A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

tacticool

Well-Known Member
2015. január 12.
1 221
3 565
113
Egy kis érdekesség: hogyan terjedt a hír a magyar médiában... (persze csak ha lehet hinni az időbélyegzőknek)

15:27 Új harckocsikat vesz a honvédség (Magyaridok.hu)
...
09:30 MTI rövid közlemény, KMW sajtóközlemény németül

Érdekes, hogy még egy külföldi portál se hozta le, se janes, se armyreco. Lehet azt gondolják hoax. :D
 
  • Tetszik
Reactions: zeal

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Remélem tényleg Puma meg Boxer lesz a következő. Én nem mertem ilyen nagyokat álmodni de most már kezdem elhinni hogy ezúttal tényleg komolyan gondolják hogy csúcstecnikát veszünk. Viszont ezek után azért remélem lesz valami ellentételezés és minél arányú helyi gyártás.
Év elején még voltak ilyen hírek:
https://www.romania-insider.com/new-armored-vehicle-made-romania/

Ha valami hasonló konstrukcióba 50-50%-ban sikerülne vegyes vállalatot létrehozni nekünk is és minél nagyobb arányban helyi beszállítókkal gyártani ez szerintem el tudná indítani a hadi ipart. Boxernél van hajlandóság technolóia transzferre úgy tűnik. Bár azért nem véletelen lesz a neve AGILIS 8X8 nem pedig boxer.
https://www.armyrecognition.com/nov...cture_agilis_new_8x8_armoured_in_romania.html

Nekem picit úgy néz ki mint egy piranha 5 amin van 1 Lance turret.
 
  • Tetszik
Reactions: luperator

anonim999

Well-Known Member
2016. március 19.
2 746
4 495
113
Generalleutnant Ferenc Korom, hat am 14. Dezember das Deutsche Heer in Munster besucht. Der Schützenpanzer Puma und die Ausrüstung „Infanterist der Zukunft“ standen bei diesem Besuch besonders im Fokus.

1_popup.jpg
Úgy látom, hogy te mindig megtalálod a lényeget a neten. :)
Remélem Puma lesz.
Lett hangoztatva kormányzati szinten, hogy minél nagyobb százalékban szeretnék bevonni a magyar ipart.
Vajon ebbe mit adhatunk szerintetek?? Volt itt arról megosztás, hogy Győrben 9 milliárdért egy kovácsolósort sikerült beszerezni a németektől. Vajon a Rába valamilyen szinten részt tudd venni ennek a gyártásában ha Puma lesz vagy esetleg a kerekes Boxer.
Ki, melyikőtök lát ebbe bele technikailag???;)
 

BiancoGasto

Well-Known Member
2018. november 14.
759
918
93
Arról lehet tudni,hogy hány zázlóalj lesz felszerelve láncos GyHJ-vel? Csak a Klapka van tervben nem? Erről infó?
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 468
23 995
113
Meg ugye 2x4 évnyi mszp-szdsz "sikerkormányzás" után volt mit rendbe rakni (nem emlékszem, h a világon bárki mert volna statisztikai jelentést hamisítani...kivéve ugye...).
Kíváncsi leszek, h az esetleges puma beszerzés után, lesz e olyan, aminek részeit -vagy egészét- gyártjuk majd. Bmp-vel már volt ilyen, értelmes húzás lenne. És ha már döntéshozó közeli olvasgat itt...kérek még mlrs-t, atgm-et, drónt (akár a denevér alapján) :)
Jobban belegondolva hadiipart akarunk amit a lőpor és fegyvergyártással alapoznak, szóval az sem tartom kizártnak, hogy licensz alapján gyártjuk majd az MK30-at és a hozzávaló lőszert.
Másik érdekesség, hogy a Pumára integrálható a Spike, szóval esélyes befutó lehet ezután ez az atgm.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and rappali_

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 061
1 653
113
Remélem tényleg Puma meg Boxer lesz a következő. Én nem mertem ilyen nagyokat álmodni de most már kezdem elhinni hogy ezúttal tényleg komolyan gondolják hogy csúcstecnikát veszünk. Viszont ezek után azért remélem lesz valami ellentételezés és minél arányú helyi gyártás.
Év elején még voltak ilyen hírek:
https://www.romania-insider.com/new-armored-vehicle-made-romania/

Ha valami hasonló konstrukcióba 50-50%-ban sikerülne vegyes vállalatot létrehozni nekünk is és minél nagyobb arányban helyi beszállítókkal gyártani ez szerintem el tudná indítani a hadi ipart. Boxernél van hajlandóság technolóia transzferre úgy tűnik. Bár azért nem véletelen lesz a neve AGILIS 8X8 nem pedig boxer.
https://www.armyrecognition.com/nov...cture_agilis_new_8x8_armoured_in_romania.html

Nekem picit úgy néz ki mint egy piranha 5 amin van 1 Lance turret.

Érdekes, hogy a neten az Agilis mondhatni csak a román beszerzés kapcsán került elő. Nem direkt nekik lett összelegózva? Másrészt, 234 millió euró 400 db járműért a németeknek elég jó árnak tűnik (még 50-50 % részesedés mellett is). Noha csak renderelt kép van a neten, a Boxerrel ellentétben én itt nem látom a cserélhető felépítményt, nyilván nem véletlen.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 938
18 426
113
Arról lehet tudni,hogy hány zázlóalj lesz felszerelve láncos GyHJ-vel? Csak a Klapka van tervben nem? Erről infó?

Tervek változhatnak, Gondolom, saccra, először a tatai dandár lesz felhúzva, Leopárd hkz., 2db. IFV lövész zlj., PZH 2000 önjáró tüzér osztály. Debrecen, aztán Hódmező, passz. Lehet átavreszik a tatai leadott nehézfegyvereket. Netán a tatai leadott eszközöket modernizáljuk, felújítjuk ? Szerintem, lépésről, lépésre haladunk majd.
 

anonim999

Well-Known Member
2016. március 19.
2 746
4 495
113
Netán a tatai leadott eszközöket modernizáljuk, felújítjuk ?
Az tuti, hogy felújítva, modernizálva lesznek a T-72-esek (többször volt hangoztatva a honvédelmi miniszter által). De, hogy milyen szintre azt még nem tudjuk és merre kerülnek (Debrecen, Hódmezővásárhely???) . Ez is még rejtély, de valószínűleg a Currus végzi el ezt a munkát.
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Úgy látom, hogy te mindig megtalálod a lényeget a neten. :)
Remélem Puma lesz.
Lett hangoztatva kormányzati szinten, hogy minél nagyobb százalékban szeretnék bevonni a magyar ipart.
Vajon ebbe mit adhatunk szerintetek?? Volt itt arról megosztás, hogy Győrben 9 milliárdért egy kovácsolósort sikerült beszerezni a németektől. Vajon a Rába valamilyen szinten részt tudd venni ennek a gyártásában ha Puma lesz vagy esetleg a kerekes Boxer.
Ki, melyikőtök lát ebbe bele technikailag???;)

Nehéz adatokat találni a neten a pontos technikai paraméterekről. Én úgy gondolom kerekesbe a Rába minden további nélkül be tud szállítani, akár helyi szinten összeszerelni. H14 lényegében egy MAN helyben gyártva. A motor a fülkével jön a MAN-tól a többit helyben gyártja a Rába és összeszereli (én legalábbis így tudom ha tévedek majd valaki kijavít :D)
Érdekes megnézni ki gyártja a boxert:
https://en.wikipedia.org/wiki/Boxer_(armoured_fighting_vehicle)
"ARTEC GmbH is seated in Munich; its parent companies are Krauss-Maffei Wegmann GmbH and Rheinmetall MAN Military Vehicles GmbH (RMMV) on the German side,[3] and Rheinmetall MAN Military Vehicles Nederland B.V. for the Netherlands.[4] Overall, Rheinmetall has a 64% stake in the joint venture."

Vagyis a fő tulaj Rheinmetall MAN Military. Ha gyártunk MAN teherautót miért ne gyárthatnánk boxert. Kérdés gazdaságilag mi éri meg jobban. Inkább alkatrészt beszállítani Rheinmetall MAN-nak vagy gyakorlatilag licence gyártani mint a H14. Hogy technológiailag mi lenne jobb az gondolom nem kérdéses :)
Aztán ennek megfelelően kell beruházni.

Puma azt én nem nagyon merem elhinni. Lánctalpas gyártás nem nagyon van nekünk semmi gyakorlatilag egy új iparágat honosítanál meg kb mint a helikopter gyártás.
Én azt gondolom max apró lépésekben először alkatrész beszállítás utánna meg apránként lehet előre lépegetni mint az Airbus gyárt esetében. Ott is először alkatrészeket fogunk gyártani ami remélhetőleg később akár több is lesz akár valamilyen helikopter helyi szintű összeszerelése.
Fontos tudno hogy a Rheinmetalnak 2 gyára van csehországban. Csehek 200 Lynxt rendeltek és úgy néz ki a gyártás ezzel csehországba megy:
https://www.rheinmetall-defence.com...ic_relations/news/latest_news/index_16896.php

Szóval Lynx-re nem látok esélyt azt már a Csehek nagyon ügyesen elhozták.
Puma gyártást meg nem hiszem elviszik németországból valha mivel Bundeswehr rendszresítette. Én max a Boxerre látok esélyt de ott sem hiszem a teljes gyártást, legjobb esetben is valami H14-hez hasonló megoldást látok elképzelhetőnek. De ez csak az én véleményem.
 

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
Úgy látom, hogy te mindig megtalálod a lényeget a neten. :)
Remélem Puma lesz.
Lett hangoztatva kormányzati szinten, hogy minél nagyobb százalékban szeretnék bevonni a magyar ipart.
Vajon ebbe mit adhatunk szerintetek?? Volt itt arról megosztás, hogy Győrben 9 milliárdért egy kovácsolósort sikerült beszerezni a németektől. Vajon a Rába valamilyen szinten részt tudd venni ennek a gyártásában ha Puma lesz vagy esetleg a kerekes Boxer.
Ki, melyikőtök lát ebbe bele technikailag???;)
A civil szférában nagyon sok mindenhez gyártunk alkatrészeket, autók, teherautók, nehéz ipari gépek stb. Szerintem a boxer/puma esetén is menne. Az ipari kultúra megvan, a technológiát sem kell a kőpattintástól kezdeni.
 
  • Tetszik
Reactions: rappali_
T

Törölt tag 1586

Guest
Csináljon már valaki pls. egy [HUN] Leopard 2 topicot és foglaja össze ami eddig tudunk mert itt képtelenség követni a rengeteg hozzászólást.
Tudjuk pl. hogy mikor jönnek a cicák stb..?
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 895
4 405
113
A tüzérségi beszerzésekhez:
Nagyon elégedett vagyok a Pzh 2000-el. Az önjáró vonalon az egyetlen félelmem az M-109 volt, de szerencsére azt elkerülte a vezetés. A legjobb döntés született, és mivel új gyártásúak lesznek, valószínű hogy a litvánokéhoz hasonló, modernizált változat. Mégiscsak 20 éves konstrukció.
Az említett vontatott lövegek terén, az M777 a lehető legjobb választás lenne (Egyik bennfentesnek tűnő fórumtársunk szerint ezek lesznek). Megvan a vontatottak helye is a mai csatatereken. Minden komolyabb hadsereg rendelkezik ilyenekkel és fejleszti a mai napig. A szakik az önjárókhoz hasonló eredményességgel használják. Gyakorlott személyzettel kidolgozott módszerek vannak a gyors TÁS változtatásra. Ráadásul az M777 már rendelkezik fedélzeti helymeghatározó és tűzvezető rendszerrel, ami még inkább meggyorsítja a pozíció elfoglalását. A helikopterrel való szállítás csak opció, de tény, hogy csak vontatottat lehet. Lehet olyan helyzet, amikor az utak minősége sem a láncosnak, sem a gumikerekesnek nem kedvez, lassú lenne a megfelelő pozícióba jutás, akkor jöhet a helikopter. Az a2 3.7 t, míg az a3-ra 4.3-4.5 t-t ír a szakirodalom. A D-20 is 5.6 t-s és nem is képes 30-40 km-re lőni. A szárazföldön sem mindegy, hogy milyen súly van a vontatóra kapcsolva. Ha az ERCA program befejeződik, minimális ráfordítással lehet közel duplázni a lőtávolságot.
Bár a harcszolgálati paraméterei tényleg alatta van a teherautóra szereltnek vagy bármilyen önjárónak, tény, hogy a vontató hibája esetén könnyedén kaphat másikat, míg az önjáró esetében nagyobb a gond.

Mivel nem csak vontatottal fejlesztenek, hanem önjárókkal párhuzamosan én tökéletesen elégedett vagyok/leszek az iránnyal és az eszközökkel. Csak így tovább!
 

tacticool

Well-Known Member
2015. január 12.
1 221
3 565
113
Vagyis a fő tulaj Rheinmetall MAN Military. Ha gyártunk MAN teherautót miért ne gyárthatnánk boxert.

Csehek 200 Lynxt rendeltek és úgy néz ki a gyártás ezzel csehországba megy:
Szóval Lynx-re nem látok esélyt azt már a Csehek nagyon ügyesen elhozták.

Ezért gondolom én is a Boxer összeszerelést a legesélyesebbnek.

A csehek még nem rendeltek semmit, hivatalosan pár napja irták ki a tendert 210 ifv-re. Oké, a járműveket már nyáron letesztelték. A hadsereg a pumát látná náluk szívesen (ofc).