[HUN] Légvédelmi eszközök beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Valószínűleg legrosszabb esetben is kb egy árban van a két rendszer, viszont képességeket tekintve a mérleg nyelve SAMP/T felé billen. Ehhez ha hozzávesszük hogy MBDA a románoknak a rendszeresítés esetére felajánlottak 1 Mistrall valamint a 1 Mica gyártósort hát... amiknak fel kell kötni a gatyát... vagy ideküldeni a külügyminisztert hisztizni....
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 412
44 018
113
Valószínűleg legrosszabb esetben is kb egy árban van a két rendszer, viszont képességeket tekintve a mérleg nyelve SAMP/T felé billen. Ehhez ha hozzávesszük hogy MBDA a románoknak a rendszeresítés esetére felajánlottak 1 Mistrall valamint a 1 Mica gyártósort hát... amiknak fel kell kötni a gatyát... vagy ideküldeni a külügyminisztert hisztizni....
Le vagy maradva szerintem a geopolitikai vonalon, technikai részletekben hiába vagy otthon: Nem külügyminisztert küldenek, hanem korrupcióellenes ügyészséggel fogják a román vezetés tökeit.

Jó szorosan, úgyhogy évszázados francia-román barátság meg technikai paraméterek ide oda, a SAMP/T nek nem sok esélye lesz a románoknál, ezt garantálom...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 412
44 018
113
Ezek szerint még kevesebb...
A lényeg. a világ nem látott még $20-30 milliós rakétát ebben a kategóriában
Konkrétan amíg csak poénból ránéztem, máris találtam ilyet hogy a Pakiknak Kína 20 milla körül szállítja a JF-17-et újonnan, értelme sem lenne rá lőni 30 millás rakétával :D.

Kim Jong Un és a temérdek Mig-15/21 ből álló álló KNDK légereje lájkolná a leginkább ilyen esetben az Astert :p.
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Le vagy maradva szerintem a geopolitikai vonalon, technikai részletekben hiába vagy otthon: Nem külügyminisztert küldenek, hanem korrupcióellenes ügyészséggel fogják a román vezetés tökeit.

Jó szorosan, úgyhogy évszázados francia-román barátság meg technikai paraméterek ide oda, a SAMP/T nek nem sok esélye lesz a románoknál, ezt garantálom...

Azt hiszem félreértettél nem a románokra gondoltam hanem magunkra :)
Hozzánk jön a külügyminiszter jelen pillanatban az asztalra csapni hétfőn és jelen pillanatban az a híresztelés hogy ennek a a vége légvédelmi rakétarendszer vásárlás lesz.
De amit írsz a román korrupció ellenes ügyészségről az igaz :)
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 790
12 120
113
Nem kéne mindenhova Aster.

Nagy része CAMM-ER lenne gondolom, britek is azt vettek.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 412
44 018
113
Nem kéne mindenhova Aster.

Nagy része CAMM-ER lenne gondolom, britek is azt vettek.
Persze hogy nem. Reálisan nézve a szomszédaink légierejét ha figyelembe vesszük, néhány tucat légi cél lehet maximum a számosságuk jelenleg ha abból indulunk ki, hogy egy időben nem támad ránk összehangolva több szomszéd, és nem a nyugati orosz hadseregcsoportot kéne nekünk egyedül megállítani. Kellő elrettentő erőt tudna fenntartani szerintem már egy mérsékeltebb darabszám egyetlen osztállyal is, s a 120km-es HMZ-vel azért már lehet területet is lefedni.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 515
113
Valamiért mégis nekiállt három olyan ország saját Patriotot leváltó rakétát fejleszteni, akik előtte azt használtak. Nincs itt összekeverve semmi, ha elégedettek lettek volna/nem feltétlen képességek/technikai jellegű dolog lehet csak a gond - gondolok itt árra, amerikai túlzott kontrollra, bármire, akkor nyilván egyszerűbb lett volna nekik is vásárolgatni az újabbnál újabb verziós Patriotokat.

E helyett fejlesztettek mind maguknak sajátot, még Izrael is.

Összekeverted? Össze? Akkor?

Ne keverjük ide semmit tudom meg lehet magyarázni. Igen az EU meg mindenki ha lehet sajátot akar, mert saját feltételek (van Patriot pl hajóra?) és nem importot és... Hogy ez megéri e az nagyon más kérdés van amikor igen és van amikor nem.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 412
44 018
113
Összekeverted? Össze? Akkor?

Ne keverjük ide semmit tudom meg lehet magyarázni. Igen az EU meg mindenki ha lehet sajátot akar, mert saját feltételek (van Patriot pl hajóra?) és nem importot és... Hogy ez megéri e az nagyon más kérdés van amikor igen és van amikor nem.
Mit kevertem össze? Nem a patriot leváltására fejlesztették az általam sorolt eszközöket?
Miért ne lehetne nekem szimpatikusabb az Aster?
Nagyjából kezd kiderülni itt egy félreértés, de az az lesz, hogy nem 30 milla darabja, inkább 3körül, de azt nem én terjesztettem...
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 498
72 478
113

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 412
44 018
113
Azt hiszem félreértettél nem a románokra gondoltam hanem magunkra :)
Hozzánk jön a külügyminiszter jelen pillanatban az asztalra csapni hétfőn és jelen pillanatban az a híresztelés hogy ennek a a vége légvédelmi rakétarendszer vásárlás lesz.
De amit írsz a román korrupció ellenes ügyészségről az igaz :)
Ez esetben félreértettelek. Nem kicsit, nagyon :p.
Kizártnak tartom a Patriot beszerzést itthon. Minden mást el tudok képzelni, azt nem igazán. Ha mégis az lesz belőle úgy hogy a Diehl jön ide hozzánk, folyamatosan rövid-közepes hatótávú légvédelmi rendszer fejlesztésről beszélnek a vezetők is, akkor valamit nagyon benéztem, de nem sokára kiderül.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and Shadow
T

Törölt tag 1945

Guest
Eddig nem igazán reflektáltam Hpasp kérdésre, kíváncsi voltam ki, mit hoz ki belőle. Csak nagyon röviden, mi számít, mit kell figyelembe venni, milyen kompromisszumokat kell kötni.
1. Politikai motiváció
2. Katonai kihívások, elvárások
3. Választható rendszerek
4. Gazdasági lehetőségek, költségek, üzemeltetés
5. Kompromisszumok

1. Figyelembe kell venni, hogy politikailag hosszú távon mire lehet számítani, hova akarunk mindenképpen tartozni, kiket tartunk ránk nézve problémásnak, esetleg jövőbeli ellenfeleknek. Szövetségesek! Na ezt nagyon gyorsan felejtsük el! Nincsenek tartós, hosszú távú szövetségek, csak érdekek. Tehát nekünk mindig a saját érdekeinket kell nézni, a kölcsönösség szerint.
USA - nem megbízható,
Német - történelmileg eddig sohasem volt szerencsés számunkra,
Francia, Angol - sohasem voltak a barátaink,
Orosz - jelenleg parancsra ellenségnek tekintendő,
Kína - Trójai faló

Románia, Szlovákia - ellenségek voltak (hiába voltunk szerencsétlenségünkre mindig egy oldalon), szerintem most is azok
Szerbia - ellenség, de más aspektusból
Ausztria - rossz "sógor" - nem igazán szeretjük

Ukrajna - jelenleg a fő ellenséges irány, kiszámíthatatlan

Hát, nem könnyű helyzetben vagyunk.

2. Amennyiben egy normális, optimális légvédelmi rendszert szeretnénk létrehozni, akkor több lépcsős fejlesztésre van szükségünk, a prioritásokat szem előtt tartva.
Elsődlegesen szükséges komoly és stabil felderítő rendszer, amely önállóan is, akár a NATO-tól függetlenül képes ellátni a feladatát. Mitől komoly? Mert háborús helyzetben akár minimum 100 m-es összefüggő rádiólokációs mezőt tud létrehozni. (3 db kisebb AWACS rg.) Békében pedig 500m-es mezőt. (Nem véletlenül volt annyi RT század!).
Másodsorban legalább két települési hellyel (állandó katonai repülőtérrel) rendelkező vadászlégierő, NEM 12 db vadászrepülőgéppel.
Harmadsorban könnyen mobilizálható, több rétegű légvédelmi rakéta-tüzér rendszerekre.
Mindenképpen szükséges nagy ható-magasságú és nagy-hatótávolságú (>100km) légvédelmi rendszer (ezred {2-3}, vagy dd. {4-5}), amelyik az ellenséges felderítést, nagy magasságú csapásmérést meg tudja akadályozni, illetve kis magasságra kényszeríti az ellenséges légierőt. Békében a Duna vonalában telepíteni.
Közepes hatótávolságú (50-100km) légvédelmi rendszerek, (Optimálisan, hosszú távon megvalósítani - Dunántúl 2 ezred, Duna vonala (Dunaújváros) 1 dd., Duna-Tisza - Alföld 1 dd.) az adott időben szükséges területen elhelyezkedő objektumok, csapatok védelmére.
Kis hatótávolságú (10-50km) légvédelmi rendszerek a csapatok, és konkrét objektumok (fő utánpótlási, közlekedési útvonalak - hidak, vasúti csomópontok, repülőterek - politikai és katonai vezetési pontok, hadi üzemek és raktárak, stb. prioritás szerinti védelmére.
Közeli (<10km) légvédelmi rakéta-tüzér, MANPADS rendszerek a csapatok és kiemelt objektumok (a fentiekben felsoroltak) védelmére.

3. Mindenképpen több helyről lenne optimális a beszerzés (lásd Görögország, Törökország, India). Nemcsak a technikai paraméterek számítanak, de a gazdasági és folyamatos üzemeltetés is nagyon fontos.

4. Milyen ütemezésben, mennyit akarunk rá szánni, nem, a jellemzően "magyarosan spóroló" gyakorlatnak megfelelően. Ellentételezés, legfőképpen valamilyen gyártásban való részvétellel, esetleg a hadiipar fejlesztésében. Fontos szempont a hosszú távú, gazdaságos üzemeltetés is.

5. Sok mindent figyelembe kell venni, több kompromisszumot kell kötni, jellemzően a pénz (gazdasági) az első, a politika a második, a katonai a harmadik.

Jó írás, mondjuk a politikai helyzetelemzés részét hanyagolnám.
Szerintem egy légvédelmi komplexum beszerzésének a következőképpen kellene folynia...
... először is érdemes a beszerzés folyamán több csoportot elkülöníteni:

- hadászati célokat figyelembe vevő csoport - katonai politikai vezetés (HM)
- technikai szempontokat figyelembe vevő csoport - katonai szakértők
- anyagi szempontokat figyelembe vevő csoport - beszerzés
- politikai szempontokat figyelembe vevő csoport - politikusok

1, Katona politika (értsd hadügyminiszter és stábja) meghatározza a védendő objektumokat, illetve azok jövőbeni fenyegetésének mértékét.

2, Politika meghatározza a beszerzésen szóba jöhető államok körét.

3, Katonai szakértők kiválasztják a szóba jöhető típusokat.

4, A beszerzést irányító (HM) kiküldi az RFI-t (Request For Information), a szóba jöhető gyártóknak, hogy ismertessék komplexumaik műszaki és kereskedelmi paramétereit.

5, Katonai szakértők kidolgozzák mindegyik komplexum típusra az feladatul szabott objektumok védelmét.

6, Katonai szakértők részt vesznek gyakorló éleslövészeten, elemzik a rendszerek kezelhetőségét.

7, Katonai szakértők így előállítanak egy műszaki sorrendet a komplexumok technikai paraméterei alapján.

8, Beszerzést irányító szervezet kiküldi az RFQ-t (Request For Quotation) a kiszámolt mennyiségekkel az eladóknak.

9, Lezajlanak a többkörös kereskedelmi tárgyalások, ahol kialakul a kereskedelmi sorrend, melyik gyártó mennyiért adja a komplexumot (x idő intervallumban az üzemeltetést is beleszámolva), és ő, vagy a gyártó országa milyen ellentételezést tud felajánlani.

10, Politikusok elemzik a műszaki és a kereskedelmi sorrendet, majd az adott országok politikai vezetésével letárgyalják, hogy politikai szempontból mit tudnak még elérni a beszerzés révén.

11, Politikusok + HM vezetője aláírja a beszerzést.

12, Gyártó a komplexumokat legyártja

13, Üzemeltető állomány kiválasztásra kerül, és megszerzi az üzemeltetéshez szükséges ismereteket.

14, (Régi Szovjet rendszerben legalábbis), a kezelők a komplexummal rendszerbe állító éles lövészeten vesznek részt.

15, Komplexum ünnepélyesen rendszerbe áll.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
" Benkő Tibor azt állította, a katonák már megfogalmazták, hogy milyen képességekkel kell rendelkeznie az eszköznek: olyan szárazföldi rakétakomplexumot kerestek a piacon, amely rakétáival az ország egész területén képes felderíteni, nyomon követni és megsemmisíteni a légi célokat. Azaz a katonai szakzsargon szerint a teljes légvédelmi képességet hoznia kell a kiválasztott rendszernek."

"Lapunk úgy tudja, a honvédség egy amerikai rakétákkal felszerelt norvég légvédelmi rendszer mellett teheti le a voksát. Ez a NASAMS (Norwegian Advanced Surface to Air Missile System) rendszer lehet."
 
M

molnibalage

Guest
" Benkő Tibor azt állította, a katonák már megfogalmazták, hogy milyen képességekkel kell rendelkeznie az eszköznek: olyan szárazföldi rakétakomplexumot kerestek a piacon, amely rakétáival az ország egész területén képes felderíteni, nyomon követni és megsemmisíteni a légi célokat. Azaz a katonai szakzsargon szerint a teljes légvédelmi képességet hoznia kell a kiválasztott rendszernek."

"Lapunk úgy tudja, a honvédség egy amerikai rakétákkal felszerelt norvég légvédelmi rendszer mellett teheti le a voksát. Ez a NASAMS (Norwegian Advanced Surface to Air Missile System) rendszer lehet."
A kérdés, hogy ilyen rakétákkal.
Ezt a szakzsargont nem hallottam soha az életben és ebben a formában mindenre ráhúzható, ha mobil. Az, hogy az ország 100%-a le legyen fedve a szimpla "kör HMZ"-vel az álmodozás. Ehhez 3 osztálynyi Sz-300PMU2 szerű SAM kéne...
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
A kérdés, hogy ilyen rakétákkal.
Ezt a szakzsargont nem hallottam soha az életben és ebben a formában mindenre ráhúzható, ha mobil. Az, hogy az ország 100%-a le legyen fedve a szimpla "kör HMZ"-vel az álmodozás. Ehhez 3 osztálynyi Sz-300PMU2 szerű SAM kéne...
Igen, érdekes megfogalmazás...a rakétákra én is kiváncsi leszek,...szerintem már nem kell sokat aludni és kiderül. Optimista vagyok.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 785
75 808
113
A kérdés, hogy ilyen rakétákkal.
Ezt a szakzsargont nem hallottam soha az életben és ebben a formában mindenre ráhúzható, ha mobil. Az, hogy az ország 100%-a le legyen fedve a szimpla "kör HMZ"-vel az álmodozás. Ehhez 3 osztálynyi Sz-300PMU2 szerű SAM kéne...

Nem mondhatja azt egy honvédelni miniszter,hogy nincs szükség az ország 100%-át lefedő rendszerre..
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti and alfa74
T

Törölt tag 1586

Guest
Nem mondhatja azt egy honvédelni miniszter,hogy nincs szükség az ország 100%-át lefedő rendszerre..
100%-os lefedettség? NASAMS-al?
Rajzolj 20-40 km sugarú köröket (alkalmazott rakéta típusától függően..) a térképen úgy hogy azok megfelelő átfedéssel takarják az egész ország területét majd a körök számát számát szorozd meg $150-200 millióval...
Több milliárd lesz a vége.