https://www.unz.com/mwhitney/flashpoint-ukraine-dont-poke-the-bear/
1. kérdés - Az elmúlt 4 évben a demokraták vezetői Oroszországot okolták a 2016-os választások állítólagos beavatkozásáért. Most a demokraták - akik mindhárom kormányzati ágat ellenőrzik - hatalommal rendelkeznek az amerikai külpolitika visszaállítására és ellenségesebb megközelítésre Moszkvával szemben. De vajon?
Jelenleg az orosz határ mentén nagyjából 40 000 amerikai-NATO-katona tömeges katonai gyakorlatot folytat, miközben rengeteg orosz harckocsi, tüzérség és becslések szerint 85 000 orosz katona található körülbelül 25 mérföldre Ukrajna keleti határától. Mindkét hadsereg hajrá vált és riasztás alatt áll. Ha az ukrán hadsereg megszállja Ukrajna orosz nyelvterületét (Donbas), Moszkva valószínűleg válaszol.
Tehát lesz-e gyulladás Ukrajnában idén tavasszal, és ha igen, hogyan reagál Putyin? Szorítja-e kampányának körét a Donbasra, vagy Kijevbe tolja?
Izrael Shamir - Ha az orosz hadsereg átlépi az ukrán határt, akkor nem áll meg a Donbászban. A háború rövid lesz, és Ukrajna darabokra válik. De megtörténik?
Oroszország totemállata, a Medve erős és békés állat, amelyet nem könnyű felkelteni, de ha egyszer provokál, megállíthatatlan. Az orosz uralkodók általában megfelelnek ennek a képnek. Nem voltak kalandvágyók, de egyenletesek és körültekintőek.
Putyin, aki a lényegi orosz uralkodó, ódzkodik a kockázattól. Nem fog olyan háborút indítani, amellyel soha nem akart kezdeni, de határozottan lép fel, ha erre szüksége van. Gondoljunk 2014-re, az ukrán puccs után: Janukovics úr, a törvényes ukrán elnök Oroszországba szaladt, és Putyint kérte fel, hogy segítsen visszaszerezni a hatalmat. Abban az időben az ukrán hadsereg gyenge volt, és Oroszország könnyen visszaszerezhette volna az országot, anélkül, hogy jelentős ellenállással kellett volna szembenéznie. De meglepő módon Putyin nem adott parancsot Kijev elfoglalására.
Putyin kiszámíthatatlan. Tanácsadói tanácsa ellenére elrendelte Krím lefoglalását. Váratlan lépés volt, és varázslatként működött. 2008-ban Grúziát is megdöntötte, miután Szaakasvili betört Dél-Oszétiába. Ez egy újabb meglepetés volt, amely jobban sikerült, mint bárki el tudta volna képzelni. Ha az ukránok megpróbálják visszafoglalni Donbast, az orosz hadsereg súlyosan megveri őket, és folytatja Kijevet. A NATO-csapatok jelenléte nem fogja elriasztani Putyint.
Ami a demokratákat illeti, támadásra kényszeríthetik Kijevet, de közben elveszítik Ukrajnát. Ha az a lényeg, hogy megmérgezzék Oroszország és Európa kapcsolatait, megpróbálhatják ezt megtenni, de
ha úgy gondolják, hogy az orosz-ukrán háború tovább fog húzódni, akkor tévednek. És ha úgy gondolják, hogy Putyin nem fogja megvédeni a Donbászt, akkor komoly téves számítást hajtottak végre.
Biden nemrégiben Putyinhoz intézett telefonhívása arra utal, hogy az adminisztráció úgy döntött, hogy végül sem indít háborút. A Fekete-tengertől elforduló két amerikai hajó megerősítetlen jelentése megfelel ennek az értékelésnek. Ebben azonban nem lehetünk biztosak, mivel a Kreml nem volt hajlandó elfogadni Biden találkozó ajánlatát. A Kreml válasza fagyos volt: „Megvizsgáljuk a javaslatot”. Az oroszok úgy érzik, hogy a csúcstalálkozóra vonatkozó javaslat trükk lehet, hogy időt vásároljon pozícióik megerősítésére. Lényeg: Nem tudjuk biztosan, hogy a dolgok hogyan alakulnak a jövőben.
2. kérdés - Nehezen értem, mit remél a Biden-adminisztráció az ukrajnai háború kiváltásával. A Donbász elfoglalása arra kényszeríti a kormányt, hogy költséges, hosszú távú katonai megszállást vezessen be, amelynek a környéken élő orosz ajkú emberek hevesen ellenállnak. Hogyan jár ez Washingtonnak?
Szerintem nem. Úgy gondolom, hogy az igazi cél Putyin túlreagálására késztetése, ezzel bizonyítva, hogy Oroszország veszélyt jelent egész Európára nézve. Az egyetlen módja, hogy Washington meg tudja győzni uniós szövetségeseit arról, hogy nem szabad kritikus üzleti tranzakciókat folytatnia Moszkvával, ha be tudja bizonyítani, hogy Oroszország „külső fenyegetést jelent” kollektív biztonságukra.
Egyetért ezzel, vagy gondolja, hogy Washingtonnak van keresnivalója azáltal, hogy háborút indít Ukrajnában?
Izrael Shamir - Mit ért "túlreagáláson"?
Putyin nem fenyegeti Washington herceggel, Brüsszel átvételével vagy Varsó megrohamozásával? De Ukrajna problémájának ilyen jellegű megoldása teljesen ésszerű lenne .
Amikor a kijevi rezsim néhány hónappal ezelőtt felkészült a háborúra, azt gondolták, hogy ez 2015 megismétlése lesz, ahol megtámadják Donbast, a Donbász veszteségeket szenved, majd az orosz hadsereg lépéseket tesz vereségük megakadályozására. Korlátozott háborúnak tekintették, jó eséllyel Donbas visszaszerzésére. De Moszkva jelezte, hogy minden provokálatlan agresszióra teljes erejükkel reagálnak, ezáltal összetörik az ukrán államot. Más szavakkal, az orosz hadsereg nem áll meg a Donbásznál, hanem továbbmegy Ukrajna nyugati határaiig, amíg az egész ország felszabadul.
Ez „túlreagál”?
Határozottan nem. Ukrajna népét megmentenék a nacionalista, oroszellenes rezsim elől, Oroszország népét pedig megmentenék a nyugati szélükön lévő NATO-bázistól. Remélhetőleg az EU meg fogja érteni ezt. Ami az USA-t illeti, az oroszok már döntöttek; az Egyesült Államok ellenség. Oroszországban tektonikus elmozdulás történt, és ez az elmozdulás annak az eredménye, hogy Oroszország fáradt az Egyesült Államok meghatalmazott támadásai miatt.
Az Egyesült Államok szeretné, ha a Donbas újrabeilleszkedne az ukrán államba, mert akkor „egy kelet-európai ország Oroszország elleni hatalmas védelmezőjeként” dicsérik őket. De akkor Oroszországnak állandó, alacsony szintű háborúja lesz a határán. Akárhogy is, Oroszország kapcsolatai Európával mérgeződnének, és az EU valószínűleg drága cseppfolyósított gázt vásárolna az USA-ból, nem pedig a sokkal olcsóbb orosz gázt.
Oroszország azon döntése, hogy teljes támadást indít Ukrajna ellen, lényegtelenné tette az egész tervet. Putyin nem engedi, hogy ez megtörténjen.
Az ukránok rugalmas emberek. Jelenleg alávetik magukat az oroszellenes nacionalista narratíváknak, de ha jönne az orosz hadsereg, az ukránok gyorsan emlékeznének arra, hogy a Szovjetunió társalapítói, az oroszok testvérei voltak, és lerázzák a lidérces nacionalista uralmat. Az ukránok csodálatos emberek, de könnyen alkalmazkodnak az új uralkodókhoz, legyenek azok a német Wehrmacht, a lengyel földesurak, a Petlyura nacionalisták vagy a kommunisták.
Az Oroszországgal való partnerséghez is alkalmazkodnának. Hasonlóképpen, az oroszok magáévá tennék az ukránokat, mint 1920-ban és 1945-ben.