[BIZTPOL] Közép- és Dél-Amerika

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Eddig semmi jele sincs a CIA részvételének, a megismert szereplők nem hozzájuk tartoznak. A CIA-szál eddig kizárólag a KGB-propagandában tűnt fel bármiféle bizonyíték nélkül.

Még szerencse, hogy a történelem során a KGB soha nem indított hasonlóan hiteles kamupropaganda kísérletet... Ja, de mégis indított. :p:D
Te is jól képzett KGB-tag vagy, nekik dolgozol??!! Mert másképpen honnan tudhatnád mit csinál a KGB?!!
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
12 818
31 805
113
1970-ben Venezuela volt Latin-Amerika leggazdagabb országa, magasabb GDP-vel Spanyolországnál, Görögországnál és Izraelnél. Az ország gazdaságát az olajtartalékok adták, amelyek kétszer akkorák voltak, mint Iraké és majdnem hétszer annyi, mint az Egyesült Államokéi. Emellett van földgáz, vasérc, bauxit (a világ fő bauxittermelője) és arany. De az 1970-es években az ország olajfellendülése során Venezuela politikusai úgy döntöttek, hogy megtartják az ország összes olajbevételét ahelyett, hogy megosztanák azokat a külföldi olajtársaságokkal, amelyek a venezuelai olajmezőket kiaknázták. Venezuela olajiparát államosították, azonban ennek következtében annak termelékenysége és a hatékonysága jelentősen csökkent. Ezt az államosítást nem a Chavisták, hanem az a szociáldemokrata Carlos Andrés Pérez hajtotta végre, aki ellen 1992-ben Hugo Chavez puccsot kísérelt meg (Pérez akkor már az IMF diktátumai alapján próbálta a venezuelai gazdaságot válságkezelni). Az 1980-as évek elején Venezuela politikusai — amiatt, hogy az ország kifogyhat a legnagyobb erőforrásából — úgy döntöttek, hogy korlátozzák az olajtermelés növekedését. Körülbelül ugyanabban az időben bezuhantak az olajárak, ami sok olajtermelő országban okozott gondokat, a Szovjetunió végső válságát is részben ez idézte elő. A csökkentett olajtermelés és az alacsonyabb olajárak kombinációja miatt 1980 és 1990 között Venezuela egy főre jutó GDP-je 46 százalékkal csökkent. A dolgok még rosszabbra fordultak az 1990-es években. Bár az olajtermelés ismét fellendült, az alacsony olajárak azt eredményezték, hogy a gazdaság tovább romlott. A PDVSA állami olajcég "stratégiai partnerként" bevonta a multinacionális olajvállalatokat, amelyek nyersolajért adtak technológiát az olajkitermeléshez. A PDVSA bevételeit törvény szerint a venezuelai nemzeti bank külön számlájára kellett befizetni.
Aztán 1998-ban Hugo Chavez nevű puccsista katonatisztből lett karizmatikus populista népvezért választották elnöknek. Chavez azt ígérte, hogy kiemeli a tömegeket a szegénységből, és helyreállítja az ország büszkeségét. Kezdetben szerencséje volt, mert amikor 1999 elején hivatalba lépett, az olaj ára 10 US$/hordó mélyponton volt, az 1999-2008-as fellendülés során azonban felment 140 US$/hordóra, ezzel lett pénz Chavez szocialista gazdaságpolitikájára, amely egyre messzebb rugaszkodott mindenfajta szabadpiaci mechanizmustól, állami segélyosztogatásra, hatósági árakra épült. Chavez a PDVSA bevételeit jóléti osztogatásokra fordította, a PDVSA menedzsmentje és számos dolgozója aktívan támogatta a Chavez megbuktatására irányuló ellenzéki akciókat, így 2002-es puccskísérletet is. Ezért a PDVSA-nál teljes tisztogatást hajtott végre Chavez, ezzel együtt sok nélkülözhetetlen szakembert is kirúgtak, így tovább csökkent az olajkitermelés hatékonysága. Aztán az olajárak újbóli csökkenése megadta a kegyelemdöfést.