A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 386
8 932
113
Qatar, Izrael, tehát ilyen kis két- három megyényi országok jó példák arra, hogyan kellene a haderő-fejlesztést véghezvinni, nyilván a helyi sajátosságok, a társadalmi környezet, a humán erőforrás (+a pénzügyi - de azért itt inkább nem mondok semmit) lehetőségek figyelembevételével. Ők nem siránkoznak, hogy nincs természetes akadály az ellenség útjában, nem adják fel már gondolatban hazájuk védelmét.
Plusz még egy dolgot tettek, időben léptek, és én ezt kulcsfontosságúnak vélem. Magyarország a rendszerváltás után társadalmi elit nélkül maradt. Na most ez így nem teljesen igaz, már a 2. világháború utánra (több lépcsőben) elvesztettük az országnak azon rétegét, ahonnan korábban az államférfiak kikerültek, vagy kikerülhettek volna. (Még nagyobb baj van, már akkor kezdődött, de 56-ban folytatódott, és most csúcsosodik, hogy a gazdasági szektorban aktív réteg is egyre vékonyodik.- de ez most csak részben tartozik ide.)
Nyilván felvetődik, hogy ha ennyire pesszimista vagyok, akkor miért kérem számon jelenleg a haderő-fejlesztést, hiszen az miért lenne jobb, mint az országban egyébként dúló állapotok. Mert azoknak a népeknek (nemzeteknek), akik fenn akarnak maradni a következő évtizedek zűrzavarában (és most nagyon finoman fogalmaztam meg azt az eszkalációt, ami következik) kell lenni egyfajta immunitás képességének. Például, hogy nem a politika vezet az orránál fogva minket (mindkét oldalt értve ezalatt), és hogy mi magyarok ne egymásra kiabáljunk dolgokat (Pl. hogy valaki HVG-s, mikor talán életében nem olvasta). Ha van olyan, hogy HVG-s magyar, meg nem HVG-s akkor ez az immunitás, amiről beszélek az nincs meg. Akkor lol.

Alapjaiban értek egyet a mondandóddal.

Qatar és Izrael -el kapcsolatban csak "némi árnyalás". Egyfelől ehhez az oldalukon szükséges volt komolyabb direkt fenyegetés is. Másfelől szintén nagyon fontos szempont lehet, hogy ehhez nem árt "végtelen olajmezők" és/vagy egy "amerikai nagybácsi" sem ...
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 474
31 893
113
Es a 2A7-en mi a haditechnikailag nem megfelelo? Beakadt a lemez?
Ez nem jobb-rosszabb kérdése.Más a tervezési filozófia.
Leo valójában csak Afganisztánban(és rácspáncéllal diszitve) és most a törökök által járt hadszintéren.És eldobta a tornyát....
Merkava kumulativ tölteteket gyakorlatban bizonyitottan jol állja.Miközben könnyebb a Leonál.
Igazábol sem ti,sem én nem tudjuk megitélni.hogy melyik a jobb.Sose hallottam,hogy a két tipust közvetlen összehasonlitó próbán összemérték volna.Szerintem bizonyos helyzetekben az egyik,másokban a másiknak lehetnek előnyösebb tulajdonságai.
Mire alapozva mondod hogy ugyanaz mint a himmars? En ezt picit tulzasnak erzem
Ugyan azt a rakéta inditó kazettát használja.Konkrétan ugyanazon rakétákat tudja bevetni.Beleértve az ATACMS-t is.Elvileg ez oda-vissza működik,és a 122milis rakéták kazettája meg berakható a HIMARS inditóba.De tovább is lehet gondolni.Mert a HIMARS ugyanazokat a kazettákat használja,mint az MLRS.Szóval ha valakinek az a vágya,a szlovák inditókazettát berakhatja az MLRS inditóba,és 122milis Grad rakétákkal lőhet vele.
 
T

Törölt tag 467

Guest
Ez nem jobb-rosszabb kérdése.Más a tervezési filozófia.
Leo valójában csak Afganisztánban(és rácspáncéllal diszitve) és most a törökök által járt hadszintéren.És eldobta a tornyát....
Merkava kumulativ tölteteket gyakorlatban bizonyitottan jol állja.Miközben könnyebb a Leonál.
Igazábol sem ti,sem én nem tudjuk megitélni.hogy melyik a jobb.Sose hallottam,hogy a két tipust közvetlen összehasonlitó próbán összemérték volna.Szerintem bizonyos helyzetekben az egyik,másokban a másiknak lehetnek előnyösebb tulajdonságai.

Ugyan azt a rakéta inditó kazettát használja.Konkrétan ugyanazon rakétákat tudja bevetni.Beleértve az ATACMS-t is.Elvileg ez oda-vissza működik,és a 122milis rakéták kazettája meg berakható a HIMARS inditóba.De tovább is lehet gondolni.Mert a HIMARS ugyanazokat a kazettákat használja,mint az MLRS.Szóval ha valakinek az a vágya,a szlovák inditókazettát berakhatja az MLRS inditóba,és 122milis Grad rakétákkal lőhet vele.
Ne terelj. Megkérdem még egyszer: HADITECHNIKAILAG miért nem megfelelő, a világpiacon jelenleg elérhető legjobb tank? Te fogalmaztál így, szóval fejtsd ki kérlek.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 883
78 115
113
Mit kellett csinálnia az adott hónapban,hogy ő legyen a hónap harcosa?

Az egy többnemzetisegű század ahol minden hónapban megválasztják minden nezetiségből a hónap harcosát.Vagyis 2 éve még így volt.Tehát minden hónapban lett egy magyar hónap harcosa meg a többi nemzetisegből is 1-1 hónap harcosa.Ezért vannak 6-an a képen(ugye 6 hónap egy misszió).
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 386
8 932
113
Mit kellett csinálnia az adott hónapban,hogy ő legyen a hónap harcosa?

Szerintem pont olyasmi jellegű dolgokat, mint ami itt a topikban is hír volt nem régiben - a kitüntetések EUFOR misszióban: https://honvedelem.hu/cikk/dupla-magyar-siker-a-kfor-ban/ .

Avagy, ha ezen a linkeken keresel ilyen kitüntetéses híreket (a konkrét hír a legfrissebb): https://honvedelem.hu/tag/misszio/ .

Azaz például ilyenek:

- önként jelentkezik egy spec képzésre,
- bátor, öntevékeny magatartás tanúsítása pl. harci cselekmény közben,
- megmenti valaki életét - ilyesmi.

Azt is elképzelhetőnek tartom esetleg, ha az adott hónapban éppen "nem volt semmi extra", akkor esetleg olyan dolgok is előjöhetnek, hogy "ki nem volt még" meg hasonlók ...
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 883
78 115
113
Szerintem pont olyasmi jellegű dolgokat, mint ami itt a topikban is hír volt nem régiben - a kitüntetések EUFOR misszióban: https://honvedelem.hu/cikk/dupla-magyar-siker-a-kfor-ban/ .

Avagy, ha ezen a linkeken keresel ilyen kitüntetéses híreket (a konkrét hír a legfrissebb): https://honvedelem.hu/tag/misszio/ .

Azaz például ilyenek:

- önként jelentkezik egy spec képzésre,
- bátor, öntevékeny magatartás tanúsítása pl. harci cselekmény közben,
- megmenti valaki életét - ilyesmi.

Azt is elképzelhetőnek tartom esetleg, ha az adott hónapban éppen "nem volt semmi extra", akkor esetleg olyan dolgok is előjöhetnek, hogy "ki nem volt még" meg hasonlók ...

Olyan alapon nem adják,hogy ki nem volt még.Amikor én voltam kint akkor a tiszt és az altisztek döntötték el,olyan kitétellel,hogy sem altiszt sem tiszt nem lehet.Ha nem volt semmi extra(amiket soroltál)akkor az kapta aki a legjobban dolgozott az adott időszakban.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 402
27 589
113
Mondjuk a magyar kitüntetési rendszer még nincs modernizálva! Nem nagyon tudunk mit adni a katonáinknak.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 671
46 680
113
Az egy többnemzetisegű század ahol minden hónapban megválasztják minden nezetiségből a hónap harcosát.Vagyis 2 éve még így volt.Tehát minden hónapban lett egy magyar hónap harcosa meg a többi nemzetisegből is 1-1 hónap harcosa.Ezért vannak 6-an a képen(ugye 6 hónap egy misszió).
Nekem csak két teljesen lényegtelen kérdésem van.
Egyrészt a képeken miért van ennyi takarás (arcok, és alakulati felvarrók)? Amikor nem tűnik a gyakorló alapján különleges műveleti katonának a kitakart arcú 2 katona, valamint hogy az alakulati felvarrók egyeznek a magyar és a holland elöljárókon, de mégis ki van takarva.
Maga a "Force Protection" század titkos? Akkor hogy került fel a honvedelem.hu-ra...Vagy azok valamilyen azonosító kártyák?

Másrészt hogy milyen fegyvernem színe ez a zöldes-szürkés-barna barett? Vagy ez valamilyen afganisztáni harctéri viselet?

ÚÚÚ egyre zavarosabb nekem ez a 2 kép. A kézfogós képen elvileg a háttérben van egy lövész (zöld barettes) katona, de azt megint nem tudom összerakni.
Látványra magyar katona, de a jobb felkarján mintha amerikai felvarrók lennének.

Bogozza ki nekem valaki! :)
 
  • Tetszik
Reactions: Blitz97

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 474
31 893
113
Ne terelj. Megkérdem még egyszer: HADITECHNIKAILAG miért nem megfelelő, a világpiacon jelenleg elérhető legjobb tank? Te fogalmaztál így, szóval fejtsd ki kérlek.
Hol irtam,hogy nem megfelelő?Tessék már idézni....
Különben nincs olyan,hogy a legjobb tank.Csehek kapcsán filozofálgattam arrol,hogy nekik spec a terepviszonyaikhoz talán jobb lenne az inkább hegyi terepre tervezet koreai macska.Mig a lengyeleknek meg a pontosan az ő viszonyaikra tervezett német cica a jobb.Mert a Leokat pont a német-lengyel sikságra tervezték.
Merkava alighanem a legjobb védettségű tank.A tervezés elsőszámú szempontja volt a személyzet túlélőképességének növelése.Elvileg egy komplett járműcsalád alapeleme,de csak az APC Namer került sorozatgyártásra.A müszaki mentő és a 155milis ágyútarack változatokbol még proto készült,a többiből már az se.Pedig papiron megtervezték,de olcsón(vagy ingyen) kaptak amerikai cuccokat,hát nem gyártották le őket.Bár az orrmotoros kialakitása miatt harctéri sebesültszállitónak,pk-i vezetési járgánynak is használható,és használják is.Merkava IV az egyetlen alapbol APS-sel rendelkező sorozatgyártott hk.Ebben példúl messze megelőzték a világot.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 883
78 115
113
Nekem csak két teljesen lényegtelen kérdésem van.
Egyrészt a képeken miért van ennyi takarás (arcok, és alakulati felvarrók)? Amikor nem tűnik a gyakorló alapján különleges műveleti katonának a kitakart arcú 2 katona, valamint hogy az alakulati felvarrók egyeznek a magyar és a holland elöljárókon, de mégis ki van takarva.
Maga a "Force Protection" század titkos? Akkor hogy került fel a honvedelem.hu-ra...Vagy azok valamilyen azonosító kártyák?

Másrészt hogy milyen fegyvernem színe ez a zöldes-szürkés-barna barett? Vagy ez valamilyen afganisztáni harctéri viselet?

ÚÚÚ egyre zavarosabb nekem ez a 2 kép. A kézfogós képen elvileg a háttérben van egy lövész (zöld barettes) katona, de azt megint nem tudom összerakni.
Látványra magyar katona, de a jobb felkarján mintha amerikai felvarrók lennének.

Bogozza ki nekem valaki! :)

A barna a nemrég alakult különleges műveleti fegyvernem színe,ezért barna a barett(annak akinek barna,akinek zöld az vagy lövész vagy felderítő).Kitakarás ügyben az MH sajtóosztályt kérdezd vagy keresd meg az erre vonatkozó MHP utasítást.Az FP alegységnek van külön karjelzése ezért van az,hogy látsz különböző nemzetisegű katonákon azonos karjelzést.A vállakon kitakarva nem csapatkarjelzes van hanem más.Nyilván azért van kitakarva mert senkinek semmi köze(így neked sem) ahhoz,hogy mi az.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 671
46 680
113
A barna a nemrég alakult különleges műveleti fegyvernem színe,ezért barna a barett(annak akinek barna,akinek zöld az vagy lövész vagy felderítő).Kitakarás ügyben az MH sajtóosztályt kérdezd vagy keresd meg az erre vonatkozó MHP utasítást.Az FP alegységnek van külön karjelzése ezért van az,hogy látsz különböző nemzetisegű katonákon azonos karjelzést.A vállakon kitakarva nem csapatkarjelzes van hanem más.Nyilván azért van kitakarva mert senkinek semmi köze(így neked sem) ahhoz,hogy mi az.
Ok, ez így nekem teljesen elég.
Nem konkrétan a kitakart felvarró/azonosító/vércsoport jelzés miegymás érdekelt, inkább az, hogy milyen szempontok alapján takarnak.
Akkor még ismeretterjesztő kérdések. Ez az új különleges műveleti fegyvernem színt értem, de nem úgy volt, hogy a különlegesek mind amerikai gyakorlót hordanak? Itt viszont a barna barett mellett 2015M van, nem?
Illetve mi dönti el, hogy a különleges műveletis arca mikor van kitakarva. Mert ugye a képen 4 olyan katona is van, akiken "különleges" barett van, és nincsenek kitakarva.
Ezt személyes kérés, vagy műveleti (felsőbb) utasítás dönti el. Illetve lehet-e olyan, hogy te mondjuk a HM sajtósának jelzed, mondjuk szakácsként (nem degradálóként írtam, csak arra céloztam, hogy nem különleges műveleti katona), hogy nem szeretnél szerepelni a képen, akkor kitakarnak?
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 740
6 627
113
Ez nem jobb-rosszabb kérdése.Más a tervezési filozófia.
Leo valójában csak Afganisztánban(és rácspáncéllal diszitve) és most a törökök által járt hadszintéren.És eldobta a tornyát....
Merkava kumulativ tölteteket gyakorlatban bizonyitottan jol állja.Miközben könnyebb a Leonál.
Igazábol sem ti,sem én nem tudjuk megitélni.hogy melyik a jobb.Sose hallottam,hogy a két tipust közvetlen összehasonlitó próbán összemérték volna.Szerintem bizonyos helyzetekben az egyik,másokban a másiknak lehetnek előnyösebb tulajdonságai.

Ugyan azt a rakéta inditó kazettát használja.Konkrétan ugyanazon rakétákat tudja bevetni.Beleértve az ATACMS-t is.Elvileg ez oda-vissza működik,és a 122milis rakéták kazettája meg berakható a HIMARS inditóba.De tovább is lehet gondolni.Mert a HIMARS ugyanazokat a kazettákat használja,mint az MLRS.Szóval ha valakinek az a vágya,a szlovák inditókazettát berakhatja az MLRS inditóba,és 122milis Grad rakétákkal lőhet vele.
1.) azért a török leo üzemeltetésből/harcászkodásból ne nagyon vonjunk le bármilyen következtetést mert 10 majom jobban használta volna őket mint a szultánék
2.) biztos hogy a cseh csoda összevethető egy himmarsal?
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 883
78 115
113
Ok, ez így nekem teljesen elég.
Nem konkrétan a kitakart felvarró/azonosító/vércsoport jelzés miegymás érdekelt, inkább az, hogy milyen szempontok alapján takarnak.
Akkor még ismeretterjesztő kérdések. Ez az új különleges műveleti fegyvernem színt értem, de nem úgy volt, hogy a különlegesek mind amerikai gyakorlót hordanak? Itt viszont a barna barett mellett 2015M van, nem?
Illetve mi dönti el, hogy a különleges műveletis arca mikor van kitakarva. Mert ugye a képen 4 olyan katona is van, akiken "különleges" barett van, és nincsenek kitakarva.
Ezt személyes kérés, vagy műveleti (felsőbb) utasítás dönti el. Illetve lehet-e olyan, hogy te mondjuk a HM sajtósának jelzed, mondjuk szakácsként (nem degradálóként írtam, csak arra céloztam, hogy nem különleges műveleti katona), hogy nem szeretnél szerepelni a képen, akkor kitakarnak?

Azt tudom,hogy mi dönti el,hogy kitakarják-e vagy sem a km dandár katonait de maradjunk is ezzel kapcsolatban ennyiben.
Missziós területen a km dandár katonáinak is 15M-et kell viselniük(kivéve a km állományt,ők választhatnak).
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 671
46 680
113
Azt tudom,hogy mi dönti el,hogy kitakarják-e vagy sem a km dandár katonait de maradjunk is ezzel kapcsolatban ennyiben.
Missziós területen a km dandár katonáinak is 15M-et kell viselniük(kivéve a km állományt,ők választhatnak).
Nincs több kérdésem bíró úr! :)
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 474
31 893
113
1.) azért a török leo üzemeltetésből/harcászkodásból ne nagyon vonjunk le bármilyen következtetést mert 10 majom jobban használta volna őket mint a szultánék
2.) biztos hogy a cseh csoda összevethető egy himmarsal?
Merkava III/IVesek ugyanúgy bekaptak oldalrol Kornet/RPG29 találatokat Libanonban-de túlélték.(rekorder álitólag 29 RPG és ATGM találatot birt ki-hááát azért ezügyben azért tamáskodom...) Leo2A4 eldobta a tornyát a Fagottol.A7 erősitett páncélzatú,modernebb tipus,alighanem többet bir.
Szlovák csoda,és egy az egyben ugyanazt a rakétakazettát lehet belerakni.Ha elzsákmányolnánk a romulán HIMARS lőszerszállitmányt,ki tudnánk vele lőni.
 
  • Tetszik
Reactions: sisimoto