[HUN] Vadászgépek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
5 528
16 499
113
Az szerintem a következő 10 éves fennntartási szerződés is ami benne van.

Olvasd tovább.

egyezség része volt az is, hogy tíz évvel meghosszabbították a svédek által nyújtott logisztikai szolgáltatásokat és kiképzési együttműködés is létrejött. Illetve az is eldőlt, hogy a magyar légierő által lízingelt 14 Gripen 2026-ban magyar tulajdonba kerül.
Ez akkor is durva.
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 980
9 195
113
Ha ez igaz….
A Gripen, mint cost effective, meg sustainable….
Aha, ez eléggé relatív.
Mennyibe kerülhet a többi fenntartása?!
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
28 772
102 691
113
Ez akkor is durva.
A cseh évente 30 mrd-ot fizettek a lízingért
Cseh Fegyveres Erők legjelentősebb többéves beruházási projektjei a......Gripen C/D lízing 19,3 milliárdért (1,9 milliárd 2023-ban).

Babis szerint a kövi 10 év dupla annyi lesz és a korszerűsítés is drágult 16 mrd HUF-al.
Babisnak nem tetszik a cseh haderőfejlesztés.
(...
1,1 milliárd koronával drágult a JAS-39 Gripen repülőgépek korszerűsítés 27-ig

Gripen bérlés kétszer drágább, mint korábban
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
5 528
16 499
113
Attól függ mi van benne.

4 új gép 100 millió USD / db, 14 gép korszerüsítése 20 millió USD/ db, és már 680 milliónál vagyunk.
Nem tudom az arányokat, de ennyi pénzért már E-ket kaptunk volna.
Korábban volt egy olyan javaslatom, hogy 4 db E-t vegyünk, ezzel 4 századosra bővítenénk a flottát, a 4 db E a század vezérgépei lettek volna.
Ki kell b@szni a felelősöket a 'csába.
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
3 017
6 516
113
Nem tudom az arányokat, de ennyi pénzért már E-ket kaptunk volna.
Korábban volt egy olyan javaslatom, hogy 4 db E-t vegyünk, ezzel 4 századosra bővítenénk a flottát, a 4 db E a század vezérgépei lettek volna.
Ki kell b@szni a felelősöket a 'csába.
4 század + 4 géppel?

A háború óta elszálltak az árak, ami pár éve még drágának számított, az most a diszkont ár.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
45 686
87 985
113
Pöti bennfentes kereskedelem a magyar Gripen beszerzés kapcsán


Az államtitkár Saab részvényeket vásárolt – egy nappal a Jas-ügylet előtt

Egy nappal azelőtt, hogy Svédország aláírta a Jas tervről szóló milliárd dolláros megállapodást Magyarországgal, Diana Janse (M) államtitkár Saab részvényeket vásárolt. Az üzlet a vállalat erős tőzsdei fellendülésének kezdetét jelentette.


Visszatérve a konkrét ügyre, ezúttal az Aftonbladet hozta nyilvánosságra, hogy egy magasrangú svéd kormányzati szereplő egy nappal egy dollármilliárdos Gripen-szerződés megkötése előtt Saab részvényeket vásárolt. Ezt a bizonyos Gripen-, pontosabban JAS 39C vadászrepülőgép-beszerzést Magyarország hajtotta végre még 2024. február 23-án. Aznap Budapestre látogatott Ulf Kristersson svéd miniszterelnök, aki Orbán Viktor kormányfővel folytatott tárgyalásokat.

Ennek középpontjában Svédország NATO-csatlakozásának magyar ratifikációja állt. Ezzel egy időben viszont megállapodás született arról, hogy a Magyar Honvédség a már meglévő 14 svéd gyártmányú JAS 39 Gripen többcélú harcászati repülőgépe mellé további négy JAS 39C repülőgépet szerez be. Az egyezség része volt az is, hogy tíz évvel meghosszabbították a svédek által nyújtott logisztikai szolgáltatásokat és kiképzési együttműködés is létrejött. Illetve az is eldőlt, hogy a magyar légierő által lízingelt 14 Gripen 2026-ban magyar tulajdonba kerül.

Az újabb magyar Gripen vadászgép vonatkozó szerződéseit Svédország részéről Ulf Kristersson vezetésével írták alá. A négy új gép 2025-ben és 2026-ban fog megérkezni Magyarországa. A Gripen Svédország büszkesége, ez az egyik igazán fontos svéd termék, amelyet a NATO-nak adhatnak a tengeralattjárók és a radartechnológiai fejlesztések mellett.

A JAS 39C gyártója a svédországi Saab AB, amelynek tulajdonosai között találni svéd banki és nyugdíjalapokat is, azonban a svéd állami befolyás nem csak innen ered. A Saab védelmiipari értékesítéseinél ugyanis – ez bevett a fegyvergyártó cégek esetében – megkerülhetetlen a svéd hatóságok jóváhagyása. A Saab termékeinek, szolgáltatásainak és technológiáinak exportját a svéd exportellenőrzési jogszabályok határozzák meg. Az exportengedélyekről pedig eseti alapon a Stratégiai Termékek Felügyelősége (ISP) hoz döntést, amelynek tagjait a kormány nevezi ki.

Súlyos mutyi vagy vakszerencse?
Mindezzel azért is fontos tisztában lenni, mert ezzel a háttérrel válik érthetővé, miért is vet fel súlyos kérdéseket, amit Diana Janse tett 2024. február 22-én, vagyis a magyar–svéd megállapodást megelőző napon. A politikus akkor már államtitkáraként dolgozott és jelenleg is hasonló pozíciót tölt be külügyi tárca kötelékében, a nemzetközi fejlesztési együttműködésért és külkereskedelemért felelős miniszter, Benjamin Dousa mellett.

Janse közvetlenül a budapesti bejelentés előtt Saab részvényeket vásárolt,
ez pedig az államtitkári vagyonbevallásából derült ki. Amikor a svéd média erre rákérdezett nála, Benjamin Dousa sajtótitkárán keresztül elárulta, hogy aznap egészen pontosan 9466 koronáért jegyezte le a vállalat papírjait. Ez mai árfolyamon átváltva 350 ezer forint, tehát önmagában nem minősül nagy összegnek.

Csakhogy 2024. február 22-én a Saab részvényeivel alacsony szintjén kereskedtek, 195 svéd korona magasságában lehetett hozzájutni. Azonban a következő naptól kezdve, amikor aláírták Magyarországgal a négy új Gripen értékesítését, a papírok megindultak felfelé. Mostanra körülbelül 430 korona az értékük – igaz, a nagy ugrás csak 2025 elején következett be az európai fegyverkezési boommal –, ami tehát több, mint 120 százalékos növekedést jelent a bő egy évvel korábbi bázishoz képest.

Az Aftonbladet az is megtudta, hogy a svéd Külügyminisztérium a Védelmi Minisztériummal és a Miniszterelnöki Hivatallal együtt bonyolította le az ügylet előkészítését, így természetesen a kormányzat abszolút ismerte a folyamatot. Utasította a Svéd Védelmi Hivatalt (FMV), a Védelmi Minisztérium alá tartozó kormányzati ügynökséget az üzlet végrehajtására, így a Saab AB alvállalkozóként az FMV-vel kötött szerződést vadászgépek gyártására.

Svédországban egyébként 2018-ban szigorítottak a bennfentes kereskedelem megakadályozása érdekében. Eszerint aki előzetes információval rendelkezik árfolyamára gyakorolt lényeges hatásról, az nem használhatja fel ezt tőzsdei műveletek elindítására, mielőtt nyilvánossá nem válna. Természetesen a Saabnak is vannak belső szabályai arra, hogyan lehet a részvényeivel kereskedni akkor, ha bizonyos események hatással lehetnek az árfolyamra.

Ilyenkor bennfentes listát hoznak létre, az ezen szereplő személyeknek pedig tilos a vállalat részvényeivel kereskedniük, amíg ez aktív aktív. Janse viszont azt állítja, hogy annak ellenére, hogy a külügyi tárca érintett volt a magyarországi Gripen-deal tervezésében, ő maga nem tudott erről sem pozíciójából fakadóan, sem más forrásból. Azt is kijelentette, hogy neki nem volt dolga ezzel az üzlettel. Aznap a Saab mellett egyébként vásárolt a Sandvik, az Epiroc és a Nibe papírjaiból is. Ennek kapcsán azt hangsúlyozta, hogy

több részvényt is lejegyzett és nem mérlegelte különösebben az időzítést.

Ha ez igaz, Janse kis túlzással megütött a főnyereményt. A Saab számára ugyanis a magyarországi szerződés fordulópontnak és mérföldkőnek számított. NATO-tagországként ugyanis Magyarország bizonyítékot szolgáltatott a világnak, hogy a Gripen kiválóan helytáll a versenytársaival szemben. A Budapesti üzletkötés ráadásul további dollármilliárdos értékesítések előtt nyitotta meg az utat. A Világgazdaság április elején számolt be arról, hogy

Gustavo Petro, Kolumbia elnöke bejelentette, az ország a Saab JAS 39 Gripen vadászgépeivel fogja modernizálni légierejét,
előtte pedig az is kiderült, hogy Thaiföld és Svédország kormánya a Saabbal együtt előrehaladott tárgyalásokat visz JAS 39 Gripen E/F többcélú vadászgépek értékesítéséről.
Akárhogy is, Claes Sandgren, a Stockholmi Egyetem jogászprofesszora és a Vesztegetés Elleni Intézet (IMM) korábbi elnöke úgy véli, hogy az ilyen részvényüzletek nem helyénvalók. "Tilos a tőzsdei kereskedés bárki számára, aki belső információval rendelkezik. Egyértelmű távolságot kell tartaniuk mindentől, ami akár csak helytelennek is tűnhet. Ellenkező esetben sérülhet a kormányzatba vetett bizalom" – vélekedett.

A külügyes néni nagyan amatőr lehet, ha azt gondolta hogy a +4 Gripen majd nagyon megmozgatja az árfolyamot. Lehet hogy tényleg nem tudta a darabszámot és többre számított? Gondolom, mindenki emlékszik még hogy mi ment a magyar sajtóban a bejelentés előtt, hogy gigaüzlet lesz, és ezt a svéd sajtó is átvette, itt is többen 24 E/F Gripen bejelentését várták. A magyar tulajdonba kerülés és +10 év meg 2022 tavasza óta tudható volt, annak valószínűleg semmi hatása nem volt már, mert mindenki tudta hogy nincs lehetőségünk típusváltásra ilyen rövid idő alatt és ahogy telt az idő ez egyre biztosabb lett.

Ahogy a cikk le is írja nem 2024 februárjában ugrott nagyott az árfolyam, hanem egy évvel később, 2025 februárjában a kolumbiai és a thai hírekre. Aztán kicsit megtorpant, amikor március végére kiderült hogy Trump megvétózhatja a hajtómű miatt a kolumbiai üzletet. Aztán megint erősödni kezdett, amikor kitört az F-35 balhé hogy "a gép távkapcsolója most már Trump kezébe került" és több ország politikusai is más alternatíva után kezdtek nézelődni. 2024 februárja és 2025 februárja között meg valószínűleg az enyhe emelkedést az a remény adta hogy az ukránoknak átadhatnak 1-2 század Gripent, valamint a Saab más termékeinek eladási sikerei. Egyébként meg minden év februárjában enyhén emelkedésnek indul a Saab árfolyama, valószínűleg az előző éves eredményének bejelentésének hatására.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
45 686
87 985
113
Nem tudom az arányokat, de ennyi pénzért már E-ket kaptunk volna.
Ezt esetleg még érdemes lehet elolvasni a csehekről, mint legfrissebb adat: 2025. április 9.

2024 augusztusában volt egy hír a Thai Légierő Gripen E/F terveiről, ahol ezt írták:
"The military envisions buying four Gripens with a 19-billion-baht (roughly $560 million) budget from FY2025-2029."
Hogy ez most a "4 gép ára" vagy a "4 gép ára + valamennyi év support", az nem derült ki.
 

Koleszkaja

Well-Known Member
2020. szeptember 5.
2 024
8 005
113
Ez a szerzodes annyi mindent tartalmaz hogy meg a szerzodest pontos tartalmat ismerok is egy szep hosszublistat vezetnek mi is van benne mert elfelejtik.

Majd ahogy szepen lassan nyilvanos lesz ossze rakjatok a kepet.
2 szauna , 12 szál kolbász , egy dedikált Lional Richie bakelit lemez, egy 15 éves használt suzuki swift , egy félig megevett snickers ...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
17 828
54 724
113
Nem olyan rég kisebb fegyvercsomaggal együtt új F-16C block 70 darabárat is számoltam valami közel 250 millió dodó könyékén, közeli szövetségesnek.

Fokozódik a nemzetközi helyzet, az a fegyver ami nem csak papíron van, hanem le is tudják szállítani mostanában, drága lett.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 433
11 350
113
A cseh évente 30 mrd-ot fizettek a lízingért

Babis szerint a kövi 10 év dupla annyi lesz és a korszerűsítés is drágult 16 mrd HUF-al.
https://breakingdefense.com/2025/04...swedish-gripen-fighter-lease-extension-offer/
Mármint mire fizetnek a csehek 30 milliárdot és milyen pénznemben?
"The new offer, valued at 16.65 billion CZK ($732 million), will enable Prague to continue to operate 12 Gripen aircraft out to 2035 — two less than its existing fleet of 14 units — split between 10 single seat and two, two-seat platforms."
 
  • Tetszik
Reactions: Kávé and Aladeen

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
28 772
102 691
113
https://breakingdefense.com/2025/04...swedish-gripen-fighter-lease-extension-offer/
Mármint mire fizetnek a csehek 30 milliárdot és milyen pénznemben?
"The new offer, valued at 16.65 billion CZK ($732 million), will enable Prague to continue to operate 12 Gripen aircraft out to 2035 — two less than its existing fleet of 14 units — split between 10 single seat and two, two-seat platforms."
Forinttal számoltam.

2022-ben, így nézett ki a most lejárt lízing.

Gripen C/D lízing 19,3 milliárdért (1,9 milliárd 2023-ban)

Ez a fenti korona, tehát kb. 16-os szorzóval mehet a forintra. Az éves nekem így jött ki kb 30 mrd-ra. Emlékeim szerint nálunk is 26-28 mrd HUF volt.

Ebből a lenti cikkből vettem a cseh számokat.
A Cseh Fegyveres Erők legjelentősebb többéves beruházási projektjei a szárazföldi erők területén a lánctalpas BVP beszerzése 51,7 milliárd (2023-ra 4,4 milliárd), a CAESAR önjáró lövegek beszerzése 8,5 milliárdért (2023-ban 1,2 milliárd). ), kerekes páncélozott parancsnoki állomány és összekötő TITUS járművek összértéke 5,8 milliárd (2 milliárd 2023-ban), valamint könnyű támadójárművek 5,6 milliárd (2023-ban 0,4 milliárd) összértékű. A légierő területén a MADR projektek folytatásáról van szó 3,5 milliárdért (2023-ban 0,03 milliárd), a SHORAD - SPYDER 13,7 milliárdért (1,2 milliárd 2023-ban), a H-1 többcélú helikopterei rendszer 17,6 milliárdért (6,7 milliárd 2023-ban), taktikai drónok 2,7 milliárdért (0,8 milliárd 2023-ban), Gripen C/D lízing 19,3 milliárdért (1,9 milliárd 2023-ban).


Amit te betettél az a régi lízingszerződés hosszabbítása, egy új szerződés.

Az új, 16,65 milliárd cseh koronára (732 millió dollárra) becsült ajánlat lehetővé teszi Prága számára, hogy 2035-ig továbbra is 12 Gripen repülőgépet üzemeltessen – kettővel kevesebbet, mint a jelenlegi 14 darabos flottája –, amelyek 10 együléses és két kétszemélyes platform között oszlanak meg.

Ez durván 270 mrd HUF. Mivel 27-ben jár le a régi és ez 35-ig tart, ez 8 év. Feltételezve, mint az előző arányosan lesz bontva, az 33 mrd HUF-ra jön ki. Ez nekem megegyezik árban az előző szerződéssel, kb 10% drágulás.

Ennek ellenére a cseh ellenzéki miniszterelnökjelölt az állította, az új szerződés dupla annyiba fog fájni.
Most vagy hazudott, vagy a szolgáltatási tartalom más, és vmilyen karbantartást külön számolnak el és így lesz dupla az ár.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
45 686
87 985
113
A mi Gripenjeink esetleges korszerűsítéséről (C+D+) van infoja valakinek?
Szerintem majd 2030 után lesz, ha lesz, mert azt még a svédek is csak most fejlesztik/tesztelik. Most valószínűleg a jelenlegi svéd szintet elérő upgrade-et kapják meg a gépeink, de nekünk már az is hatalmas előrelépés: IRIS-T, sisakcélzó, Meteor, oda-vissza adatkapcsolat minden irányba...