[HUN] Légvédelmi eszközök beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Centurio

Well-Known Member
2018. december 10.
438
1 133
93
Légvédelmi rakétarendszerek beszerzésével folytatódik a Magyar Honvédség fejlesztése

Benkő Tibor honvédelmi miniszter a honvéd tisztikar előtt megtartott évértékelő és feladatszabó vezetői értekezletén többek között arról beszélt, hogy hamarosan sor kerül új légtérvédelmi rakétarendszerek beszerzésére is a Magyar Honvédség számára, illetve bejelentette, hogy idén tavasztól a honvédségi állomány tagjai megvásárolhatják az általuk bérelt szolgálati lakásokat.

A honvédelmi miniszter a Hadtörténeti Múzeumban megtartott éves értékelő és feladatszabó vezetői értekezletén úgy értékelte, hogy haditechnikai eszközök beszerzése és a katonák jövedelmeinek a megemelése révén jól halad annak az erős, ütőképes Magyar Honvédségnek a felépítése, amelyre Magyarországnak és a térségnek is szüksége van.

Benkő Tibor emlékeztetett arra, hogy 2018 májusában, amikor az új kormány megalakult, a kormányzati célkitűzések egyik markáns megfogalmazása az volt, hogy modern, ütőképes, a hazája iránt elkötelezett hadseregre van szükség, amely bármely más nemzet fegyveres erejével képes felvenni a versenyt.

A cikk további része itt.

https://888.hu/article-legvedelmi-r...el-folytatodik-a-magyar-honvedseg-fejlesztese
Nem egészen ide vág de ide rakom. A cikkből:
"A már aláírt haditechnikai eszközbeszerzésekkel összefüggésben a honvédelmi tárca vezetője elmondta, hogy a Leopard 2A7-es új harckocsik, valamint az új önjáró tüzérségi lövegek 2023-2025-ben állnak majd hadrendbe. Azonban a harckocsizók képzésére beszerzett 12 darab használt Leopard típusú tank viszont már idén megérkezik a honvédséghez. Az új Airbus helikoptereiből az első darabok pedig már idén év végére várhatóak, amelyekkel akkor meg is kezdődnek a kiképzési gyakorlatok. Az új helikopterek teljes flottája 2023-ra érkezik Magyarországra, azonban addig a honvédség minden feladatát képes lesz ellátni a jelenlegi Mi17-es és Mi8-as helikopterekkel, amelyek mind nagyjavításon estek át nemrégiben."
Tehát 2023-tól jönnek a leók 25-re itt lesz az összes és 2023-ra itt lesz az összes heli.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 910
22 439
113
Mondjuk úgy, hogy megint vettünk valamit...csak még nem kötik az orrunkra :)
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Pedig reménykedtem MBDA-ban valamint cserébe valami helyi rakétagyártásban... Persze ennek az Iris-T SLM/SLS-nek is örülnék csak én abban reménykedtem MBDA-val meg lehetne egyezni legalább abban hogya mistral-t gyárthassuk cserébe magunknak egy komolyabb vásárlás esetén.
 

zulu

Well-Known Member
2012. március 8.
635
906
93
Pedig reménykedtem MBDA-ban valamint cserébe valami helyi rakétagyártásban... Persze ennek az Iris-T SLM/SLS-nek is örülnék csak én abban reménykedtem MBDA-val meg lehetne egyezni legalább abban hogya mistral-t gyárthassuk cserébe magunknak egy komolyabb vásárlás esetén.
Bármi lehet. Csak találgatni tudunk.
 

Autodidaktakatona

Well-Known Member
2019. január 13.
1 562
7 007
113
Van egyáltalán zsidó katonánk? Mert ha nincs egy se -márpedig nincs rá bizonyíték, hogy akárcsak egy is lenne-, akkor ezek csak fölösleges kenyérpusztítók (másnéven: kifizetőhely) mintha lenne tábori imámunk!
Ne kiabáld el ... :)

És természetesen tábornok, csak hogy teljes legyen a kép...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 821
77 982
113
Van egyáltalán zsidó katonánk? Mert ha nincs egy se -márpedig nincs rá bizonyíték, hogy akárcsak egy is lenne-, akkor ezek csak fölösleges kenyérpusztítók (másnéven: kifizetőhely) mintha lenne tábori imámunk!

Igen van és neked ehhez az ég adta világon semmi közöd!Ha meg az alapján méred egy ember milyenségét,hogy zsidó arab magyar vagy japán akkor akkor azt is elárulom,hogy egy taliga trágya sem vagy hozzá képest.
 

zulu

Well-Known Member
2012. március 8.
635
906
93
Érdekesek az MBDA Land Ceptor (CAMM/CAMM ER) és DIEHL Iris-T SLM/SLS rendszerek. Amit netről kitudtam deríteni az alapján a NASAMS-hoz hasonlóan széttelepíthetőek. Nekem legalábbis úgy tűnik. A véderő rendszerébe integrált bármely radar célra irányíthatja a rakétát.

Az érdekes, hogy az MBDA az infra ASRAAM-ból fejlesztette a rakétát, de a vezérlést aktív radarra cserélték, míg a hasonló range-el (20km CAMM, SLS; 40km CAMM ER, SLM) rendelkező DIEHL rakétánál úgy gondolták, hogy jó az infra vezérlés is. Talán ez azt jelenti, hogy tovább kell céladatot szolgáltatni a rakétának. Nem tudom ennek mi lehet a hátránya. Előnye viszont, hogy a célpont a becsapódás pillanatáig nem tudja, hogy indítottak rá, kivéve, ha rendelkezik DAS-al vagy MAWS-al.

Mindkét rendszernél, ha megvan a megfelelő integráció akkor az ellen számára meghatározhatatlan a HMZ, ha jól értem. Ez így adott pénzösszegért hatékonyabb rendszer, mint a Patriot vagy a SAMP/T, szerintem. Mit gondolnak erről a hozzáértők?
 
  • Tetszik
Reactions: Kurfürst
M

molnibalage

Guest
Érdekesek az MBDA Land Ceptor (CAMM/CAMM ER) és DIEHL Iris-T SLM/SLS rendszerek. Amit netről kitudtam deríteni az alapján a NASAMS-hoz hasonlóan széttelepíthetőek. Nekem legalábbis úgy tűnik. A véderő rendszerébe integrált bármely radar célra irányíthatja a rakétát.

Az érdekes, hogy az MBDA az infra ASRAAM-ból fejlesztette a rakétát, de a vezérlést aktív radarra cserélték, míg a hasonló range-el (20km CAMM, SLS; 40km CAMM ER, SLM) rendelkező DIEHL rakétánál úgy gondolták, hogy jó az infra vezérlés is. Talán ez azt jelenti, hogy tovább kell céladatot szolgáltatni a rakétának. Nem tudom ennek mi lehet a hátránya. Előnye viszont, hogy a célpont a becsapódás pillanatáig nem tudja, hogy indítottak rá, kivéve, ha rendelkezik DAS-al vagy MAWS-al.

Mindkét rendszernél, ha megvan a megfelelő integráció akkor az ellen számára meghatározhatatlan a HMZ, ha jól értem. Ez így adott pénzösszegért hatékonyabb rendszer, mint a Patriot vagy a SAMP/T, szerintem. Mit gondolnak erről a hozzáértők?
Lásd HTÖ, a trend alapján a jövő egyértelmű. Áruk ellenére az aktív radaros széttelepített rendszereké a jövő, szinte már csak ilyenben gondolkoznak. A Patriot és az Sz-300/400 a múlt örökségeinek tekinthetőek, ahogy minden TVM/SAGG vagy klasszikus rávezető állomásos rendszer. Mindkettő nehézfiú gyökerei a '70-es (!) évekig nyúlnak vissza ugyebár. A kérdés az, hogy mikor jön el ez a koncepció csapatlégvédelemnél is. Az már tényleg a horror kategória kezdete lenne, ha Tor jármű nekiállna aktív radaros rakétákat kiszórni 360 fokban.

Igazából inkább a háttér az, hogy minél kisebb a HMZ, annál rövidebb ideig van célmegvilágítás. Egy RAD SHORAD ellen, ami folyamatosan mozog mert full önjáró és datalink kapcsolata van klasszik ARM SEAD rohadt nehéz és a kis HMZ miatt nincs értelme aktív rakétával bohóckodni, mert 360 fokos tűzívnek nincs értelme. Annak esélye, hogy több irányba kelljen dolgozni egy Tor szerű valaminek nem túl magas és egyesével amúgy sem járnak elvben soha. A NASAMS azért alsó méretkategória rávezetőállomás nélküli rendszerként, mert a rakétája kulcsrakész és a HMZ terén kb. az alsó határon van, de éppencsak a Tor felett, ha 0 méteren és 0 m/s kezdősebessége van...
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 661
5 440
113
Pedig reménykedtem MBDA-ban valamint cserébe valami helyi rakétagyártásban... Persze ennek az Iris-T SLM/SLS-nek is örülnék csak én abban reménykedtem MBDA-val meg lehetne egyezni legalább abban hogya mistral-t gyárthassuk cserébe magunknak egy komolyabb vásárlás esetén.

Van több száz Mistralunk, a nyírtelki Arzenál (vagy hogy hívják most éppen) HM cégnek van jogosítása üzemidő hosszabbitásra, azért már ez se olyan rossz ;)
 
  • Tetszik
Reactions: Shadow

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Van több száz Mistralunk, a nyírtelki Arzenál (vagy hogy hívják most éppen) HM cégnek van jogosítása üzemidő hosszabbitásra, azért már ez se olyan rossz ;)

Igen ebben igazad van de én szívesen látnám ha gyártanánk is Nyírtelken ha már hadipar fejlesztésről beszéltek :)
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 551
74 518
113
Akkor ezt gondolom mindenki látta..

https://honvedelem.hu/cikk/114504_egyuttmukodesi_megallapodast_kotott_a_magyar_es_a_nemet_legiero

Akkor most mit vettünk légvédelem ügyben, mert úgy néz ki eldőlt....

Az IRIS/MEADS kombó reális lehet? ... Ha igen azzal a max 40 km-es hatótávval nem vok kibékülve ..

“Az együttműködési megállapodás aláírásakor Kilián Nándor dandártábornok elmondta, a kapcsolat nem most kezdődött a német légierővel”

Ehehehe. Ja, csak akkor még Frau helyett Führer volt.

De úgy van 40km-es hatótávod, hogy az ellen nem tudja, honnan van a 40km-es hatótávod!

Ráadásul találatig fogalma sincs, hogy indítottak rá rakétát.

Na megelőztetek. Mind1 azért berakom mit találtam Német légvédelem fejlesztése témában a neten. Ez egy 2018 májusi cikk de nem hiszem sokat minden változott volna azóta.
Ptriotot leváltották MEADS-al. MEADS-ról ezt irja:
"In 2005, Germany (MBDA Deutschland), the United States (Lockheed Martin) and Italy (MBDA Italia) established the MEADS programme to develop a new medium-range air defence system. Eight batteries of the new system were expected to have replaced the Patriot batteries by 2018. The MEADS was to be integrated with Germany’s short-range IRIS-T SL air defence system (range to 40 km, altitude to 20 km) in order to reduce operational costs, since the PAC-3 MSE missiles are quite expensive. In 2011, the US withdrew from MEADS, but the programme continued until a prototype was ready in 2014. Germany chose not to buy the system in isolation but in June 2015 it decided to use the R&D results of the MEADS and IRIS-T SL programmes to build a German medium-range air defence system, the so-called TLVS (Taktisches Luftverteidigungssystem), while making a reservation that the contractor would have to meet certain conditions.[14] For now, Germany is the only state interested in a MEADS based system: France and Italy use the SAMP/T system, and Poland, Sweden and Romania have opted for the Patriot system (in different configurations)."

Ez alapján én nehezen tudok nálunk elképzelni MEADS-ot. Halott a program elvileg.

Kis és közepes képesség az írják teljes újjáépítést igényel.

"The Air Force’s sole air defence missile wing has only one air defence missile group equipped with these kind of systems (see the map). It has four stationary MANTIS systems to protect military bases against RAM threats (rocket, artillery and mortar attacks) and, most probably, one LeFlaSys Ozelot battery (three platoons with Wiesel 2 vehicles equipped with Stinger launchers) to protect mobile forces.[1] In the absence of a successor system, the service life of the LeFlaSys Ozelot system has been extended to 2025 (it was originally due to expire in 2018)."

Szóval nem állnak valami jól. El is döntötték gyorsan hogy kb 20 db a kis és közepes hatótávolságú légvédelmi rendszer vesznek.2018 áprilisában indított a hadsereg 1 programot melyben meghatározták a technikai elvárásokat erre lehet pályázni eredmény hirdetés 2019-ben várható.

"The German-French MBDA Group, which has offered the French Mistral 3 missiles for very short-range air defence (range up to 6 km, altitude to 4.5 km) on wheeled platforms, might be one of the programme’s contractors. MBDA has also suggested integrating into the NNbS programme the IRIS-T SL missiles and launchers made by Diehl Defence for short-range air defence (range to 40 km, altitude to 20 km) on wheeled or tracked platforms. Moreover, MBDA has been developing laser weapon systems, which the German Defence Ministry wishes to integrate into the NNbS programme at a later date.[6] Rheinmetall, too, has offered the Bundeswehr its solutions for the NNbS programme, but without making public any detailed information about the offer.[7]"

Szóval MBDA a Mistral 3-at gurulós platformra integrálva ajánlja rövid hatótávra, közepes hatótávra pedig az IRIS-T SL amit a Diehl gyárt. Picit meglepődtem hogy MBDA próbálja eladni az IRIS-T SL-t mert nekem ez a CAM-ER versenytársának tűnik szóval picit utána néztem ennek:
https://www.mbda-systems.com/2016/05/20/ila-2016-new-systems-for-air-defence-and-guided-missiles/

Ezek szerint fejlesztettek erre is platformot.
Szóval Mistral 3 ebből nekünk már van. Egy részét magunknak "gyártottuk" a meglévő Mistral 2-ből Nyirtelken. Nyilván spekuláció a részemről de most valahogy azt az IRTS-T érzem esélyesnek.

Van a cikkben még 1 érdekes rész.
"Germany has committed to deploying a fully modernised brigade for NATO Very High Readiness Joint Task Force (VJTF) duty in 2023.[8] This means that its mobile troops need air defence protection against drones, low-flying helicopters and aircraft. For this reason, the Germany Army has been developing a smaller project known as ‘qualified air defence’ – in addition to the NNbS programme and independently of the Air Force.[9] By 2023, it wants to have around 12 base vehicles (plus surveillance and command and control vehicles) equipped with a 30–40 mm automatic gun for air defence protection for the German units on VJTF duty. The ‘qualified air defence’ project currently covers a single brigade but, according to the Army’s long-term plans, every combat battalion should include an air defence platoon of this kind. There has been media talk of integrating the Boxer armoured fighting vehicle with different weapon stations (e.g. made by Rheinmetall or Kongsberg) and potential use of Airburst munitions."

Szóval fejlesztenek egy új 30-40 milis légvédelmi feladatokat ellátni képes járművet. Gondolom valami Gepard félét kell elképzelni.
 
  • Tetszik
Reactions: zulu

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 921
12 542
113
Mondjuk úgy, hogy megint vettünk valamit...csak még nem kötik az orrunkra :)

Csak a cikk alapján én nem vagyok annyira biztos benne hogy vettünk volna valamit. Inkább tűnik ez egy államközi megállapodásnak(német nagykövet is jelen volt).
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 551
74 518
113


Szóval ez afajta “budget Patriot” ? Valamiért a neten csak a légi-légi rakétát találom meg de munka közben nehéz valamelyik jó lelkű tudna nekem linkelni erről a csodáról valami hasznos kis olvasmányt ha szépen kérem?

Hát azért nem Patriot de budget az tuti , Én is utána olvasgattam. Szerintem vagy a Nasam-2 lesz vagy IRIS-T SLM mind 2 hatótávolsága 40 km. Szóval kapunk a mostaninál egy jóbb képeségekkel rendelkező fegyvert és hát új friss technika.

 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus