[HUN] D-944 PSZH - Páncélozott Szállító Harcjármű

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 960
18 489
113
Betárazva tártartóban valóban csak 80 lőszer fért bele de ömlesztve sok elfért benne mint ahogy tartalék tár is elfért ha tudott aszerezni a katona,erre volt rajta a zsák a háton.A baj az,hogy a magyar katonánál 1 kulacs víz 5 tár lőszer fért el + amit a zsebébe tud rakni(nagyon semmit de ha volt eszed akkor valami kaját raktál oda).Ha azt a feladatot kapja,hogy menj be az erdőbe és vizsgáld át és ott tűzharcba keveredik akkor soha be nem jut hozzá a lőszer időben.De még csak ez sem kell.Elég ha azt mondják,hogy menj be az erdőbe és vizsgáld át.Ha ez egy marha nagy erdő és eltart 12 órán keresztül akkor 12 órán keresztül nincs mit ennie meg van 1 kulacs vize ami talán nem volt még 1 liter sem.

Gázálarc táskában volt a tartalék kaja. Fél kg kenyér és pár konzerv belefért. .)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 438
120 961
113
A harcászati felszerelés tényleg igénytelen volt már nekünk, a 80-as évek végén. Tudta igazából ezt mindenki. A tártáska és a gázálarc táska volt igazából kínszenvedés, mert lötyögött mindenkin. Vegyvédelmi ruhánk már volt új is overall szerű, de kiképzésre még a régit vittük. Téli túlélésiről meg már írtam a Néphadsereg topicban. A felszerelésünk alkalmatlan volt ilyesmire. Ami a háborúba vitt lőszert illeti katonánként akkor nekünk 2 tártáska lett volna. A BMP-ben meg ott voltak a teli lőszeres ládák, kézigránátos ládák a plusz készlettel. Tehát lőszer lett volna azért a kézifegyverekhez biztosan. Illetve minden századnak volt századanyagos teherautója, ami olyankor a lőszert is hozta volna mögöttünk, plusz a dandár lőszeres kocsijai. De az egyéni felszerelésünk tényleg ramaty volt. Viszont a velünk, 87-ben gyakorlatozó oroszoknak is még tártáskájuk volt, ez tuti. A gyalogsági ásójukat pedig nem lehetett még összecsukni. Valamint csizmában voltak még itt. Szóval felszerelésben szerintem ők sem álltak jobban.
Nekik nagyon függött a katonai körzetektől és rotációtól.

Ez mind csak akkor működik ha nincs gixer, és ha gixer van akkor a nálad lévő felszereléssel kell gazdálkodni. Ezért mondtam, hogy egy olyan optimális helyzetre lett kialakítva az egész elképzelés ami nem valószínű, hogy összejön.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz and honved

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 365
31 649
113
Az oroszok már kicserélték addigra a tártáskát egy olyanra ami korántsem volt annyira szar mint az előző, ahogy a többi VSZ hadsereg is.

Valóban nem a pszh hibája csak ezek a hibák ugyan annak a hozzáállásnak az eredményei, mint ami a PSZH hibáit változatlanul hagyta.
Hát én gyerekkoromban még láttam olyan tártáskával ruszki katonát,mint amilyen késöbb nekem volt (nekem gyöngyvászonbol volt,nem műbör)
PSZH-'en nem javitani kellett volna,hanem leváltani.
Különben született terv egy 3 tengelyesre való átépitésre,csak az is papiron maradt.Másra kellett a pénz.
De voltál a jugóknál,biztos láttad a régi BOV APCjüket,ami ugyanolyan elrendezésű,mint a PSZH-1,csak jóval késöbbi gyártás.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 643
77 613
113
Gázálarc táskában volt a tartalék kaja. Fél kg kenyér és pár konzerv belefért. .)
Hová raktad volna a második tártáskát?Mármint képes voltál 0,5kg kenyeret meg pár konzervet belegyömöszölni?Mi volt a terv ha esett?Elázott a kenyér?
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 960
18 489
113
Nekik nagyon függött a katonai körzetektől és rotációtól.

Ez mind csak akkor működik ha nincs gixer, és ha gixer van akkor a nálad lévő felszereléssel kell gazdálkodni. Ezért mondtam, hogy egy olyan optimális helyzetre lett kialakítva az egész elképzelés ami nem valószínű, hogy összejön.

Hát igen, az élelem és lőszer utánpótlás háborúban azért nehezebben ment volna, mint gyakorlaton. Ott esténként a fürdető sátrakat is fel tudták állítani és meleg víz is volt minden este, a Csepel aggregátoros kocsiknak hála. :)
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 960
18 489
113
Hová raktad volna a második tártáskát?Mármint képes voltál 0,5kg kenyeret meg pár konzervet belegyömöszölni?Mi volt a terv ha esett?Elázott a kenyér?

Másik tártáska a másik oldalra került volna. A gázálarc táska e mögé, abba pedig a gázálarc mellé meg befért a kenyér és pár konzerv. De ez nem volt szabályos. Mint ahogy az sem, hogy gyakorlatokon a málhazsákok bent voltak a BMP-ben. A parancsnoki ülésen és amögötti kis részben. Mivel a parnacsnoki ülést nem használtuk, mivel értelmetlen lett volna éles helyzetben is ott kiugrálni.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 438
120 961
113
Hát igen, az élelem és lőszer utánpótlás háborúban azért nehezebben ment volna, mint gyakorlaton. Ott esténként a fürdető sátrakat is fel tudták állítani és meleg víz is volt minden este, a Csepel aggregátoros kocsiknak hála. :)
Magyarul az egész elképzelés nem állta meg a helyét.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 365
31 649
113
Nekik nagyon függött a katonai körzetektől és rotációtól.

Ez mind csak akkor működik ha nincs gixer, és ha gixer van akkor a nálad lévő felszereléssel kell gazdálkodni. Ezért mondtam, hogy egy olyan optimális helyzetre lett kialakítva az egész elképzelés ami nem valószínű, hogy összejön.
Még mindig mai fejjel gondolkodol.150km-es napi előrenyomulásokat terveztek,meg 5km-ként egy 10kT-s atomtöltetet.Erdőt átvizsgálni?Minek?Elhamvasztani.... :hadonaszos:
Az egészet másképpen képzelték el,mint amit ma gondolnak.Atomcsapással rést nyitni az ellen harcrendjén,és azon keresztűl áttörni.Szálj ki a járgánybol,és sugárbeteg leszel.....Ha kemény ellenállás megakaszt?Atomcsapást neki....
És ezt komolyan is gondolták.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 438
120 961
113
Másik tártáska a másik oldalra került volna. A gázálarc táska e mögé, abba pedig a gázálarc mellé meg befért a kenyér és pár konzerv. De ez nem volt szabályos. Mint ahogy az sem, hogy gyakorlatokon a málhazsákok bent voltak a BMP-ben. A parancsnoki ülésen és amögötti kis részben. Mivel a parnacsnoki ülést nem használtuk, mivel értelmetlen lett volna éles helyzetben is ott kiugrálni.
Belegondoltál abba, hogy ez mind vállpántos lenne? Hova fér a gyalásó? Kulacs.
 
  • Tetszik
Reactions: honved

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 438
120 961
113
Még mindig mai fejjel gondolkodol.150km-es napi előrenyomulásokat terveztek,meg 5km-ként egy 10kT-s atomtöltetet.Erdőt átvizsgálni?Minek?Elhamvasztani.... :hadonaszos:
Az egészet másképpen képzelték el,mint amit ma gondolnak.Atomcsapással rést nyitni az ellen harcrendjén,és azon keresztűl áttörni.Szálj ki a járgánybol,és sugárbeteg leszel.....Ha kemény ellenállás megakaszt?Atomcsapást neki....
És ezt komolyan is gondolták.
Dehogy gondolták.
 
  • Tetszik
Reactions: dudi

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 960
18 489
113
Magyarul az egész elképzelés nem állta meg a helyét.

Nem tudom mi lett volna, ebbe soha nem láttam bele. Annyit tudok csak biztosan, hogy HKSZ esetén a laktanya kiürítéskor megvolt hány teherautó megy a dandár lőszerraktárába és hozza a lőszerkészletet. Az, hogy háborúban, már a harctéren mi lett volna a lőszerutánpótlással és a kajával, hát passz. A ruhacseréről nem is beszélve. Meg a többi.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 960
18 489
113
Belegondoltál abba, hogy ez mind vállpántos lenne? Hova fér a gyalásó? Kulacs.

Aki kitalálta ezt, az sem gondolta végig. :) Mondjuk a kulacsot én sokszor szintén a gázálarctáskába raktam. :) Legalább nem lötyögött rajtam. Valamint, otthonról volt egy remek bicskám, aminek sok hasznát vettem néha gyakorlatokon is. Elképesztő hogy nem volt egy késünk, ami rendszeresítve lett volna.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 438
120 961
113
Aki kitalálta ezt, az sem gondolta végig. :) Mondjuk a kulacsot én sokszor szintén a gázálarctáskába raktam. :) Legalább nem lötyögött rajtam. Valamint, otthonról volt egy remek bicskám, aminek sok hasznát vettem néha gyakorlatokon is. Elképesztő hogy nem volt egy késünk, ami rendszeresítve lett volna.
Hát a szuronyt nem osztották ki?

Hát figyelj aki belegondolt, hogy 2 tártáska kéne az már megcsillantott némi minimális intelligenciát.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 960
18 489
113
Hát a szuronyt nem osztották ki?

Nem volt, én csak a Dragunovot használónál láttam. Azt is csak gyakorlaton adták ki neki. Nekünk ilyesmit soha, még gyakorlaton sem. Mondjuk lehet az AMD-hez ilyen nem is volt. Hova tettük volna rá ? :) Nekem az EDF távcsövet is csak a gyakorlatokon adták ki szintén. Sima harcászati laktanyás gyakorlóteres kiképzésen soha, vagy lövészeten.
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 643
77 613
113
Még mindig mai fejjel gondolkodol.150km-es napi előrenyomulásokat terveztek,meg 5km-ként egy 10kT-s atomtöltetet.Erdőt átvizsgálni?Minek?Elhamvasztani.... :hadonaszos:
Az egészet másképpen képzelték el,mint amit ma gondolnak.Atomcsapással rést nyitni az ellen harcrendjén,és azon keresztűl áttörni.Szálj ki a járgánybol,és sugárbeteg leszel.....Ha kemény ellenállás megakaszt?Atomcsapást neki....
És ezt komolyan is gondolták.
Hogy tervezel végigmenni az Alpok hágóin ha előtte leatomozod őket?Egyébként sem gondolkoztak abban,hogy majd jól leatomoznak mindent amerre járnak.
 
  • Tetszik
Reactions: Chima3ra

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 365
31 649
113
Dehogy gondolták.
Debizony,komolyan gondolták.III.vh egy atomháború lett volna.Ho tüzérségnek atomgránátok lettek volna bekészletezve.Frogjainkon atom harci rész viritott volna-nem is volt hozzá hagyományos töltetünk.
És igy nézve az őcska PSZH mindjárt lefőzi az M113t is.Hogy annak van hátsó rámpája?Sokra megy vele.....Nincs zárt toronyban főfegyvere,szennyezett terepen még lőni se tud,csak ha a pk öngyilkos hajlam,és bevállalja a sugárbetegséget.
@Hpasp a téma szakértője,kérdezz rá nála,hogy mekkora ABC fegyverzethalom volt összehordva,harcászati-hadműveleti szinten
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74 and Pogány

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 438
120 961
113
Debizony,komolyan gondolták.III.vh egy atomháború lett volna.Ho tüzérségnek atomgránátok lettek volna bekészletezve.Frogjainkon atom harci rész viritott volna-nem is volt hozzá hagyományos töltetünk.
És igy nézve az őcska PSZH mindjárt lefőzi az M113t is.Hogy annak van hátsó rámpája?Sokra megy vele.....Nincs zárt toronyban főfegyvere,szennyezett terepen még lőni se tud,csak ha a pk öngyilkos hajlam,és bevállalja a sugárbetegséget.
@Hpasp a téma szakértője,kérdezz rá nála,hogy mekkora ABC fegyverzethalom volt összehordva,harcászati-hadműveleti szinten
Volt alkalmam hadtörténeti délutánokon meg hasonlókon elég nyugdíjas tábornokkal beszélgetni a témáról, hogy tudjam az atomfegyvert ott is mindenki utolsó megoldásnak tartotta nem pedig az elsőnek.
 
  • Tetszik
Reactions: Chima3ra

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 512
5 096
113
Debizony,komolyan gondolták.III.vh egy atomháború lett volna.Ho tüzérségnek atomgránátok lettek volna bekészletezve.Frogjainkon atom harci rész viritott volna-nem is volt hozzá hagyományos töltetünk.
És igy nézve az őcska PSZH mindjárt lefőzi az M113t is.Hogy annak van hátsó rámpája?Sokra megy vele.....Nincs zárt toronyban főfegyvere,szennyezett terepen még lőni se tud,csak ha a pk öngyilkos hajlam,és bevállalja a sugárbetegséget.
@Hpasp a téma szakértője,kérdezz rá nála,hogy mekkora ABC fegyverzethalom volt összehordva,harcászati-hadműveleti szinten
Ismét egy @Negan féle agymenés.
Mindenesetre nagyon készültünk az atomháborúra. Folyamatosan cipeltük a vegyvédelmi felszerelést, gázálarcot. Az ennivalónak meg nem volt hely.
A BMP ben volt minden tartalék készlet. Lőszer, ivóvíz, stb.
A kedvencünk az volt, amikor a BMP-ben kellett felvenni a vegyvédelmi ruhát és a gázálarcot. Különösen téli ruhában volt élvezet. :D
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Amíg egy D-442 FUG kb 800'000 Ft-ba került, egy D-944 PSzH 1.5MFt-ba.
Ehhez képest a BMP-1 ára 7.7MFt, a BMP-2 meg 10.5MFt.

Szóval egyetlen BMP-1 árából 5db PSzH jött ki, és itt ugye ~1300db-os mennyiséget kellett beszerezni.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed