Magyar Néphadsereg

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 928
18 398
113
Soldier-of-the-Hungarian-Peoples-Army-on-training-with-AMD-65-rifle.jpg


tumblr_pbsconzRri1u0l55ro1_1280.jpg



17a47fb71dbbda18d985ab896b001882.jpg


file.jpg


tumblr_ock095F8AE1u0l55ro1_1280.jpg


images


1_203a.jpg


63596fe97a002eab9b90375e49d8c0e6.jpg


1983_tulelesi_gyakorlat_tibor_hegedus.jpg


Egy kis vegyes....
file.jpg
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 273
76 845
113
Valaki tudja,higy 1968-ban hany fő volt egy lövész raj és szakasz?Továbbá,hogy az RPG-7-et mikor rendszeresítettük?
 

ZeiG

Well-Known Member
2017. április 4.
871
4 851
93
Valaki tudja,higy 1968-ban hany fő volt egy lövész raj és szakasz?Továbbá,hogy az RPG-7-et mikor rendszeresítettük?
Az előbbit nem tudom, de az RPG-7 1964-ben jelent meg a Magyar Néphadseregnél. (Horváth-Kovács: Magyarország az atomháború árnyékában c. könyve szerint.)
 
  • Tetszik
Reactions: dudi
T

Törölt tag 1945

Guest
Valaki tudja,higy 1968-ban hany fő volt egy lövész raj és szakasz?Továbbá,hogy az RPG-7-et mikor rendszeresítettük?

PSZH-s raj: 5 db AMD-65 gpi. (raj pk. hjmű vezető, három lövész), 1 db RPG-7, 1 db PKM gpu., szakaszonként volt egy SZVD,
- 1. raj 8 fő,
- 2. raj 9 fő (itt volt a mesterlövész),
- 3. raj 8 fő.
- A zászlóalj rendelkezett légvédelmi rakéta szakasszal, amelyet szétoszthatott a századok között.

BMP-s raj: 6 db AMD-65 gpi. (raj pk. hjmű vezető, négy lövész) 1 db RPG-7, 2 db PKM gpu., szakaszonként volt egy SZVD,
- 1. raj 10 fő,
- 2. raj 11 fő (itt volt a mesterlövész),
- 3. raj 10 fő.
- A zászlóalj rendelkezett légvédelmi rakéta szakasszal, amelyet szétoszthatott a századok között.

A légvédelmi rakéta szakaszba három légvédelmi lövész raj, rajonként kettő Sztrela-2 indítómechanizmus és négy darab rakéta, összesen a szakaszban hat indítómechanizmus és 12 darab rakéta volt.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 273
76 845
113
PSZH-s raj: 5 db AMD-65 gpi. (raj pk. hjmű vezető, három lövész), 1 db RPG-7, 1 db PKM gpu., szakaszonként volt egy SZVD,
- 1. raj 8 fő,
- 2. raj 9 fő (itt volt a mesterlövész),
- 3. raj 8 fő.
- A zászlóalj rendelkezett légvédelmi rakéta szakasszal, amelyet szétoszthatott a századok között.

BMP-s raj: 6 db AMD-65 gpi. (raj pk. hjmű vezető, négy lövész) 1 db RPG-7, 2 db PKM gpu., szakaszonként volt egy SZVD,
- 1. raj 10 fő,
- 2. raj 11 fő (itt volt a mesterlövész),
- 3. raj 10 fő.
- A zászlóalj rendelkezett légvédelmi rakéta szakasszal, amelyet szétoszthatott a századok között.

A légvédelmi rakéta szakaszba három légvédelmi lövész raj, rajonként kettő Sztrela-2 indítómechanizmus és négy darab rakéta, összesen a szakaszban hat indítómechanizmus és 12 darab rakéta volt.

Amíg nem volt PKM addig ahelyett ugyan úgy egy RPD majd RPK volt?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 273
76 845
113
RPG-2
lőtáv: 200m
seb: 84m/s
pct: 180mm kumulatív
MN rendsz: 1957
kivonás: 1966
1964: 1000db

RPG-7
lőtáv: 300m
seb: 300m/s
pct: 300mm kumulatív
MN rendsz: 1964
gl.szakaszonként
1960-as évek végén: 1800db

Nem akarok beleszakérteni de csak 260mm a PG-7V páncelátütése meg picit több mint 300m/s a max sebessége.
De természetesen biglájk!!!
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 928
18 398
113
Valaki tudja,higy 1968-ban hany fő volt egy lövész raj és szakasz?Továbbá,hogy az RPG-7-et mikor rendszeresítettük?

66-ban volt csapatpróbán a PSZH. Utána rendszeresítették. tehát lehet, hogy 2 harcjárműkezelő, + 6 lövész volt akor egy raj. Rpg már akkor volt.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 928
18 398
113
PSZH-s raj: 5 db AMD-65 gpi. (raj pk. hjmű vezető, három lövész), 1 db RPG-7, 1 db PKM gpu., szakaszonként volt egy SZVD,
- 1. raj 8 fő,
- 2. raj 9 fő (itt volt a mesterlövész),
- 3. raj 8 fő.
- A zászlóalj rendelkezett légvédelmi rakéta szakasszal, amelyet szétoszthatott a századok között.

BMP-s raj: 6 db AMD-65 gpi. (raj pk. hjmű vezető, négy lövész) 1 db RPG-7, 2 db PKM gpu., szakaszonként volt egy SZVD,
- 1. raj 10 fő,
- 2. raj 11 fő (itt volt a mesterlövész),
- 3. raj 10 fő.
- A zászlóalj rendelkezett légvédelmi rakéta szakasszal, amelyet szétoszthatott a századok között.

A légvédelmi rakéta szakaszba három légvédelmi lövész raj, rajonként kettő Sztrela-2 indítómechanizmus és négy darab rakéta, összesen a szakaszban hat indítómechanizmus és 12 darab rakéta volt.

Nem egészen. A mesterlövész a szakaszok első rajában volt. légvédelmi szakasz, ha ez volt a nevük, minden századnak volt. Egy Uaz terepjárón követték harcba a lövészeket, a légvédelmi lövészek, Strela légvédelmi rakétával harcoltak.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 576
14 481
113
PSZH-s raj: 5 db AMD-65 gpi. (raj pk. hjmű vezető, három lövész), 1 db RPG-7, 1 db PKM gpu., szakaszonként volt egy SZVD,
- 1. raj 8 fő,
- 2. raj 9 fő (itt volt a mesterlövész),
- 3. raj 8 fő.
- A zászlóalj rendelkezett légvédelmi rakéta szakasszal, amelyet szétoszthatott a századok között.

BMP-s raj: 6 db AMD-65 gpi. (raj pk. hjmű vezető, négy lövész) 1 db RPG-7, 2 db PKM gpu., szakaszonként volt egy SZVD,
- 1. raj 10 fő,
- 2. raj 11 fő (itt volt a mesterlövész),
- 3. raj 10 fő.
- A zászlóalj rendelkezett légvédelmi rakéta szakasszal, amelyet szétoszthatott a századok között.

A légvédelmi rakéta szakaszba három légvédelmi lövész raj, rajonként kettő Sztrela-2 indítómechanizmus és négy darab rakéta, összesen a szakaszban hat indítómechanizmus és 12 darab rakéta volt.

Nekem nem jön ki a matek.

8-9-8 főt írsz a PSZH-sokhoz, miközben a részletezés 7-8-7-re jön ki.

BMP-nél dettó.

10-11-10-t írsz, miközben a részletezés 9-10-9-et adna ki.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 928
18 398
113
Nekem nem jön ki a matek.

8-9-8 főt írsz a PSZH-sokhoz, miközben a részletezés 7-8-7-re jön ki.

BMP-nél dettó.

10-11-10-t írsz, miközben a részletezés 9-10-9-et adna ki.

A BMP-1 rajt tudom, mert én is ilyenben voltam. A szakasz pk rajban, egy fővel kevesebb a gépkarabélyos lövész, mert ott az SZVD-s. Teljesen feltöltve, 11 fős a BMP-1 harcjárműves raj.

Rpk., irányzó, vezető, PKM géppuskás 2 fő, Rpg-7 kezelő 1 fő, gépkarabélyos lövész 5 fő.
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 495
5 034
113
A BMP-1 rajt tudom, mert én is ilyenben voltam. A szakasz pk rajban, egy fővel kevesebb a gépkarabélyos lövész, mert ott az SZVD-s. Teljesen feltöltve, 11 fős a BMP-1 harcjárműves raj.

Rpk., irányzó, vezető, PKM géppuskás 2 fő, Rpg-7 kezelő 1 fő, gépkarabélyos lövész 5 fő.


Szombathelyen 1986 -ban 10 fős volt a lövészraj. + az első raj gépében ült a szakaszparancsnok, a harmadik raj gépében pedig a mesterlövész.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 928
18 398
113
Szombathelyen 1986 -ban 10 fős volt a lövészraj. + az első raj gépében ült a szakaszparancsnok, a harmadik raj gépében pedig a mesterlövész.

A létszámban egyetértek. Mert 1 fő, az egyik géppuskás tartalékos beosztás volt. Ennyi hiányzott akkor a feltöltésből rajonként ott. A mesterlövészre úgy emlékezem, a szakasz pk gépében volt. Én 87-88-ban voltam ott.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
A létszámban egyetértek. Mert 1 fő, az egyik géppuskás tartalékos beosztás volt. Ennyi hiányzott akkor a feltöltésből rajonként ott. A mesterlövészre úgy emlékezem, a szakasz pk gépében volt. Én 87-88-ban voltam ott.

87..88-ban inkább már tán Igla-1 lehetett a légvédelmi rajoknál Szombathelyen, a régebbi Sztrela-2 helyett.
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 495
5 034
113
A létszámban egyetértek. Mert 1 fő, az egyik géppuskás tartalékos beosztás volt. Ennyi hiányzott akkor a feltöltésből rajonként ott. A mesterlövészre úgy emlékezem, a szakasz pk gépében volt. Én 87-88-ban voltam ott.
A mesterlövésznek elvileg a szakaszparancsnok mellett volt a helye. A gyakorlatban meg hol mellette volt, hol meg a rajjal együtt ment. Lehet hogy ezért változott meg.
 
  • Tetszik
Reactions: honved

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 928
18 398
113
87..88-ban inkább már tán Igla-1 lehetett a légvédelmi rajoknál Szombathelyen, a régebbi Sztrela-2 helyett.

Passz. Alegység szinten a légvédelmi lövészek nem velünk voltak. A légvédelemhez tartoztak, csak gyakorlatokon csatlakoztak a lövész alegységekhez. Úgy emlékszem, századonként volt egy Uaz, pár emberrel és a légvédelmi rakétákkal.