[HUN] Légvédelmi eszközök beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 537
45 037
113
Érdekesek az MBDA Land Ceptor (CAMM/CAMM ER) és DIEHL Iris-T SLM/SLS rendszerek. Amit netről kitudtam deríteni az alapján a NASAMS-hoz hasonlóan széttelepíthetőek. Nekem legalábbis úgy tűnik. A véderő rendszerébe integrált bármely radar célra irányíthatja a rakétát.

Az érdekes, hogy az MBDA az infra ASRAAM-ból fejlesztette a rakétát, de a vezérlést aktív radarra cserélték, míg a hasonló range-el (20km CAMM, SLS; 40km CAMM ER, SLM) rendelkező DIEHL rakétánál úgy gondolták, hogy jó az infra vezérlés is. Talán ez azt jelenti, hogy tovább kell céladatot szolgáltatni a rakétának. Nem tudom ennek mi lehet a hátránya. Előnye viszont, hogy a célpont a becsapódás pillanatáig nem tudja, hogy indítottak rá, kivéve, ha rendelkezik DAS-al vagy MAWS-al.

Mindkét rendszernél, ha megvan a megfelelő integráció akkor az ellen számára meghatározhatatlan a HMZ, ha jól értem. Ez így adott pénzösszegért hatékonyabb rendszer, mint a Patriot vagy a SAMP/T, szerintem. Mit gondolnak erről a hozzáértők?
Egy nagy különbség azért van a két elgondolás közt: az Iris T a CAMM ER el szemben totálisan leszarja hogy F22/Szu57 vagy F 15/Szu27 a célpont amire rá kell hogy lockoljon. Mivel a stealth képesség nem omnidirekcionális, és a rakéták több radartól is kaphatnak infot hálózatközpontú vezetési rendszerből, szerintem jó választás ez a jvőt tekintve.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Érdekesek az MBDA Land Ceptor (CAMM/CAMM ER) és DIEHL Iris-T SLM/SLS rendszerek. Amit netről kitudtam deríteni az alapján a NASAMS-hoz hasonlóan széttelepíthetőek. Nekem legalábbis úgy tűnik. A véderő rendszerébe integrált bármely radar célra irányíthatja a rakétát.
Az érdekes, hogy az MBDA az infra ASRAAM-ból fejlesztette a rakétát, de a vezérlést aktív radarra cserélték, míg a hasonló range-el (20km CAMM, SLS; 40km CAMM ER, SLM) rendelkező DIEHL rakétánál úgy gondolták, hogy jó az infra vezérlés is. Talán ez azt jelenti, hogy tovább kell céladatot szolgáltatni a rakétának. Nem tudom ennek mi lehet a hátránya. Előnye viszont, hogy a célpont a becsapódás pillanatáig nem tudja, hogy indítottak rá, kivéve, ha rendelkezik DAS-al vagy MAWS-al.
Mindkét rendszernél, ha megvan a megfelelő integráció akkor az ellen számára meghatározhatatlan a HMZ, ha jól értem. Ez így adott pénzösszegért hatékonyabb rendszer, mint a Patriot vagy a SAMP/T, szerintem. Mit gondolnak erről a hozzáértők?
- Aktív radar - infra: nekem egyetlen problémám az infra megoldással hogy erősen időjárás függő. Ezeknek a rendszreknek dedikált feladata összekapkodni a földközeli célokat.
Egy passzív infra érzékelő (mégoly fejlett képalkotó legyen is az) hatósugara egy ködös, nyálas Februári délutánon - átlagos Mo.i téli időjárás - földközelben a nullához közelít.
Egy célpont CM-et vagy GPS PGM-et mindez nem érdekli...az ekkor is vígan megtalálja a célpontját.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 537
45 037
113
- Aktív radar - infra: nekem egyetlen problémám az infra megoldással hogy erősen időjárás függő. Ezeknek a rendszreknek dedikált feladata összekapkodni a földközeli célokat.
Egy passzív infra érzékelő (mégoly fejlett képalkotó legyen is az) hatósugara egy ködös, nyálas Februári délutánon - átlagos Mo.i téli időjárás - földközelben a nullához közelít.
Egy célpont CM-et vagy GPS PGM-et mindez nem érdekli...az ekkor is vígan megtalálja a célpontját.
Ez vitathatatlan. Ez a hátránya, ami mellett természetesen hülyeség lenne szó nélkül elmenni. Eddig igazad van.

Az viszont az előnye amit feljebb is leírtam, hogy pont keresztülhugyozza a rakéta az aktív radarossal szemben hogy stealth cél vagy sem az az akár PGM hordozó platform, amire indítja egy hálózat központú rendszer, amiről jó esélyben azt sem tudja az ellenfél hogy honnan jön rakéta, mikor jön rakéta, merről jön rakéta. A 40km es hatótáv azért elég nagy mozgásteret és jó túlélőképességet jelent még modern környezetben is egy ilyen rendszernek. Célcsatorna ugyan úgy nem lesz szűk keresztmetszet, mint egy ARH-s rendszernek. Rádiózavarás, elektronikai ellen tevékenység megint hidegen hagyja ezt a rendszert.

Előnyök - hátrányok, pro - kontra. Szerintem nem jobb vagy rosszabb mint a NASAMS vonal, csak más.

Illetve egy dolog miatt nekem jobban tetszik : Európai.
 
  • Tetszik
Reactions: Király Fika
T

Törölt tag 1945

Guest
- Aktív radar - infra: nekem egyetlen problémám az infra megoldással hogy erősen időjárás függő. Ezeknek a rendszreknek dedikált feladata összekapkodni a földközeli célokat.
Egy passzív infra érzékelő (mégoly fejlett képalkotó legyen is az) hatósugara egy ködös, nyálas Februári délutánon - átlagos Mo.i téli időjárás - földközelben a nullához közelít.
Egy célpont CM-et vagy GPS PGM-et mindez nem érdekli...az ekkor is vígan megtalálja a célpontját.

Vegyesen kell alkalmazni.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti and fip7

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 648
5 395
113
Ha már Iris-T mánia van, már 2008-ban is promózták Kecskeméten, igaz, valószínűleg még csak makett volt:

e5837566f2414f98ca3529ef35256ca1.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: arcas and megazez

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Csak a cikk alapján én nem vagyok annyira biztos benne hogy vettünk volna valamit. Inkább tűnik ez egy államközi megállapodásnak(német nagykövet is jelen volt).

Ne csodálkozzunk ezen, az csak a fegyverneppereknél divat hogy állami hozzájárulás nélkül próbálnak fegyverrel kereskedni, pláne igaz ez szervezett állami fegyveres erőkre és nehéz-fegyverekre. Mindig az állam mondja meg, kinek szállíthat fegyvert egy náluk működő gyártó cég ...
 

alba

Active Member
2016. augusztus 15.
136
90
28
Légvédelmi rakétának nem egy közepes 50-100 km távolságú és egy kis hatótávú rendszert akarnak venni? Esetleg SAMP-T mellé valamit? Ha már úgy is európai vonalon indultunk el?
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 480
24 080
113
Pontosan! Legalább is számomra ez lenne a legjobb megoldás! És ugye még ott van a MISTRAL is! Ezzel már lenne egy nem rossz légvédelmünk!
Én a mistralt valami másik platformra raknám az unimog helyett. Lehetőleg ha létezik akkor távirányított toronyra lenne szerelve.
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Én a mistralt valami másik platformra raknám az unimog helyett. Lehetőleg ha létezik akkor távirányított toronyra lenne szerelve.

Van nekik. MPCV néven fut. Még 1 géppityu is rá van rakva :)
https://www.mbda-systems.com/ground-based-air-defence/mpcv/

"The system comprises a motorized turret mounted on an armoured vehicle. The turret includes electro-optical sensors, a small calibre gun and 4 ready to fire missiles that can be operated from a firing console installed inside the vehicle. Integration of the weapon system has been tested/studied on a wide range of high-mobility armoured vehicles."

Ne kövezzetek meg de én el tudnám képzelni egy komondoron :)
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 537
45 037
113
A gond hogy Iris-T hez még ötlet szinten sem láttam aktív radaros változatot..
Hmmm.

Meteor rakétával/ezen alapuló eszközzel kizártnak a vegyes alkalmazást, egy EU NASAMS mintára? A rakéta lassan a jelen lesz, teljesítményben szerintem elég lehet ha az amraam is az, az gondolom nem megugorhatatlan hogy integrálják abban a vezetési rendszerbe amibe az IRIS-T n alapuló passzív rendszer van.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Hmmm.

Meteor rakétával/ezen alapuló eszközzel kizártnak a vegyes alkalmazást, egy EU NASAMS mintára? A rakéta lassan a jelen lesz, teljesítményben szerintem elég lehet ha az amraam is az, az gondolom nem megugorhatatlan hogy integrálják abban a vezetési rendszerbe amibe az IRIS-T n alapuló passzív rendszer van.
Jelenleg az egyetlen Eu.i opció közép hatósugárban, vegyes alkalmazással a VL Mica.
Az Iron Dome már inkább csak rövid hatósugarú...
 

tacticool

Well-Known Member
2015. január 12.
1 221
3 565
113
Van nekik. MPCV néven fut. Még 1 géppityu is rá van rakva :)
https://www.mbda-systems.com/ground-based-air-defence/mpcv/

"The system comprises a motorized turret mounted on an armoured vehicle. The turret includes electro-optical sensors, a small calibre gun and 4 ready to fire missiles that can be operated from a firing console installed inside the vehicle. Integration of the weapon system has been tested/studied on a wide range of high-mobility armoured vehicles."

Ne kövezzetek meg de én el tudnám képzelni egy komondoron :)

Ha nem is komondoron, de ez a másik dolog ami nagyon kéne nekem az MBDA-tól. Nem csak manpads-t lehet rá integrálni, hanem atgm-et is. Tudja még inditani az MMP-t, Stingert és a németeknek Eurospike-al ajánlották, ami számunkra érdekes lehet. Egy közös platformmal lehetne váltani az unimog/atlast meg a BRDM2-őt, csökkentve a kölcségeket és egyszerűsítve az üzemeltetést.

A Meteornak én még úgy érzem lesz ebbe beleszólása.

Meteorral az a baj, hogy torlósugár-hajtóműves, így szükség lenne egy gyorsitó fokozatra, amitől mégjobban megdrágul a rendszer és veszít a versenyképességéből. Nameg az MBDA-nak ebben a kategóriában ott van az Aster-15, VL Mica, CAMM, így simán azt mondhatják, válassz azok közül a palettáról.
 
M

molnibalage

Guest
Ha nem is komondoron, de ez a másik dolog ami nagyon kéne nekem az MBDA-tól. Nem csak manpads-t lehet rá integrálni, hanem atgm-et is. Tudja még inditani az MMP-t, Stingert és a németeknek Eurospike-al ajánlották, ami számunkra érdekes lehet. Egy közös platformmal lehetne váltani az unimog/atlast meg a BRDM2-őt, csökkentve a kölcségeket és egyszerűsítve az üzemeltetést.

Meteorral az a baj, hogy torlósugár-hajtóműves, így szükség lenne egy gyorsitó fokozatra, amitől mégjobban megdrágul a rendszer és veszít a versenyképességéből. Nameg az MBDA-nak ebben a kategóriában ott van az Aster-15, VL Mica, CAMM, így simán azt mondhatják, válassz azok közül a palettáról.
A gyorsító fokozat ma már nem nagy truváj, technikailag a Pancír és Tunguszka is olyan, hiszen leválik, illetve a SAMP/T is az Aster-30-cal. Szóval ne ez legyen a kizáró ok.

A Meteor kapcsán simán annyi van, hogy eddig fel sem merült SAM alkalmazásban a gyártó más rakétáját használja erre. Hogy ebben mi logika van, azt mindenki döntse el maga.

ui.
A sok európai rendszer közt már régen elvesztem. Ha most megkérdeznéd, hogy mi a CAMM, akkor sem tudnák válaszolni rá, ha agyoncsapnak. Egyik sem túl elterjedt, egymásnak vágnak alá..
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 537
45 037
113
Ha nem is komondoron, de ez a másik dolog ami nagyon kéne nekem az MBDA-tól. Nem csak manpads-t lehet rá integrálni, hanem atgm-et is. Tudja még inditani az MMP-t, Stingert és a németeknek Eurospike-al ajánlották, ami számunkra érdekes lehet. Egy közös platformmal lehetne váltani az unimog/atlast meg a BRDM2-őt, csökkentve a kölcségeket és egyszerűsítve az üzemeltetést.



Meteorral az a baj, hogy torlósugár-hajtóműves, így szükség lenne egy gyorsitó fokozatra, amitől mégjobban megdrágul a rendszer és veszít a versenyképességéből. Nameg az MBDA-nak ebben a kategóriában ott van az Aster-15, VL Mica, CAMM, így simán azt mondhatják, válassz azok közül a palettáról.
Hozzáteszem, nekem azzal sem lenne bajom ha az Aster-15/30 vagy VL Mica-az amiből választanunk kéne egy IRIS-T s IR rendszer mellé.
Molnival egyet értek, 2019 ben egy gyorsító fokozat az kb. faék, és nem az a drága, hanem az elektronika, egyéb szenzorok.

Nekem van egy olyan megérzésem amúgy, hogy a Mica-t simán idővel a Meteor leváltja a francba nem csak a vadászgépeken, hanem a VL vonalon is. Logikus lenne.