Űrkutatás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 342
24 617
113
D6g4sG3XoAAw7gd.jpg:large


 

kamov

Well-Known Member
2018. augusztus 17.
242
688
93
Sajnos mindkettővel az a baj, hogy csak igen korlátozottan használhatóak és csak szondáknál emberes küldetéseknél nem alternatíva. A napvitorla csak Naprendszerből kifelé utazásnál jó és amennyire tudom annak hatékonysága kb. Mars-Jupiter táján már zéróhoz tart. Ezért akarnak olyan járművet, ami lézerrel tolná meg valamiféle szerkezetet.

A gravitációs hintamanőverrel lehet Naprendszered belül is utazni, de a bolygó együttállások miatt a hajtóanyag spórolás eszméletlen hosszú utazási időre cserélődik emiatt.

A gravitációs hintamanőverek ennél jóval sokrétűbben használhatóak.
Lehetővé teszik hogy olyan küldetéseket is végre tudjunk hajtani, amire a jelenlegi rakétatechnikával nincs lehetőség:

-Ilyen az összes Merkúr szonda, amiket jelenleg csak Vénusz és Merkúr hintamanőverekkel lehet megvalósítani (hatalmas az energiaigény ugyanis).
-A Solar Parker Probe napszonda ugyanez az eset.

-Ilyen a New Horizons, aminél egy Jupiter hintamanőver öt évvel rövídítette meg a Plútóhoz vezető utat.
-Ilyen volt az Ulysses Napszonda, aminél Jupiter hintamanőver nélkül esély sem lett volna a Nap pólusai felett elvezető pálya kialakítására.

Emberes Mars küldetés esetén is van bizonyos esetekben lehetőség Mars vagy Vénusz hintamanőverre. Előbbi elsősorban küldetésmegszakításkor lehet fontos, utóbbi a visszaút energiaigényének csökkentésére lehet hasznos, bizonyos küldetéstípusoknál.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 348
46 150
113
Ha angolról akarod lefordítani magyarra, akkor valóban parittya, de a magyar szaknyelv hintamanővernek hívja.

https://hu.wikipedia.org/wiki/Hintamanőver
Abban nem vagyok teljesen biztos, hogy logikailag helyesen. Mindkét művelet azonos elven alapul
Mindkét kifejezés a szemléltetést segíti. Az angolban van egy összefoglaló neve: gravity assisted maneuvers.
Szerény nyomott véleményem szerint pl. a műholdak pályaemelése (a periapsison történő gyujtásokkal Hohmann transfer) sokkal inkább "hinta manőver", mint az, amikor egy égitest gravitációjával rántanak egyet a járműveken.
Szerintem a magyar szaknyelv itt nem egy kimondottan megfelelő kifejezést választott.

Kerbal Space Program rules! :rolleyes:
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
https://kitekinto.hu/2019/05/14/eur...ogy-ujra-embert-kuldhessenek-a-holdra/171461/ Az új tervek szerint 4 évvel előrébb hoznák az újabb amerikai emberes holdraszállást (eredeti terv szerint 2028 lett volna). Tartós emberes holdmissziót terveznek.

Trump a Twitteren jelentette be, hogy 1,6 milliárd dollárral szeretné növelni a NASA költségvetését. Ezzel a kiegészítő támogatással együtt az amerikai űrkutatási hivatal 2020-ban 22,6 milliárd dollárból gazdálkodhatna.

Na végre egy normális ötlet tőle.

“Elnökségem alatt helyreállítjuk a NASA nagyságát, és visszatérünk a Holdra, majd eljutunk a Marsra is” – üzente Donald Trump hétfőn.

A kis optimista. 2024-ig még van egy választás.
 
  • Tetszik
Reactions: Loken