Elektronikai harc - kommunikációs eszközök és EW hadviselés (Szárazföldi eszközök)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

W

Wilson

Guest
Oroszország megpróbált beavatkozni az európai műholdba ?

Közzétett adatok. A Sentinel-1 európai műholdat valószínűleg EW-támadások érték az Orosz Föderáció Rosztov régiója közelében.

Az orosz terület feletti áthaladása során több interferencia hullámot észleltek az 5 GHz-es frekvencián. Az első ilyen eseményt június 4-én jegyezték fel, majd még háromszor, július 10-én, 16-án és 22-én is A legutóbbi kitörés volt a valaha feljegyzett legerősebb és a természetben is egyedülálló. A feltételezések szerint Oroszország egy új típusú elektronikus hadviselési rendszert tesztelhetett ilyen módon. A műhold egyszerre mindkét pólus irányban észlelt interferenciát, amire korábban még nem volt példa. A képen különböző katonai eszközökről érkező jelek láthatók.

aux-1627307484-79b99b9f-d39a3ac4d74fa3c3f81a8693c2cc8415.jpg

aux-1627307484-db54bc42-730ba3f6172cb3668c54dc44ecf5a5fd.jpg



aux-1627307484-fc0b574f-28e46b72ab651a1cb8a5c804e72b9649.jpg
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 501
72 483
113
Oroszország megpróbált beavatkozni az európai műholdba ?

Közzétett adatok. A Sentinel-1 európai műholdat valószínűleg EW-támadások érték az Orosz Föderáció Rosztov régiója közelében.

Az orosz terület feletti áthaladása során több interferencia hullámot észleltek az 5 GHz-es frekvencián. Az első ilyen eseményt június 4-én jegyezték fel, majd még háromszor, július 10-én, 16-án és 22-én is A legutóbbi kitörés volt a valaha feljegyzett legerősebb és a természetben is egyedülálló. A feltételezések szerint Oroszország egy új típusú elektronikus hadviselési rendszert tesztelhetett ilyen módon. A műhold egyszerre mindkét pólus irányban észlelt interferenciát, amire korábban még nem volt példa. A képen különböző katonai eszközökről érkező jelek láthatók.

aux-1627307484-79b99b9f-d39a3ac4d74fa3c3f81a8693c2cc8415.jpg

aux-1627307484-db54bc42-730ba3f6172cb3668c54dc44ecf5a5fd.jpg



aux-1627307484-fc0b574f-28e46b72ab651a1cb8a5c804e72b9649.jpg

Én is ide akartam először, de végül a kémműholdas topikba linkeltem be.

A műhold szakértő azt mondja ez nem zavarás, csak interferencia.

Szerintem érdemes egy pillantást vetni erre az "érdekességre" is, ahol az izraeliek évekkel ezelőtt észrevették, hogy ugyanez a műhold hogyan érzékeli a Patriot radarjának a működését...
 
W

Wilson

Guest
Én is ide akartam először, de végül a kémműholdas topikba linkeltem be.

A műhold szakértő azt mondja ez nem zavarás, csak interferencia.

Szerintem érdemes egy pillantást vetni erre az "érdekességre" is, ahol az izraeliek évekkel ezelőtt észrevették, hogy ugyanez a műhold hogyan érzékeli a Patriot radarjának a működését...
Két nappal ezelőtt vettem észre a bejegyzésedet:).Amire most felhívtad a figyelmemet azzal tegnap találkoztam én is, ennek fényében már nem annyira egyértelmű a történet.
 
  • Tetszik
Reactions: Veér Ispán

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Business Insider: US military changes strategy after it 'failed miserably' in war game.

Én mindig úgy mosolygok egyébként azon, hogy az összes orosz hadgyakorlat azzal az értékeléssel zárul, hogy a hadsereg bizonyította, hogy képes megvédeni Orosz Anyácskát és ha a meglévő technológiai fejlesztések beérnek, a jelenleg futó beszerzések pedig megkapják az eddig megítélt forrásokat, akkor ez a jövőben is így marad.
Ahány nagyszabású amerikai hadgyakorlatról olvastam, annak az értékelésében mindig az áll, hogy amit épp vizsgáltak, ott katasztrófa helyzet van, megint el kellene indítania a kormánynak valami nagyon költséges programot, hogy legalább valami elfogadható szinten befoltozzák a rést a pajzson.
Szerintem Putyin olyan boldog lenne, ha egyszer azt olvasná a mindenki által elérhető újságokban, hogy az Army elégedett a képességeivel egy újabb, nagy hadgyakorlat után és nincs szükség a kiadások bővítésére. :)
 
K

kamm

Guest
Én mindig úgy mosolygok egyébként azon, hogy az összes orosz hadgyakorlat azzal az értékeléssel zárul, hogy a hadsereg bizonyította, hogy képes megvédeni Orosz Anyácskát és ha a meglévő technológiai fejlesztések beérnek, a jelenleg futó beszerzések pedig megkapják az eddig megítélt forrásokat, akkor ez a jövőben is így marad.
Ahány nagyszabású amerikai hadgyakorlatról olvastam, annak az értékelésében mindig az áll, hogy amit épp vizsgáltak, ott katasztrófa helyzet van, megint el kellene indítania a kormánynak valami nagyon költséges programot, hogy legalább valami elfogadható szinten befoltozzák a rést a pajzson.
Szerintem Putyin olyan boldog lenne, ha egyszer azt olvasná a mindenki által elérhető újságokban, hogy az Army elégedett a képességeivel egy újabb, nagy hadgyakorlat után és nincs szükség a kiadások bővítésére. :)
Ebben van igazsag, de nem ugy, hogy te gondolod. :) Valasszuk kette azt, amikor a beszallilok probalnak eladni valamit, meg amikor a katonak akarnak beszerezni valamit. Az elso az valoban olyasmi, amire utalsz (i.e. legalized graft), de a masik az valos hivatastudatbol fakad illetve a tenyleg baromi open minded maerikai mentalitas, ahol a fejlodes resze a failure es abbol tanulnak, utobbit latni a fenti linkemen.
Sajnos aztan ez a ketto gyakran osszeer, ahogy ironizalsz is rajta, lasd az F-35-ot, ahol a sok USAF stb 'jaj de jo, ujdonsag, csinaljuk, ez is kell, az is kell' lekesedesbol hamar 'rrrrremekkkkk, csinaljunk mindent, egyszerre, en meg szamlazok erte!' lett a LM reszerol, ami aztan katasztrofalis kaoszba fulladt az egesz gyakorlati prj mgmt szintjen.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány
W

Wilson

Guest
Én mindig úgy mosolygok egyébként azon, hogy az összes orosz hadgyakorlat azzal az értékeléssel zárul, hogy a hadsereg bizonyította, hogy képes megvédeni Orosz Anyácskát és ha a meglévő technológiai fejlesztések beérnek, a jelenleg futó beszerzések pedig megkapják az eddig megítélt forrásokat, akkor ez a jövőben is így marad.
Ahány nagyszabású amerikai hadgyakorlatról olvastam, annak az értékelésében mindig az áll, hogy amit épp vizsgáltak, ott katasztrófa helyzet van, megint el kellene indítania a kormánynak valami nagyon költséges programot, hogy legalább valami elfogadható szinten befoltozzák a rést a pajzson.
Szerintem Putyin olyan boldog lenne, ha egyszer azt olvasná a mindenki által elérhető újságokban, hogy az Army elégedett a képességeivel egy újabb, nagy hadgyakorlat után és nincs szükség a kiadások bővítésére. :)
Van benne igazság,de ne felejtsük el, hogy Vlagyimir Vlagyimirovics nagyon nagy tapasztalatot halmozott fel a hosszú ideje tartó regnálása alatt, ahhoz, hogy tisztába legyen a valós helyzettel, és ezt a kincset érő tudást jól összefoglalja ez az Obama ideje alatt készült mém.

image.aspx


:):)
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Ebben van igazsag, de nem ugy, hogy te gondolod. :) Valasszuk kette azt, amikor a beszallilok probalnak eladni valamit, meg amikor a katonak akarnak beszerezni valamit. Az elso az valoban olyasmi, amire utalsz (i.e. legalized graft), de a masik az valos hivatastudatbol fakad illetve a tenyleg baromi open minded maerikai mentalitas, ahol a fejlodes resze a failure es abbol tanulnak, utobbit latni a fenti linkemen.
Sajnos aztan ez a ketto gyakran osszeer, ahogy ironizalsz is rajta, lasd az F-35-ot, ahol a sok USAF stb 'jaj de jo, ujdonsag, csinaljuk, ez is kell, az is kell' lekesedesbol hamar 'rrrrremekkkkk, csinaljunk mindent, egyszerre, en meg szamlazok erte!' lett a LM reszerol, ami aztan katasztrofalis kaoszba fulladt az egesz gyakorlati prj mgmt szintjen.

Igen, a hadsereg nem kér felesleges képességeket. Pont emiatt is írtam, hogy Putyin tényleg boldog lenne, ha egyszer az Army azt hozná ki, hogy nem kell betömni egy rést.

Ezért ironizáltam. Egy orosz tábornokot talán még agyon is lőnének, ha azt merné leírni egy jelentésbe, hogy ezen-meg-ezen a területen el vannak maradva és itt meg kéne tízszerezni a kutatási forrásokat, amint lesznek eredmények, akkor meg tömegével kéne rendszerbe állítani az új eszközöket. Ne ijesztgesse a polgári lakosságot ilyen megjelent cikkekkel, amit csak az amerikaiak engednek meg maguknak! (Ettől függetlenül látják a tényeket, csak ami kikerül az újságokba a hadgyakorlatok értékeléséről, az már politika.)
Nálatok pont fordítva van. Az elmúlt évtizedekben felépít az ország egy hadsereget arra, hogy minél jobban építsen a kommunikációra, adatok továbbítására, stb. Megtervez valaki egy hadgyakorlatot, ahol elveszi az egységek elsődleges képességét. A legtöbb ember előre meg tudta volna jósolni, hogy mi lesz a végkövetkeztetés. De azért pörgetik a médiát, kikerülnek a következtetések, hogy miben gyengék a fegyveres erők, mert a politikusok nem hazaárulásnak tekintik, hanem hasznos segítségnek meggyőzni a lakosságot.
Nem az lesz a válasz, ez már most borítékolható, hogy elfelejtik az elmúlt évtizedek összes fejlesztését, és visszamennek az I. vh. korába zászlójelekkel kommunikálni, hanem befektetnek egy még hatékonyabb haderőbe. Kínát nem fogja aggasztani, ha kivesznek a kezéből egy ütőkártyát, van elég pénze kiépíteni egy újat. Az oroszok olyan boldogok lennének, ha egyszer az amerikaiak azt hoznák ki egy hadgyakorlatból, hogy nem kell fejleszteni semmit és a reálgazdaságba fektesse az ország a pénzét!
 
  • Tetszik
Reactions: endre, kamm and bel

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Van benne igazság,de ne felejtsük el, hogy Vlagyimir Vlagyimirovics nagyon nagy tapasztalatot halmozott fel a hosszú ideje tartó regnálása alatt, ahhoz, hogy tisztába legyen a valós helyzettel, és ezt a kincset érő tudást jól összefoglalja ez az Obama ideje alatt készült mém.

image.aspx


:):)
Putyin élt, Putyin él, Putyin élni fog! Már többet volt hatalmon, mint lenin.
 

tiz

Well-Known Member
2016. július 21.
358
2 375
93
A Leer-3-as csak csepp a tengerben: Oroszország számos hasonló e-harcászati rendszert fejlesztett az elmúlt években, olyan berendezésük is van, amely drónok fölött tudja átvenni az irányítást

Elnézést, hogy ilyen régi postot felélesztek, rég jártam erre, és most olvastam át a topikot.

Az "átveszi az irányítást" dolgot nem értem. Programozó vagyok, titkosítással is foglalkoztam itt-ott, és nem fér a fejembe, hogyan lehet ténylegesen átvenni az irányítást (feltételezve, hogy a drón fejlesztői nem teljesen alkalmatlanok).

A zavarást értem.
A GPS jel elcsalását is értem, ez nálam a zavarás kategóriába esik.

Az irányítás átvétele viszont azt jelenti, hogy utasításokat tudsz küldeni a drónnak. Hogy ilyet lehessen, nagyon-nagyon elrontott fejlesztés kell.

Szóval ha valaki fel tudna világosítani, hogy mit is jelent ez az "átveszi az irányítást", azt megköszönném.
 
K

kamm

Guest
Elnézést, hogy ilyen régi postot felélesztek, rég jártam erre, és most olvastam át a topikot.

Az "átveszi az irányítást" dolgot nem értem. Programozó vagyok, titkosítással is foglalkoztam itt-ott, és nem fér a fejembe, hogyan lehet ténylegesen átvenni az irányítást (feltételezve, hogy a drón fejlesztői nem teljesen alkalmatlanok).

A zavarást értem.
A GPS jel elcsalását is értem, ez nálam a zavarás kategóriába esik.

Az irányítás átvétele viszont azt jelenti, hogy utasításokat tudsz küldeni a drónnak. Hogy ilyet lehessen, nagyon-nagyon elrontott fejlesztés kell.

Szóval ha valaki fel tudna világosítani, hogy mit is jelent ez az "átveszi az irányítást", azt megköszönném.
Szinte biztosan SDKbol dolgoznak ezeknel az olcsó platformoknal, vannak API stb doksik. A radios crypto csak annyira erős, amennyi belefer egy apróbb dronba, azt fel lehet nyitni egy furgonnyi cuccal, utana meg mar valamelyik szabvany API hívásokkal operalnak szerintem... ez persze komolyaknal (Reaper stb) nemigen fordulhat elő, azokhoz sajat OS van, tehat azzal nemigen tudnanak mi kezdeni, de azok kas arlategoria is $10M korul.)
 
  • Tetszik
Reactions: milagro

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 026
66 478
113
Nem tudom, hogy mennyire bonyolítaná a rendszereket, ha a drónok, ugv-k irányításához képeket konvertálnának jelsorrá, amit a gép a titkosítás kibontása után memóriájában vissza tud fejteni magának képpé, összeveti a kapott képet és a tároltat és ez alapján hajtja végre a képhez rendelt utasítást? Ez elég nehezen megbolygathatónak tűnik, mert a titkosításon kívül az eredeti képekkel is bírnia kellene a beavatkozni kívánó félnek.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 676
32 312
113
Olcsobb eszlözök irányítása nem kódolt. a középkategóriásak egy része is ha kódolt nem dinamikusan változó.
Tehát ha egy terület felé berepül egy drón amit érzékelni tudnak és kitudják szűrni azokat a frissen megjeleő jeleket a környezetbe amik a drónnak szánt utasításokat tartalmazza. azokat tárólva. ugyanazt a a kisugárzást később másik eszközből leadva a dron irányába ugyan azt a műveletet fogja végrehajtani.(akár többször is.) Ehhez kell a kódolás dinamikus változása. hogy ilyet ne lehessen megcsinálni és egy freki sorozattal egyszer egyféle utasítást lehessen kiadni. ugyan akkor ez teszi drágává is az egész irányítási rendszert. mert itt sok más is bekerülhet a képbe.
elcsípnek mondjuk egy sűlyedésre irányuó parancsot. visszasugározzák (mivel nem dinamikus kodolású egy alsó középkategóriaás eszköz) hiába van kódolva és álcázva a jel csomo védelemmel késöbb is reagálni fog ugyanarra az utasításra így azt folyamatsan rásugározva 3. féltől a főldbe vezethető mondjuk.)
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 676
32 312
113
Tehát egy egyszerű frekvencia ugráltatás sem elég ezen eszközök bizonságos üzemeltetésére. ehhez az kell hogy ezen eszközök a frekvencia ugráltatás melett dinamikusan is változzanak. tehát minden eggyes parancs ami ugyanarra a feladat vérehajtására irányul kicsit más legyen mint az előső és és nem random hanem hogy az eszköz tudja előrre hogy mi is lessz a következő .(hisz könyvtárból dolgozva szintén zavarhatóvá vállik olyan eszközzel ami egyszerre sok sok csatornán matek alapján képes jelet sugározni.)
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 676
32 312
113
A mateknak ugyanis az a hátránya hogy megfejthető. nehéz megfejteni hisz össze lehet hozni olyan képleteket amik igen bonyolultak de elöbb utobb rájönnek hogy mi is a képlet ami alapján generálja az új parancsokat... tehát önmagában a matek sem jelent tökéletes megoldást...
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 596
3 813
113
Elnézést, hogy ilyen régi postot felélesztek, rég jártam erre, és most olvastam át a topikot.

Az "átveszi az irányítást" dolgot nem értem. Programozó vagyok, titkosítással is foglalkoztam itt-ott, és nem fér a fejembe, hogyan lehet ténylegesen átvenni az irányítást (feltételezve, hogy a drón fejlesztői nem teljesen alkalmatlanok).

A zavarást értem.
A GPS jel elcsalását is értem, ez nálam a zavarás kategóriába esik.

Az irányítás átvétele viszont azt jelenti, hogy utasításokat tudsz küldeni a drónnak. Hogy ilyet lehessen, nagyon-nagyon elrontott fejlesztés kell.

Szóval ha valaki fel tudna világosítani, hogy mit is jelent ez az "átveszi az irányítást", azt megköszönném.
Szia,

Egyreszt teny, hogy az iraniak megszereztek egy RQ-170-t.
Ugyan ez 10 eve volt, es minden bizonnyal a konkret hibakat kijavitottak, de erosen arra utal, hogy bizony meg az USA csucs kategorias eszkozeiben is lehet hiba.

Azzal egyetertek, hogy igen regota vannak jol mukodo technologiak erre, pl. a 70-es evek elejen az IBM altal kidolgozott eredeti DES javaslat egy mai szemmel nezve is megfelelo titkositas volt (reszletkerdes, hogy DES neven ennek egy extrem modon lebutitott valtozatat fogadtak el, amit 1 000 000 000 000 000 000 000-szer konnyebb feltorni, attol meg rendelkezesre allt az eredeti javaslat, illetve 2001-tol szabvanyositottak az AES-t, ami legalabb ilyen vedelmet biztosit), ha azzal titkositjak a vezerlest, akkor nem lehet atvenni, legalabbis nem a hagyomanyos ertelemben vett teljes vezerlest.

A GPS-es megjegyzeseddel nem ertek egyet: egy viszonylag jol megcsinalt rendszer a GPS zavarasa eseten atterhet egy tartalek rendszerre (ami 100-szor vagy akar 1000-szer pontatlanabb, ezert altalaban nem ezt hasznalja, de azert legalabb valami). Ezzel szemben a GPS jel elcsalasa eseten nem indulhat be ilyen alternativ eljaras, hanem a hamis inputnak megfeleloen hibasan mukodik. Pl. ha azt erzekeli, hogy egy adott helyen van az elore beprogramozott leszallasi helyenek a GPS koordinataja, akkor ott le fog szallni - akkor is, ha ezzel az ellenseg teruletere szall le, hogy azok meg tudjak szerezni.
Tehat ez egy pelda arra, hogy a gyakorlatban atveszik a vezerlest, mikozben elvben nem ezt nevezzuk a vezerles atvetelenek - es te csak zavarasnak tekinted.

Egyebkent a mult heten pont volt errol egy fel eloadas a Hacktivityn, aminek a masik fele arrol szolt, hogy az europai Galileo kepes 30 masodpercenkent digitalisan alairni a jelet, vagyis ennyi ido alatt kiderul az elcsalas, ha hasznaljak ezt a funkciot.
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 596
3 813
113
A mateknak ugyanis az a hátránya hogy megfejthető. nehéz megfejteni hisz össze lehet hozni olyan képleteket amik igen bonyolultak de elöbb utobb rájönnek hogy mi is a képlet ami alapján generálja az új parancsokat... tehát önmagában a matek sem jelent tökéletes megoldást...
Szia,

Abban az ertelemben, ahogy irod, a matek tokeletes megoldast jelent: vannak olyan matematikai eljarasok, amik a maguk keretein belul tokeletesek. Pl. az elozo hozzaszolasomban emlitett AES egy olyan megoldas, ami egyreszt nagyon gyors titkositast tesz lehetove (itt offtopic, de pl. az IBM zseries gepek processzora 15 eve kb. 2.4 Gbps, 4 eve mar kb. 40 Gbps sebesseggel kepes titkositani), mikozben a megtoresehez kb 64 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 probalkozast kell vegigprobalni, ami nyilvanvaloan kvantumszamitogep nelkul lehetetlen harchelyzetben, utolag meg mar keso, mivel a kulcsot kenyelmesen lehet bevetesenkent valtoztatni. Es nagyon fontos, hogy maga az eljaras (a kepletek) olyan, hogy nem gond, ha az ellenseg megismeri.

Sot, a matematikusok igazabol nem is ezt javasoljak, hanem egy elmeleteben nagyon egyszeru titkositast: az egyszer hasznalatos kulcsot, vagyis a kulcs minden reszlete csak egyszer van felhasznalva. Ennek hatalmas gyakorlati hatranya, hogy extrem nagy kulcsot igenyel: pont akkorat, mint amennyit osszesen kommunikalni akarunk. Ezert nyilvan altalanos celra nem jo, de pont egy dronvezerleshez akar hasznalhato is lenne. Es elmeletben tokeletesen megtorhetetlen.

Az utolso mondatban csak azert szerepel az elmeletben szo, mert ugyan a feladat megfogalmazasaban szereplo esetben ez a megoldas tokeletes, mindig elkepzelheto olyan helyzet, ami a megfogalmazason tul mutat, es mivel egyszeruen a matematikusok nem hajlandoak ezzel foglalkozni, ezert nem is ved ellene a megoldas. Konkret pelda szemlelteteskent: ha elraboljak a technikus lanyat, es ezzel arra kenyszeritik, hogy a veletlenszeru kulcsot a bevetes elott cserelje le az ellenseg altal adottra, akkor nem fog mukodni a megoldas.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 676
32 312
113
Szia,

Abban az ertelemben, ahogy irod, a matek tokeletes megoldast jelent: vannak olyan matematikai eljarasok, amik a maguk keretein belul tokeletesek. Pl. az elozo hozzaszolasomban emlitett AES egy olyan megoldas, ami egyreszt nagyon gyors titkositast tesz lehetove (itt offtopic, de pl. az IBM zseries gepek processzora 15 eve kb. 2.4 Gbps, 4 eve mar kb. 40 Gbps sebesseggel kepes titkositani), mikozben a megtoresehez kb 64 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 probalkozast kell vegigprobalni, ami nyilvanvaloan kvantumszamitogep nelkul lehetetlen harchelyzetben, utolag meg mar keso, mivel a kulcsot kenyelmesen lehet bevetesenkent valtoztatni. Es nagyon fontos, hogy maga az eljaras (a kepletek) olyan, hogy nem gond, ha az ellenseg megismeri.

Sot, a matematikusok igazabol nem is ezt javasoljak, hanem egy elmeleteben nagyon egyszeru titkositast: az egyszer hasznalatos kulcsot, vagyis a kulcs minden reszlete csak egyszer van felhasznalva. Ennek hatalmas gyakorlati hatranya, hogy extrem nagy kulcsot igenyel: pont akkorat, mint amennyit osszesen kommunikalni akarunk. Ezert nyilvan altalanos celra nem jo, de pont egy dronvezerleshez akar hasznalhato is lenne. Es elmeletben tokeletesen megtorhetetlen.

Az utolso mondatban csak azert szerepel az elmeletben szo, mert ugyan a feladat megfogalmazasaban szereplo esetben ez a megoldas tokeletes, mindig elkepzelheto olyan helyzet, ami a megfogalmazason tul mutat, es mivel egyszeruen a matematikusok nem hajlandoak ezzel foglalkozni, ezert nem is ved ellene a megoldas. Konkret pelda szemlelteteskent: ha elraboljak a technikus lanyat, es ezzel arra kenyszeritik, hogy a veletlenszeru kulcsot a bevetes elott cserelje le az ellenseg altal adottra, akkor nem fog mukodni a megoldas.
félreértettél nem azt írtam hogy a matek nem jó (hisz az egész informatika matematika.) csak önmagában nem elég. (ahogy te is írtad bevetésenként generálni kell új kulcsokat.) tehát nem érdemes egy szint felett ugymond gyári csomagot használni...
Dronok esetében idő az ami van hála a minél hosszabb bevethetőségi célnak... (némeik 24 órát is elketyeg) ezeknek van komoly irányítási rendszere amik pár órás bevethetőséggel rendelkeznek azok kodólása is egyszerübb.
persze amit írtam egy zanzásított alap dolog. mélyen nem megyek bele mert könyvet lehetne írni a témáról sok sok kötettel. dehogy az alapok megérthetőek legyenek az érdeklődőknek ez a pár mondat is elég.
Ettől fügetlenűl ha téged érdekel a téma nagyon szivesen elbeszélgetnék veled vagy olvasnám véleményed és érdekességeket a témával kapcsolatban.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 676
32 312
113
egyébként nem kell feltétlen szuperszámítogép szintű gép a feltöréshez csak kellő mennyiségű jelet kell elcsípni. (minden eggyes +jel elfogásával drasztikusan lecsökken a számítási igény hogy kiderüljön milyen müveleteek végrehajtásával generálódnak a parancsokat rejtő frekik.)

Felderítő drónok esetében ahol EW veszély áll fent éppen ezért szokták megszakítani a felderítési müveleteket bizonyos szintű operátori beavatkozás után. (ezért imádják az előrre programozást)
 
  • Tetszik
Reactions: Rferi66 and Pogány