[HUN] T-72 korszerűsítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Mi értelme egy olyan korszerűsítésnek, ami olyan szintre hozza csak, hogy már ma sem képes n+1 célt leküzdeni? A APFSDS lövedék hossza nem növelhető egy ponton túl a meglevő autoloader miatt. Ma a korszerűsíteni kívánt vas önmagában öreg. A 3. világban, ahol mindenki ősöreg szarral dolgozik, ott ennek van értelme. Ott, ahol a Leo2A4 is másodvonalas technika ott azért felvet bizonyos kérdéseket a T-72M1-esek korszerűsítése. Az izraeli és más ország ősrégi hk korszerűsítése azon alapult, hogy túloldali fenyegetés minősége annyira nem változott meg.


Mert a túloldalt a várható fenyegetés maximuma jóval kisebb. Vagy te látsz komoly mennyiségű korszerű szíriai és más harckocsit Izrael körül: A T-72-sek alváza lenne esetleg felhasználható, de kb. ennyi.
A mi környezetnkben a Leo2A4 másodvonalbeli?Háááát.....Egyedül a labancoknak van korszerűnek mondható hk-juk.A többiek ugyanugy T72 modernizált változatokat használnak,TR85 Leo1 és a T55 keveréke modernizálva,ukránok meg T64/72 modernizálásokbol élnek.A legújabb vasak annyira drágák,hogy nagytömegű elterjedésük nem várható még középtávon sem a térségünkben.Túl sokat akkorsem érdemes rájuk költeni.Költséghatékonysági elemzéssel lehetne eldnteni,hol a határ.
A harckocsi legfontosabb feladata,hogy mozgékony közvetlen irányzású,a lövészfegyverektöl és a tüzérségtöl védett támogató fegyver legyen.A rohamlöveg feladatkör.Az arab-izraeli háborukbol mindenki a páncéloscsatákra összpontosit,és nem veszitek észre a nagyon nyilvánvaló árulkodó jeleket.A zsidó hk-kon sok a gp,és mindegyiken van aknavető.A gyalogság elleni harchoz.Rendszerben tartják az M60ast.Nem azért,hogy páncéloscsatákat nyerjen.Bár a 120milis ágyújával nagyon is képes rá.Hanemhogy a Merkava IV NERA páncélelemeivel,ágyú&gp&aknavetőtüzével mindent szétlőjön,ami az ellenséges gyalogsági harcrendben van.
A T55/62 csak szovjet szinten volt elavult,a világátlag szintjén nem.(amik hk téren voltak követőhelyzetben,mint ahogy az oroszok repülőgéek terén)70évek második felében jelentek meg azok az elektronikai eszközk,amik ma már annyira fontosak.67/73ban az átlag izraeli hk semmilyen északai figyelőműszerrel nem rendelkezett.Sima optikai távmérő és célzórendszer az átlag.82ben a Merkava I még korántsem az a kifinomult hk,mint manapság.Az egyik jobban vezetett szir T72 század 3km-rl lőtt szét Merkavákat.(legalábbis találkoztam ilyen irásal,de izraeli irásokban is emlitik a T72 félelmetes tűzerejét).A legtöbb szir hk-t a légierő kazettás bombái,és az AH1/MD500 helik TOW rakétáival semmisitették meg.És a 73as háború egyiptomi frontján is rengeteg hk kilövést értek el SS11 és TOW rakétával-már akkor is használva páncélvadász heliket.(goláni fronton a hk taroltak,mert túzzsákba csalták a szirek páncélosöklét.Cannei csata harckocsizómódra-csk itt a zsidó hk-k előre kialakitott beásott lőállásokat használtak,amiket még váltogatni is tudtak-egy hk-nak több lőállást alakitottak ki).
Szóval egy jol megvállasztott modernizáció még 20 évre helyet tud biztositani az öreg vasnak.Nem fog T90es és Armata/M1A3 hordákat szétlőni,(bár lesállásbol,oldalrol simán képeslenne rá),hanem hogy BTR és BMP3as hordákat,meg tüzérütegeket és géppuskafészkeket lójön szét.
 
M

molnibalage

Guest
A mi környezetnkben a Leo2A4 másodvonalbeli?Háááát.....Egyedül a labancoknak van korszerűnek mondható hk-juk.
Egy hk. nem csak hk-val néz szemba, hanem pc. fegyverek teljes skálájával. Így nézve egy tök csupasz Leo2A4 ma bizony másodvonalas. Ez van. Persze szar érzés így T-72M1-gyel bohóckodni...

A többiek ugyanugy T72 modernizált változatokat használnak,TR85 Leo1 és a T55 keveréke modernizálva,ukránok meg T64/72 modernizálásokbol élnek.A legújabb vasak annyira drágák,hogy nagytömegű elterjedésük nem várható még középtávon sem a térségünkben.Túl sokat akkorsem érdemes rájuk költeni.Költséghatékonysági elemzéssel lehetne eldnteni,hol a határ.
Ez azt mutatja, hogy a környező országok is mi, még másodvonalasnak mondható technikával sem bírunk.

A harckocsi legfontosabb feladata,hogy mozgékony közvetlen irányzású,a lövészfegyverektöl és a tüzérségtöl védett támogató fegyver legyen.A rohamlöveg feladatkör.Az arab-izraeli háborukbol mindenki a páncéloscsatákra összpontosit,és nem veszitek észre a nagyon nyilvánvaló árulkodó jeleket.A zsidó hk-kon sok a gp,és mindegyiken van aknavető.
Mindegyiken...??

A T55/62 csak szovjet szinten volt elavult,a világátlag szintjén nem.(amik hk téren voltak követőhelyzetben,mint ahogy az oroszok repülőgéek terén)70évek második felében jelentek meg azok az elektronikai eszközk,amik ma már annyira fontosak.67/73ban az átlag izraeli hk semmilyen északai figyelőműszerrel nem rendelkezett.Sima optikai távmérő és célzórendszer az átlag.82ben a Merkava I még korántsem az a kifinomult hk,mint manapság.Az egyik jobban vezetett szir T72 század 3km-rl lőtt szét Merkavákat.(legalábbis találkoztam ilyen irásal,de izraeli irásokban is emlitik a T72 félelmetes tűzerejét).
Ez ebben a formában túlzás. A 3 km és T-72-es történetet ismerem. Annyi difivel, hogy 1 db Merkavát lőttek ki és azt is oldalról vagy hátulról és nem szemből... Az, hogy T-55/62 altípus nélkül nem mond semmit.

A legtöbb szir hk-t a légierő kazettás bombái,és az AH1/MD500 helik TOW rakétáival semmisitették meg.
Nem tudom. Forrást azért látni szeretnék erről. Nem azért, mer kötekedni akarok, mert semmit nem tudok erről.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Egy hk. nem csak hk-val néz szemba, hanem pc. fegyverek teljes skálájával. Így nézve egy tök csupasz Leo2A4 ma bizony másodvonalas. Ez van. Persze szar érzés így T-72M1-gyel bohóckodni...


Ez azt mutatja, hogy a környező országok is mi, még másodvonalasnak mondható technikával sem bírunk.


Mindegyiken...??


Ez ebben a formában túlzás. A 3 km és T-72-es történetet ismerem. Annyi difivel, hogy 1 db Merkavát lőttek ki és azt is oldalról vagy hátulról és nem szemből... Az, hogy T-55/62 altípus nélkül nem mond semmit.


Nem tudom. Forrást azért látni szeretnék erről. Nem azért, mer kötekedni akarok, mert semmit nem tudok erről.
Ezért irtam,hogy a mi környezetünkben.Igen,ennyire le van maradva a környezetünk az élbolytol-de ez nem újdonság.
Igen,a T72M1 az akkori élvonalhoz képest már gyári új korában elavult volt.De nem a Kárpát-medencében.Itt még-egy alkalmas korszerűsitéssel-még ma is ütőképes,és közétávon várhatóan az is marad.Persze a legújabb orosz technikával felszerelt gárdahadosztályok a nyilt sztyeppén,vagy az élvonalbeli amik az iraki sivatagban elsöprik-jóeséjjel még azelött,hogy egyáltalán harcbaléphetnének.Légierővel és tüzérséggel.
Ha megnézzed a korábban bemontirozott vietnámi T55 modernizációt,a tornyot beburkolták-a Merkava IV technológiáját tartalmazó kiegészitő páncélelemekkel.Az pedig Libanonban többszörös Kornet találatokat is kibirt,nem lehet olyan rossz.De a hires Kontakt 5 vs sabot kisérleteket is volt NDKs T72M hk-on végezték...
73 után az összes izraeli hk kapott 60milis aknavetőt.Merkavának már az alapváltozatán is ott van,és a legújabb IVeken is van.Az anno nekünk felajánlott T55 modernizáció is tartalmazta,a most modernizált viet T55ökön is van,meg a törököknek modernizált M60okon is van.(érdekes,hogy vietnámban az amik is széleskörüen használták M113okon a 60milist.Az M1 versenykiirása tartalmazta a gyalogság elleni 40milis automata gránátvetö,vagy 60milis aknavető igényét.Elösször az aknavető került ki,utána az ag is elmaradt-szerintem már bánják)
Hát ez a kilövés elég zavaros.Ahány irás,annyiféle változat.De repülős oldalon bogozd ki a szir Szuhojok eredményességét.Valószinüleg egy dd parancsnokságot totál szétlőttek.Olvastam olyan zsidó pilóta visszaemlékezést,ki nem a Migek lelövését emelte ki,hanem a Szuhojét-mert nagyon veszélyesek voltak a saját csapatokra.A keleti irások kiemelik a Mi24ek hatékonyságát,az izraeli irások meg se emlitik.De a Gazelle+HOT kombot emlegetik,és veszélyesnek értékelték.(legyünk büszkék,Libanonban AMPvel is lőttek ki Merkavát-és az izraeliek el is ismerték)
Én a 90es években voltam nagyon belemélyedve a dolgokba.Még tanulmányt is irtam a Hadtudományi társaságnak-megköszönték,és nem jelentették meg:)A 90es években egész komoly könyvtáram volt.Aztán megnősültem,egy ideig No-ban éltünk,knyvtáramat elajándékoztam/eladtam-szétszóródott.De főleg az Új Honvédségi szemlében sok tanulmány jelent meg,mindenféle témakörben,meg a ZMNE egyetemi szemlében.Haditechnikát járatom mind a mai napig egyedül,az azokban megjelent irásokat ki tudom keresni-ráadásul azt megtaláltam elektrónikus gyüjteményben is
http://real-j.mtak.hu/view/journal/Haditechnika.html
 
M

molnibalage

Guest
73 után az összes izraeli hk kapott 60milis aknavetőt.Merkavának már az alapváltozatán is ott van,és a legújabb IVeken is van.
Csak beírod a keresőbe a típusokat és kapod a képeket, hogy ez nem igaz. Megint néhány példából extrapoláltál a végtelenbe úgy érzem.
De repülős oldalon bogozd ki a szir Szuhojok eredményességét.
Szu-22-sek 1982-es bevetéseire gondolsz?

Valószinüleg egy dd parancsnokságot totál szétlőttek.Olvastam olyan zsidó pilóta visszaemlékezést,ki nem a Migek lelövését emelte ki,hanem a Szuhojét-mert nagyon veszélyesek voltak a saját csapatokra.
Valamilyen pk-t igen, mert olvastam én is róla, hogy az IDF egyik igen magas rangú embere ottan maradt.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Irdbe azt is,hogy izrael.Centurion,M48/60,zsákmányolt T55,és az összes Merkava változat kapott 60milis aknavetót.Az M51 Isherman nem,de azt a 80as években már csak kiképzésre és megszálló feladatokra használták.(kicsi hk,könnyebben befért a ciszjordániai/gázai utcákba)
Igen,a 82es Szu-22 bevetésekre.Valamelik dd parancsnokságot totál szétkapták.Ráadásul valamelik vezérkari főmufti is ott volt,és halt a támadáskor.
Vagy mi van a Mi24ek bevetésével?Az orosz,és magyar szerzők kiemelték hatékonyságukat,anno.Aztánmeg azt irták,hogy a háború idelyén még nem is voltak bevethetőek.Izraeli eredetű irásokban csak a Gazella+HOT emlitésével találkoztam
7438139174_80bbde6820_b.jpg
:hadonaszos:
;)
 

Faboo78

Well-Known Member
2018. január 4.
267
1 026
93
Az esetleges alkalmazás esetén a 72-esben szénné égett kezelőket milyen árfolyamon számolod? Legyen csak a legcsúcsabb tankunk, abban legalább van esélyünk!


Értelmezni kell a "költségarányos képesség növekedés" kifejezést. Ez azt jelenti, hogy a T-72 Dudi által leírt T-72-ből kihozható max. képességnövekedéssel párosuló fejlesztési költséget kell párhuzamba állítani a Leopárd 2 beszerzéssel elérhető képességnövekedéssel.

A szénné égett kezelők témáját szerintem hagyjuk, ez inkább a politikusokhoz méltó szólam. M1-esben, Leopard 2-ben és T-72-esben is ugyanúgy nem kellemes dolog szénné égni, mindháromra lehet példát találni a közelmúltból, legfeljebb az elméleti valószínűség más.

A technika egy dolog, az üzemeltetés, kezelőszemélyzet, kiképzés, és alkalmazott taktika legalább annyira nyom szerintem latba, mint maga a szimpla műszaki képessége a harckocsinak.
 
  • Tetszik
Reactions: Celebra
M

molnibalage

Guest
Irdbe azt is,hogy izrael.Centurion,M48/60,zsákmányolt T55,és az összes Merkava változat kapott 60milis aknavetót.Az M51 Isherman nem,de azt a 80as években már csak kiképzésre és megszálló feladatokra használták.(kicsi hk,könnyebben befért a ciszjordániai/gázai utcákba)
Igen,a 82es Szu-22 bevetésekre.Valamelik dd parancsnokságot totál szétkapták.Ráadásul valamelik vezérkari főmufti is ott volt,és halt a támadáskor.
Vagy mi van a Mi24ek bevetésével?Az orosz,és magyar szerzők kiemelték hatékonyságukat,anno.Aztánmeg azt irták,hogy a háború idelyén még nem is voltak bevethetőek.Izraeli eredetű irásokban csak a Gazella+HOT emlitésével találkoztam
7438139174_80bbde6820_b.jpg
:hadonaszos:
;)
Megkérnélek, hogy akkor az összes képen mutasd már meg, hogy hol a búbánatban van az aknavető.

Több képet nem akarok betenni. Nem értem, hogy miért nyomod ezt a mantrát. Vagy éppen mindig pont azokat fotózták le, amin nincsenek rajta?
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
K
A megfelelő harcászati alkalmazás legalább olyan fontos, mint maga a tank képessége. Ahogy az orosozk Grozníjban, Úgy a törökök Szíriában csinálták elég balfék módon. A kilőtt török tankos videókon, mindenütt magányos és álló a Leopárd. Vele együtműködő gyalogság sehol. Nem lehetett nehéz az oldalába, vagy a hátába kerülni. Ugyanakkor nem érdemes ebből kiindúlni. Mert az általunk vásárolt harckocsik sokkal védettebbek a kritikus helyeken is már. Nyílván nem véletlenül vettük ezeket és nem egy régebbi verziót, ami olcsóbb lett volna. A 12 db A4 verziót is, remélem felkorszerűsítjük, amikor a mi tulajdonunkba kerül.
Kilőhetetlen harckocsi nincs! Legfeljebb tovább tart kinyitni. Igaz ez attól is függ hogy kikkel álsz szembe.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Megkérnélek, hogy akkor az összes képen mutasd már meg, hogy hol a búbánatban van az aknavető.

Több képet nem akarok betenni. Nem értem, hogy miért nyomod ezt a mantrát. Vagy éppen mindig pont azokat fotózták le, amin nincsenek rajta?
Az alsó mk III,amiknek a tltőkezeló búvónyilása elött vannak beéitve slyesztett formában.Az mkIVnek is ott van
screenshot-www-youtube-com-2018-07-24-22-37-17.png

Belülről töltik,hátultöltős.
m60t2.jpg

leftfrontlow.jpg

Ez csak model,de a torony bal oldalán a fekete cső akar lenni az aknavető,egy egszerbb,külső illesztésű,elöltöltős model.
toielfflc9221.jpg

Ugyanezt az egyszerű megoldást alkalmazták a legutóbbi vietnami T55M3 ugraden is,csak nem találok olyan képet,ahol jol látszik.A jobboldali képen az a kis kinyúló ső az aknavető.
A enturion M48/60 hk-on is még ez az egyszer megoldás volt.De a Merkava I első szériáin is.Utóbb fejlesztették ki a belteres,hátultöltő változatot
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 056
18 766
113
K

Kilőhetetlen harckocsi nincs! Legfeljebb tovább tart kinyitni. Igaz ez attól is függ hogy kikkel álsz szembe.

Hát ja. Csúnya megközelítés, de valami ár érték arány itt is van. Na nem láttam még, de tuti hogy van, csak nincs aki kidolgozza ? A világháborúban volt. 1 db Tigris / 8 db T-34. Vagy Sherman volt ? Nem vagyok biztos az ellenben. De a tigris tuti, az 1 db. :) Itt is lehetne talán értékelni, 1 db Leopárd 2A7+ / x? db T-72. Vagy bármi egyéb. Aztán már nem is lenne vita.
 
  • Tetszik
Reactions: rappali_