Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 470
55 533
113
ManfredMacx

brooks-scarpa-LA-high-school-designboom00.jpg


Ezen a látványterven pl. nem ezt látom. Vagy ez itt mind beton alatta?
És mennyi ideig süti így a nap?
Mert alapból egy ilyen táblának a kapacitás kihasználási tényezője 10%-os ha a puszta közepén van.
Így mennyi lehet? 5%? Mert akkor 40 év alatt termeli ki az árát. Az meg nálam bőven a nem éri meg kategória.
Egyszerűen vannak dolgok amik közgazdaságilag nem racionálisak, a napelem az pont ilyen. Ha az lenne akkor nem lenne a napelem "farmokra" 90%-os EU-s támogatás meg kötelező átvételi ár.
Ha egy családi ház esetén egy jól tájolt tetőt teljesen lefedsz vele, akkor van esélyed arra, hogy 25 év alatt visszatermelje az árát. És ebben nincs benne az üzemeltetés költsége (pl. inverter csere) Magyarán előre kifizeted 25 évre a teljes villanyszámládat. Egyelőre itt áll ma a tudomány. :)
 

ManfredMacx

Active Member
2018. október 14.
128
66
28
blitzkrieg és fip7 kérdései/felvetései is meg lesznek válaszolva, de ez egy hosszabb lélegzetvételű munka lesz.

Hogy mikor? Amikor épp kedvem lesz hozzá.

Apropó, elolvastam az egész fórumot. Rengeteg sületlenség ütötte meg a szememet, ezek egy részére majd reagálnék a jövőben. Ne csodálkozzatok, ha adott esetben 2013-as hozzászólásokra válaszolok. 5-6 év távlatából elég vicces volt olvasni néhány dolgot. :D
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
blitzkrieg és fip7 kérdései/felvetései is meg lesznek válaszolva, de ez egy hosszabb lélegzetvételű munka lesz.

Hogy mikor? Amikor épp kedvem lesz hozzá.

Apropó, elolvastam az egész fórumot. Rengeteg sületlenség ütötte meg a szememet, ezek egy részére majd reagálnék a jövőben. Ne csodálkozzatok, ha adott esetben 2013-as hozzászólásokra válaszolok. 5-6 év távlatából elég vicces volt olvasni néhány dolgot. :D

Ne fáradj, megteszem helyetted.
Szóval átlagosan naponta 5 kWh-t fogyasztok.
Azt mondtam, hogy 3 napra való áramot szeretnék eltárolni, arra az esetre ha nem sütne a Nap, pl. télen. Nagyon megengedő voltam, mert télen akár hetekig sem fog termelni szinte semmit.
Vagyis nekem kell 15 kWh kapacitás. Ez kicsivel több mint 2 Tesla powerwall. 7 kWh-os telepjük van, 800000 forint az ára. Megint megengedő leszek és megelégszem 2-vel, az 1,6 millió.
Mivel nem szólhatok be a házba, hogy most mindenki mindent lekapcsol, amikor épp használni akarom a 2 kW-os láncfűrészemet, kell egy minimum 3 kW-os napelem.
Ennek az ára 1,7 millió: https://nvsolar.hu/napelem-rendszer-ar/
Vagyis 3,3 milliót fizethetek ki összesen.
Én havonta 6000-ret fizetek villanyra.
Vagyis most az áramszolgáltatónak 550 hónap alatt fogok adni 3,3 millió forintot. Ez 46 év.
Megeszem a teljes napelemes rendszert, akkuval meg inverterestől együtt, ha 46 év múlva még működni fog. Igazi csoda lesz ha az akkupak 15 évig bírja. A napelem meg max. 20-25 évet fogja bírni. Az inverter, ami 300000 forintos kiadás, 10 évente szintén kuka.

És olyanokba még bele se mentem, hogy ha továbbra sem veszek "ingyenáramot" a Naptól, hanem a 3,3 milliót magyar államkötvénybe rakom, ami évi 4,1%-ot kamatozik, akkor havonta 11275 forintot fogok kiszedni belőle, vagyis a 6000 forintos számla kifizetése után még marad 5275 forintom.
Arra meg valószínúleg te is fogadni mernél, hogy 46 év alatt a napelemrendszer fog nagyobb eséllyel bekrepálni és nem a Magyar Állam.
 

ManfredMacx

Active Member
2018. október 14.
128
66
28
Ne fáradj, megteszem helyetted.
kell egy minimum 3 kW-os napelem.
Ennek az ára 1,7 millió: https://nvsolar.hu/napelem-rendszer-ar/

Esetleg lehetne még arannyal futtatott napelemeket venni, úgy 100 év is lehetne a megtérülés.

Untitled.jpg

Tessék, spóroltam neked félmilliót.
A 6000-es villanyszámlához való rendszer meg még olcsóbb.

A Powerwallos, szigetüzemes dolog meg totál hülyeség, 2019-ben nem racionális leválni a hálózatról Magyarorszságon.
 
M

molnibalage

Guest
Esetleg lehetne még arannyal futtatott napelemeket venni, úgy 100 év is lehetne a megtérülés.

Untitled.jpg

Tessék, spóroltam neked félmilliót.
A 6000-es villanyszámlához való rendszer meg még olcsóbb.

A Powerwallos, szigetüzemes dolog meg totál hülyeség, 2019-ben nem racionális leválni a hálózatról Magyarorszságon.
Ameddig kötelező átvétel és elszámolásos a történet, addig ez a más faszával való verés tipikus esete. A többiek adóforintjaiból dobják össze ezt a hobbit. Ennyi erővel az én hobbimat is támogathatná ilyen bőkezűen az állam azt, hogy röplabdázok. Senkinek sem okozok vele kárt sőt, emelem vele a GDP-t.
 

ManfredMacx

Active Member
2018. október 14.
128
66
28
Ameddig kötelező átvétel és elszámolásos a történet, addig ez a más faszával való verés tipikus esete. A többiek adóforintjaiból dobják össze ezt a hobbit. Ennyi erővel az én hobbimat is támogathatná ilyen bőkezűen az állam azt, hogy röplabdázok. Senkinek sem okozok vele kárt sőt, emelem vele a GDP-t.

Lehet hogy fociznod kéne inkább. Vagy futsalozni.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 916
65 905
113
A németek végeztek erre egy kísérletet egy szigeten (Pellworm) de meghagyták a betápot is, hogy élhető legyen kísérlet. "Csak" napi 2-4 órát nem volt áram úgy, hogy csak civil kisfogyasztók voltak. Az árát le sem írom, mert elfogna a röhögés.

Azt azért megnézném, hogy télen 2 hetes zárt felhőzet mellett, te mi a túrót fogsz termelni nemhogy még raktározni is az első 2 hetes megzuhanás után. Meg, hogy mibe kerül 2 heti tárolási kapacitás, hogy hány millió HUF. Én egyedül élek és a fűtés nélküli két hetes áramigényem kb. 42 kWh. Nagy család esetén 4-5 főnél ez kb. 200-300 kWh. Ennyi tároló kapacitás ára valahol 8-1M HUF. A hozzá való termelésit le sem írom, ha télen akarsz kieső napok esetén a fogyasztáson felül raktározni is.

Másegyéb ökörség mára? Kicsit kezd elegem lenni a baromságaidból. Ez egy HT oldal ahol van ilyen offtopik is. Te meg jöttél ide hittéríteni meg tolni a pofátlan ostoba propit. Mondhatni házhoz mentél a pofonért.
Ha nincs áram ,nincs fűtés sem. Nagyon nincs, a távhőnél sem. Pukk.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 916
65 905
113
blitzkrieg és fip7 kérdései/felvetései is meg lesznek válaszolva, de ez egy hosszabb lélegzetvételű munka lesz.

Hogy mikor? Amikor épp kedvem lesz hozzá.

Apropó, elolvastam az egész fórumot. Rengeteg sületlenség ütötte meg a szememet, ezek egy részére majd reagálnék a jövőben. Ne csodálkozzatok, ha adott esetben 2013-as hozzászólásokra válaszolok. 5-6 év távlatából elég vicces volt olvasni néhány dolgot. :D
Előbb azért válaszold meg blitzkrieg és fip7 kérdését de izibe mielőtt 2013-ig visszamész. Na és nem amikor kedved lesz hozzá mert addig bizony sületlenség minden amit írsz.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 916
65 905
113
Esetleg lehetne még arannyal futtatott napelemeket venni, úgy 100 év is lehetne a megtérülés.

Untitled.jpg

Tessék, spóroltam neked félmilliót.
A 6000-es villanyszámlához való rendszer meg még olcsóbb.

A Powerwallos, szigetüzemes dolog meg totál hülyeség, 2019-ben nem racionális leválni a hálózatról Magyarorszságon.
Én havi 20000-et fizetek villanyra, ebben van egy rakás 1000-2000- wattos fogyasztó meg fagyasztó stb. Mikró, flex, körfűrész ,hegesztő hirtelen felvételéről nem is beszélve.Lécci segíts nekem és számold ki mit kéne vennem ,beruháznom ehhez hogy megtérüljön és kevesebbet fizessek. De most komolyan. Halál komolyan kérdezem, lécci segíts nekem hogy megtérüljön max 10 év alatt és még nyerjek is rajt. Amúgy 10 év megtérülés brutál sok a mai világban mikor mindenki max 2 évvel számol.
 

Pocok75

Well-Known Member
2010. április 19.
2 823
2 543
113
Nem szeretek hozzá szólni ehhez a témához, mert nem értek hozzá, de itt Angliában kb minden 10 házból hét-nyolcon van napelem vagy napkollektor. Gondolom nem függetlenednek le a rendszerről, de tuti segít a fűtésben, melegvízben, villanyszámlában. De biztos minden angol hülye.
 
M

molnibalage

Guest
Nem szeretek hozzá szólni ehhez a témához, mert nem értek hozzá, de itt Angliában kb minden 10 házból hét-nyolcon van napelem vagy napkollektor. Gondolom nem függetlenednek le a rendszerről, de tuti segít a fűtésben, melegvízben, villanyszámlában. De biztos minden angol hülye.
Nem. Az állam a hülye. Kötelező átvétel és dotált ár mellett 15 év alatt esetleg megtérül. Ja és igen, sok barom teljesen ész nélkül rakja fel ezeket. Németeknél is látod, hogy mi a túltolás eredménye.

Te komolyan azt hiszed, hogy ami piaci alapon nem életképes Spanyolországban sem, az UK-ban igen? Nem látod az időjárást a saját szemeddel és a napsütéses órákat + a teljesítményfaktort?