A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 579
11 179
113


"Egyébként az a tervünk, hogy ebben az évben egy teljes lövészzászlóaljat ellátunk a már meglévő felszerelésekkel. Erre a forrás is biztosított, mintegy 3,8 milliárd forint áll a rendelkezésünkre."

Ez a költségvetés tekintetében aprópénz. Max 3-5 év alatt mindenki megkaphatná.
"A legdrágább „csomag” – amit az előbb említett lövészek, felderítők és különleges műveleti katonák kapnak – nagyjából 35 millió forint, a legolcsóbb pedig 17 millió forint katonánként. Tisztában vagyunk vele, hogy ez hatalmas összeg, de azt is látni kell, hogy csak így kaphat valódi értelmet a Digitális Katona Program célja, miszerint a legfőbb érték az ember."
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 087
92 208
113
Említette, hogy Szentendrén, az MH Altiszti Akadémián, az Acélkocka képzésben résztvevők már rendelkeznek a felszerelés egy részével. Milyen tapasztalataik vannak? Mennyire vált be? Mennyire hasznos? Mennyire lehet használni?

A tesztelés során nemcsak a hallgatókat, hanem az oktatókat, a tapasztalt altiszteket is megkérdeztük. Ők azt mondják, hogy ennél nem kell jobb. Ők is tisztában vannak azzal az „alapszabállyal”, hogy a magyar katonának soha semmi nem jó: „szorít a bakancs, kicsi a kesztyű, a heveder nem jó helyen van”. ;) Ennek ellenére most azt jelezték nekünk, hogy bár van még rajta mit fejleszteni, ez végre olyan felszerelés, amely méltó a 21. század magyar katonájához. Volt tavaly ősszel egy gyakorlatunk, amelyen amerikaiak, horvátok és szlovákok is részt vettek. Jó volt látni, hogy végre a magyar katona sem lógott ki közülük. Sőt, „látványban” már azt sem lehetett megmondani, hogy ki a magyar és ki az amerikai. Ez óriási fejlődés a néhány évvel ezelőtti állapothoz képest. Ha egy szóval kellene összegeznem a felszerelést eddig használók véleményét, akkor az a „cool” lenne.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 087
92 208
113
A felszerelés melyik része tetszik nekik a legjobban?

A sisak kiemelkedően népszerű. Az éjjellátó eszköz évtizedekkel megelőzi képességeiben a Magyar Honvédség korábbi felszerelését. Emellett nagyon jó a vélemény az új magyar kézifegyvercsaládról is. Ezzel végre lehet éjszaka harcolni, és oda lehet vele lőni, ahova a katona néz. És el is találja a célt... Az új gyakorló vonatkozásában is pozitív véleményeket hallunk. A bakancsnál akadnak kisebb kifogások, de alapjában véve ez is rendben van. A digitális eszközök egyelőre még újdonságot jelentenek – ezek közül egyszerre többet is tesztelünk jelenleg.


Ha jól értem a bakancs xar, de marad. :D
 
T

Törölt tag 467

Guest
Láttam ma a Tatai parancsnokot az M1-en.

Hogy felkorbácsoljam az érzelmeket, mondott egy ilyet (kb.): az eszközbeszerzés és fejlesztés specifikus, így harckocsik és önjáró lövegek csak Tatára kerülnek.

Nahh, hogy higgasszam a kedélyeket, PzH-k egészen biztos csak oda.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 196
8 043
113
Ez a költségvetés tekintetében aprópénz. Max 3-5 év alatt mindenki megkaphatná.
Azért nem aprópénz. Ha 25.000 katonát kell felszerelni, és az átlagos költség 30 millió, akkor ez 750 milliárd. Ez még 5 évre elosztva sem semmi, 150 milliárd/év. És akkor a tartalékosokról nem is beszéltünk. Viszont utána már "csak" karbantartásra/pótlásra van szükség. Ez sem lenne pite, de két nagyságrenddel kevesebbre becsülöm, mert gondolom elsősorban az egyéni felszerelés ruházati része fogyna.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 707
4 260
113
Vagy az én angolom nem oké vagy a fordítással van a baj.Biztosan nem azt mondta,hogy a Zrínyi végére nem lesz képes a Honvédség a hagyományos harcra.
Bár már hogy is lenne???? (fordítóvalÖ

ez meg amit mondott, netto bullshit:
A "Zrinski" program végén a Magyar Honvédség nem lesz képes a hagyományos hadviselésre, de készen áll a hibrid fenyegetések, a kiberháború, a tömegpusztító fegyverekre és a ballisztikus rakétákra adott válaszok katonai fenyegetéseinek és kihívásainak minden formájára - mind erőforrásainkkal, mind képességeinken belül.


Magyarország leendő hadserege az információ és a döntéshozatal terén a szükséges fölénnyel rendelkezik. Az aktív szolgálatban lévő hivatásos katonáinkra és vállalkozóinkra, valamint az önkéntes tartalékos erőkre támaszkodunk. Így képesek leszünk elérni céljainkat a nemzeti és a szövetséges keretek között.

file.jpg
8478ab_a0c417400bec4cdb9a3b6d77c359a98e~mv2.webp



A Leopard 2A4 tartályokkal magyar személyzetet képeznek ki az új Leopard 2A7HU jövőbeli használatára (fotó: honvedelem.hu)
Mekkora a program összértéke, milyen
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 697
46 733
113
Azért nem aprópénz. Ha 25.000 katonát kell felszerelni, és az átlagos költség 30 millió, akkor ez 750 milliárd. Ez még 5 évre elosztva sem semmi, 150 milliárd/év. És akkor a tartalékosokról nem is beszéltünk. Viszont utána már "csak" karbantartásra/pótlásra van szükség. Ez sem lenne pite, de két nagyságrenddel kevesebbre becsülöm, mert gondolom elsősorban az egyéni felszerelés ruházati része fogyna.
Igazság szerint én már a bedobott számokat is sokallom. Nekem nagyon soknak tűnik a 35M-s max. ár is, de a 17M-s minimál meg végképp.
A legnagyobb tételnek az éjjellátónak kellene lennie, meg az SD rádiónak.
Ez a 2 tétel szerény, privát, nyomott, számításom szerint olyan 15-17M-ból kellene megálljon.
Nem gondolom, hogy mindenkinek kellene pl. éjjellató. Ez még a végrehajtó katonáknak indokolt is lenne, de szerintem egy squad level rádió is max 2-3 katonánál kellene hogy legyen a lövészrajba.
De CS alegységekben vagy CSS alegységekben csak nagyon ritkán indokolt.
Ez utóbbi érvényes a többi digitális kütyüre is.
De pl. abban sem vagyok biztos, hogy akár egy optika kellene mondjuk egy gépkocsivezetőnek, vagy egy légvédelmi tüzér alegység tagjainak.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 444
34 394
113
Igazság szerint én már a bedobott számokat is sokallom. Nekem nagyon soknak tűnik a 35M-s max. ár is, de a 17M-s minimál meg végképp.
A legnagyobb tételnek az éjjellátónak kellene lennie, meg az SD rádiónak.
Ez a 2 tétel szerény, privát, nyomott, számításom szerint olyan 15-17M-ból kellene megálljon.
Nem gondolom, hogy mindenkinek kellene pl. éjjellató. Ez még a végrehajtó katonáknak indokolt is lenne, de szerintem egy squad level rádió is max 2-3 katonánál kellene hogy legyen a lövészrajba.
De CS alegységekben vagy CSS alegységekben csak nagyon ritkán indokolt.
Ez utóbbi érvényes a többi digitális kütyüre is.
De pl. abban sem vagyok biztos, hogy akár egy optika kellene mondjuk egy gépkocsivezetőnek, vagy egy légvédelmi tüzér alegység tagjainak.
Nem minden katona lovesz. Ez loveszfelszereles. Mind ahogy leot se kap mindenki a seregbe :) /pedig nem lenne rossz :p /
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 196
8 043
113
Igazság szerint én már a bedobott számokat is sokallom. Nekem nagyon soknak tűnik a 35M-s max. ár is, de a 17M-s minimál meg végképp.
A legnagyobb tételnek az éjjellátónak kellene lennie, meg az SD rádiónak.
Ez a 2 tétel szerény, privát, nyomott, számításom szerint olyan 15-17M-ból kellene megálljon.
Nem gondolom, hogy mindenkinek kellene pl. éjjellató. Ez még a végrehajtó katonáknak indokolt is lenne, de szerintem egy squad level rádió is max 2-3 katonánál kellene hogy legyen a lövészrajba.
De CS alegységekben vagy CSS alegységekben csak nagyon ritkán indokolt.
Ez utóbbi érvényes a többi digitális kütyüre is.
De pl. abban sem vagyok biztos, hogy akár egy optika kellene mondjuk egy gépkocsivezetőnek, vagy egy légvédelmi tüzér alegység tagjainak.
Nem tisztem és nem is tudom elbírálni, mennyire helytállóak a számok. @krisss annak idején 3 milliót mondott csak az alapfelszerelésre. A légvédelmi tüzérnek is kell lövészfelszerelés, az lehet, hogy RPG-ből kevesebb, AMRAAM/Mistral rakettából meg több, mint egy lövészkatonának.;)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 934
78 191
113
Igazság szerint én már a bedobott számokat is sokallom. Nekem nagyon soknak tűnik a 35M-s max. ár is, de a 17M-s minimál meg végképp.
A legnagyobb tételnek az éjjellátónak kellene lennie, meg az SD rádiónak.
Ez a 2 tétel szerény, privát, nyomott, számításom szerint olyan 15-17M-ból kellene megálljon.
Nem gondolom, hogy mindenkinek kellene pl. éjjellató. Ez még a végrehajtó katonáknak indokolt is lenne, de szerintem egy squad level rádió is max 2-3 katonánál kellene hogy legyen a lövészrajba.
De CS alegységekben vagy CSS alegységekben csak nagyon ritkán indokolt.
Ez utóbbi érvényes a többi digitális kütyüre is.
De pl. abban sem vagyok biztos, hogy akár egy optika kellene mondjuk egy gépkocsivezetőnek, vagy egy légvédelmi tüzér alegység tagjainak.
A légvédelmi tüzérek saját maguk intézik az önbiztosítás(tehát nem kell egy lövész szakasz egy üteg mellé biztosítani) mint ahogy a sofőr is.Van még kérdésed?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 697
46 733
113
Nem minden katona lovesz. Ez loveszfelszereles. Mind ahogy leot se kap mindenki a seregbe :) /pedig nem lenne rossz :p /
A 17M-s csomagot a vezérkari tisztre meg légierős földi személyzetre említette Böröndi. (persze szemléltető példaként)
@Masztiff pedig 25000-rel szorozta az szerinte reális átlagárat.
Ettől függetlenül egy tüzérnek, vagy gépkocsivezetőnek szerintem elengedhetetlen ma mar egy éjjellátó.
Még ha az nem is a legújabb generációból van.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 647
74 660
113

"Rendszerbe építésüket pedig egy volt honvédségi cég végzi..."

Ki végzi? A HM EI zrt, csak már átkerült a cég Palkovics Lászlóhoz az Innovációs és technológiai minisztérium felügyelete alá, azért mondja így?

A lengyelektől mit vettünk a digitális katona felszereléshez?