, hanem Könyves Kálmáné volt. Persze az Álmos párti krónikásoknak minden okuk megvolt Kálmán dehonesztálására, hiszen a későbbi Árpád házi királyok Álmos utódai voltak. Álmost pedig Kálmán vakíttatta meg. Hát a későbbi Árpádok nem volak hálásak emiatt neki, ezért is lett a Képes Krónikában úgy ábrázolva, mint egy magyar Kvazimodo...
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Azt akartam ebből kikerekíteni,hogy semmilyen testvérséget vagy barátságot vagy rokonságot nem látott soha a letelepedett magyar társadalom a nomád népekkel mert ha látott volna akkor az egyik szent királyunkról nem az jutna mindenkinek az eszébe ahogy térdig gázol egy kun hullájában azért,hogy megmentsen egy magyar lányt...

A szkítákat és a hunokat viszont eggyértelműen rokonnak/velünk azonosnak tekintették.
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
A kérdést értem, de nem jó; miért kellene azt megválaszolni, hogy mely korszakban, mely vezért-uralkodót, hogyan interpretálta a kor politikai vélekedése?! Azt tudom megválaszolni, amit az ország szempontjából lényegesnek tekintek;
Álmos és Árpád-egyértelműen pozitív, hogy pacifikálták a Kárpát -medencét és környezetét.
Zolta: ékverés a Nyugati hercegségek közé (akik még mindig ki akartak minket söpörni), akik megosztottak maradtak...jó sokáig.
I. András (Endre): Német-Római birodalom ellen helytállt
Szent László: sok egyéb mellett a korábban hiányolt balkáni expanzió
Könyves Kálmán: keresztesek regulázása

Amiért István kimarad...az a kettősség vele kapcsolatban; keresztény államot "alapít", holott a honfoglalás kor előtt is vallásszabadság volt (keresztmotívumos tarsolylemez, függő, egyebek), és ez általában a sztyeppei népekre igaz volt. Az, hogy mindezt ráadásul külső "segítséggel" vasmarokkal tette...főként nem szimpatikus. De ez az én véleményem, ami nem érdekel senkit sem.


I. András sorsáról pedi nem sokat tudunk. A képes krónika szerint, miután elfogták, Zirc udvarházában gondatlanul tartották és ebbe belehalt. Hát ebbe a körülírásba nagyon belefér, hogy a nem túl egészséges királyt (korábban agyvérzése volt) egyszerűen eltették láb alól, hogy a jövőben ne okozzon gondot. Én megkockáztatom ennyi évszázad távlatából, hogy testvérgyilkosság történt,és a későbbi I. Béla gyilkoltatta meg...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 357
77 036
113
Szkíták?A magyar társadalomban szerintem azt sem tudták,hogy léteztek szkíták.Kru 300 magasságában tűntek el a történelemből a szkíták,te tényleg úgy gondolod,hogy 1100-ban Magyarországon a szkítákat a teljes magyarság vagy csak a magyarság jelentős része rokonának tekintette?
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Anonímusznak nagyon sok mindenben igaza volt meg nagyon sok mindenben nem...


Persze nem arra gondoltam, hogy Ő megírta néhány 100 év távlatából a tutit, de akkoriban divatos módon ezt a rokonságot tartotta méltónak a magyarsághoz, függetlenül annak valóság tartalmától. Arra próbáltam utalni, hogy általa, utána lett felkapott ez az eredetmonda. Elvégre Attila és a hunok az akkor nagy becsben tartott rómaiaknak is a kortársai voltak. Elvégre a brit szigetek Arthur királya is egy romanizált lakosság túlélő és sikeres vezetője volt, meg hát a frankok, meg a német-római császárok eredetmondája is épített az akkor még romjaiban tetten érhető római tárgyi örökségre. Az akkori írástudóknak meg volt fogalmuk a római birodalomról, annak vívmányairól és egy ilyen előkelő örökség, vagy vélt leszármazási vonal nagyon kelendő legitimációs eszköz volt akkor is.

UI.: visszatérve Könyves Kálmánra, azt hiszem Ő volt az első királyunk, aki tudott írni és olvasni is, valamint a kor világnyelvén, a latinnal is boldogult.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 357
77 036
113
Persze nem arra gondoltam, hogy Ő megírta néhány 100 év távlatából a tutit, de akkoriban divatos módon ezt a rokonságot tartotta méltónak a magyarsághoz, függetlenül annak valóság tartalmától. Arra próbáltam utalni, hogy általa, utána lett felkapott ez az eredetmonda. Elvégre Attila és a hunok az akkor nagy becsben tartott rómaiaknak is a kortársai voltak. Elvégre a brit szigetek Arthur királya is egy romanizált lakosság túlélő és sikeres vezetője volt, meg hát a frankok, meg a német-római császárok eredetmondája is épített az akkor még romjaiban tetten érhető római tárgyi örökségre. Az akkori írástudóknak meg volt fogalmuk a római birodalomról, annak vívmányairól és egy ilyen előkelő örökség, vagy vélt leszármazási vonal nagyon kelendő legitimációs eszköz volt akkor is.

UI.: visszatérve Könyves Kálmánra, azt hiszem Ő volt az első királyunk, aki tudott írni és olvasni is, valamint a kor világnyelvén, a latinnal is boldogult.

Az írni olvasni az lehet de a latin tuti ment minden királyunknak meg a főuraknak is tekintve,hogy a magyart a parasztok nyelvének tartották...
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Az írni olvasni az lehet de a latin tuti ment minden királyunknak meg a főuraknak is tekintve,hogy a magyart a parasztok nyelvének tartották...


Hát ez nem igazán így volt. Könyves Kálmán esete kirívó példa, azért is lett ez a ragadvány neve..A kora középkor királyai ezzel a manapság természetes tudással sem magyar, sem latin nyelven nem büszkélkedhettek. Érdemes elolvasni, a IV. Béla király lánya, Szent Margit szentté avatási procedúrájában keletkezett iratok magyar átiratát (fennmaradtak). A pápai biztosok több, mint 100 embert hallgattak ki, számos apácát is. Kiderül, hogy írni olvasni csak a kolostor fejedelem asszonya tudott. A meghallgatottak, legyenek főrendű apácák, vagy egyéb nemesek, nem tudták megmondani az életkorukat sem, sőt azt sem, hogy mióta élnek a zárdában. Szent Margit műveltsége is alacsony volt, olvasni tudott, de írni és beszélni már nem. Csak néhány, a napi liturgiához kapcsolódó könyvet ismertek. Margit sem a műveltségéről, hanem az aszkéziséről volt híres (hírhedt), mondjuk fiatalon meg is halt. Ne gondold, hogy a XI-XII. sz-i uralkodók tudtak írni-olvasni. Erre egyszerűen a kor felfogása miatt nem volt szükségük... Pld. az énekeket is "bemagolták". Pedig ez a 13. sz-ban volt.... Nehogy azt hidd, hogy pld. I. István, az elhíresült monogrammját maga képes volt reprodukálni. Erre volt hivatott a klérus.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 357
77 036
113
Hát ez nem igazán így volt. Könyves Kálmán esete kirívó példa, azért is lett ez a ragadvány neve..A kora középkor királyai ezzel a manapság természetes tudással sem magyar, sem latin nyelven nem büszkélkedhettek. Érdemes elolvasni, a IV. Béla király lánya, Szent Margit szentté avatási procedúrájában keletkezett iratok magyar átiratát (fennmaradtak). A pápai biztosok több, mint 100 embert hallgattak ki, számos apácát is. Kiderül, hogy írni olvasni csak a kolostor fejedelem asszonya tudott. A meghallgatottak, legyenek főrendű apácák, vagy egyéb nemesek, nem tudták megmondani az életkorukat sem, sőt azt sem, hogy mióta élnek a zárdában. Szent Margit műveltsége is alacsony volt, olvasni tudott, de írni és beszélni már nem. Csak néhány, a napi liturgiához kapcsolódó könyvet ismertek. Margit sem a műveltségéről, hanem az aszkéziséről volt híres (hírhedt), mondjuk fiatalon meg is halt. Ne gondold, hogy a XI-XII. sz-i uralkodók tudtak írni-olvasni. Erre egyszerűen a kor felfogása miatt nem volt szükségük... Pld. az énekeket is "bemagolták". Pedig ez a 13. sz-ban volt.... Nehogy azt hidd, hogy pld. I. István, az elhíresült monogrammját maga képes volt reprodukálni. Erre volt hivatott a klérus.

Azt írtam,hoy beszélni minden királyunk meg főurunk beszélt latinul.Lehet,hogy Kálmán volt az első aki írni meg olvasni is tudott de beszélni minden királyunk beszélte a latint(később meg a franciát).
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 680
113
Szkitak hunok kazarok turk birodalom es a tobbi szamntalan sztyeppet uralo nep mimd mind mi IS voltunk hol meghoditva hol onkent csatlakozva....

Ezek mind mind ha ugy vesszuk olyanok voltak mint az europai unio kb. A meghoditottak nem kuldtek kuldottet...
Versegi rokonsag... Kitudja mindig volt aki idegen torzsbol nosult vagy tabolt asszonyt vagy egyesultek torzsek es bomlottak szet...

Amikor hunokrol beszelunk pl. Tobb szaz torzsrol beszelunk. Genetikailag toredeke volt hun az is szetszorva mmagas beosztasokba... De ettol fuggetlenul xy torzs ami tagjaji se genetikailag se nyelvileg nem tartoztak mondjuk atilla torzsehez is hunok voltak/lettek arra az idore. Hun mint osszefoglalo elnevezesrol beszelhetunk mar itt...

Az eredeti hun torzs mellesleg abszolut nem volt nagy torzs. Sot. Egy nagy meszarlason esett at az elozo generacio. Atilla generacioja nagy resze meg rabszolga volt.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Azt írtam,hoy beszélni minden királyunk meg főurunk beszélt latinul.Lehet,hogy Kálmán volt az első aki írni meg olvasni is tudott de beszélni minden királyunk beszélte a latint(később meg a franciát).


Hát az előzőekben leírtak alapján ez nagyon kétséges. Szent Margir is hercegnő volt, a társadalmi rangja a főurak főlé emelte. De én tényleg olvastam, magyar átiratban, hogy mit nyilatkoztak magukról és róla a kortársai. ha gondolod, előkeresem és lejegyzem a szemelvényeket. Idegen nyelven eleve csak az tudott akkoriban, aki úgy házasodott be MO-ra és az anyanyelvét beszélte. A mai felfogásunk szerint az akkori csÚc vezetők analfabéták voltak. Ez a kora középkor, mér lett volna nálunk máshogy, ha pld. Angliában sem volt másképp...???? De ne csodálkozz ezen, a maiak között is van nem egy funkcionális analfabéta...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 357
77 036
113
Hát az előzőekben leírtak alapján ez nagyon kétséges. Szent Margir is hercegnő volt, a társadalmi rangja a főurak főlé emelte. De én tényleg olvastam, magyar átiratban, hogy mit nyilatkoztak magukról és róla a kortársai. ha gondolod, előkeresem és lejegyzem a szemelvényeket. Idegen nyelven eleve csak az tudott akkoriban, aki úgy házasodott be MO-ra és az anyanyelvét beszélte. A mai felfogásunk szerint az akkori csÚc vezetők analfabéták voltak. Ez a kora középkor, mér lett volna nálunk máshogy, ha pld. Angliában sem volt másképp...???? De ne csodálkozz ezen, a maiak között is van nem egy funkcionális analfabéta...

Nem köztársasági elnökök voltak. :D:D:D:D
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and szpg9