Űrkutatás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

rappali_

Well-Known Member
2016. szeptember 18.
3 307
16 165
113
Sky Map, Lie Star Chart-ot használom...de a Jupitert könnyű megtalálni...már ha felkutatom az elkallódott Barlow lencsét :)
 
  • Tetszik
Reactions: jani22

krokomach

Well-Known Member
2010. április 27.
10 729
11 462
113
https://index.hu/techtud/2019/05/24/megtalaltak_a_mars_eszaki-sarkanak_osi_jegsapkajat/
"Ősi sarkvidéki jégtakarók maradványai azok a jégrétegek, amelyek 1,6 kilométerre a felszín alatt terülnek el a Mars északi sarkpontjánál, állapították meg két amerikai egyetem kutatói.
A Geophysical Research Letters című folyóiratban publikált tanulmány szerint ezek a jégrétegek együttesen a vörös bolygó egyik legnagyobb vízgyűjtőjét alkothatják. Az austini Texasi Egyetem és az Arizonai Egyetem kutatói az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) Mars körül keringő felderítő műholdja, a Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) egyik radarkészülékének adataira támaszkodtak, a műszer ugyanis akár 2,4 kilométer mélyre is "belát" a Mars felszíne alá. A kutatók homok és jégrétegeket azonosítottak, és megállapították, hogy HA AZ ÚJONNAN FELFEDEZETT SARKVIDÉKI JÉG TELJESEN ELOLVADNA, AKKOR ANNYI VÍZ SZABADULNA FEL, HOGY A MARS TELJES FELSZÍNÉT LEGKEVESEBB 1,5 MÉTER MÉLY VÍZ BORÍTANÁ..."
 

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 653
26 832
113
Heawens Abowe meg az űrállomás és műholdaknál segít. Érdemes kipróbálni.
Igen, igen!

Segítségével már nem egyszer láttam az ISS-t és még vissza tudtam követni a látott fényjelenséget Iridium m. holdra - régebben. :)

Sajna ezeket bevonták. :D

Iridiumot tuti, hogy 2× láttam, de véletlenül. :)
 

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 653
26 832
113
Sky Map, Lie Star Chart-ot használom...de a Jupitert könnyű megtalálni...már ha felkutatom az elkallódott Barlow lencsét :)
Ha, valaki tudja fejből, hogy mi az a "Barlow lencse", annak küldök 1 puszit! :)

Sajnos nálam erőforrás hiánya miatt befuccsolt a távcső építés. Távcső tükör csiszolgatásra adtam a fejemet régen, sajnos az igen előrehaladott 15 cm-es a végső "polir rouge" munkálatoknál összetapadt és hiba kísérleteztem mindennel, nem sikerült, a végén eltörött. :) :) :)

Utána jött, egy nagyon elnagyolt előcsiszolással kapott 11- cm-es, ami kuka.

Majd jött a Bp. Uránia Cs. V.-tól egy 25 cm-es, amely jól haladt, de aminél - amit adtak hozzá - a harmadik csiszolóporkészlet durva szemcséket is tartalmazott és összekarcolódott. Nagyon levoltam törve! Aztán jött a tovább tanulás, most az anyag fenn van a padon, várja a sorsa jobbulását.

Csillagászatilag, az egyik legjobb pillanatom volt a miskolci csill. vizsg.ben -a Hold tranziens jelenségein felül - a Neptunusz látványa [de ez titkos :D].

(Bocsi, 5. o. a föcitanár oszifővel. kirándulás a miskolci csillagvizsgálóban, aztán a teraszon mutogattak égboltilag, ezután megkérdeztem a beszélő bácsit, hogy ezzel a műszerrel (titkos műhold megfigyelő katonai eszköz volt egyébként) , meg szeretném nézni az Androméda galaxist, és megkerestem és mutattam. Paff volt. Későbbiek folyamán sokat nézegettem vele.)

Elnézést kérek, a hosszúért. :)
 
  • Tetszik
Reactions: Loken and rappali_

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 653
26 832
113




A villámcsapás azután történt, hogy a rakéta sikeresen elhagyta a startállást, de nem tett kárt a Szojuzban, annak minden berendezése normálisan működött tovább és sikeresen pályára is állította a műholdat, nyilatozta Nyikolaj Nesztecsuk őrnagy, az űrkikötő főnöke, a Tassz hírügynökségnek.

"Az időjárás számunkra nem akadály. Ez egy újabb bizonyíték arra, hogy a villámlás nem tehet kárt űrfegyvereinkben" - tette hozzá Nyikolaj Nesztecsuk, az orosz katonai űrprogram masszivitását méltatva.

A Szojuz rakéták időjárás-állósága eddig is ismert volt a nagyközönség előtt: Oroszországból gyakran indítanak mostoha körülmények közt is rakétákat (felhős időben, esőben, hóviharban egyaránt), szemben a széltől is óvott amerikai rakéták sokszor halasztott startjaival. Ilyen esetet azonban rendkívül ritkán látni, az űrbe tartó Szojuzba csapó villám valószínűleg bekerül minden űrhajózós évkönyvbe, rögzítve a tényt, hogy a Szojuzok villámállóak, a védőrendszereik tökéletesen működnek.


Nem ez volt egyébként a történelemben az első eset, hogy startoló rakétába villám vágott: az amerikai holdporgramban, az Apollo-12 küldetést sodorta veszélybe rögtön két villámcsapás is. Akkor a Saturn V rakéta is gond nélkül elemelkedett a startállásról, azonban 36 és fél másodperccel a start utána a gyülekező viharfelhőkből villám csapott a rakétába, amit 16 másodperccel később egy második is követett. Az ekkor már 5,6 kilométeres magasságban száguldó Saturn V-ös rendszereit teljesen megzavarta a rakéta törzsén kétszer is végigszaladó hatalmas elektromos töltés és csak egy hidegvérét megőrző földi repülésirányítónak köszönhető, hogy végül nem kellett megszakítani a küldetést.


"A villám a rakéta orrkúpjába csapott végighaladt a Fregat-M harmadik fokozaton, és a hajtóművekből kiáramló gőzön és füstön át érte el a földet. A villámcsapásról videófelvétel is készült, íme (0:51-től a lényeg):"

 

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 653
26 832
113
Értem én, hogy így utólag elképesztően faszagyerekek vagyunk, de azért pár sportszelet becsusszant a kezelők nacijába. :p:D:D
Lehet, hogy pár ember nem lesz megdícsérve, hogy így is eleresztették a fellövést...o_O
Van ilyen, hogy indítási ablak, amikor, ha nincs nagy gáz, akkor indítani kell, mert különben a megfelelő pályaelemek csak jóval később hozhatók össze. Most úgy ítélték meg, hogy nincs nagy gáz.

Reméljük, hogy a műhold elektromos elemeit védte a rendszer. :)

Már most van tesztelve, így az ellenek ki is estek, de most mindjárt. :D