Top Gun Archívum

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Hogy tetszik?

  • Szerintem felesleges.

    Votes: 0 0,0%

  • Összes szavazó
    6

tomcatmwi

New Member
2020. július 23.
10
14
3
Üdvözlet! Jobb ötlet híján ide, a vegyesbe teszem ezt a témát. Segítséget keresek a T. Közösség részéről egy komoly vállalkozáshoz.

Azon dolgozom éppen, hogy a Top Gun magazin valamennyi száma felkerüljön a netre egy modern online archívum formájában. Persze ez lehetne akár egy halom PDF és kész, de azt nem sokan olvasnák. Talán páran letöltenék nosztalgiázni egy kicsit, de ennyi. Én egy komoly online archívumon dolgozom, amelyben az egyes cikkek is katalogizálva vannak, kereshetőek, megoszthatóak. Létre lehet hozni saját cikkgyűjteményeket, azokat kiexportálni PDF-be, vagy akár gyűjteményben kinyomtatni egy online print-on-demand szolgáltatáson keresztül. Az egyes számok tableten vagy telefonon is jól olvashatóak, egyszóval mindent tud, amit 2020-ban kell, és amit egy mai tizenéves is ugyanolyan izgatottan forgathat, mint mi annak idején az első lapszámokat. Még a HUNMARC könyvtári katalógusrendszerbe is be lesz kötve, így pl. kutatók, történészek is könnyen tudnak majd benne keresni az országos katalógus alapján.

Ez nem csak ábrándozás, hanem folyamatban levő projekt. Az archívum maga már működik, ami kb. a kész állapot 30%-a. Nem is házibarkács, mert ez a szakmám, ilyen rendszereket fejlesztek idestova huszonvalahány éve. Ha érdekel valakit, szívesen mesélek a technikai részletekről, bár ez itt nem IT-s fórum.

Ahhoz keresek bátor segítőket, hogy a Top Gun jelenleg csak papírújság formájában létező számait bescanneljük és feltöltsük. Néhány (szám szerint 31) már megvan, de még mindig több, mint 100 további maradt. Annak, hogy ezt is én csináljam egyedül, számos akadálya van. Egyrészt hogy én Kanadában vagyok, a Top Gun-gyűjteményem meg otthon. Másrészt ha én ugrom neki, sosem lesz kész a fejlesztés. Ezért keresek olyanokat, akik szintén tudják és értik, mekkora értéket képvisel a Top Gun magazinban megjelent tudásanyag - személyes visszaemlékezések, szakmai cikkek - és vállalná, hogy ezt a terhet legalább részben leveszi a vállamról.

Mennyi munka lenne ez? Egy számot bescannelni kb. 30 perc. Ha minden nap csak egyet csinál meg valaki, és azt sem minden nap, akkor öt ember kb. 5-6 hét alatt végez vele. Azután még meg kell csinálni a cikkek jegyzékét is, ami szintén számonként kb. félóra. Azaz ha lenne öt kitartó önkéntes, karácsonyra végeznénk vele. Valószínűleg előbb is.

Jelentősen csökkenne persze az idő, ha valakinek már megvannak a Top Gun számai bescannelve. Alapos szétnézés után a már említett 30 számot sikerült felhajtanom innen-onnan, de többet nem.

Az archívum motorjával egyébként bármilyen régi magazint fel lehet támasztani. Tervbe van véve például a Commodore Világ hasonló felvitele is. Én szeretném, ha majd az Aranysas és a Regiment is felkerülne, illetve a Magyar Szárnyak, és talán a Haditechnika is. Egy barátom meg az IPM Alfát szeretné visszahozni vele.

Nos, van-e bátor jelentkező? Vagy kérdés?
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
12 821
31 821
113
Üdvözlet! Jobb ötlet híján ide, a vegyesbe teszem ezt a témát. Segítséget keresek a T. Közösség részéről egy komoly vállalkozáshoz.

Azon dolgozom éppen, hogy a Top Gun magazin valamennyi száma felkerüljön a netre egy modern online archívum formájában. Persze ez lehetne akár egy halom PDF és kész, de azt nem sokan olvasnák. Talán páran letöltenék nosztalgiázni egy kicsit, de ennyi. Én egy komoly online archívumon dolgozom, amelyben az egyes cikkek is katalogizálva vannak, kereshetőek, megoszthatóak. Létre lehet hozni saját cikkgyűjteményeket, azokat kiexportálni PDF-be, vagy akár gyűjteményben kinyomtatni egy online print-on-demand szolgáltatáson keresztül. Az egyes számok tableten vagy telefonon is jól olvashatóak, egyszóval mindent tud, amit 2020-ban kell, és amit egy mai tizenéves is ugyanolyan izgatottan forgathat, mint mi annak idején az első lapszámokat. Még a HUNMARC könyvtári katalógusrendszerbe is be lesz kötve, így pl. kutatók, történészek is könnyen tudnak majd benne keresni az országos katalógus alapján.

Ez nem csak ábrándozás, hanem folyamatban levő projekt. Az archívum maga már működik, ami kb. a kész állapot 30%-a. Nem is házibarkács, mert ez a szakmám, ilyen rendszereket fejlesztek idestova huszonvalahány éve. Ha érdekel valakit, szívesen mesélek a technikai részletekről, bár ez itt nem IT-s fórum.

Ahhoz keresek bátor segítőket, hogy a Top Gun jelenleg csak papírújság formájában létező számait bescanneljük és feltöltsük. Néhány (szám szerint 31) már megvan, de még mindig több, mint 100 további maradt. Annak, hogy ezt is én csináljam egyedül, számos akadálya van. Egyrészt hogy én Kanadában vagyok, a Top Gun-gyűjteményem meg otthon. Másrészt ha én ugrom neki, sosem lesz kész a fejlesztés. Ezért keresek olyanokat, akik szintén tudják és értik, mekkora értéket képvisel a Top Gun magazinban megjelent tudásanyag - személyes visszaemlékezések, szakmai cikkek - és vállalná, hogy ezt a terhet legalább részben leveszi a vállamról.

Mennyi munka lenne ez? Egy számot bescannelni kb. 30 perc. Ha minden nap csak egyet csinál meg valaki, és azt sem minden nap, akkor öt ember kb. 5-6 hét alatt végez vele. Azután még meg kell csinálni a cikkek jegyzékét is, ami szintén számonként kb. félóra. Azaz ha lenne öt kitartó önkéntes, karácsonyra végeznénk vele. Valószínűleg előbb is.

Jelentősen csökkenne persze az idő, ha valakinek már megvannak a Top Gun számai bescannelve. Alapos szétnézés után a már említett 30 számot sikerült felhajtanom innen-onnan, de többet nem.

Az archívum motorjával egyébként bármilyen régi magazint fel lehet támasztani. Tervbe van véve például a Commodore Világ hasonló felvitele is. Én szeretném, ha majd az Aranysas és a Regiment is felkerülne, illetve a Magyar Szárnyak, és talán a Haditechnika is. Egy barátom meg az IPM Alfát szeretné visszahozni vele.

Nos, van-e bátor jelentkező? Vagy kérdés?

Sajnos nekem nincsenek már meg, valaha gyűjtöttem őket a kezdetektől.
Nem szorosan ide tartozik, de a TN lemezújságok archívuma megvan még valahol a neten? Arra emlékszem, hogy jó pár éve fent volt a neten egy (talán te csináltad azt is).
 
  • Tetszik
Reactions: Littlejohn

Littlejohn

Well-Known Member
2010. április 20.
3 478
14 750
113
Mintha az Arcanum Kft. foglalkozott volna e témával. Nem biztos, de érdemes megnézni az adatbázist.
 
M

molnibalage

Guest
Nem akarok kukacoskodni, de ehhez nem kell engedély magától az AS magazintól?
A faternak megvannak otthon a részek, de bekötve, szóval, ha még el is hoznám, szépen szkennelni azokat nem lehetne.
Minőségi végeredményhez minőségi technika is kell, ha pdf közeli kinézetet szeretnél és nem n+1 féle minőséget = pénz kell a projektbe...
 

tomcatmwi

New Member
2020. július 23.
10
14
3
Sajnos nekem nincsenek már meg, valaha gyűjtöttem őket a kezdetektől.
Nem szorosan ide tartozik, de a TN lemezújságok archívuma megvan még valahol a neten? Arra emlékszem, hogy jó pár éve fent volt a neten egy (talán te csináltad azt is).
Egyeseknek milyen remek memóriájuk van! ;) Igen, valóban volt egy ilyen projektem, de annak már húsz éve. Sajnos elveszett. De a bakancslistámon rajta van az újbóli elkészítése, modernebb alapokon.

A probléma egyébként nem a Top Gun magazinok fizikai beszerzése, mert azok megvannak, hanem a scannelés.

Mintha az Arcanum Kft. foglalkozott volna e témával. Nem biztos, de érdemes megnézni az adatbázist.

Már nézegettem. Történetesen a srác, aki az UI/UX designt csinálja, korábban az Arcanumnak is dolgozott. Sajnos ott nincs fenn sem a Top Gun, sem az Aranysas vagy a Regiment.

Nem akarok kukacoskodni, de ehhez nem kell engedély magától az AS magazintól?
A faternak megvannak otthon a részek, de bekötve, szóval, ha még el is hoznám, szépen szkennelni azokat nem lehetne.
Minőségi végeredményhez minőségi technika is kell, ha pdf közeli kinézetet szeretnél és nem n+1 féle minőséget = pénz kell a projektbe...

Az engedély megvan. Tőrös úr még évekkel ezelőtt rábólintott, csak azóta nem volt rá időm. Most is tud róla, valószínűleg éppen nézegeti, mert most jelentettem be a szerkesztőségi levlistán az első milestone-t.

Pénz nem kell a projektbe, bár persze nem ugrom el, ha valaki hozzám vágja. :) Nem kell hozzá csilliárdos technika, tökéletesen megfelelő az a minőség, amit egy jobb otthoni lapscanner produkál. A nagykönyvtári szuperscannerek sem produkálnak jobb minőséget, csak gyorsabbak és robusztusabbak, esetleg tudnak automatikusan könyvet lapozni, meg ilyesmik. OCR-ezni nem fogjuk, nem is igen lehet, mert nem folyószöveg. Vagyis hát lehetne, de az egy külön óriási projekt volna, mert majd' minden oldalt kézzel kellene irányítani.
 
M

molnibalage

Guest
Pénz nem kell a projektbe, bár persze nem ugrom el, ha valaki hozzám vágja. :) Nem kell hozzá csilliárdos technika, tökéletesen megfelelő az a minőség, amit egy jobb otthoni lapscanner produkál. A nagykönyvtári szuperscannerek sem produkálnak jobb minőséget, csak gyorsabbak és robusztusabbak, esetleg tudnak automatikusan könyvet lapozni, meg ilyesmik. OCR-ezni nem fogjuk, nem is igen lehet, mert nem folyószöveg. Vagyis hát lehetne, de az egy külön óriási projekt volna, mert majd' minden oldalt kézzel kellene irányítani.
RGR

A probléma az, hogy a jó szkenneléshez lapkora kell szedni őket. Szerintem.
Ki vállalná be ez úgy, hogy sokaknak könyvként, évadonként van bekötve...?
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 880
8 096
113
A Haditechnika hozzáférhető

http://real-j.mtak.hu/view/journal/Haditechnika.html

Az Aranysas DVD-n megjelent 2001/11 - 2007/10 valamint Regiment 2005/1-2007/3 anno.
A TopGun sorsa az volt, hogy a tulajdonosváltás után, a cikkek, és szinte az összes nem digitalizált anyag, ott maradt az új Tulajdonosoknál, Nem tudom,hogy hivatalosan megtörtént-e a felszámolása a magazinnak, néhány még voltak olyan események, ahol saját szememmel láttam Topgun magazinként beregisztrált embert,miközben a magazin már régen meg sem jelent. István a magyar jog hercehurca helyzetében mondhatta, hogy igen engedélyezem, de gyakorlatilag volt főszerkesztő, akinek úgy tudom nincs joga ehhez az anyaghoz, mert a Ferenczy Média volt a tulajdonos. Én amikor régen beszéltem vele igencsak sajnálta, hogy nincs meg az otthagyott szellemi termék amely még megjelent volna, illetve, hogy a régi számok sincsenek digitalizálva, mert nem az őveé.
Mindenesetre szurkolók a kezdeményezésnek.
Nekem is megvan az összes szám ami megjelent. (sajnos viszont jelenleg nem tudok segíteni a szken-ben.)
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Halfdan

tomcatmwi

New Member
2020. július 23.
10
14
3
RGR

A probléma az, hogy a jó szkenneléshez lapkora kell szedni őket. Szerintem.
Ki vállalná be ez úgy, hogy sokaknak könyvként, évadonként van bekötve...?

Igen, igazad van, valóban szét kell vágni őket. De nem az a kérdés, hol találjuk meg a lapokat, mert MEGVANNAK MIND. Mondom, ott van a teljes gyűjteményem Pesten, csak pár szám hiányzik. Egy vagyonba kerülne átfuvaroztatni Kanadába, és akkor meg itt fogná a port, szóval minek. Eleve úgy terveztem, hogy az szét lesz vagdosva. Azt a 8-10 hiányzó számot meg majdcsak megtaláljuk valahol. A scannelést kellene elvégezni.
 
T

Törölt tag 008

Guest
@tomcatmwi
Ezek fönt vannak a "virágboltban".
Top Gun 1991 - 04.
Top Gun 1991 - 03.
Top Gun 1990 - 12.
Top Gun 1990 - 11.
Top Gun 1991 - 01.
Top Gun 1997 - 04.
Top Gun 1997 - 03.
Top Gun 1997 - 01.
Top Gun 1996 - 12.
Top Gun 1991 - 11.
Top Gun 1991 - 02.
Top Gun 1990 - 10.
Ha pont ezek hiányoznak, mázli.

A CoV meg itt van már scannelve: http://pcvilag.muskatli.hu/irodalom/CoV/ujcov.html

Van informatika topic a kantinban: https://forum.htka.hu/threads/informatika.923/
Szerintem vagyunk páran akik szivesen olvasnánk a munkádról.
 
  • Tetszik
Reactions: Halfdan

tomcatmwi

New Member
2020. július 23.
10
14
3
Ezeket találtam meg én is, meg néhány PDF-et egy kalózoldalon. A CoV-okat pedig igen, mi is onnan lopjuk. :) Sajnos azoknak lehetne nagyobb is a felbontása.

Ha ennyire érdekelnek a technikai részletek, ám legyen. Cloud alapú az egész, a Herokun fut. A backend Node.js és PostgreSQL, a tárhely AWS S3. A frontend Vue.js, némi Google Firebase Authenticate-tel. Mindkét oldalon Typescript. Ami kész van belőle teljesen, az a keretrendszer mindkét oldalon (jó golyóálló kis backend lett ám), az admin felület, illetve a lapszámok feltöltésére és pakolászására szolgáló részek. Fel lehet tölteni, szépen feldolgozza a képeket, generál belőlük thumbnail-t, normál és prémium felbontású változatot, bepakolja adatbázisba. Ezután meg lehet szerkeszteni a tartalomjegyzéket egy meglehetősen felhasználóbarát editorral, ahol meg lehet adni címet, keresőszavakat, szerzők neveit, stb. Van róla egy kis okító videóm azoknak, akik majd feltöltögetnek, de azt nem tenném ide nyilvánosan.
 

tomcatmwi

New Member
2020. július 23.
10
14
3
Haladunk... Mégiscsak fent van az Arcanumon a Top Gun, csak sajnos nem az összes. Az 1991 december előtti számok hiányoznak náluk is. De ha sikerül leszedni, máris megvan 90%.
 

Loki19

Well-Known Member
2019. március 21.
259
343
63
Haladunk... Mégiscsak fent van az Arcanumon a Top Gun, csak sajnos nem az összes. Az 1991 december előtti számok hiányoznak náluk is. De ha sikerül leszedni, máris megvan 90%.

Ahogy írták az 1990-es számok ill. az 1991 01, 02, 03. 04 és az 1991-11 fent vannak a magon. Valahol fent van a neten a többi is, mert én anno a teljes 1991-es évfolyamot és az 1990-es számokat is leszedtem, csak sajnos én is cikkekre vágva gyűjtöm a szakirodalmat ill. a számomra érdektelen anyagokat ki is dobáltam belőlük, így csak vágott verzióim vannak, persze ha nem lesznek meg a teljes számok ezeket is szívesen átküldöm.
 

tomcatmwi

New Member
2020. július 23.
10
14
3
Ahogy írták az 1990-es számok ill. az 1991 01, 02, 03. 04 és az 1991-11 fent vannak a magon. Valahol fent van a neten a többi is, mert én anno a teljes 1991-es évfolyamot és az 1990-es számokat is leszedtem, csak sajnos én is cikkekre vágva gyűjtöm a szakirodalmat ill. a számomra érdektelen anyagokat ki is dobáltam belőlük, így csak vágott verzióim vannak, persze ha nem lesznek meg a teljes számok ezeket is szívesen átküldöm.

Köszi, de a lapszámok mind megvannak, a scannelés lenne a probléma. De ha az Arcanum anyaga használható, akkor nagyrészt meg van oldva. A maradék 8-9 számot már nem nagy kunszt behúzni, megvan mind. Pár nap és kiderül, mire megyünk az Arcanummal.
 

Loki19

Well-Known Member
2019. március 21.
259
343
63
Köszi, de a lapszámok mind megvannak, a scannelés lenne a probléma. De ha az Arcanum anyaga használható, akkor nagyrészt meg van oldva. A maradék 8-9 számot már nem nagy kunszt behúzni, megvan mind. Pár nap és kiderül, mire megyünk az Arcanummal.

Szerintem valamit félreértettél. Azt írtad, hogy a scannelés lenne a probléma, erre válaszoltam, hogy már fent van a neten az összes korai szám is. Nekem is ocr-es pdf-ben van meg az 1990-1997 közötti összes szám, csak mint írtam én már "megvágtam" őket. De talán tényleg jobban jársz, ha valaki újra scanneli őket, mert nyilván azok már a kívánt minőségben fognak elkészülni.
 

tomcatmwi

New Member
2020. július 23.
10
14
3
Szerintem valamit félreértettél. Azt írtad, hogy a scannelés lenne a probléma, erre válaszoltam, hogy már fent van a neten az összes korai szám is. Nekem is ocr-es pdf-ben van meg az 1990-1997 közötti összes szám, csak mint írtam én már "megvágtam" őket. De talán tényleg jobban jársz, ha valaki újra scanneli őket, mert nyilván azok már a kívánt minőségben fognak elkészülni.

Ja, akkor itt mindenki félreértett mindenkit. ;) Ha átküldenéd azokat a PDF-eket, roppant hálás lennék az utókor nevében is! Tőrös úr ugyanis most csapott a kezünkre, hogy nem, az Arcanumról nem szedhetünk le semmit, mert valami szerződést tárgyalnak éppen, és irgum-burgum.
 

Loki19

Well-Known Member
2019. március 21.
259
343
63
Ja, akkor itt mindenki félreértett mindenkit. ;) Ha átküldenéd azokat a PDF-eket, roppant hálás lennék az utókor nevében is! Tőrös úr ugyanis most csapott a kezünkre, hogy nem, az Arcanumról nem szedhetünk le semmit, mert valami szerződést tárgyalnak éppen, és irgum-burgum.

Jó, de még midig ott tartunk, amit már többször írtam, hogy nekem csak csonka verzióim vannak, mert csak azokat a cikkeket tartottam meg belőlük, amik engem érdekeltek. Ezért mondtam, hogy először meg kellene próbálnod felkutatni a teljes verziókat, aztán amiből nem sikerül ott átmenetileg-jobb híján jók lehetnek az enyémek is.
A magos számok alapból teljesek, próbálok én is rájönni, honnan szedhettem a többit, persze lehet, hogy azokat is onnan, csak már törölték őket, de ha én megtaláltam, talán mások is vannak itt, akiknek teljes példányaik vannak.
Pont az idén vagdostam meg-szét őket, megpróbálok a gépemen is körülnézni, hátha van valahol biztonsági mentés a teljes számokról is.
 

tomcatmwi

New Member
2020. július 23.
10
14
3
Jó, de még midig ott tartunk, amit már többször írtam, hogy nekem csak csonka verzióim vannak, mert csak azokat a cikkeket tartottam meg belőlük, amik engem érdekeltek. Ezért mondtam, hogy először meg kellene próbálnod felkutatni a teljes verziókat, aztán amiből nem sikerül ott átmenetileg-jobb híján jók lehetnek az enyémek is.
A magos számok alapból teljesek, próbálok én is rájönni, honnan szedhettem a többit, persze lehet, hogy azokat is onnan, csak már törölték őket, de ha én megtaláltam, talán mások is vannak itt, akiknek teljes példányaik vannak.
Pont az idén vagdostam meg-szét őket, megpróbálok a gépemen is körülnézni, hátha van valahol biztonsági mentés a teljes számokról is.

Komolyan azt hiszed, még nem tart ott a demenciám, hogy elfelejtsem, amit tegnap írtál? Kész csoda, hogy a fórumra visszataláltam ma is. ;)

A magon ezeket találtam meg:
1990/10
1990/11
1990/12
1991/01, de hiányosan
1991/02
1991/03
1991/04
1996/13
1997/01
1997/03
1997/04

Ezen kívül PDF-ben még párat. De még az Arcanumnak is hiányos a gyűjteménye, pl. az 1995-ös számok náluk egyáltalán nincsenek meg. Nekem abból az 1., 9. és 10.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 083
60 162
113
.
.
Azert alnaivak se legyunk. Pontosan emlekszem, gondolom ti is, hogy az erintett cegek mennyire teleraktak mar akkor is a TopGunt egeszoldalas hirdetesekkel, nyilvan jo penzert, nem csak magat a hirdetest, hanem altalaban a pozitiv sajtohozzaallast is megfizetve. Feltetelezem, van egy marketingtervuk egy-egy orszagra, aminek morzsak, de resze a közvelemeny pozitiv formalasa is, es ezert a civil sajtonak is fizetnek.
(Ez gondolom, sokkal fontosabb lehet pl Svajcban, ahol nepszavazas is van, de ezek szerint nalunk is, mert a TopGun/Aranysas nem szukölködött hirdetesekben)
Ne a 2020-as éve fejével ítéld meg a kilencvenes évek eleji "aranykort", mert az egy speciális vadnyugat volt. Nem voltak szabályok, a nyugati cégek kabátgombokért azt csináltak, amit akartak. A Top Gun szerkesztősége a lehető legjóhiszeműbben tolta a repülés szekerét, naívan teret adva olyan nemzetközi hétpróbás szélhámosoknak, mint az alapításban segédkező, magát müncheni médiamenedzsrenek beállító Josef von Ferency, vagy az "ausztrál" Orsós Österreicher Tamás.
Ezekről mind-mind utólag derült ki, hogy jobb lett volna elkerülni őket. Persze most már könnyű ítélkezni, hogy biztos a Top Gun vadkeleti magyar szerkesztősége a nagy military-industrial complex pénzén hízott, de szimplán csak örültek, ha írhattak valamiről és mehettek cikkeket készíteni, meg fotózgatni.
Az a nyilván jópénz kb lófasz se volt. A szocializmus után pár évvel az 1990-ben indult repülős magazin gondolkodásmódja inkább volt színes, mint dörzsölt, hiszen a kapitalizmus itthon teljesen ismeretlen fogalom volt, míg a nyugati pénzember az csak jószándékú lehet.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 880
8 096
113
Ne a 2020-as éve fejével ítéld meg a kilencvenes évek eleji "aranykort", mert az egy speciális vadnyugat volt. Nem voltak szabályok, a nyugati cégek kabátgombokért azt csináltak, amit akartak. A Top Gun szerkesztősége a lehető legjóhiszeműbben tolta a repülés szekerét, naívan teret adva olyan nemzetközi hétpróbás szélhámosoknak, mint az alapításban segédkező, magát müncheni médiamenedzsrenek beállító Josef von Ferency, vagy az "ausztrál" Orsós Österreicher Tamás.
Ezekről mind-mind utólag derült ki, hogy jobb lett volna elkerülni őket. Persze most már könnyű ítélkezni, hogy biztos a Top Gun vadkeleti magyar szerkesztősége a nagy military-industrial complex pénzén hízott, de szimplán csak örültek, ha írhattak valamiről és mehettek cikkeket készíteni, meg fotózgatni.
Az a nyilván jópénz kb lófasz se volt. A szocializmus után pár évvel az 1990-ben indult repülős magazin gondolkodásmódja inkább volt színes, mint dörzsölt, hiszen a kapitalizmus itthon teljesen ismeretlen fogalom volt, míg a nyugati pénzember az csak jószándékú lehet.
Ez azért kemény, mert nem így volt. Személyes jó ismerősömnek, talán barátomnak is nevezhettem Kővári Lacit, az elhunyt főszerkesztő helyettest. A cikkek jó egyharmadát Ő irta. Ő mindig megpróbált objektíven ténylegesen az alapadatokra támaszkodni, amit akkor azokban az időkben rendelkezésre állt. A TopGun mondhatni szakmailag közelebb állt a valósághoz, különösen keleti technikában, mint pld. Bill Gunston megjelent könyvei amelyek az orosz/szovjet kiállításokon terjesztett anyagokból, dezinformációkból illetve a kiszivárgott nyugati felderítő anyagokból épült fel. A magyar katonai repülőgépek típuskönyv (dr.Szentesi György és szerzőtársai) olyan képeket és rajzokat tartalmazott pld. a Szu-27-ről hogy "lefostam magam", kb annyira volt hasonló. Jó néhány típust nem is említett mintha nem létezne. Bill müveire is hasonló szakmaiság volt jellemző. A mai napig lehet ezeket a könyveket kapni. Hozzájuk képest a TG-ben probált friss, és "szakmai". Laci azt mondta, hogy elővette később 10-15 év múlva az újságokat és látta mennyi fals és helytele információ volt bennünk, a saját cikkeimben is, de akkor ezek voltak a "hiteles adatok" ezek jutottak el hozzájuk. Minden szerző abból ír amit tud. Laci lelkiismeretesen próbálta cikkeit írni (ahogy én is, de az Ő szakmaisága utolérthetetlen volt, mint repülő szakembernek, elhunyta óta nincs és nem is lesz olyan aki ezt továbbvinné a Sasban.).