[HUN] T-72 korszerűsítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 575
45 445
113
Énmeg azt irtam,hogy 1milkáig bőven megéri.....De ha harcértékarányosan számolom,még a 2milka is beleférne,nagy duzzogva
Ebben így egyet értek. Kell a csúcs Leo, de a daraszám sem árt. Értelmesen felújított T-72 HA az ár is OKÉ hozzá, jó lehet. De szerintem a darabszám felduzzasztására jobb lenne már akkor valahonnan lepattanó Leo2A4 vonalat megszerezni jó pénzért.
 
  • Tetszik
Reactions: Celebra

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 575
45 445
113
Elavult,de korszerűsithető.Nem fogja elérni egy uj vas értékét,de megközelitheti azokét.Mondjuk azt,hogy ha a modernizációval elérhető az uj Leo harcértékének 60%ka,az uj hk árának max 20%ért,addig megéri.Ha a költségarány nagyobb,már nem éri meg
Így most ebben veled vagyok.
 

Clove_HUN

Member
2018. november 9.
29
58
13
Akkor mondom én,hogy mit kell kicserélni,hogy a Leopard 2 A4 színvonalát elérjük!
Motor,váltómű,kormánymű(azaz a teljes hajtáslánc kivéve a görgőket meg a lengéscsillapítást)és természetesen az össze segédberendezés ami ezekhez tartozik.
Töltőgép,löveg,lövegstabilizátor,rádiók,kell egy új tűzvezető rendszer(azaz az irányzó elöl el kell takarítani az éjjeli és nappali irányzékot a lézertávmérővel együtt,kell digitális tűzvezető rendszer a hozzá tartozó szenzorokkal).Mindent el kell tüntetni a parancsnok elöl is és az ő optikai rendszerét ösze kell kapcsolni az irányzó rendszerével.
A kis listából kiderül,hogy a teknőn és a toronyon kívül mindent cserélni kellene a Leopard 2A4 szinthez.Megnyugtatok mindenkit,hogy amit soroltam az több milliós tétel nem pár százezer.

A T-72B3M újonnan gyártva 2,6 millió dollár.
Én a T-72-es témát csak úgy tudnám elképzelni, mint ahogy a hármas metró kocsikkal tettük. Oroszoknak elküldjük a tankokat ,hogy újítsák fel nekünk.
Aztán kiderül, hogy van nekik éppen raktáron B3M verzióból, amit kormányközi megállapodással már küldenek is.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and zeal

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 575
45 445
113
Egy új Leopard 2 A7 harcértékének kb a 30%-át lehet elérni a mi T-72-eseinkkel még akkor i ha beleraksz mindent az A7-ből ami fizikailag bele fér!

elképesztően el vagytok tévedve azzal kapcsolatban,hogy mekkora harcértéke van egy Leopard 2 A7-nek meg egy T-72M1-nek vagy bármelyik modernizált T-72 variánsnak.
Jelenleg a legmodernebb T-72 variáns az a T-72B3M és az is jócskán elmarad a T-90A-tól ami közel sem olyan jó tank mint a Leopard 2A7,mindezt úgy,hogy a mi T-72M1-eseinket nem lehet mégT-72B3M szintre sem felhozni!!!
Én az érvelésedben azt látom hibának, hogy csak a harckocsi harckocsi elleni képességeket nézed. Ez félre visz. Egy modernizált T-72nek nem csak az a feladata hogy legyőzze a tőle 3x akkora harcértékű harckocsikat az alföld közepén.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 575
45 445
113
Nem,mindent összevetve ennyi a különbség.
Azt látom én ebben az egészben, hogy szuper hogy lesz 44+12 db szuper korszerű/térségben átlagon felüli harckocsink, de ha el is indul egy fegyverkezési spirál a szomszédoknál, és ŐK is beszereznek hasonló nagyságrendben (többet sokkal reálisan gazdaságuk megroppantása nélkül nem tudnak, ebben egyet értünk, TE írtad pár perce) M1-et, vagy akár LEO-t, Lecrec-et, akkor is tudnánk mire használni a modernizált 72-est. Ott ugyanis ahol nincs csúcs harckocsi a túloldalon, komolyan tarolnának akkor is ha csak TR-85 jut pl., ha meg az sem akkor pláne.

Senki ne feledje el azt, hogy ha a túloldalon nincs harckocsi, meg dedikált páncéltörő erők, és beüt akár csak néhány T-34/85, vagy T-55, akkor is baj van, és futni kell, meg leradíroznak ezek is pillanatok alatt elég sok logisztikai járművet.
A nincs más a 44+12 Leo2-n kívül, meg a van legalább ennyi vagy több T-72+ még melléjük közt nekem egyértelmű hogy a második a szimpatikusabb.
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Ebben így egyet értek. Kell a csúcs Leo, de a daraszám sem árt. Értelmesen felújított T-72 HA az ár is OKÉ hozzá, jó lehet. De szerintem a darabszám felduzzasztására jobb lenne már akkor valahonnan lepattanó Leo2A4 vonalat megszerezni jó pénzért.
Leo2A4,de honnan?Plusz azt meg kell venni és modernizálni.T72ek meg ott rohadnak egy raktárban valahol.Túl sokat persze nem érdemes rájukkölteni,csak annyit,amennyit érdemes.Annyiféle modernizációs program van,valamelyik biztosan megfelelne nekünk is.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 575
45 445
113
Leo2A4,de honnan?Plusz azt meg kell venni és modernizálni.T72ek meg ott rohadnak egy raktárban valahol.Túl sokat persze nem érdemes rájukkölteni,csak annyit,amennyit érdemes.Annyiféle modernizációs program van,valamelyik biztosan megfelelne nekünk is.
Törököknek kéne összejöjjön a saját project, a németek meg nem szállítanak nekik többet alkatrészt, és máris mehetünk oda mint a keselyűk jobbnál jobb ajánlatokkal. Felőlem mehetne olyan háttéralku is, hogy veszünk tőlük ATAK-ot is cserében, nekem az a kis szteroidos Mangusta is szimpatikus.
 

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 257
5 304
113
Én az érvelésedben azt látom hibának, hogy csak a harckocsi harckocsi elleni képességeket nézed. Ez félre visz. Egy modernizált T-72nek nem csak az a feladata hogy legyőzze a tőle 3x akkora harcértékű harckocsikat az alföld közepén.
Ez nem igaz. Az A7+-t kifejezetten városi harcra tervezték. Nem csak a tank-tank elleni összehasonlításban jobb.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 575
45 445
113
Ez nem igaz. Az A7+-t kifejezetten városi harcra tervezték. Nem csak a tank-tank elleni összehasonlításban jobb.
Persze hogy nem csak abban jobb. De egy valamit nem tud 44db csúcs szuper Leo2. Egyszerre érdemben több helyen lenni. Kevés a darabszám. Örülök hogy jönnek, a fő szárazföldi erők ékkövei lesznek, de ilyen drága harceszközből MI nem tudunk eleget venni, az a realitás.
 
  • Tetszik
Reactions: Celebra

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 979
78 284
113
Persze hogy nem csak abban jobb. De egy valamit nem tud 44db csúcs szuper Leo2. Egyszerre érdemben több helyen lenni. Kevés a darabszám. Örülök hogy jönnek, a fő szárazföldi erők ékkövei lesznek, de ilyen drága harceszközből MI nem tudunk eleget venni, az a realitás.
44 nagyon közel van az eléghez!Jobb lenne ha lenne még egy század és nem az A5-el együtt lenne egy zászlóalj de elég.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Ez nem igaz. Az A7+-t kifejezetten városi harcra tervezték. Nem csak a tank-tank elleni összehasonlításban jobb.
Mindenben jobb a Leo2A7,de attol még a 72nek van helye.IDF sem csak Merkava IV és Namer járgányokbol áll.Van ott modernizált M60 és M113 is bőséggel.Mert még az ami segéllyel sem lehetne pénzel birni,ha csak a legmodernebbet akarnák rendszerben tartani.Nálunk ugyan ez a helyzet,csak kicsiben.Ha ingyen kapnánk ami segélyként M60okat,a zsidok 1milcsiért felhuznák a sajátjaik szintjére,én azt is simán elfogadnám.Azok legalább ugyanazt a lőszert használnák,mint a Leok
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 751
6 671
113
@zsolti
Én az érvelésedben azt látom hibának, hogy csak a harckocsi harckocsi elleni képességeket nézed. Ez félre visz. Egy modernizált T-72nek nem csak az a feladata hogy legyőzze a tőle 3x akkora harcértékű harckocsikat az alföld közepén.
nem, sajnos dudinak most igaza van
@Celebra
Mindenben jobb a Leo2A7,de attol még a 72nek van helye.IDF sem csak Merkava IV és Namer járgányokbol áll.Van ott modernizált M60 és M113 is bőséggel.Mert még az ami segéllyel sem lehetne pénzel birni,ha csak a legmodernebbet akarnák rendszerben tartani.Nálunk ugyan ez a helyzet,csak kicsiben.Ha ingyen kapnánk ami segélyként M60okat,a zsidok 1milcsiért felhuznák a sajátjaik szintjére,én azt is simán elfogadnám.Azok legalább ugyanazt a lőszert használnák,mint a Leok
igen a 72-nek van helye de csak addig amíg a szomszédoknak nincs legalább akkora erővel bíró harckocsija mint mondjuk a T90 (nem pont T90 csak ahhoz hasonló erővel bíró hk) na de mi van lesz? akkor cseszhetjük a modernizált T72-ket , én mondjuk azért vagyok a modernizálás mellett (ha normális a darabszám) mert ez a szomszédainkról sok 10 évig szerintem nem lesz elmondható.
Ha most erre van pénz akkor modernizáljunk 44 vagy 56db T72-t de ha lehet akkor jöjjön inkább még 12 Leo hogy meglegyen a normális 56-os struktúra aztán ha lehet még egyszer ugyanennyi és csak remélni tudom hogy IFV meg péncéltörő technika is nem csak annyi fog érkezni hogy a "dedikált nehézdandárunknak" elég legyen.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 979
78 284
113
@zsolti

nem, sajnos dudinak most igaza van
@Celebra

igen a 72-nek van helye de csak addig amíg a szomszédoknak nincs legalább akkora erővel bíró harckocsija mint mondjuk a T90 (nem pont T90 csak ahhoz hasonló erővel bíró hk) na de mi van lesz? akkor cseszhetjük a modernizált T72-ket , én mondjuk azért vagyok a modernizálás mellett (ha normális a darabszám) mert ez a szomszédainkról sok 10 évig szerintem nem lesz elmondható.
Ha most erre van pénz akkor modernizáljunk 44 vagy 56db T72-t de ha lehet akkor jöjjön inkább még 12 Leo hogy meglegyen a normális 56-os struktúra aztán ha lehet még egyszer ugyanennyi és csak remélni tudom hogy IFV meg péncéltörő technika is nem csak annyi fog érkezni hogy a "dedikált nehézdandárunknak" elég legyen.

Nem sok 10 év mire lesz modern harckocsija aszomszédainknak.Pl a szerbeknek az oroszok simán tudnak akkorra T-90S-t vagy jobbat szállítan mint amikor mi megkapjuk a Leopardokat.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Szerintem az a Lengyel PT16 modernizációs csomag a környéken ütne. Főleg hogy kilövi a DM63-at meg a DM11-et. Azt mondják a védelme olyan Leo 2A5 szinten van kb. Kérdés mennyibe kerülne... Igazándiból senki nem beszélne erről ha lenne komolyabb számú Leo 2 de nincs csak 44+12. Nem hiszem hogy nagyon pörögnénk ezen a modernizáció dolgon ha lenne mondjuk 120 db A7+. De annyi pénzt nem adtak...szegény ember vízzel főz :D
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
@zsolti

nem, sajnos dudinak most igaza van
@Celebra

igen a 72-nek van helye de csak addig amíg a szomszédoknak nincs legalább akkora erővel bíró harckocsija mint mondjuk a T90 (nem pont T90 csak ahhoz hasonló erővel bíró hk) na de mi van lesz? akkor cseszhetjük a modernizált T72-ket , én mondjuk azért vagyok a modernizálás mellett (ha normális a darabszám) mert ez a szomszédainkról sok 10 évig szerintem nem lesz elmondható.
Ha most erre van pénz akkor modernizáljunk 44 vagy 56db T72-t de ha lehet akkor jöjjön inkább még 12 Leo hogy meglegyen a normális 56-os struktúra aztán ha lehet még egyszer ugyanennyi és csak remélni tudom hogy IFV meg péncéltörő technika is nem csak annyi fog érkezni hogy a "dedikált nehézdandárunknak" elég legyen.
Csak a hk vs. hk kontektust veszitek figyelembe.Azonkivűl csak a járművek papira felirt müszaki paramétereit.Közben a hk legfontosabb feladatköre nem a hk vadászat.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 400
7 933
113
Látom a többség abban egyetért hogy valamilyen szinten a 72 et fel kénne modernizálni.
Egyébként a szomszédoknál én nem várok jobb helyzetett. A csehek szlovákok több mint valószínüleg egy két zl 72 et modernizálnak maguknak.
A románoknál se várok valami eszement nehéz technikai beszerzést. Pénz is kelene hozzá.
A szerbek legfeljebb orosz segítséggel egy kicsit szintbe hozzák az M-84 et. Kb T-72b szintig.
T-90s hk meg nem hisszem hogy kapnának egy darabig. Ingyen nincs semmi. Ha már akarták volna pl akkor nem levedlet/felújitott mig-29 et kapnak az oroszoktól hanem komolyabb technikát. Eddig se kaptak modern új technikát az oroszoktól. Szerintem ez után se fognak kapni.