[HUN] T-72 korszerűsítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 753
6 686
113
@Shadow
Szerintem az a Lengyel PT16 modernizációs csomag a környéken ütne. Főleg hogy kilövi a DM63-at meg a DM11-et. Azt mondják a védelme olyan Leo 2A5 szinten van kb. Kérdés mennyibe kerülne... Igazándiból senki nem beszélne erről ha lenne komolyabb számú Leo 2 de nincs csak 44+12. Nem hiszem hogy nagyon pörögnénk ezen a modernizáció dolgon ha lenne mondjuk 120 db A7+. De annyi pénzt nem adtak...szegény ember vízzel főz :D
na igen , ha lenne 100+ leo nem hinném hogy ilyenekről beszélgetnénk
@tonyo
Látom a többség abban egyetért hogy valamilyen szinten a 72 et fel kénne modernizálni.
Egyébként a szomszédoknál én nem várok jobb helyzetett. A csehek szlovákok több mint valószínüleg egy két zl 72 et modernizálnak maguknak.
A románoknál se várok valami eszement nehéz technikai beszerzést. Pénz is kelene hozzá.
A szerbek legfeljebb orosz segítséggel egy kicsit szintbe hozzák az M-84 et. Kb T-72b szintig.
T-90s hk meg nem hisszem hogy kapnának egy darabig. Ingyen nincs semmi. Ha már akarták volna pl akkor nem levedlet/felújitott mig-29 et kapnak az oroszoktól hanem komolyabb technikát. Eddig se kaptak modern új technikát az oroszoktól. Szerintem ez után se fognak kapni.
én is kétlem hogy az oroszoktól bármi is érkezne romániába vagy a szerbekhez , annyi kiegészítés hogy lehet hogy a csehek mikor bejelentik az IFV-t (ami sanszosan német lesz) akkor bejelentenek Leo-kat is.
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 047
54 201
113
A gyári motor majd 50(de igazából inkább 80 hisz a T-34 motorján alapszik) éves az vele a baj nem az,hogy gyenge


Pusztán szakmai szempontok miatt kérdezem,hogy és?
Még mindig olcsó,egyszerű,megbízható technika,pont az a jó benne,hogy régi,nincs felesleges fasságokkal széttervezve.
Nem kötekszem,komolyan nem látom a problémát a korában(sem).
:)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 993
78 322
113
Pusztán szakmai szempontok miatt kérdezem,hogy és?
Még mindig olcsó,egyszerű,megbízható technika,pont az a jó benne,hogy régi,nincs felesleges fasságokkal széttervezve.
Nem kötekszem,komolyan nem látom a problémát a korában(sem).
:)

Nem olcsó,nem megbízható és üzembentartani sem egyszerű.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Nem olcsó,nem megbízható és üzembentartani sem egyszerű.
Leo motorja alavetően egy 50+éves konstrukció,az alapváltozat már az MBT70ben ott volt......Namondjuk kicsit jobb,mint az orosz......
Lehet másik motort tenni bele.Közben sikerült kisilabizálnom,hogy a Nimda a Chellenger II motorját kinálja alabol a T72be,de a Teledyne 1200lovas motorját,vagy egy Ditroit Diesel motort is ajánlanak.De igény esetén a Leo MB motorját is beleteszik.1650paci a 72be......Na az már biztos nem lenne 2fillér....
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

Halfdan

Well-Known Member
2019. január 9.
2 059
2 774
113
Én el nem tudom képzelni minek költenénk a régi t72-re, ha most vettünk újakat. Sosem volt pénz a modernizációra, sem a működésképtelenek rendbehozatalára, hát én most is inkább az újakra költeném. (A modernizáció/újjáépítés árából vegyünk értelmes további vasakat esetleg gyakoroljanak többet az új leokon!) Az itteni korábbi hozzászólások alapján a tucatnyi t72-höz is nehezen volt kezelő-karbantartó személyzet, az ötven újhoz is macera lehet összeszedni, a felújítottakhoz meg végképp honnét lenne? A legnagyobb probléma meg az, hogy semelyik modernizáció nem javítja ki a t72 legnagyobb hibáját, ha kilövik a gépet a legénység túlélése nem nagyon valószínű "a hatos lottó esélyesebb".
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 055
66 652
113
Elkezdtem olvasgatni T72 modernizáció témában, hogy megpróbáljam kideríteni mennyibe kerülne.

Török változat:
https://www.armyrecognition.com/kadex_2016_official_online_show_daily_news/the_new_shygys_upgrade_package_for_t-72_main_battle_tank_from_búaselsan_and_kazakhstan_10206166.html

Aselsan gyártja és nem is tűnik olyan rossznak (reaktív páncélzat, új optika, hőkamera ,belülről vezérelt géppuska), az árat 100 és 200 ezer dollár közé mondják. A motor az 840 lóerős de 1000 lóerőset lehetne venni a lengyelektől Twardyban az van, Beloruszoknak is van, sőt India is gyárt. Szóval mundjuk kalkuláljunk 300 ezer dollár/db a meglévő kb 60 modernizációja 18 millió dollár az még mindig nagyon eltörpül a 8 millio euró/db leo2 mellett. Ha nagyon jóindulatú vagyok akkor 2 db leo 2 jön ki az árból.

Izraelikenek is van T72 modernizáció
https://www.upi.com/Elbit-to-upgrade-Azeri-tanks/85141287606841/

Azerieknek 180 tankot modernizáltak 56 millió dollárért az kb 310 ezer dollár per darab szóval a meglévő 60 T72-őnk modernizációja náluk is 18-19 millió dollár között szórna.

itt van hogy mit tartalmaz a csomag:
https://www.armyrecognition.com/kad...mprove_operational_capabilities_10206155.html

Ebben az nem tetszik hogy védelmet nem növeli, de védelem tekintetébe Csehek vagy Lengyelek elég jó dolgokat fejlesztettek onnan lehetne pótolni.
Mindenesetre azt kb lehet kalkulálni hogy olyan 3-4 legrosszab esetben 5 db A7+ árából lehetne komolyan modernizálni 60 db T72-őt olyan szintre hogy 2030-ig modernnek számítson. Persze nem egy A7+ de azért szerintem potens fegyver maradna. Ha azt vesszük hogy még mennyi mindenre kell költeni akkor ez nagyon erősen megfontolandó. Légvédelem még csak most jön és az nagyon drága lesz.. ifv még sehol, szállító gépek sehol, tüzérség, apc még szóba sem került....nagyon sok mindenre kell még pénz.
Srácok, normális felújítás, normális modernizáció nincs 1 millió alatt. Ez alatt kB a T72b3m szintet értem. Ha 2010-12 körül egy kB 150 db-os mennyiségben Meg csináltuk volna akkor 2035-2040-ig kihuzhattuk volna velük. Most 2019 van. Mire egy felújítás modernizáció kiporog 2022 lesz kB. Itthon nagyon normális mélységű felújítást lehet nem is tudnánk végezni, max plusz infrastrukturális és egyéb beruhazassal. Idő és pénz, tankos legénység meg nincs elég. 2028-ra feláll a Leó A7 zászlóalj, nincs értelme utánna már 72-re alapozni. Be velük a garázsba és kész. 25 éve hogy itt vannak, most kB 35 évesek, 2030-ra 45 lesznek, 2040-ben 55. Mintha innét visszamennenk 55 évet 1963-64-be, mit is gyártottak akkor? Európában vagyunk nem Laoszban. Olcsóbb a 72-es mint a Leó 7? igen, a t34 meg még olcsóbb volna. Nem vagyok leopárd buzi, a 72-es jobban tetszik, az 55 meg a kedvencem, de szerintem értelmesen atgondolva ha már a7_re szavaztunk akkor legyen A7.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 055
66 652
113
Ha a leok helyett egy normalis 72 es modernizacios csomag jott volna /ugy hogy nem tudtunk volna a leok kepben letelerol./ is mindenki elegedett lett volna... /nem a legjobb de egy darabig jo lessz... Ez fix./ most hogy jonnek a leok mar modernizalva se jo... Azert ez szerintem elreppenes egy peppet.
Most már ott tartunk hogy a Leó nem jó, legyen inkább 72-es?
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 055
66 652
113
Itt azt írják $582,793 dollár a teljes PT-91M csomag ami a legmodernebb T72 modernizáció a lengyeleknél jelen pillanatban.
https://www.pmulcahy.com/tanks/polish_tanks.html

Itt van hogy mit tartalmaz:
http://www.army-guide.com/eng/product3431.html
"The tank is powered by new, developed in PZL Wola together with German Renk power pack consists of engine S1000R with 1000 HP and SESM Renk ESM350M driving system. Tank is equipped with Slovakian Company Konstrukta Defence 2A46MS cannon, with electronic stabilisation system from EADS, and with new mechanisms of rising cannon and turret rotation. Also front and turret armour-plate configuration has been changed.
PT-91M is equipped also with Sagem Savan 12 fire control systems with panoramic commander surveillance device VIGY-15. Also armour has been changed, by strengthening it. Tank from BUMAR has been equipped also in universal self-defence system SSP-1 Obra 3 from Industrial Optical Center, which cooperates with 2 suite of 81mm smoke grenades launcher 902A from ZM DEZAMET. Tank's cannon are compound with 7,62mm machine gun from Belgian FN Herstal. This company delivers also 12,7 mm large-bore machine gun M2HB-QCB operated by commander and installed on the turret.
In the Tank also many construction changes were implemented. Aalso driver section wassignificantly changed. For the first time in the T-72 family tanks steering-wheel instead drag-link was installed. Tank is also equipped with air-condition system, modern WMD protection and pollution detection system were instaled. Also battlefield control system and LNS navigation and GPS systems were installed. In accordance to the contract from October 2003, Malaysian company MMC Defence has produced rubber elements of caterpillar tracks, on German company Diehl Remscheid license."

Gyakorlatilag minden főbb elem csere. Számoljunk 600 ezer dollárral tankonként mert valami úgyis közbejön mindig :) 60 tankra az 36 millió dollár. ez kb 4 db Leo A7+
2002 - ben. Pont.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 055
66 652
113
Jó.Te csak a Leo2A7+ szintjét fogadod el.És ki fogja neked azt kifizetni?Vannak eszközök,amik korszerűsitve még sokáig harcbavethetők,és hatékony harcfeladatellátásra képesek.Izraeli és repülős példa,de hasonlatnak jó.82ben már az F15 volt a légiharcos a légierőnél,de azért az F4eket nem dobták ki,mert vb szerekörben még bőven helytáltak.Ugyanez érvényes a mi T72einkre is.Lehet,hogy nyilt csatamezőn szemtöl szemben alulmaradnak a T72B3/Leo2A7/leclerc stb.-vel szemben.De a gépesitett csapatok támogatására bőven jó.És jó harccvezetéssel oldalrol-hátulról kilövik akármelyik szupervasat.És a hk-nak csak egyik feladata az ellen hk-ival való harc.
A világ nálunk sokkal gazdagabb hadseregei korszerüsitik az arra még érdemes eszközeiket.Izrael a 67ben zsákmányolt T55ket modernizálta,és a 80as évek végéig rendszerben tartotta-majd az alvázat átépitették lövészszállitónak.De ők nyavajás zsidrákok,nyeretlen üdvhadsereg,nem kell követni a példájukat.Ugyanmár minek
Meg jó hogy Meg tartotta meg modernizálta mikor gyakorlatilag top 1 harckocsi volt 67- Ben a Kozel Keleten.