[HUN] Légvédelmi eszközök beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 443
113
Akkor az amerikaiak csak egy módszere maradt.... vetetnek Magyarországgal egy nagy halom Hellfire-t.
Ez is egy lehetőség...
Én inkább úgy látom ezt, hogy ők nem konkrét típust akarnak ránknyomni, inkább csak a jó viszony fejében elvárnak bizonyos összegű szerződést. Mindegy mire. Ezért írtam, hogy a tulajdonképpen fogyóeszköznek számító rakéták azok a tételek lehetnek, amik dobnak a végösszegen (pofátlanul sokat tegyük hozzá :hadonaszos:), viszont viszonylag könnyen helyettesíthetők másal, így nem okoznak olyan nagy függőséget. Míg ha mondjuk C-130J-30 lesz a rámpás teherszállító, az komplett rendszerek beszerzéseit, befolyásolhatja.
 
K

kamm

Guest
A Stunnert - David parittyáját el lehet felejteni….
Az USA még azt sem engedi meg hogy a svájci tenderen elinduljanak vele.
Kizárt hogy Mo.nak engednék hogy megvegye
Én személy szerint annak is örülnék ha Spike-ot engednék hogy vegyünk Izraeltől

Mint mar feljebb ideztem, mar el is adtak a lengyeleknek a StStunnerre epitett PAAC-4 Patriotot, SkyCeptor neven.

A Spike izraeli, az amerikaiaknak semmi beleszolasuk nincs, amugy mar adtak el Europaba sok helyre ol nemetek, asszem lengyelek is, legutobb naluk demoztak az ujabb Spike ER verziot, ami mar 16km hatasos es repesrepeszfejre is cserelheto. A Rafaeo aktivan probalja Kozep-es es Kelet-Europaban eladni.
 
M

molnibalage

Guest
Mint mar feljebb ideztem, mar el is adtak a lengyeleknek a StStunnerre epitett PAAC-4 Patriotot, SkyCeptor neven.

A Spike izraeli, az amerikaiaknak semmi beleszolasuk nincs, amugy mar adtak el Europaba sok helyre ol nemetek, asszem lengyelek is, legutobb naluk demoztak az ujabb Spike ER verziot, ami mar 16km hatasos es repesrepeszfejre is cserelheto. A Rafaeo aktivan probalja Kozep-es es Kelet-Europaban eladni.
Hol van az aláírt szerződés, megrendelés, stb?
Konkrétan 2016 után nem is igen van a keresőben találat erre az ötletre. Mert ötlet volt, koncepció.
 
K

kamm

Guest
Hol van az aláírt szerződés, megrendelés, stb?
Konkrétan 2016 után nem is igen van a keresőben találat erre az ötletre. Mert ötlet volt, koncepció.

Konkretan megint kotozkodsz meg okoskodsz, de mar belinkeltem a Rayhteon oldalan a bejelentest. Tanulj meg angolul.
 
M

molnibalage

Guest
Konkretan megint kotozkodsz meg okoskodsz, de mar belinkeltem a Rayhteon oldalan a bejelentest. Tanulj meg angolul.

Erre gondolsz?
https://www.raytheon.com/news/feature/poland-signs-loa-for-patriot

Azért van némi különbség a 2 ügy között.
A Stunner a Patriot rendszer továbbfejlesztésre készült. A svájciak nem csak rakétákat akartak, az Izraeliek meg főleg azt tették volna hozzá a projekthez. Amíg pedig az amerikaiak is kellenek a projekthez, hülyék lennének a saját Patriot rendszerüknek versenytársat (ráadásul fejlettebb végeredménnyel) generálni.
Addig nincs bajuk az izraeliekkel, amíg csak maguknak reszelgetnek a tőlük megvett rendszeren, de ha már versenytársként lépnek fel az általuk elcsaklizott technológiával, azt nem engedik. Igazság szerint ez egy teljesen épeszű hozzáállás.
De ugyan ez a helyzet a Lavi vadásszal (amire a linkelt cikkben hivatkoznak), ami tulajdonképpen egy izraeli saját F-16-os változat....
A Spike verziói mind a Rafale saját fejlesztése. Abba nincs beleszólása az USA-nak, hogy azt kinek adják el. Ezért tudtak létrehozni közös vállalatot a németekkel, hogy az izraeli licence alapján a németek Eurospike néven tudják gyártani.
Különben a Németország ugyan ezt megcsinálta mostanában a többi európai partnerével, amikor stoppolta a szaudi fegyverexportot. Emiatt elég komolyan állt (és még mindig áll) a bál a köztük, és a franciák, meg az angolok között. Mondjuk ott nem gazdasági, hanem erkölcsi okai voltak a fegyverstopnak.
A Lavi repülési teljesítménye alatta volt az F-16-osnak. Ez volt a másik ok a törlésre. Nem nyújtott valódi előnyöket, egy másodvonalas gyengébb csapásmérőnek nem látták értelmét, úgy hogy n+1 függés maradt, pl. a hajtómű terén is.

A Lavi exportesélye 0 közeliek voltak, mert akkor az összes potenciális F-16 vásárló már megvette az F-16-ot. Aki nem, az később a Hornetre szavazott.
 
K

kamm

Guest

Ezt linkeltem, igen, sot, ideztem is belole a relevans reszt. LOA = letter of agreement, azaz amint minden feltetel adott ezt a konstrukciot veszik at ill szallitjak. Az arazas szerintem eldolt, engedelyeztettek is az eladast a Kongresszussal. inkabb arrol lehet szo, hogy a Rayhteon meg reszelgetni akarja a PAAC-4-et, valoszinuleg meg kell nakik 6-12 honap korrektul befejezni. Az amerikaiak gatlastalanok profit teren, viszont szemben a keleti szallitokkal nem szokasuk felkesz munkat kiadni a kezukbol, ok az elegedett vevot szeretik, aki visszajar vasarolni.
 
K

kamm

Guest
A Lavi repülési teljesítménye alatta volt az F-16-osnak. Ez volt a másik ok a törlésre. Nem nyújtott valódi előnyöket, egy másodvonalas gyengébb csapásmérőnek nem látták értelmét, úgy hogy n+1 függés maradt, pl. a hajtómű terén is.

A Lavi exportesélye 0 közeliek voltak, mert akkor az összes potenciális F-16 vásárló már megvette az F-16-ot. Aki nem, az később a Hornetre szavazott.

Ez igy igaz, a Lavi egy szetberhelt F-16 volt, semmi tobb.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár
M

molnibalage

Guest
Ezt linkeltem, igen, sot, ideztem is belole a relevans reszt. LOA = letter of agreement, azaz amint minden feltetel adott ezt a konstrukciot veszik at ill szallitjak. Az arazas szerintem eldolt, engedelyeztettek is az eladast a Kongresszussal. inkabb arrol lehet szo, hogy a Rayhteon meg reszelgetni akarja a PAAC-4-et, valoszinuleg meg kell nakik 6-12 honap korrektul befejezni. Az amerikaiak gatlastalanok profit teren, viszont szemben a keleti szallitokkal nem szokasuk felkesz munkat kiadni a kezukbol, ok az elegedett vevot szeretik, aki visszajar vasarolni.
Számomra az a lévédelmi rendszer a termék, ami kulcsrakész és nem "a majd egyszer lesz". Én nem tudok arról, hogy a Skyceptor, mint rendszer készen lenne és a lőtéri lövészetek meg lettek volna tartva, ahogy az oroszok csinálták és csinálják ezt a mai napig. Addig ez csak egy koncepció eladása, nem egy kész terméké.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 443
113
Számomra az a lévédelmi rendszer a termék, ami kulcsrakész és nem "a majd egyszer lesz". Én nem tudok arról, hogy a Skyceptor, mint rendszer készen lenne és a lőtéri lövészetek meg lettek volna tartva, ahogy az oroszok csinálták és csinálják ezt a mai napig. Addig ez csak egy koncepció eladása, nem egy kész terméké.
Várjál, szerintem én itt valamit félreértek.
Ahogy én összeraktam a kis búrámban.
A Raytheon legyártotta a Patriot rendszert a saját "kis" rakétájával. Izrael megvette, mint akkor még szinte egyedülálló rendszert? Persze nem lennének ők, ha nem próbálnának a már kész rendszeren tovább reszelni, és előálltak a saját olcsóbb rakétájukkal, a Stunnerrel. A Raytheon belement, hogy használják a Patriot rendszerben. Így adtak az izraeliek neki saját nevet: David's Sling. Ezek után olyan nagy lett az érdeklődés a rendszer iránt, hogy bár az elején a Raytheon próbálta tiltani a dolgot, de mivel közben a többi versenytárs is nyomult, nem akart lehetséges vevőket bukni. Így belement abba, hogy tulajdonképpen a Stunnert eladja saját gyártásban (persze ezért fizet a Rafael-nek), átnevezve Skyceptornak így a rakétát és egyben az egész rendszert is. A kilövők, az érzékelők, és az irányító rendszer továbbra is a Patrioté.
Ha ez így van, akkor tulajdonképpen felesleges újabb próbákat tenni, mivel ez egy már meglévő David's Slin rendszer, csak átcimkézve, meg esetleg a rakéták is amerikai gyártásúak az izraeli licence alapján.
550_800_crop__ozrlv1_07f95a38d17f4fbb998f05eff66768c2.png

Nekem úgy tűnik a Raytheon szándékosan próbálja a vevőjelölteket összekavarni, hogy ne legyen egyértelmű a rendszerek azonossága.
Fontos: ez inkább csak ötletelés, és az általam talált forrásanyagok értékelése.
Mindenképpen kíváncsi lennék a valódi megfejtésre!
 
  • Tetszik
Reactions: Loken
K

kamm

Guest
Számomra az a lévédelmi rendszer a termék, ami kulcsrakész és nem "a majd egyszer lesz". Én nem tudok arról, hogy a Skyceptor, mint rendszer készen lenne és a lőtéri lövészetek meg lettek volna tartva, ahogy az oroszok csinálták és csinálják ezt a mai napig. Addig ez csak egy koncepció eladása, nem egy kész terméké.

Szamodra felolunk a Nap is lehet zold, ettol nekunk meg sarga-voros marad - ugyanigy nekunk a tenyek maradnak tenyek, ie. a Raytheon nem hurraoptimizmussal uzletel, hanem elsoztak egy legvedelmi es ABM rendszert a lengyeleknek SkyCeptor neven 1 milliard dollar felett, amit kesobb le fognak leszallitani.
 
K

kamm

Guest
Viszonylag jol latod, nekem is annyi jon le az egeszbol, hogy a zsidok nagyon okosan es ugyesen, ahogy atvettek a rendszert, nekialltak SOKKAL olcsobb raketat epiteni - ami ugy nem nehez, a Raytheon az abszolut pofatlansag teteje az 5 millio dollaros raketakkal, total gatlastalan.
Keszen is lett, a Raytheon megprobalt izmozni, de azert Izraelnek meg nagyobb lobbiereje van, mint az NRA-nek vagy a hadiiparnak, gondolom, hivatalosan az erv valami olyasmi lehetett, hogy ezt a kicsi, kiszolgaltatott zsido allam nem tudja megfizetni hosszu tavon (hahaha :D), mikozben a kulcsemberek a Kongresszusban megkerdeztek a Raytheon lobbistait, hogy ugyan miert is nem eleg neked 40-80% haszonkulcs a raketakon, miert akarsz 300-400% profitot (mert gondolom informally megkaptak a szamokat az izraeli lobbitol)... Ezen a ponton valoszinuleg a Raytheon belatta, hogy ennel sokkal okosabb a coop: szepen keresztlicenszeltek es most mar o is arulhatja.
Utobbi tarsulas amugy megszokott az amerikai hadiipari piacra valo belepeshez kulfoldi gyartoknal, szinte semmilyen ceg nem tud egyedul bekerulni, mindig kell egy helyi gyartoval tarsulniuk, hiaba vilagvero is esetleg a termekuk.

Várjál, szerintem én itt valamit félreértek.
Ahogy én összeraktam a kis búrámban.
A Raytheon legyártotta a Patriot rendszert a saját "kis" rakétájával. Izrael megvette, mint akkor még szinte egyedülálló rendszert? Persze nem lennének ők, ha nem próbálnának a már kész rendszeren tovább reszelni, és előálltak a saját olcsóbb rakétájukkal, a Stunnerrel. A Raytheon belement, hogy használják a Patriot rendszerben. Így adtak az izraeliek neki saját nevet: David's Sling. Ezek után olyan nagy lett az érdeklődés a rendszer iránt, hogy bár az elején a Raytheon próbálta tiltani a dolgot, de mivel közben a többi versenytárs is nyomult, nem akart lehetséges vevőket bukni. Így belement abba, hogy tulajdonképpen a Stunnert eladja saját gyártásban (persze ezért fizet a Rafael-nek), átnevezve Skyceptornak így a rakétát és egyben az egész rendszert is. A kilövők, az érzékelők, és az irányító rendszer továbbra is a Patrioté.
Ha ez így van, akkor tulajdonképpen felesleges újabb próbákat tenni, mivel ez egy már meglévő David's Slin rendszer, csak átcimkézve, meg esetleg a rakéták is amerikai gyártásúak az izraeli licence alapján.
550_800_crop__ozrlv1_07f95a38d17f4fbb998f05eff66768c2.png

Nekem úgy tűnik a Raytheon szándékosan próbálja a vevőjelölteket összekavarni, hogy ne legyen egyértelmű a rendszerek azonossága.
Fontos: ez inkább csak ötletelés, és az általam talált forrásanyagok értékelése.
Mindenképpen kíváncsi lennék a valódi megfejtésre!
 
  • Tetszik
Reactions: Loken
K

kamm

Guest
Annyiban mondjuk a kritika igaz, hogy a Stunner/SkyCeptor Phase II es lehet, az nincs benne az arban a lengyeleknek, a fene tudja, ezek a dolgok sosem nyilvanosak sajnos.
Viszont ahogy egyre tobbet olvasok rola egyre inkabb arra hajlok arra, ez lehetne nekunk is (PAAC-4), mert ha tenyleg a legdragabb AMRAAM arabak kozeleben kijon egy raketa hozza, akkor az valoban a legjobb es legegyszerubb megoldas, amivel AESA radartol a megfelelo medium-range legvedelmen at az ABM-ig funkcioig mindent megoldunk egy rendszerben (raadasul kesobb szukseg eseten a zsidoktol is tudnank venni toltenyt, tutira olcsobban, ez egyertelmu.)
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Annyiban mondjuk a kritika igaz, hogy a Stunner/SkyCeptor Phase II es lehet, az nincs benne az arban a lengyeleknek, a fene tudja, ezek a dolgok sosem nyilvanosak sajnos.
Viszont ahogy egyre tobbet olvasok rola egyre inkabb arra hajlok arra, ez lehetne nekunk is (PAAC-4), mert ha tenyleg a legdragabb AMRAAM arabak kozeleben kijon egy raketa hozza, akkor az valoban a legjobb es legegyszerubb megoldas, amivel AESA radartol a megfelelo medium-range legvedelmen at az ABM-ig funkcioig mindent megoldunk egy rendszerben (raadasul kesobb szukseg eseten a zsidoktol is tudnank venni toltenyt, tutira olcsobban, ez egyertelmu.)
Plusz maga a rakéta gyorsitófokozat nélkül egy légiharc rakéta,lehet integrálni a Gripenhez is.
 
M

molnibalage

Guest
Ne

Nem. Leirtak, hogy ez a jovo.
Latod, ezert nem bocaatkozom vitaba veled mar...
Én is látok ilyen linkeket.
https://www.popularmechanics.com/military/aviation/a25728472/air-force-base-in-a-box/

És akkora baromság az egész, hogy szavak nincsenek. Lehet, hogy pár megveszkedett ember szerint az...
"The concept will allow the U.S. Air Force to operate from discrete airfields, dispersing airpower to less vulnerable locations."
Hogy a francba lenne kevésbé sérülékeny? Terroristák ellen 600 km-re? Azoknál nem tök mindegy? De még ott is igaz. Van egy kijelölt, akár bunkeres reptered is, amit akár még helyi légvédelem is véd.

Ehhez képest kevésbé sérülékeny az, hogy szétszórod őket olyan helyekre, ahol semmi az égvilágon nem védi őket? A dórnok tömeges elterjedésének és a valós idejű info és képtovábbítás korában? Ezek tényleg ennyire hülyék...?

Egy hasonlattal. Ez kb. olyan, mintha a két emeletes családi házad földszintjén levő garázsodat nem tudnád rendesen zárni, de mondjuk kamera és mozgásérzékelő az még van. Erre te fogod és "biztonságosabb módon" a garázsod tartalmát három ajtó nélküli bódéba szétszórod a megyében, ahol laksz.

Ezt aztán a fantasztikus ötlet...

Majd ezt is el kéne olvasnom, csak időm nem volt rá eddig.
https://www.rand.org/content/dam/rand/pubs/research_reports/RR900/RR968/RAND_RR968.pdf

Te teljesen el vagy tévedve.
Miért kellene TELEPÍTENI őket? Ezeken a szükség leszállóhelyeken nem kell más, csak beton (Mellesleg szerintem mind3 használható állapotban van. Taszárról talán Dudi vagy kriss írt, Klementína meg 2016-ban)
Az újrafelfegyverzéshez mi kell egy Gripenhez? Egy konténer, meg egy tartálykocsi, meg 15-20 perc.
Amint riadóztatják a földi személyzetet, ezek azonnal elindulhatnak a kijelölt helyre.Kb. egyidőben az első Gripen emelésével.
Klementínáról pl. hogyan szerez infót az ellenség? A legtöbb magyar ember sem tudja, hogy hol kellene keresnie. Az nagyjából olyan, mint az 51-es körzet.
Ha valaki a 10km-es közelébe megy, arról azonnal tudnak, mivel nincs semmi a környékén.
De most írtam le neked, hogy a NASAMS rendszert nem kell a a szükségleszállókhoz telepíteni. Elég 1-1 osztályt 80km-es sugarú körébe telepíteni. Te tudod a legjobban, hogy a NASAMS lényege pont az, hogy egy decentralizált rendszer, sok elemből, és nehéz felderíteni. Ha betelepítesz Miskolcra (50-60km) egy osztályt a NASAMSból, azok 1 órán belül el tudnak helyezkedni Klementína bázis tág, 80-90km-es körzetében, ráadásul úgy hogy senkinek fingja sincs róla.
Taszár meg nem elhagyott, szerintem a mai napig használják, csak nincs állandó személyzet. Ez mondjuk nem nagyon van reklámozva. De meg is lepődtem, amikor kb. 2 héttel ezelőtt katonai konvojok (amerikai?) egyik végpontjának a taszári bázis volt megadva. Minek mentek volna oda, ha nem akarnak ott semmit?
A beton kapcsán emlékeim szerint Allesmor és vagy emel írta, hogy ott aztán nem száll se semmi, olyan állapotban vannak.

Kit érdekel, hogy a legtöbb magyar ember nem tudja? Gondolod, hogy az a szomszéd, aki ki akarja nyírni a gépeket az vak és nem tudja, hogy az országban hol vannak betoncsíkok..? Megáll az ész. Basszus beírod a keresőbe, hogy Magyarország katonai repülőterek és első találat. Honnan tudná? Hát bakker, ha ennyire hülye az ellenfél, akkor oda Gripen sem kell.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Magyarország_repülőtereinek_listája

Mit értesz 1 osztály NASAMS alatt? Mondjuk 1 db radart és 6 db indítót? Mert kb., ha lenne nagy SAM beszerzés, akkor talán lenne 3 ilyen beszerezve. Ebből 1 db őrizne egy ilyen szutyok kitelepülést? Az lenne csak ám "hatékony" erőforrás használat...

Taszáron majdnem 15 éve nincs senki. De ennyire nem néztél utána...
Az amerikaiak 2004. június 30-án ürítették ki a repülőteret, ami 2005. októberében zárt be teljesen és azóta is használaton kívül van.
https://hu.wikipedia.org/wiki/MH_Kapos_Bázisrepülőtér
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 443
113
Taszáron majdnem 15 éve nincs senki. De ennyire nem néztél utána...
https://hu.wikipedia.org/wiki/MH_Kapos_Bázisrepülőtér
Direkt belinkeltem neked.
Ha nem használja senki, akkor ezt mire véled:
Május 10 – június 24. között nemzetközi katonai gyakorlatsorozatnak ad otthont Magyarország, ami miatt nagy létszámú technikai eszközökből álló katonai konvojok mozgására lehet számítani.

Május 27 – június 2. között katonai rendész felvezetéssel menetoszlopok közlekednek majd az alábbiak szerint:

· Rajka/Hegyeshalom – M1 – Lébény – Győr – 82-es főút – Várpalota (MH Központi Gyakorló- és Lőtér) és Veszprém/Újmajor

· Hegyeshalom – M1 – M0 – M5 – Táborfalva – M5 – 4-es főút – Szolnok

· Rajka – M1 – M0 – M5 – Táborfalva – M5 – 451-es főút – Szentes

· Hegyeshalom – M1 – Győr – M0 – M5 – Nagylak

· Letenye – M7 – 61 – Kaposvár – Taszár útvonalakon.

Megmondanád, hogy mi a töknek menne oda egy nemzetközi katonai konvoj?
Persze, hogy nincs állandó jelenlét, de ettől még használható, és látókörben is van. Csak nem reklámozzák.
 
M

molnibalage

Guest
Direkt belinkeltem neked.
Ha nem használja senki, akkor ezt mire véled:


Megmondanád, hogy mi a töknek menne oda egy nemzetközi katonai konvoj?
Persze, hogy nincs állandó jelenlét, de ettől még használható, és látókörben is van. Csak nem reklámozzák.
Egy KONVOJ, az mióta REPULOGEP?
 

Pocok75

Well-Known Member
2010. április 19.
2 816
2 512
113
Direkt belinkeltem neked.
Ha nem használja senki, akkor ezt mire véled:


Megmondanád, hogy mi a töknek menne oda egy nemzetközi katonai konvoj?
Persze, hogy nincs állandó jelenlét, de ettől még használható, és látókörben is van. Csak nem reklámozzák.
Nézz már kicsit utána ennek a taszári reptér dolognak!! Tudod mi van ott?? Gyorsulási versenyeket tartanak ott nem pedig repülőket bakker!! Szerinted, ha még katonai használatban lenne az amcsik álltal, mekkora esély lenne erre??
 
  • Tetszik
Reactions: molnibalage
M

molnibalage

Guest
Ez a szettelepites sok helyre kb. akkora baromság, mintha a US Navy kitálalná, hogy nem jo az az egy jol vedett CVN, legyen helyette 10 gépes kis CV, de ugy, hogy kíséretet nem tud adni melle.

Ennek hol van ertelme? Hiaba mozog, ha kvázi vedtelen. Ismert pozíciójú helyekre szettelepulni hulyeseg, ha nem tudod azokat vedeni.

Az airstrip uzem gyakorlas az a vegszukseg esete. Bar azt sem magyarázta el meg nekem senki, hogy ha pl. a bazis repterrol mar nem lehet felszállni, akkor oda hogyan kerulnek gepek. Vagy ki, mivel es hogyan mozgat annyi kerot es fegyvert es hol vannak ehhez az eszkozok. Vagy 0 ILS es palyafeny mellett rossz idoben hogyan repulnek?

Itthon rádásul nincs nagyon olyan ut, ahova le tuda szállni a Gripen. Aszfalt nem jo, a betonos autout es pályán nincs tablasitatlan szakasz. Eleve vicces, mert ilyen uzemhez le kell zarni az utat. Kettot lehet talalni, hogy ha nincs civil forgalom egy autplayan, akkor miert nincs. Egy SAR vagy ahhoz hasonlo AG radar uzemmoddal tiszán latszik, hogy van e forgalom a palyan vagy nincs...

Stb stb.

Be kell vedeni CM es dron ellen Kecsot es csa. Bunker, AHEAD lőszeres AAA es SAM. Ezen attorni azert elég megfeszulos mutatvany.

Ehhez képest egy vedtelen airstrip az vicc...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 443
113
Mit értesz 1 osztály NASAMS alatt? Mondjuk 1 db radart és 6 db indítót? Mert kb., ha lenne nagy SAM beszerzés, akkor talán lenne 3 ilyen beszerezve. Ebből 1 db őrizne egy ilyen szutyok kitelepülést? Az lenne csak ám "hatékony" erőforrás használat...
Egy NASAM 2 osztály így néz ki:
12 (egyenként 6 AMRAAM rakétát tartalmazó) indítóállványból, 8 radarból, egy FDC-ből, egy passzív elektro-optikai és infravörös szenzorból és egy harcászati vezetési pontból áll.
forrás
Nagyon fontos! Ez mobil, tehát oda küldöd ahova akarod. És nem kell az egész osztálynak 1 helyen lennie. Darabolható is, ütegekre, mint ahogy egyes országok csak részeit veszik meg.
Amint értesítik Kecskemétet egy valós támadásról, az első dolog, hogy emelik az összes gépet. A második, hogy oda semmiképp nem mehetnek vissza. Mert ott fogja az ellenség legelőször keresni őket. Utána Szolnokon és Pápán. Ha a műszakiak kirajzanak Kecskemétről a Szerjózsa minden irányában, akkor az ellenség honnan fogja tudni, hogy melyik másik szükség bázisra fognak leszállni a Gripenek újratölteni, újrafegyverezni? Egyszerre az összeset nem tudják lebombázni. Amíg meg kavírnyáznak az országban keresztül kasul, a földi telepítésű légvédelmünk sem tétlenkedik.
Hogy tudnák az összes szükség repteret SF-szal sakkban tartani? De az SF is - ebben az esetben - levegőben közlekedik, ami viszont megint csak problémás lehet nekik.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 443
113
Nézz már kicsit utána ennek a taszári reptér dolognak!! Tudod mi van ott?? Gyorsulási versenyeket tartanak ott nem pedig repülőket bakker!! Szerinted, ha még katonai használatban lenne az amcsik álltal, mekkora esély lenne erre??
Te nem tudsz olvasni? Én bárhol leírtam azt, hogy amerikai katonai használatban van?
Dehogy van amerikai repülők által használatban! Ennek ellenére mégis oda tartott egy nemzetközi katonai konvoj.
Pedig ott gyorsulási versenyeket tartanak!
Mint ahogy a svédek által kialakított szükség repterek is normális közútként működnek, amikor nincs gyakorlat, vagy éles helyzet.
A mai napig a magyar állam többségi tulajdonában van.