Sz-300P / SA-10 Grumble, Sz-300V / SA-12 Gladiator / S-300 (Szovjetunió)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 577
5 985
113
Ez olyan, mintha azt mondanád, hogy az USA tökönszúrta magát azzal, hogy ő is eladta a korszerű rendszereit anno pár éves csúszással. Az ugye feltűnt, hogy Kína a no.1 másolt rendszereit senkinek nem Kínálta fel eladásra? Vagy, hogy az oroszok ennyire hülyék? Ők is osztanak, szoroznak, felmérik, hogy mi éri meg és eladnak export változatokat a saját rendszereikből. Az export változaton van a hangsúly.

A Szu-30MKI, MKK és az orosz belső használatos Szu-30 változatok kb. hajtóműben és aerodinamikában közösek és a fegyverzet egy részében. A harcászati avionikában nem.
.
".Az ugye feltűnt, hogy Kína a no.1 másolt rendszereit senkinek nem Kínálta fel eladásra?"
De adtak el, pl a Jak-130 utanerzet L-15 ment mar Sri Lankara es Zambiaba is, a törököknek meg ironikus modon bekinaltak S-300 jellegu legvedelmi raketakat is eladasra, es akkor ugyanaz a huzakodas ment kicsiben az USA-val, mint most a török S-400 körul.
.
"Vagy, hogy az oroszok ennyire hülyék? Ők is osztanak, szoroznak, felmérik, hogy mi éri meg és eladnak export változatokat a saját rendszereikből."
Ki tudja? Az export verzios dolgot se misztifikaljuk tul, valoszinuleg nem terveznek nekik nullarol egy kinezetre azonos, de amugy full mas, gyengebb rendszert. Valoszinubb, hogy par elektronikus blokkot kicserelnek valami gyengebb kepessugere, esetleg kapnak egy gyengebb kepessegu software-t, de a nagyobb resze azonos. Onnantol viszont jön az orosz korrupcio, ha a kinaiak a kellö cegek kellö embereitöl penzert beszerzik a hianyzo blokkokat, akkor ki tudja, vissza upgradelhetik a rendszeruket.
A fenti, USA-ba kerult ukran S-300 sztori is valami olyasmi volt, hogy az ukranok fontos elektronikaktol megfosztott rendszert adtak at, de azutan az amerikaiak valahogy, talan Kazahsztanbol allitolag, potoltak a hianyzo blokkokat.

A Su-30MKI azert rossz pelda, mert az indiai igenyek szerint, kulföldi egyeb elektronikakkal felhuzott hibrid lett, masreszt az MKI es MKK eseteben azert is nehez exportverzio-hazai összevetesbe kezdeni, mert anno ezen uzletkötesek idejeben az oroszok sokkal jobb rendszereket exportaltak, mint ami sajat maguknak hadrendben volt regi szovjet Szu-27-esek.

"Ez olyan, mintha azt mondanád, hogy az USA tökönszúrta magát azzal, hogy ő is eladta a korszerű rendszereit anno pár éves csúszással."
Ezzel egyetertek, szerintem az USA reszeröl is hiba volt eladni modern F-16-ost Pakisztannak, latva, az milyen szoros kapcsolatban van Kinaval.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Azt tudjuk, hogy mennyire butított változatot adtak el nekik? Az oroszok sem hülyék, biztos nem ugyanaz a változat, mint amit ők is rendszeresítettek.

Tudjuk, 3 ponton különbözik az export változat:
1, 12 helyett azonos időben csak 10 célra tud tüzelni. Ez egy sima software butítás.
2, export változatú az IFF. Más HW.
3, nem kezel a komplexum nukleáris töltetű rakétát. Hiányzik pár speciális HW elem.
 
M

molnibalage

Guest
.
".Az ugye feltűnt, hogy Kína a no.1 másolt rendszereit senkinek nem Kínálta fel eladásra?"
De adtak el, pl a Jak-130 utanerzet L-15 ment mar Sri Lankara es Zambiaba is, a törököknek meg ironikus modon bekinaltak S-300 jellegu legvedelmi raketakat is eladasra, es akkor ugyanaz a huzakodas ment kicsiben az USA-val, mint most a török S-400 körul.
Egy iskolagép az mióta no.1 rendszer...?


Ezzel egyetertek, szerintem az USA reszeröl is hiba volt eladni modern F-16-ost Pakisztannak, latva, az milyen szoros kapcsolatban van Kinaval.
Én itt a '80-as évekbeli F-16A exportra gondoltam a NATO-n belül, + Izrael + Irán. Az iráni gépek végül Pakisztánban landoltak. Meg volt iráni F-14 is + izraeli és szaúdi F-15A.
 

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 577
5 985
113
Egy iskolagép az mióta no.1 rendszer...?

Én itt a '80-as évekbeli F-16A exportra gondoltam a NATO-n belül, + Izrael + Irán. Az iráni gépek végül Pakisztánban landoltak. Meg volt iráni F-14 is + izraeli és szaúdi F-15A.
.
.
Szerintem ma az atomhatalmak között a harc nem raketakkal zajlik, hanem megkötött szerzödesekkel, tehat igy nezve minden no1, amiert valaki penzt ad. Ha iskolagep, akkor iskolagep, es az L-15 nyilvan a Jak-130 lenyulasa.
.
A 80-as evekbeli peldakat nem vitatom, a friss F-16 eladas viszont aktualis öngol. De ha mar 80-as evek, szerintem az USA azt is megbanta, hogy egy csomo elektronikat eladott Kinanak, pl a J-8 II tovabbfejlesztes kapcsan, amiböl sorozatgyartas vegul nem lett, de a technologiat megkaptak es le is nyultak.
 
M

molnibalage

Guest
.
.
Szerintem ma az atomhatalmak között a harc nem raketakkal zajlik, hanem megkötött szerzödesekkel, tehat igy nezve minden no1, amiert valaki penzt ad. Ha iskolagep, akkor iskolagep, es az L-15 nyilvan a Jak-130 lenyulasa.
.
A 80-as evekbeli peldakat nem vitatom, a friss F-16 eladas viszont aktualis öngol. De ha mar 80-as evek, szerintem az USA azt is megbanta, hogy egy csomo elektronikat eladott Kinanak, pl a J-8 II tovabbfejlesztes kapcsan, amiböl sorozatgyartas vegul nem lett, de a technologiat megkaptak es le is nyultak.
A friss alatt mit értesz? Az USA évtizedek óta fejlettebb F-15/F-16 változatokat ad el, mint az az USAF-nak van, mert ők az F-35A bűvöletében éltek már.
 
  • Tetszik
Reactions: Roni

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 034
24 593
113
Az elején olyan szintű önfényezés van benne, hogy ezek után ne tudom, hogy én végig akarom olvasni-e vagy sem...
Tedd be a tizedelőt és egy kicsit vonatkoztass el.
Én úgy tudom, hogy az Sz-400 ADMS-nek már van korszerűsített változata, SA-21A jelöléssel. pl. az indító platformok önjáróak.
5P85SzM2-01 "5П85СМ2-01"
5bc4a49f85600a047d27ae75.jpg

A Krím félszigeten települt 18. légvédelmi rakéta ezred 31. osztály indító platformjai. Az ezred 1991-2014 Sz-300PSz, 2014-2016 Sz-300PM 2016-tól Sz-400 komplexumokkal volt/van ellátva.
CombatVigil2018-10.jpg

22T6 TZM
%D0%A2%D0%97%D0%9C_22%D0%A26_-_%D0%90%D1%88%D1%83%D0%BB%D1%83%D0%BA._%D0%91%D0%BE%D0%B5%D0%B2%D0%BE%D0%B5_%D1%81%D0%BE%D0%B4%D1%80%D1%83%D0%B6%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE-2017_1.jpg

%D0%A2%D0%97%D0%9C_22%D0%A26_-_%D0%90%D1%88%D1%83%D0%BB%D1%83%D0%BA._%D0%91%D0%BE%D0%B5%D0%B2%D0%BE%D0%B5_%D1%81%D0%BE%D0%B4%D1%80%D1%83%D0%B6%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE-2017_5.jpg

Tervek szerint a közvetlen légvédelmüket a 42S6 Morfej "Морфей" rendszerek fogják adni.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 577
5 985
113
A friss alatt mit értesz? Az USA évtizedek óta fejlettebb F-15/F-16 változatokat ad el, mint az az USAF-nak van, mert ők az F-35A bűvöletében éltek már.
.
.
A friss alatt azt értettem:

"On June 28/06, the US DSCA notified Congress via a series of releases of its intention to provide Pakistan with a $5.1 billion Foreign Military Sales package to upgrade the F-16s that serve as the PAF’s top of the line fighters. Some of these items had been put on hold following the October 2005 earthquake in Pakistan & Kashmir, but the request for 36 new F-16 Block 50/52s is now going ahead, along with new weapons, engine modifications, and upgrade kits for Pakistan’s older F-16 A/Bs. The buy went through, and was accompanied by the supply of 26 older F-16s from USAF surplus stocks. Then, a 2014 sale added 13 machines from from Jordan."
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 034
24 593
113
Nagyon jól tudom, hogy benne van. 12 éve gyártották az első komplexumot, (40R6) és már szó volt a 40R6M verzióról, a korszerűsített változatról (SA-21A). viszont nagyon kevesett tudni erről. Az 51P6 CsPU a csapatoknál nem igazán van még, képet még én raktam fel róla 2016.12.13.-án a gyártó csarnokban lévőről.
BV5A5451.JPG

Viszont erről az 5П90С БАЗ-6909-022 alvázon lévőről tudsz valami konkrétumot.
q800R.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 515
113
.
.
.
Az oroszok az igazi kart azzal okozzak sajat maguknak, hogy eladtak az S-400-at es a Su-35-öt kinanak.

Nem csak az, hogy eladták. Hanem, hogy 24dbot Könyörgöm, ha legalább 124db lett volna kerestek volna vele rendesen.
Egyértelmű 24db Kínának értelmezhetetlen mennyiség csak a tech kell...

btw sztem 24db SU-35re USAF+NAVY is vevő lenne, meg egy dandár S400ra. Aztán ha ez lefut akkor egy 24db Su-57re is... o_O
 
  • Tetszik
Reactions: svajcibeka

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 034
24 593
113
A szállító járműről a TZM-re töltés. Érdekesség, hogy szerintem civilek végzik, még ha egységes az öltözékük is, kivéve a sisakokat. A sisakok eltérő színe, vajon szándékos.
105229127-GettyImages-826721864.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed
T

Törölt tag 1945

Guest
Nagyon jól tudom, hogy benne van. 12 éve gyártották az első komplexumot, (40R6) és már szó volt a 40R6M verzióról, a korszerűsített változatról (SA-21A). viszont nagyon kevesett tudni erről. Az 51P6 CsPU a csapatoknál nem igazán van még, képet még én raktam fel róla 2016.12.13.-án a gyártó csarnokban lévőről.
BV5A5451.JPG

Viszont erről az 5П90С БАЗ-6909-022 alvázon lévőről tudsz valami konkrétumot.
q800R.jpg

Gyorsan végigszaladva a család eddig általam ismert indítóállványain...

Sz-300PT (SA-10A) vontatott indítóállványa az 5P85-1, amit Kraz-255-ös vontatott.
"-1" tipikus 80-as évek elejei jelölése annak, hogy egyszerűsített változatról van szó, ami nem felel meg az eredeti kiírás feltételeinek, mégis rendszeresítésre került. (lásdmég Igla-1, Sz-300V-1, stb)

Sz-300PSz (SA-10B) önjáró indítóállványból két típus volt szükséges, az indító számítógépet tartalmazó 5P85Sz és az a nélküli 5P85D, mindkettő MAZ-543M alvázon.

Sz-300PMU (SA-10B) a fenti komplexum típus export változatai; 5P85SzU, és 5P85DU, mindkettő MAZ-543M alvázon.

Sz-300PM (SA-20A) esetén a Moszkva körül, fix indítóállásokba települt osztályok 5P85T KRAZ-260 által vontatott indítóállványokat kaptak, mivel manőverezésüket nem tervezték. Az ország többi osztálya általában 5P85SzM önjáró állványt kapott, MAZ-543M alvázon.

Sz-300PMU-1 (SA-20A) a fenti komplexum típus export változatai; 5P85SzE önjáró állvány MAZ-543M alvázon, illetve 5P85TE KRAZ-260 által vontatott indítóállvány.

Sz-300PMU-2 (SA-20B) komplexum típus export változatai; 5P85SzE2 önjáró állvány MAZ-543M alvázon, illetve 5P85TE2 KRAZ-260 által vontatott indítóállványt kaptak.

Sz-400 (SA-21) komplexum immár három indítóállvány típussal készült.
5P85TM BAZ-6402 által vontatott, jellemzően Moszkva köré, fix állásokba tervezett osztályok részére.
5P85SzM2 önjáró állványt MAZ-543M alvázon, igazából mindenhol előfordul, Moszkva körül is.
51P6 önjáró MAZ-7930 alvázon a nagyrakéták számára.

Más indítóállvány típusról nem tudok.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 034
24 593
113
Gyorsan végigszaladva a család eddig általam ismert indítóállványain...

Sz-300PT (SA-10A) vontatott indítóállványa az 5P85-1, amit Kraz-255-ös vontatott.
"-1" tipikus 80-as évek elejei jelölése annak, hogy egyszerűsített változatról van szó, ami nem felel meg az eredeti kiírás feltételeinek, mégis rendszeresítésre került. (lásdmég Igla-1, Sz-300V-1, stb)

Sz-300PSz (SA-10B) önjáró indítóállványból két típus volt szükséges, az indító számítógépet tartalmazó 5P85Sz és az a nélküli 5P85D, mindkettő MAZ-543M alvázon.

Sz-300PMU (SA-10B) a fenti komplexum típus export változatai; 5P85SzU, és 5P85DU, mindkettő MAZ-543M alvázon.

Sz-300PM (SA-20A) esetén a Moszkva körül, fix indítóállásokba települt osztályok 5P85T KRAZ-260 által vontatott indítóállványokat kaptak, mivel manőverezésüket nem tervezték. Az ország többi osztálya általában 5P85SzM önjáró állványt kapott, MAZ-543M alvázon.

Sz-300PMU-1 (SA-20A) a fenti komplexum típus export változatai; 5P85SzE önjáró állvány MAZ-543M alvázon, illetve 5P85TE KRAZ-260 által vontatott indítóállvány.

Sz-300PMU-2 (SA-20B) komplexum típus export változatai; 5P85SzE2 önjáró állvány MAZ-543M alvázon, illetve 5P85TE2 KRAZ-260 által vontatott indítóállványt kaptak.

Sz-400 (SA-21) komplexum immár három indítóállvány típussal készült.
5P85TM BAZ-6402 által vontatott, jellemzően Moszkva köré, fix állásokba tervezett osztályok részére.
5P85SzM2 önjáró állványt MAZ-543M alvázon, igazából mindenhol előfordul, Moszkva körül is.
51P6 önjáró MAZ-7930 alvázon a nagyrakéták számára.

Más indítóállvány típusról nem tudok.

Akkor ezek szerint a vontatott 5P85TM önjáró változata, az 5P90Sz BАZ-6909-022 alvázon valami kakukk tojás lehet, pedig szerintem logikus lett volna, hogy ezt rendszeresítsék.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 034
24 593
113
Az Sz-300 rendszer 5V55 rakétájának felhasználásával létrehoztak egy potenciális ellenséges célokat (ballisztikus rakéták, robotrepülőgépek, harci repülőgépek, helikopterek, alacsonyan repülő drónok, valamint hipersebességű rakéták) imitáló komplexumot, a Favorit RM-et "Фаворит-РМ". A komplexum egy irányító és egy 4 rakétát hordozó járműből áll. Képes tömeges támadást (16 célt) imitálni, a fent említett célokból. Az 5V55 rakéta robbanó fejének helyére elektronikus berendezéseket szereltek, amik képesek szinte bármilyen légi célt, akár 7 km/s sebességű rakétát is imitálni.
2018 december végén az Sz-400 Triumph (SAM) és a Pancir-Sz1 légvédelmi rakétarendszerek gyakorlása során első alkalommal került alkalmazásra a Favotit-RM komplexum, kifejezetten hiperszonikus rakéták szimulálására. A használatuk sikeresnek bizonyult és már 2019-ben megfogják kapni a légvédelmi egységek, képzésre.
TASS_30330723_1.jpg
 
M

molnibalage

Guest
Az Sz-300 rendszer 5V55 rakétájának felhasználásával létrehoztak egy potenciális ellenséges célokat (ballisztikus rakéták, robotrepülőgépek, harci repülőgépek, helikopterek, alacsonyan repülő drónok, valamint hipersebességű rakéták) imitáló komplexumot, a Favorit RM-et "Фаворит-РМ". A komplexum egy irányító és egy 4 rakétát hordozó járműből áll. Képes tömeges támadást (16 célt) imitálni, a fent említett célokból. Az 5V55 rakéta robbanó fejének helyére elektronikus berendezéseket szereltek, amik képesek szinte bármilyen légi célt, akár 7 km/s sebességű rakétát is imitálni.
2018 december végén az Sz-400 Triumph (SAM) és a Pancir-Sz1 légvédelmi rakétarendszerek gyakorlása során első alkalommal került alkalmazásra a Favotit-RM komplexum, kifejezetten hiperszonikus rakéták szimulálására. A használatuk sikeresnek bizonyult és már 2019-ben megfogják kapni a légvédelmi egységek, képzésre.
TASS_30330723_1.jpg
Hogyan imitál 7 km/s célt úgy, hogy az égésvégi sebessége M6,5?