Járványok, fertőzések

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 917
13 018
113
A szerbek által közölt adatokkal összehasonlítva, igaz ott a legalább egy oltás utáni adatok:

AstraZeneca 2,3 % - 0,7%
Sinopharm 2,2% - 0,35%
Sputnik 1,8% - 0,01%
Pfizer 1,1% - 0,55%
Kis pontosítás: A Szputnyik a magyar mérés szerint 0,1%, nem 0,01%.

Látszik a különbség aközött, hogy az első oltás napjától számolnak (szerbek), amikor még 11-21 napig nincs semmilyen védettség. Vagy csak a másodiktól (magyarok), amikor már az első adag miatti 40-60%-os - vagy ha hosszú idő telik el a két adag közt, akkor ennél is nagyobb - védettség már fennáll.

Gyakorlatilag a szerb adatokat meg kell felezni, hogy összehasonlítható legyen a magyarral és még egy nagyon picit csökkenteni az első negyedév kis mértékben eltérő fertőzöttségi arányát korrigálandó a két ország között. Ennek a figyelembe vételével már összességeben egész közel áll egymáshoz a két mérés. Érdemi különbség a Sinopharm hatékonyságánál adódik. Ennek oka az lehet, hogy a szerbek hosszabb ideje alkalmazzák, így több idő volt náluk a Sinopharm miatti megbetegedésekre, mint nálunk.

Azt pedig mindkét mérés nagyon jól megmutatja, hogy az oltások milyen drasztikusan csökkentik a megbetegedés és a halálozás kockázatát az oltatlansághoz képest.
 

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
24 563
80 936
113
Ez lehet attól is, hogy időseknek nagyobb arányban a Pfizert és a Modernát adták, míg az AZ és a sokkal később induló J&J nagyobb arányban fiataloknak.
A Szputnyik esetében pedig főleg nem azért van kizárva, illetve különös óvatossági listára téve a többi oltáshoz képest nagyobb számú, életkilátásokat jelentősen rontó betegség, mert a Szputnyiktól baja lenne az azokban szenvedőknek, hanem elsősorban azért, mert ők rontanák a statisztikát. A gyengébb immunrendszer miatt a hatékonyság is rosszabb az esetükben és halálozásuk is magasabb. Az oroszok inkább azt választották, hogy a potenciális oltakozók egy kis része essen ki a Szputnyik iránti keresletből. Viszont így tudnak azzal kampányolni, hogy az övék hatékonyabb, biztonságosabb oltóanyag a gyakorlati mért adatok alapján. Mivel az oroszok tudták, hogy jelentős politikai és sajtó ellenszélben kell eladniuk a terméküket.
Ezzel szemben a Pfizer a komoly lobbiereje, politikai, sajtó hátszele mellett rámehetett arra, hogy a lehető legszélesebb körben adják be az ő oltóanyagukat.

De még a Pfizer oltás utáni 16 (két dózisra számolva 32) halálozás / 1 millió oltott súlyozott halálozási arány is sok nagyságrenddel marad el a természetes halálozástól. A fejlett országokban fél nap alatt halnak meg ennyien az összes halálokból 1 millió főre vetítve. És persze messze elmarad a COVID PCR pozitív esetekre vetített 25 - 45 ezer fő / 1 millió fertőzött, illetve a becsült látenciával számolva 5 - 10 ezer fő / 1 millió fertőzött halálozási arányától. Minimum ezerszeres, vagy több ezerszeres a betegség kockázata.
A pfizert idősek, veszélyeztetett emberek kapják főleg. Naná, hogy ott nagy a szám.

A szputnyikkal azért sok embert kizártak, így nem véletlen hogy ilyen kevés az eset, a halál meg plane, viszont tény, hogy nem rossz a ruszki vakcina!
 

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
24 563
80 936
113

Ooorky

Well-Known Member
2016. szeptember 1.
9 779
44 962
113
A Szputnyik esetében pedig főleg nem azért van kizárva, illetve különös óvatossági listára téve a többi oltáshoz képest nagyobb számú, életkilátásokat jelentősen rontó betegség, mert a Szputnyiktól baja lenne az azokban szenvedőknek, hanem elsősorban azért, mert ők rontanák a statisztikát. A gyengébb immunrendszer miatt a hatékonyság is rosszabb az esetükben és halálozásuk is magasabb. Az oroszok inkább azt választották, hogy a potenciális oltakozók egy kis része essen ki a Szputnyik iránti keresletből. Viszont így tudnak azzal kampányolni, hogy az övék hatékonyabb, biztonságosabb oltóanyag a gyakorlati mért adatok alapján. Mivel az oroszok tudták, hogy jelentős politikai és sajtó ellenszélben kell eladniuk a terméküket.

Meg ők felelősséget is vállaltak érte, még ha csak orosz bíróságon támadhatóak is, ellentétben a "mindenkinek adható" nyugati vakcinákkal.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 731
80 570
113
177331693_5439406182798724_9190404819917289664_n.jpg
 

nagyoncivil

Well-Known Member
2018. október 26.
320
795
93
Ahhoz képest ami tegnap? Ja, eddig volt.
Ahol tegnap jártam belváros jellegű környéken, ott csak annyi különbséget tapasztaltam, hogy most már a kiülős helyeken is tömörülnek az emberek. Ez valóban újdonság, a maszknélküliseg eddig is megvolt. De abszolút pozitívum számomra, hogy egy jól körülhatárolható részen tömörülnek és így több helyem van kikerülni őket. :p
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 917
13 018
113
A pfizert idősek, veszélyeztetett emberek kapják főleg. Naná, hogy ott nagy a szám.

A szputnyikkal azért sok embert kizártak, így nem véletlen hogy ilyen kevés az eset, a halál meg plane, viszont tény, hogy nem rossz a ruszki vakcina!

A Szputnyik nem hogy nem rossz, hanem egyenesen kiváló. Ezt most már elég sok gyakorlati mérés igazolja. Mind hatékonyság, mind mellékhatás profil tekintetében kiemelkedően jó.
Nagy butaságot csináltak a csehek és a szlovákok, hogy lemondtak erről az oltóanyagról.
Nem véletlen, hogy a politikai és sajtó ellenszél, valamint a tengeren túlról jövő nyomás ellenére is a németek, osztrákok, olaszok feltétlesen rendeltek Szputnyikot és szeretnének gyártani is. Csak hát ugye az EMA mindent megtesz azért, hogy minél később engedélyezze. Az EU-s bürokraták pedig még akkor sem fogják bevenni a közös beszerzésbe, ha megkapja az EMA engedélyt.
 

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
24 563
80 936
113
Ahol tegnap jártam belváros jellegű környéken, ott csak annyi különbséget tapasztaltam, hogy most már a kiülős helyeken is tömörülnek az emberek. Ez valóban újdonság, a maszknélküliseg eddig is megvolt. De abszolút pozitívum számomra, hogy egy jól körülhatárolható részen tömörülnek és így több helyem van kikerülni őket. :p
 
T

Törölt tag 2577

Guest
Hát ez kicsit sántít. A táblázat címe szerint a második oltás utáni adatok vannak a táblázatban, de a dátum szerint, december 26 -tól tartalmaz adatokat. Viszont december 26-án kezdték csak az oltásokat a Pfizerrel, és onnan számolva talán 3 hét elteltével adták be a másodikat. Tehát a helyes dátum, valahova január közepére esne, de semmi esetre sem decemberre.
 
  • Tetszik
Reactions: Bleroka

Lelkeslaikus

Well-Known Member
2018. december 24.
705
2 999
93
Eltelt 5 nap a Szputnyik beadása óta és nincs mellék hatás ! Az oltás helye egy picit érzékeny de nem fájdalmas ! Az asszonynál dettó !
Nálam az oltás utáni délután furcsa közérzet - rossznak nem mondanám - és álmosság, másnap reggel pedig olyasmi érzés, mintha enyhe másnaposság gyötörne, némi fejfájással. Gondolom vodka volt az adjuváns :D Pár óra alatt elmúlt, azóta semmi tünet.
 
  • Tetszik
Reactions: nyugger

Lelkeslaikus

Well-Known Member
2018. december 24.
705
2 999
93
Sinopharm-ról mi a véleményetek? Páromat még nem hívták oltásra, de ugye a kínait most soron kívül lehet kérni. Rábeszéljem? Vagy várjon másikra? Ő 36 éves.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Sinopharm-ról mi a véleményetek? Páromat még nem hívták oltásra, de ugye a kínait most soron kívül lehet kérni. Rábeszéljem? Vagy várjon másikra? Ő 36 éves.
Én is holnap megyek, ha minden jól megy ezzel a soron kívüli regisztrációval. Nincs azzal semmi gond. Szputnyiknak örültem volna, de ez legalább biztosan itt van!
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Sinopharm-ról mi a véleményetek? Páromat még nem hívták oltásra, de ugye a kínait most soron kívül lehet kérni. Rábeszéljem? Vagy várjon másikra? Ő 36 éves.
Ha nincs semmi kizáró ok, és nem érzitek extrán veszélyeztetettnek, akkor menjen.
Alapvetően utolsó on-line serezésünkön ex kollégák azt mondották, h jelenleg bár az ellenanyagra nem az a legjobb de igen erős celluláris immunválaszt ad, aminek tartósságga ugyan kérdéses (de az minek nem?) Viszont hatékony.
Max ha arról van szó egy év múlva újraoltatja magát ha nagyon nincs semmi maradványhatás (de ez a többinél is előfordulhat)
 
T

Törölt tag 2822

Guest
Sinopharm-ról mi a véleményetek? Páromat még nem hívták oltásra, de ugye a kínait most soron kívül lehet kérni. Rábeszéljem? Vagy várjon másikra? Ő 36 éves.
Én a kínaira várok. Szputnyik a második helyezett a listámon, de ahhoz be kéne menni az oltópontra ami messze van. Kínait kaphatok a körzeti orvosom rendelőjében is, az nagyságrendekkel közelebb van, ezért várok rá. Nekem szinte mindegyik vakcina jó, a két keletit részesítem előnyben, az astrazeneca-t pedig semmiképpen nem kérem.

A családban eddig mindenki kínait kapott. Kettő nagyon idős ember 80 év körüli, egy 50 év körüli. Senkinek semmi baja. Minimális reakció volt az oltás után ha jól tudom, kb említésre sem méltó. Viszont mivel a szervezet valamilyen szinten azért reagált, így (feltételezem) valamilyen fokú védettség is elkezdett kialakulni.

Amit magamba szívtam információ halmazt abból én azt szűrtem le, hogy:

  • Az orosz, új technológiával készült vakcinát nem minden tapasztalat nélkül hozták létre, elvileg az afrikai malária elleni vakcinát is ez a cég ezzel a technológiával készítette. Bocsánat ha tévedek, én ezt így tudom, ha rossz az infó valaki javítson ki. Szóval, odaát sem pusztultak ki az afrikaiak az oroszok készítménye után, tehát ez nekem is jó lesz.
  • A kínairól azt olvastam, hogy régi technológiával készült, "hagyományos" vírust tartalmazó oltás. Veszélyes mellékhatásról nem tudok, ami pletyka szinten felmerült különböző médiumokban, hogy max nem használ. Hát, az még mindig jobb, mint ha agyvérzést kapnék tőle, szóval jöhet. Ha több mint egy milliárd kínainak jó, akkor nekem is jó lesz.
  • Astrazeneca: X millió emberből páran meghaltak vérrög miatt. Valahol azt írják nincs köze hozzá, valahol azt írják van köze hozzá. Valahol azt írják bizonyítani is tudják, valahol azt írják nem lehet bizonyítani. Én néha feladok egy lottót, hátha én leszek az egy a több millióból aki nyer. Ezek után inkább nem kérem az astrazenecát, mert mi van ha ott is én leszek az az egy aki "nyer". Kösz, nem.
 

monster

Well-Known Member
2016. február 21.
2 295
10 524
113
Sinopharm-ról mi a véleményetek? Páromat még nem hívták oltásra, de ugye a kínait most soron kívül lehet kérni. Rábeszéljem? Vagy várjon másikra? Ő 36 éves.

Apósom most 70 éves, ő sinpharmból már megkapta mindkettőt, egyiknél sem volt semmilyen mellékhatás. Még kicsi sem. Hamarosan megy ellenanyag tesztet csináltatni, hogy megtudjuk, hatott-e :)