Juroj Kenicsi,
Dmitro Kisfalusi,
Szerhij Alekszandronov.
Megtudtuk, ki az a két, diplomáciai fedésben lévő ukrán diplomata, akiket az Ukrajnában kipattant kémügyre reagálva utasítottak ki Magyarországról. Egyikük energetikai, a másikuk egyházi ügyekre is fókuszált.
telex.hu
Amikor megszületett a politikai döntés arról, hogy az Ukrajna által kirobbantott kémügyre reagálva Magyarország kiutasít két ukrán diplomatát, akkor
két olyan személyre esett a választás, akiket a magyar titkosszolgálatok már rég feldolgoztak, így talonba voltak: mindketten az ukrán követségen dolgoztak, mint első titkár. Dmytro K. hivatalosan diplomataként politikai és kulturális ügyekkel, Yurii K. pedig gazdasági témákkal foglalkozott, valójában azonban az ukrán SZRU, a polgári hírszerzés fedett tisztjei voltak – tudta meg a Telex a kiutasításról részleteket ismerő forrásoktól.
A
most kiutasított Dmytro K. feladata volt az ukrán nagykövetség biztonságának védelme, de mellette ő tartotta a kapcsolatot az ukrán kisebbségi szervezetekkel is, ezen kívül pedig az egyházi vonalra is őt állították rá.
Információnk szerint Dmytro K. egyik hírszerzési célpontja egyházi vonalon az az orosz Hilarion metropolita volt, aki a háborúpárti Kirill moszkvai pátriárka bizalmi embere.
...
A
másik, diplomata fedésben dolgozó és kiutasított ukrán hírszerző, Yurii K. 2021 decemberében érkezett Magyarországra. Ő 2017 és 2019 között egyszer már volt Magyarországon diplomataként. A gazdasági ügyeken belül az energetika volt a fő profilja, fókuszában a Mol, az ukrajnai olajtranzit, a magyarországi gáztározók, azok kapacitása és feltöltöttsége állt.
Emellett képben volt a letelepedési kötvények és aranyvízumok témájában is, és ahogy a másik első titkár, ő is az SZRU hírszerzőjeként dolgozott.
A kémháború részleteire rálátó források a Telexnek a két, már régóta talonba lévő ukrán diplomatáról azt állították, hogy nem túl magas beosztású, nem túl fontos figurák és azért őket tiltották ki, hogy „ne eszkalálódjon a helyzet”. (Az más kérdés, hogy politikai szinten inkább az eszkaláció irányába mutatnak a jelek, miután Orbán Viktor kedden – bizonyítékok felmutatása nélkül – azzal a súlyos váddal állt elő, hogy a titkosszolgálati akcióban Ukrajnát az egyik ellenzéki párt segítette, nyilván a Tisza Pártra utalva ezzel. Magyar Péter egyből reagált, közölte: feljelenti Orbánt.)
A
Ferenciek teréhez közel, a TEK-esek által elfogott ukrán, Sz. A. viszont már nem az ukrán polgári, hanem a katonai hírszerzés, a HUR embere volt. Róla annyit sikerült megtudnunk, hogy az
édesapja A. A. korábban ukrán véderő attasé volt Budapesten, később pedig a moszkvai ukrán nagykövetségre került katonai attasénak. Még diplomataként Sz. A. is többek közt az energetikára fókuszált. 2018-ban a MOM Parknál ittasan karambolozott egy busszal, ez az eset akkor a Ripostban ki is szivárgott.
Ez az incidens az egyik oka lehetett annak, hogy 2019 végén hazarendelték Ukrajnába, de hamar vissza is tért a feleségével, mint üzletember. A
feleségével több éttermet vittek Budapesten, melyek népszerűek lettek az ukrán diaszpóra körében, de például titkosszolgálati találkozókra is használhatták őket. Pár órával azután, hogy a belvárosban a TEK rárohant, idegenrendészeti eljárás keretében tíz évre kiutasították az országból, és noha nem élvezett diplomáciai mentességet, nem indult ellene büntetőeljárás. Utóbbi arra utal, hogy a két kiutasított ukrán diplomatához hasonlóan ő sem volt egy különösebben veszélyes figura, látványos elfogását és hazaküldését inkább a „politikai show” indokolta.