Összefoglaló a légvédelmi eszközök működéséről...

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
A következő rész már amúgy előkészítés alatt.
Az angol változathoz képest a magyar bővebb lesz, mert ott nem köt meg semmi.
Ez részben a felvezetés és sok általánosabb dolog magyarázata miatt lett ilyen hosszú. Amúgy mi az elviselhető hossz számotokra?
Max 15 perc?
Max 20 perc?
Max 25 perc?
Lehet akármennyi?

Azért nem kérdeztem 15 perc alatt, mert annál rövidebb videóban bármi valódi tartalmat átadni nem lehet. Az meg nem célom, hogy a szokásos semmitmondó videók készüljenek...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 762
113
Jó lett a videó, gratulálok hozzá!
Annyi problémát vettem észre , hogy néha a mondat végi utolsó szót "elharapod", vagy lekevered.
Illetve javasolnám, hogy az ábrák mellet, ha van rá lehetőség, akkor valós képeket is alkalmazzál. :)
(Pl. A rakétáról vagy a komplexum radarjáról stb...)
 
  • Tetszik
Reactions: Luthero
M

molnibalage

Guest
Jó lett a videó, gratulálok hozzá!
Annyi problémát vettem észre , hogy néha a mondat végi utolsó szót "elharapod", vagy lekevered.
Illetve javasolnám, hogy az ábrák mellet, ha van rá lehetőség, akkor valós képeket is alkalmazzál. :)
(Pl. A rakétáról vagy a komplexum radarjáról stb...)
Nem én beszélek, Hegyi György. Én csak szeretném, ha ilyen hangom és mikim lenne...
Meg hangvágó tapasztalatom... Egy helyen lett az utolsó vágásnál egy hiba, a lentről fel pásztázásnál annyira közel került valahogy két szó, hogy nem tudtam sehogy eltüntetni, de emiatt nem akartam már várni a videó kiadásával. Lekeverést és elharapást hol érted? Kéne konkrét példa, hogy lássuk mire gondolsz. Én vagy 5-ször hallottam a teljes hanganyagot, de ilyen nem tűnt fel.

A valós képeket nem tervezem használni, mert a YT akkora szarszemétláda, hogy még a végén strike jön rá. Amikor képes a YT olyan videót letiltani, hogy egy ember fekete háttérrel beszél a kamerába, akkor nem kockáztatok. A videó leírásában likelhetek bármilyen képet és videót, az mehet. Ezt utólag megtettem, mert lemaradt és time stampeket is hozzáadtam. Az, hogy egyes csatornák hogyan és honnan mernek videókat bevágni nem tudom, de én nem merem.

Nagyon, nagyon talán esetleg wikis képeket tehetek, ahol fel van tüntetve, hogy szabad felhasználású, de azon túl semmit. Meg az emberenek sokszor vannak "jóakarói" is, akik bemószerolják és ezzel csak adnám a muníciót. Berija képét még betettem, de kb. ennyi. Mert oda az volt írva, hogy mehet.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 762
113
molnibalage

"Lekeverést és elharapást hol érted? Kéne konkrét példa, hogy lássuk mire gondolsz"

Ahhoz újra meg kellene hallgatnom, ahhoz most nincs időm. Az első felében előfordul többször is, hogy egy monológ utolsó mondaténak utolsó szava nem teljesen érthető. Mintha hiányozna fél másodperc belőle. Aztán lehet csak engem szívatott a youtube.
 
M

molnibalage

Guest
Jó lett a videó, gratulálok hozzá!
Annyi problémát vettem észre , hogy néha a mondat végi utolsó szót "elharapod", vagy lekevered.
Illetve javasolnám, hogy az ábrák mellet, ha van rá lehetőség, akkor valós képeket is alkalmazzál. :)
(Pl. A rakétáról vagy a komplexum radarjáról stb...)
A képek jogi státusza sem világos előttem...
Itt van pl. ezt.
https://commons.wikimedia.org/wiki/...FXU6cYarzL3-blcwkJ7karoRguBtemKmdBs2_rMCLTOj4

Közli, hogy public domain is USA, majd ott a CCL jele, az áthúzott C. Akkor most betehetem az ilyen képeket a videóba vagy sem...?
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 762
113
De lehet, hogy a fórumon van olyan aki rendelkezik saját maga által készített képpel. (Az S-25-ről nem hiszem, de az S-75/125/200 esetén tuti akad)
 
M

molnibalage

Guest
molnibalage

"Lekeverést és elharapást hol érted? Kéne konkrét példa, hogy lássuk mire gondolsz"

Ahhoz újra meg kellene hallgatnom, ahhoz most nincs időm. Az első felében előfordul többször is, hogy egy monológ utolsó mondaténak utolsó szava nem teljesen érthető. Mintha hiányozna fél másodperc belőle. Aztán lehet csak engem szívatott a youtube.
Közben meghallgattam. Az elején a javítások miatt valahogy elcsúsztak a dolgok. Legközelebb jobban figyelünk. Ez már NAGYON ki akartam tolni, hogy a közösség lássa kb. milyen minőségre lehet számítani. Ettől felfelé lesz már csak. ;)
 
M

molnibalage

Guest
Újabb dróntámadás.
Az egyik katona még meghallotta (?) a drónt és lehasalt, jobb alsó sarok irányában.
Többek nem voltak ilyen szerencsések, darabokra szedte őket. Szó szerint.

 
  • Tetszik
Reactions: alfa74
T

Törölt tag 1945

Guest
Újabb dróntámadás.
Az egyik katona még meghallotta (?) a drónt és lehasalt, jobb alsó sarok irányában.
Többek nem voltak ilyen szerencsések, darabokra szedte őket. Szó szerint.


Ezek nekem irányított tüzérségi lövedékeknek tűnnek, amik számára a drón csak célt megjelöl?
:confused:
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti
M

molnibalage

Guest
Hol az a "mindenhol"...?
A hidegháború alatt konkrétan elég sok pofont kapott a nyugati technika a keletitől...
Az arab-izraeli balhékban konkrétan kiderült, hogy:
  • a nyugati harckocsik páncélzata közelében nincs az szovjet export T-55/66 szériának sem kevés kivételtől eltekintve. Igen, az IDF állta a sarat és nézd meg milyen iszonyatos veszteségekkel...

  • a légvédelem legalább kétszer akkora sallert kevert le légierőnek, hogy csak úg nyekkent, a Lin II alatt megmutatkozott, hogy a SAC ereje gyakorlatilag bombákkal támadva szart sem ér. 100+ support géppel agyontámogatva iszonyatosan nagy hullámok SOJ gépekkel együtt olyan veszteségeket szenvedtek, hogy ehaj. Volt, hogy 4 aktív osztály lelőtt 3 gépet. A Szu ellen 0 supporrtal repülő gépeket a PVO halomra mészárolta volna a Dvinákkal is, nemhogy a Volhovok és Vegák...

  • 1973-ben az kvázi mindenki által leköpött arabok az IAF erejének 30%+ részét lőtték le.
Az orosz technikából többnyire akkor csinálnak "hülyét", amikor azokat nem tudó emberek használják és eleve olyan a helyzet, hogy elmaszkolja a sikerességet. Mert lehet a segget verni azon a földhöz, hogy a Lin II alatt 15 B-52 veszett oda 726 bevetésből, de ezek egy része olyan célt támadott, ahol eleve nem volt SAM. A többi részénél meg már kevés volt a rakéta és aktív osztály. De majd meglátjátok előbb utóbb ezt videóban. ;)

Amikor meg éppen olyan fegyverzetet vetnek be, ami ellen elve nem alkalmas az éppen orosz technika, akkor itt verik nyálukat egyesek. Segítek, a Patriotot és az M1-et is pont úgy szétcsapná egy kis loiter drón, ahogy az Oszát, ha nem ellene légvédéelm vagy EW. Csak nem az van ott. Ennyi.

De más téren is volt ilyen érdekes legalább félpofon.

Méregdrága F-4 vadászgép, amit a filléres MiG-17/19/21 nekiállt szivatni. Igen, tudom, ezek a gépek nem voltak n+1 dologra alkalmasak, amire az F-4, nem vittek több tonna bombát messzire, de mégis, az a gép, amivel az USAF és Navy bírt nem bírt a védekező szovjet vadászokkal rendesen úgy, hogy masszív számbeli és papíron technikai fölény volt.

Majd a Navy kitalálja, hogy kell neki egy AIM-54 platform ÉS klasszikus vadászgép. Betojnak az új hajtómű zizijei miatt, ennek köszönhetően csak TF30-at kap az F-14A. A papíron jó vadászgép így nem igazán lett acélos. Még a Ps görbék szerint sem, nem számolva a TF30 pompázs és egyéb problémáit egy vadászgépben. De azért megcsinálták.

Aztán nekiállnak tesztelni, hogy az 1970-es évek közepén cirka 20 milliós vadászgépük mire képes MiG-17/19 ellen. Úgy, hogy az F-4 után direkt egy jobb ASF-et akartak.
LOL...

(Mindez úgy, hogy egy F-14A géppár sanszosan többe került, mint a fenti gépekből egy század...)

Nagyon vicces glóriát festettek eköré a vadászgépes történet köré a jenki, Topgun, meg anyámkínja, de szar lenne beismerni, hog valójában egy könnyű ASF és egy AIM-54 platform külön sanszosan jobb lett volna. Ez lett végül a Hornet.

Vagy az agyonhypolt Wild Weaselek, akik olyan alacsony eredményességet értek el a vietnámi SAM-ek ellen, hogy ehaj. Szóval lehet rugózni azon, hogy a Dvina milyen kevés vadászgépet lőtt le - amire nem is tervezték soha - oszt semlegesíteni mégis nem nagyon sikerült őket. De mégis, fogalom a WW.

Nem kell félteni a nyugati oldalt sem a propagandától és heroizálástól...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 425
44 139
113
Ezek nekem irányított tüzérségi lövedékeknek tűnnek, amik számára a drón csak célt megjelöl?
:confused:
Szinte biztos vagyok benne én is. Szar a felvétel, de amennyire lehet kikockázva sem látni semmilyen több méter fesztávú lassú loiter drónt. Ami pusztított sokkal kisebb és gyorsabb volt mint egy harop kategóriás cucc szerintem.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Szinte biztos vagyok benne én is. Szar a felvétel, de amennyire lehet kikockázva sem látni semmilyen több méter fesztávú lassú loiter drónt. Ami pusztított sokkal kisebb és gyorsabb volt mint egy harop kategóriás cucc szerintem.
Ha Harop a támadó (öngyilkos) drón akkor a kép folyamatosan közelít a célhoz, de más a képminőség, homályosabb és kicsit szaggatottabb a ritkább a kép-továbbítás miatt (logikus, hogy egy rendeltetés-szerűen megsemmisülő drónba nem tesznek egy méregdrága szuper-kamerát meg elektronikát, csak olyant ami még éppen jó a célra).
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti
M

molnibalage

Guest
Szinte biztos vagyok benne én is. Szar a felvétel, de amennyire lehet kikockázva sem látni semmilyen több méter fesztávú lassú loiter drónt. Ami pusztított sokkal kisebb és gyorsabb volt mint egy harop kategóriás cucc szerintem.
Akkor a figyelő drónt hallotta meg az ipse, aki lefekszik? Mert a közeledő gránátot biztosan nem.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti and emel