[HUN] Leopard 2

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 357
77 036
113
Olvasd vissza a beszélgetést! Szerintem félreértetted.
De akkor még egyszer:
Az M240B az tulajdonképpen egy FN MAG. De a súlya miatt elsősorban járműfedélzetinek lenne itthon használva, esetleg a gyalogsági verziója - az amerikaiak alkalmazásához hasonlóan - a támogató rajokban/szakaszokban.
Az M249 (amerikai rendszeresítési nevén) az a MINIMI de az 5,56-os. Gyalogsági LMG. Teljesen más felépítésű, mint az M240B
Az Mk 48 (amerikai név) meg a MINIMI 7.62-es verziója, vagy más néven MAXIMI. Attól, hogy 7,62-es a gyártó még mindig LMG-ként hívatkozik rá.
A MINIMI, és a MAXIMI csak az űrméretben és a lehetséges csőhosszakban térnek el.
/Hasonló típuscsalád, mint a IMI NEGEV. Ott is van 7,62-es és 5,56-os verzió ugyan abból a fegyverből. /
Mindkét típusnak a belgák elkészítették a MK III-as verzióját, amivel kiküszöbölték a legtöbb korábban felmerülő problémát (akadások), valamint javítottak a fegyver ergonómiáján, toldalékolásán.
Én azt várom (elejtett félmondatokból leszűrve), hogy nálunk az általános rajfegyver a MAXIMI lesz, míg a járműfedélzeti - és esetlegesen támogató alegységekben használatos - típus az FN MAG lesz..
Pl. nem tudom, hogy a Török SARP RCWT toronyban melyik géppuska lesz, mert van 7,62-es, .50-es és olyan is, amelyik mindkettőt tartalmazza.

Minek akarsz 2db 7,62-es géppuskát?Ok, nincs járműbeepíthető verziója a 7,62-es MINIMI-nek igy beepített fegyvernek az lesz, de a rajokba szakaszokba a búbánatnak kell 7,62-es MINIMI meg FN NAG is?
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 634
3 914
113
Ertem, koszi.
Kar, hogy a regi 14.5mm (KPVT?) is el kellett ereszteni a kompatibilitas miatt, arra meg azert emlekszem a gyakorlatbol is, az bitang egy loszer volt. :)

Szia,

Errol a loszerrol 2 meglepo dolgot olvastam regebben:
-a lovedekenek olyan az alakja, hogy lapos szogben becsapodaskor nem lepattan, es nem is egyenesen tovabbmegy (a jo vastag effektiv pancelba), hanem kifejezetten rafordul a celra, ezaltal csokkentve a pancel effektiv vastagsagat.
-a lovedekenek alakja miatt sokkal nagyobb a legellenallasa, mint a 12.7-es loszereknek, ezert sokkal gyorsabban vesziti az energiajat. Mikozben kb dupla energiaval indul, 1000 m korul mar lecsokken az energiaja a 12.7-es szintjere, es persze ennel messzebb mar az alatt van.

Osszefoglalva: kis tavolsagon sokkal hatasosabb a konnyupancelosokra, mint a 12.7-es, 1 km folott viszont mar inkabb csak hatranyai vannak (marmint kisebb loszermennyiseg azonos tomegben illetve sokkal masszivabb allvany szukseges hozza).

Persze az nem biztos, hogy ennek valoban van gyakorlati jelentossege, pl. ha a fentiek 15 fokos szogben allo pancelra igazak, de 20 es 10 fokra mar nem.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
Ezt valaki látta a németeken kivûl hasznàlni? Én nem. Nem hiàba hivjàk Leitkreuz-nak.

Igen. Nyilván az éjjellátók terjedésével ennek egyre kevesebb jelentősége lett, sok helyen nem is ezt a megoldást választották.
tNlpOnXzCrpDZhK_9TRLarJ3IJq9-w0O-wyKjuoDyasF1zdhMBJ2IfyxC-OiNERMj5xSGQlmzFtiS9tZlzp2bWXvb1wg8patiTphZx6v3Phd-2j1LdEcVrWYkPSvf6FV4Q

384-TRJE18-3003.jpg

abc94227c8e7822c261173877ef8d6f1.jpg

_110773710_mediaitem110773708.jpg

Amerikai rendszer.
Ennek a megoldásnak az az előnye, hogy a távolságot is meg tudod becsülni. Ha túl közel vagy, akkor 4 vonalat látsz, ha megfelelő távolságban, akkor kettőt, ha túl messze, akkor csak egyet.
440px-M38_Rear_Blackout_Light.jpg

images

RwWCR2HCJS1J9cv0uIEBI_v5-c1iNa1BmVQ5mPAUPiSnk_rajKzygLzMrCwLeC-JOXbmWamo_D0jsVLHexDPIdzoeRwn5Hq2OtZ8ChyLYrAw5IJg23MirdXf_DQ
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 461
46 362
113
Minek akarsz 2db 7,62-es géppuskát?Ok, nincs járműbeepíthető verziója a 7,62-es MINIMI-nek igy beepített fegyvernek az lesz, de a rajokba szakaszokba a búbánatnak kell 7,62-es MINIMI meg FN NAG is?
Mivel nem ismerjük - belsősöket kivéve - az alegységek új tűzrendszerét, így ebben az esetben csak találgatni tudok.
A MAGnak emlékeim szerint nagyobb a hatótávolsága, legalább is pontosabb messzire, mint a MAXIMI, illetve nagyobb a terhelhetősége. Nem tudjuk, hogy az új rajban mennyi géppuska lesz. Ha 1, és ha akarunk további támogató géppuskát a szakaszba, akkor logikus lehet 1-2 kétemberes támogató géppuska is a támogató rajba.
De mivel nem nyilvános sem a raj, sem a szakasz szerkezete, fegyverzete, így csak találgatni tudok.
Pl. Ha a rajban csak egy Maximi lesz, akkor mehet mellé mondjuk egy DMR is rajszintre.
Akkor viszont a támogató rajba (ha lesz olyan) én elgondolkodnék a MAG-on a DMR-es katonák helyére.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 357
77 036
113
Mivel nem ismerjük - belsősöket kivéve - az alegységek új tűzrendszerét, így ebben az esetben csak találgatni tudok.
A MAGnak emlékeim szerint nagyobb a hatótávolsága, legalább is pontosabb messzire, mint a MAXIMI, illetve nagyobb a terhelhetősége. Nem tudjuk, hogy az új rajban mennyi géppuska lesz. Ha 1, és ha akarunk további támogató géppuskát a szakaszba, akkor logikus lehet 1-2 kétemberes támogató géppuska is a támogató rajba.
De mivel nem nyilvános sem a raj, sem a szakasz szerkezete, fegyverzete, így csak találgatni tudok.
Pl. Ha a rajban csak egy Maximi lesz, akkor mehet mellé mondjuk egy DMR is rajszintre.
Akkor viszont a támogató rajba (ha lesz olyan) én elgondolkodnék a MAG-on a DMR-es katonák helyére.

Milyen terhelhetősége nagyobb?Annyira minimális különbség van tűzerőben a két fegyver közt,hogy az gyakorlatilag semmi.
 
K

kamm

Guest
Szia,

Errol a loszerrol 2 meglepo dolgot olvastam regebben:
-a lovedekenek olyan az alakja, hogy lapos szogben becsapodaskor nem lepattan, es nem is egyenesen tovabbmegy (a jo vastag effektiv pancelba), hanem kifejezetten rafordul a celra, ezaltal csokkentve a pancel effektiv vastagsagat.
-a lovedekenek alakja miatt sokkal nagyobb a legellenallasa, mint a 12.7-es loszereknek, ezert sokkal gyorsabban vesziti az energiajat. Mikozben kb dupla energiaval indul, 1000 m korul mar lecsokken az energiaja a 12.7-es szintjere, es persze ennel messzebb mar az alatt van.

Osszefoglalva: kis tavolsagon sokkal hatasosabb a konnyupancelosokra, mint a 12.7-es, 1 km folott viszont mar inkabb csak hatranyai vannak (marmint kisebb loszermennyiseg azonos tomegben illetve sokkal masszivabb allvany szukseges hozza).

Persze az nem biztos, hogy ennek valoban van gyakorlati jelentossege, pl. ha a fentiek 15 fokos szogben allo pancelra igazak, de 20 es 10 fokra mar nem.

En a PSZH toronyfegyverekent ismerem, konkretan a deli hatarrol, ott szerintem max 1km volt a legtavolabb, amire sanszod volt, hogy celzott lovest fogsz vele leadni, odaig meg hibatlanul atlottel vele falakat, atlagos APCt, ilyesmit, ha jol emlekszem.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 652
55 303
113
Igen. Nyilván az éjjellátók terjedésével ennek egyre kevesebb jelentősége lett, sok helyen nem is ezt a megoldást választották.
tNlpOnXzCrpDZhK_9TRLarJ3IJq9-w0O-wyKjuoDyasF1zdhMBJ2IfyxC-OiNERMj5xSGQlmzFtiS9tZlzp2bWXvb1wg8patiTphZx6v3Phd-2j1LdEcVrWYkPSvf6FV4Q

384-TRJE18-3003.jpg

abc94227c8e7822c261173877ef8d6f1.jpg

_110773710_mediaitem110773708.jpg

Amerikai rendszer.
Ennek a megoldásnak az az előnye, hogy a távolságot is meg tudod becsülni. Ha túl közel vagy, akkor 4 vonalat látsz, ha megfelelő távolságban, akkor kettőt, ha túl messze, akkor csak egyet.
440px-M38_Rear_Blackout_Light.jpg

images

RwWCR2HCJS1J9cv0uIEBI_v5-c1iNa1BmVQ5mPAUPiSnk_rajKzygLzMrCwLeC-JOXbmWamo_D0jsVLHexDPIdzoeRwn5Hq2OtZ8ChyLYrAw5IJg23MirdXf_DQ

Köszönöm!
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 092
113
Nem így értettem. A lengyel cikk az A4-en belüli, F-3 stb. alváltozatokról írt.
Nekünk melyik van, tudja valaki?

Én a cikk alapján azt gondolom, hogy az csak a csomag jelölése. A4-->F3, A5-->F4, legalábbis így értelmeztem. Egyszerűen alkatrészcsomag cikkszámnak tekinteném.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 282
120 105
113
Én a cikk alapján azt gondolom, hogy az csak a csomag jelölése. A4-->F3, A5-->F4, legalábbis így értelmeztem. Egyszerűen alkatrészcsomag cikkszámnak tekinteném.
Nem, az A4-nek vannak eléggé minimális dolgokban különböző alváltozatai.