Szerb haderőfejlesztési program és hadiipar

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
"Buga Józsi nem szép ember..." nem értem azt, hogy minek egy 69.454-ik proto egy olyan kategóriából, amiből egyébként is Dunát lehet rekeszteni...
New_Serbian_M-20_MRAP_6x6_armored_vehicle_2.jpg

https://www.armyrecognition.com/jun...ew_serbian_m-20_mrap_6x6_armored_vehicle.html

Ez egyébként nem egy rossz elképzelés. Szegény ember Titusa/Typhoona/Griffona. Miután a szerbeknél szinte minden a FAP teherautókra építkezik fillérekből üzemeltethető. Simán jó APC-nek. Lehet belőle egyszerűen kialakítani vezetési pontot, sebesültszállítót, NBC változatot stb...
 

oliver88

Well-Known Member
2020. április 3.
220
763
93
Sz-300 at akartak, mivel olcsóbb. Sz-400-at nem tudták volna megfizetni.
Állitolag részletre lett volna az S400.
Az előbb olvasott szerb cikk alapján meg politikai, döntés volt h FK-3 at veszünk, ha jól értettem. Mivel szankcióval járna/járhatna ha Oroszoktól veszünk fegyvert.
A Danas cimű napilag híre alapján az Orosz médiák meglepedtek Szerbia döntésén, h FK 3 at vásárolunk. https://www.danas.rs/svet/ruski-med...-da-kupi-kineski-raketni-sistem-umesto-s-300/ Ennek a cikknek a végén is írja h Politikai jellegű döntés miatt az FK 3 vásárlása, h elkerüljék a szankciókat.
Simán elképzelhetőnek tartom én is.
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
M 63 Plamen, 128 milliméter, 8,5 kilométeres lőtávolság. A rakéta 0,81 méter hosszú, tömege 23,1 kg, a harci rész tömege 7,6 kg.
ar_mrl_m63_o1.jpg

440px-M94_Plamen_S_128mm_1.jpg


M77 Oganj, 128 milliméter, 20,5 kilométeres lőtávolság. A rakéta 2,6 méter hosszú, tömege 65 kg, a harci rész tömege 20 kg.
slika-2_21.gif

M18 LRSVM, modulos rendszer, képes indítani 107,122,128 milliméteres rakétákat, illetve ezek mellett tudja használni a Kosava és ALAS irányított fegyvereket.
440px-Sloboda_2019_-_defile_13_-_M-77_Oganj_modernizovani_01.jpg

Serbia_unveils_LRSVM_M18_new_modular_multi-caliber_rockets-missiles_launcher_vehicle_925_002.jpg

Tamnava, modulos rendszer, 122 és 262 milliméteres rakétákat képes alkalmazni. 2x24 122 milliméteres rakéta, vagy 1x24 122 millimétere és 1x6 262 milliméteres rakéta.
tamnava122-262mm.jpg
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
M09 105 milliméteres SPG
1200px-M-09_105mm_-_Partner_2019_-_1.jpg

SORA 122 mm SPG, gyakorlatilag egy D30 felrakva egy platóra.
SORA_122mm_1.jpg

SOKO 122 mm SPG
SOKO_122mm_-_Partner_2019_-_2.jpg

A Norát meg mindenki ismeri, szóval azt kihagyom, cserébe itt az
Alexandar 155 mm SPG
Aleksandar_samohodna_haubica_155mm_01.jpg


Ja meg az előbb elfelejtettem van nekik valami rakétavető ugyanezen a 4 tengelyes alvázon, 4 darab 400 milliméteres rakétát tud indítani, de annak nem jut eszembe a neve.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 437
113
Közben már papi betette egy másik topicba a villámösszefoglallást.
Én meg rohadt lusta vagyok.;)
M 63 Plamen, 128 milliméter, 8,5 kilométeres lőtávolság. A rakéta 0,81 méter hosszú, tömege 23,1 kg, a harci rész tömege 7,6 kg.
ar_mrl_m63_o1.jpg

440px-M94_Plamen_S_128mm_1.jpg


M77 Oganj, 128 milliméter, 20,5 kilométeres lőtávolság. A rakéta 2,6 méter hosszú, tömege 65 kg, a harci rész tömege 20 kg.
slika-2_21.gif

M18 LRSVM, modulos rendszer, képes indítani 107,122,128 milliméteres rakétákat, illetve ezek mellett tudja használni a Kosava és ALAS irányított fegyvereket.
440px-Sloboda_2019_-_defile_13_-_M-77_Oganj_modernizovani_01.jpg

Serbia_unveils_LRSVM_M18_new_modular_multi-caliber_rockets-missiles_launcher_vehicle_925_002.jpg

Tamnava, modulos rendszer, 122 és 262 milliméteres rakétákat képes alkalmazni. 2x24 122 milliméteres rakéta, vagy 1x24 122 millimétere és 1x6 262 milliméteres rakéta.
tamnava122-262mm.jpg
Mindenesetre, most, hogy megnéztem a videót nekem is feltűnt par érdekes EDEpro újítás, amit eddig még nem láttam.
Pl. van benne egy fekete loitering munition-nek látszó bizbaz, amit tőlük korábban nem láttam, pedig kb. egy fél éve alaposan szétnéztem náluk...:rolleyes:
Majd azoknak is megsasolom.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo
R

Ruby de Puteaux

Guest
Elég igényesen kialakított gépeket faragtak meg így ránézésre.
A lehetőségeikhez képest jó dolgokat csinálnak, de technológiailag azért nem egy súlycsoport a nagyokkal. Egy példa: a nyilvánosan megadott CEP érték erre a rakétára 50méter, az izraeli fejlesztésűek(Extra, Predator Hawk, Lora) 10métert tudnak. Ettől függetlenül ha jól csinálják a rácok szerezhetnek piacokat a harmadik világból, de közelebbről is sikerült nekik.

Közben olvasom hogy az amerikai Stryker brigádok vontatott tüzérségét leváltó program egyik résztvevője a Nora B-52.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
A lehetőségeikhez képest jó dolgokat csinálnak, de technológiailag azért nem egy súlycsoport a nagyokkal. Egy példa: a nyilvánosan megadott CEP érték erre a rakétára 50méter, az izraeli fejlesztésűek(Extra, Predator Hawk, Lora) 10métert tudnak. Ettől függetlenül ha jól csinálják a rácok szerezhetnek piacokat a harmadik világból, de közelebbről is sikerült nekik.

Közben olvasom hogy az amerikai Stryker brigádok vontatott tüzérségét leváltó program egyik résztvevője a Nora B-52.

Sokan vitatják a szegény, elmaradott Szerbia haditechnikai fejlesztéseinek létjogosultságát, mint alternatívát hazánk számára. Itt egy példa, hogy működik a stratégiájuk. Képesek exportálni a haditechnikai termékeiket: Ciprusnak sikerült eladni a Nora önjáró lövegeket és a Milos 4x4-es páncélozott járműveiket.
Serbian_made_Nora-B52_self-propelled_howitzers_and_Milos_armored_vehicles_parade_in_Cyprus_4.jpg


Serbian_made_Nora-B52_self-propelled_howitzers_and_Milos_armored_vehicles_parade_in_Cyprus_3.jpg