• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 781
25 331
113
Grönland jégmennyisége:
..
SMB_curves_LA_EN_20200610-2.png
 

Horizon

Well-Known Member
2019. február 27.
1 771
7 008
113
Grönland jégmennyisége:
..
SMB_curves_LA_EN_20200610-2.png

Nem a jégmennyiség, hanem csak az SMB (surface mass balance), tehát csak a csapadék hatása a felszínre, ami általában pozitív. (A lehulló hó sokkal lazább szerkezetű, mint az alatta lévő kőkeményre tömörödött jégréteg.) A teljes jégtömeg veszteséget, ami manapság nagyjából 200 köbkilométer/év egy sokszereplős egyenlet alapján számolják, amiben az SMB csak egy paraméter.
 
  • Tetszik
Reactions: Python

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 781
25 331
113

Nem felmelegedés lesz, hanem ledermedés, fokozatosan, ahogy csökken a Nap aktivitása és belépünk a szoláris minimum időszakába!
Már harmadik éve tart a folyamat, plusz hamarabb is kezdődött két évvel, mint kellett volna...
És sajnos a bortermelést is érinteni fogja, mert hűvösebb nyarak jönnek és keményebb telek!
..
Az idei már kezdi is felvenni az új ritmust:
image003.png

..
Július közepe van, de eleddig jóformán 3-4 nap volt csak 30 C° feletti maximum hőmérséklettel!
Tartós kánikula pedig kilátásban sincsen!
(A két "sorsbolygó" Jupiter és Szaturnusz is téli jegyben van, a leghidegebb Bakban, de ilyen dolgokat már megemlíteni sem merek, mert ilyen összefüggést észrevenni, mint tudjuk tudománytalan!) :)
https://www.idokep.hu/30napos/Szeged
..
Majd szépen rádöbben a '20-as évek végére a sok "tudós", annak a ténynek a fontosságára, hogy a földi légkör 99,96 %-ka NEM CO2, s emiatt semmilyen érdemi szerepe, hatása nincs, és nem is lehet e 0,04 %-nyi komponensnek a nagy rendszer hőmérsékletére!
..
Persze látom előre, hogy az lesz majd a magyarázat, hogy; "OK tévedtünk, de csak abban hogy fordított az összefüggés, azért nőtt a CO2 koncentráció, mert nőtt az átlaghőmérséklet" (a Nap miatt)! Illetve kezdetben: "Na jó, de az üvegházhatás miatt nem lesz még súlyosabb a helyzet. Na, jha!"
Meg ehhez hasonló okosságok lesznek majd...
..
Kíváncsi leszek, hogy Miskolczi professzort és társait, vajon megkövetik-e, s lesz-e majd bocsánatkérés??
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 001
9 976
113
https://24.hu/belfold/2020/07/16/vi...-rendeltek-el-a-balaton-nyugati-medencejeben/
Gondolom a szokásosnál intenzívebb csapadékok a szokottnál több tápanyagot mostak be. Ezt meg meg kell szokni, a klímaváltozással egyre többször lesz rövid, de intenzív eső.
(persze, ha a tisztelt "elit" nem cseszné szét a nádast, valamint nem építenének baromi nagy mólókat, hagynák néha a vízszintet változni,mert nem kell mindig tele lennie a tónak és régi iszapcsapdákat takarítanák, az még pláne segítene)
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and milagro

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 781
25 331
113
https://24.hu/belfold/2020/07/16/vi...-rendeltek-el-a-balaton-nyugati-medencejeben/
Gondolom a szokásosnál intenzívebb csapadékok a szokottnál több tápanyagot mostak be. Ezt meg meg kell szokni, a klímaváltozással egyre többször lesz rövid, de intenzív eső.
(persze, ha a tisztelt "elit" nem cseszné szét a nádast, valamint nem építenének baromi nagy mólókat, hagynák néha a vízszintet változni,mert nem kell mindig tele lennie a tónak és régi iszapcsapdákat takarítanák, az még pláne segítene)

A balatonfenyvesi móló meg teljesen felesleges volt! Csak ártott a tónak!
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 008

bejczi

Active Member
2020. március 19.
98
164
33
Nem felmelegedés lesz, hanem ledermedés, fokozatosan, ahogy csökken a Nap aktivitása és belépünk a szoláris minimum időszakába!
Már harmadik éve tart a folyamat, plusz hamarabb is kezdődött két évvel, mint kellett volna...
És sajnos a bortermelést is érinteni fogja, mert hűvösebb nyarak jönnek és keményebb telek!
..
Az idei már kezdi is felvenni az új ritmust:
image003.png

..
Július közepe van, de eleddig jóformán 3-4 nap volt csak 30 C° feletti maximum hőmérséklettel!
Tartós kánikula pedig kilátásban sincsen!
(A két "sorsbolygó" Jupiter és Szaturnusz is téli jegyben van, a leghidegebb Bakban, de ilyen dolgokat már megemlíteni sem merek, mert ilyen összefüggést észrevenni, mint tudjuk tudománytalan!) :)
https://www.idokep.hu/30napos/Szeged
..
Majd szépen rádöbben a '20-as évek végére a sok "tudós", annak a ténynek a fontosságára, hogy a földi légkör 99,96 %-ka NEM CO2, s emiatt semmilyen érdemi szerepe, hatása nincs, és nem is lehet e 0,04 %-nyi komponensnek a nagy rendszer hőmérsékletére!
..
Persze látom előre, hogy az lesz majd a magyarázat, hogy; "OK tévedtünk, de csak abban hogy fordított az összefüggés, azért nőtt a CO2 koncentráció, mert nőtt az átlaghőmérséklet" (a Nap miatt)! Illetve kezdetben: "Na jó, de az üvegházhatás miatt nem lesz még súlyosabb a helyzet. Na, jha!"
Meg ehhez hasonló okosságok lesznek majd...
..
Kíváncsi leszek, hogy Miskolczi professzort és társait, vajon megkövetik-e, s lesz-e majd bocsánatkérés??

Azért én nem merném ennyire kijelenteni, hogy itt a lehűlés. Nincs két egyforma év időjárás szempontjából, de azt észrevettem, hogy idén részben bejött a "medárd jóslat".
Azt én is leszűrtem, hogy közeledünk egy jégkorszakhoz, csak én nem a naptevékenységhez kötöm. Azt tudjuk, hogy a jégkorszakok alatt 100-150 méterrel alacsonyabb volt a tengerszint, az északi szárazföldeket pedig vastag jég borította. Hogyan került az a rengeteg fagyott víz a szárazföldi részekre? Elősször a levegőbe kellett jutnia, amihez viszont drasztikusan meg kell emelkednie az óceánok tengerek hőmérsékletének, ami könnyedén felgyorsulhat ha a tengeráramlatok a hőmérséklet emelkedés hatására leállnak. Azt viszont még senkinek sem sikerült kiszámítania(szándékosan nem írtam megjövendölést vagy jóslást, mert akik jósolgatnak azok ferdíttenek a legjobban), hogy mikor kövrtkrzik ez be.
Ilyen szempontból egész előnyös hely a Kárpát-medence. Legalábbis ahogy a korábbi jégkorszak térképeket nézegettem. De itt is igaz lehet, hogy nincs két egyforma jégkoszak.

Az viszont felháborítt, hogy az emberek mennyire teleszemetelik a bolygót és így tényleg lakhatatlanná teszik.
 

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 781
25 331
113
Azért én nem merném ennyire kijelenteni, hogy itt a lehűlés. Nincs két egyforma év időjárás szempontjából, de azt észrevettem, hogy idén részben bejött a "medárd jóslat".
Azt én is leszűrtem, hogy közeledünk egy jégkorszakhoz, csak én nem a naptevékenységhez kötöm. Azt tudjuk, hogy a jégkorszakok alatt 100-150 méterrel alacsonyabb volt a tengerszint, az északi szárazföldeket pedig vastag jég borította. Hogyan került az a rengeteg fagyott víz a szárazföldi részekre? Elősször a levegőbe kellett jutnia, amihez viszont drasztikusan meg kell emelkednie az óceánok tengerek hőmérsékletének, ami könnyedén felgyorsulhat ha a tengeráramlatok a hőmérséklet emelkedés hatására leállnak. Azt viszont még senkinek sem sikerült kiszámítania(szándékosan nem írtam megjövendölést vagy jóslást, mert akik jósolgatnak azok ferdíttenek a legjobban), hogy mikor kövrtkrzik ez be.
Ilyen szempontból egész előnyös hely a Kárpát-medence. Legalábbis ahogy a korábbi jégkorszak térképeket nézegettem. De itt is igaz lehet, hogy nincs két egyforma jégkoszak.

Az viszont felháborítt, hogy az emberek mennyire teleszemetelik a bolygót és így tényleg lakhatatlanná teszik.

Te az utolsó "nagy jégkorszakról" beszélsz, amikor is vastag jég volt pl. a mai Lengyelország fölött is! Ez a masszív sokszáz éves havazás eredménye kellett legyen szerintem.
..
Én a naptevékenységi minimum miatti lehűlést nem gondolom ennyire vészesnek, akik ezt pedzegetik is maximum egy középkori Maunder-minimum idején megtapasztalt gyors lehűlést sejtenek... Nem lesz brutális, de telente újra befagyhat a Duna rendszeresen, novembertől-áprilisig kemény hideg, gyakori hűvös nyarak! Fűtés, turizmus, mezőgazdaság, energiahordozók megbecsültsége stb. Át kell majd értékelni a dolgokat!
..
Jha, legutóbb kb. ~60 évig tartott!
https://electroverse.net/noaa-relea...ig-freeze-volcanic-eruption-by-the-year-2027/
..
max-vs-min.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 009
113
Végre egy topic ahol találkozok a saját véleményemmel is ! Osztom milagro és bejczi a véleményeteket !
 
  • Tetszik
Reactions: bejczi

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 781
25 331
113
Végre egy topic ahol találkozok a saját véleményemmel is ! Osztom milagro és bejczi a véleményeteket !

Én azt nem vagyok képes felfogni, hogy ha "működött akkor" - egy történelmileg nem túl távoli időszakról beszélünk - akkor miért ne működne megint!??
..
És van még egy durva aspektus, ez pedig a vulkánkitörés!
Olvastam egy hosszú elemzést valamikor angolul, hogy összefüggés van a naptevékenységi minimum és a vulkanikus aktivitás között! Ergo napfoltminimum idején több a vulkánkitörés. Elő fogom majd ásni!
..
Ez azért is érdekes, mert ha ez még rájön a tetejébe és kapunk egy ultra plíniuszi kitörést valahol, akkor az még tovább fokozza a lehűlést! Nem beszélve a közvetlen pusztításról, amit okozhat, ha lakott területet érint!
Lásd Tambora 1815-ben!
https://hu.wikipedia.org/wiki/Vulkánkitörési_index
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

bejczi

Active Member
2020. március 19.
98
164
33
Te az utolsó "nagy jégkorszakról" beszélsz, amikor is vastag jég volt pl. a mai Lengyelország fölött is! Ez a masszív sokszáz éves havazás eredménye kellett legyen szerintem.
..
Én a naptevékenységi minimum miatti lehűlést nem gondolom ennyire vészesnek, akik ezt pedzegetik is maximum egy középkori Maunder-minimum idején megtapasztalt gyors lehűlést sejtenek... Nem lesz brutális, de telente újra befagyhat a Duna rendszeresen, novembertől-áprilisig kemény hideg, gyakori hűvös nyarak! Fűtés, turizmus, mezőgazdaság, energiahordozók megbecsültsége stb. Át kell majd értékelni a dolgokat!
..
Jha, legutóbb kb. ~60 évig tartott!
https://electroverse.net/noaa-relea...ig-freeze-volcanic-eruption-by-the-year-2027/
..
max-vs-min.jpg

Azt nem tartom kizártnak hogy a két esemény erősítteni fogja egymást.
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 009
113
Én azt nem vagyok képes felfogni, hogy ha "működött akkor" - egy történelmileg nem túl távoli időszakról beszélünk - akkor miért ne működne megint!??
..
És van még egy durva aspektus, ez pedig a vulkánkitörés!
Olvastam egy hosszú elemzést valamikor angolul, hogy összefüggés van a naptevékenységi minimum és a vulkanikus aktivitás között! Ergo napfoltminimum idején több a vulkánkitörés. Elő fogom majd ásni!
..
Ez azért is érdekes, mert ha ez még rájön a tetejébe és kapunk egy ultra plíniuszi kitörést valahol, akkor az még tovább fokozza a lehűlést! Nem beszélve a közvetlen pusztításról, amit okozhat, ha lakott területet érint!
Lásd Tambora 1815-ben!
https://hu.wikipedia.org/wiki/Vulkánkitörési_index


Én attól kapok agyfaszt amikor a CO2-ről értekeznek mint szennyező ! Vazze a fotoszintézis alapja ! Ha nem lenne fotoszintézis mind a tengeri mind a szárazföldi élet összeomlana !

De azt is szoktam kérdezni , hogy mi a légszennyezőbb a mai emberi lét vagy mondjuk 10-20-100 aktív vulkán tevékenysége ?

Amit viszont nagyon gyorsan kezelnünk kell az a szemét ! De nem a fejlett országokban ott már kicsi a baj ! Hanem fejlődő és elmaradott országokba !
 
  • Tetszik
Reactions: milagro