Összefoglalták a cseheknek a magyar haderőfejlesztési programot.
Katonák és tankok új generációja: Magyarország új alapokra építi hadseregét
Nová generace vojáků i tanků: MaÄarsko buduje armádu na nových základech
www.armadninoviny.cz
A kormánypárti Magyar Nemzet átfogó áttekintést tett közzé a Magyar Honvédség modernizációjáról. Kritikus elkülönülésre tehát nem lehet számítani. A cikk azonban világosan és szemléletesen mutatja be a Magyar Honvédség sikereit és modernizációs projektjeit.
2025-ben a magyar Honvédelmi Minisztérium költségvetése 1939,4 milliárd forint (124 milliárd korona) lesz, amelyből a NATO-szabványok szerint elszámolható nettó védelmi kiadások elérik az 1753 milliárd forintot (112 milliárd koronát). Ez a teljes kiadás a GDP 2,04%-át teszi ki, a tisztán katonai kiadások pedig a GDP 1,85%-át.
A „Zrínyi” védelmi fejlesztési programot Simicskó István védelmi miniszter indította el 2016-ban, amikor a védelmi kiadások a GDP mindössze egy százalékát tették ki. A romló biztonsági környezetre és a NATO-kötelezettségekre reagálva Magyarország gyorsan növelni kezdte a kiadásokat. 2023-ra átlépte a két százalékos határt – ez a kezdeti szinthez képest négyszeresére növelte a finanszírozást.
A közelmúltbeli hágai NATO-csúcstalálkozón a magyar kormány támogatta a védelmi költségvetés további emelését – a GDP öt százalékáig –, amelyből 3,5% közvetlenül a védelemre, 1,5% pedig a kapcsolódó infrastruktúrára fordítható. Budapest szerint azonban ehhez az Európai Unió költségvetési szabályainak enyhítésére van szükség.
Nehézdandár Leopárdokkal
A modernizáció fő célja egy modern 1. Nehézpáncélos Dandár, Klapa György felépítése. Magját egy 44 Leopard 2 A7-es harckocsival rendelkező harckocsizászlóalj alkotja majd . Az első harckocsik 2023-ban érkeztek, és a dandárnak jelenleg 38 darabja van . A többit az év végére szállítják le. A dandár kiképzőszázada 2020 óta 12 Leopard 2 A4-es harckocsit használ. Az intenzív bevetés miatt mindegyik átesett már jelentős átalakításon.
A támogató képességeket öt Wisent mentőjármű és három Leguan 2 hídharckocsi biztosítja , szintén Leopard 2 alvázon. A vezetési képzést egy speciális Leopard 2 kiképzőharckocsi biztosítja, amelyben a torony helyett oktatófülke található.
A dandár tüzérségi komponense 24 darab Panzerhaubitze 2000 HU (PzH 2000 HU) önjáró tarackból áll, amelyeket konténer parancsnoki állások egészítenek ki az automatikus tűzvezetés érdekében. Két toronyszimulátort és egy PzH 2000 DTT (Driver Training Tank) vezetési szimulátort is leszállítottak.
Belföldön gyártott Lynx lánctalpas járművek
A Lynx KF41 páncélozott szállító jármű kulcsfontosságú eleme a gépesített erők modernizációjának . Gyártása a német Rheinmetall cég által épített vadonatúj zalaegerszegi gyárban zajlik . A megrendelt 208 jármű közül az elsőt, amelyet Németországban gyártottak, a gyártó 2022 októberében szállította le a Magyar Honvédségnek. A teljes darabszám háromnegyedét azonban 2030-ra már hazánkban gyártják. Elsőként a hódmezővásárhelyi állomásozó Kinizsi Pál 30. Páncélos Gyalogdandár kapja meg őket – eddig körülbelül 50 darabot kaptak.
A szerződés három Buffalo mentőjárművet és három hídharckocsit is tartalmaz, mindegyiket Leopard 2 alvázon. A 2020-as szerződés értéke meghaladja a kétmilliárd eurót (50 milliárd korona), maga a gyár építése 60 milliárd forintba (3,84 milliárd korona) került.
A járműveket StrikeShield aktív védelmi rendszerrel szerelik fel, amelynek beszerzése körülbelül 140 millió euróba (3,5 milliárd korona) került.
A Rheinmetall szerint a Lynx hét változatban lesz kapható:
gyalogos harcjármű (alapváltozat),
parancs verziója,
felfedező verzió,
tüzérségi felderítő/megfigyelő változat,
önjáró aknavető (24 jármű 120 mm-es NEMO toronyhabarccsal),
orvosi és evakuációs változat,
oktatójármű gépjárművezető-képzéshez
Skyranger és a modern légvédelem
Az egységek közeli légvédelmét (PAV) Skyranger 30 járművek biztosítják majd – Lynx alvázra szerelt rendszerek, gyorstüzelő ágyúval és Mistral rakétákkal felszerelve. A célpontok észlelésére kör alakú lefedési radart használnak. Magyarország már megrendelte egy prototípus fejlesztését, és a rendelkezésre álló információk szerint összesen 18 ilyen jármű beszerzését tervezi.
Gidrán és Nomad páncélozott járművek
A gyalogsági támogatást a Gidrán 4×4 és a kisebb Nomád 4×4 négykerekű páncélozott járművek egészítik ki . Bár a tervezési alap Törökországból származik, a magyar változatok teljes körű lokalizáción estek át – a kommunikációs rendszerektől és érzékelőktől a szoftverekig. Minden módosítást magyar szakértők terveztek.
A 2025 júniusi átadás után a Magyar Honvédség 104 Gidrán járművel rendelkezik . Ezek ASELSAN SARP távirányítású harci modullal vannak felszerelve, amely géppuskával vagy gránátvetővel is felszerelhető. A járművek ASELSAN SEDA–V akusztikus lövészdetektorokat is használnak, amelyek mikrofonok segítségével határozzák meg a tűz irányát. A Gidránok csörlővel vagy tűzoltó rendszerrel is felszerelhetők.
Néhányuk a PzH 2000 önjáró tarackokat támogatja – kommunikációt, tűztervezést és célfelderítést biztosítva. A hadsereg egy integrált 120 mm-es aknavetővel felszerelt változatot is tesztel .
A kisebb Nomad jármű sikeresen teljesítette a teszteket, és elsőként kapja meg a szolnoki különleges műveleti egység.
Gripenek: több repülőgép, erősebb fegyverzet
A Magyar Légierő állománya további négy JAS-39 Gripen többcélú vadászrepülőgéppel bővül, így a teljes létszám 18-ra emelkedik. 2021-ben döntöttek a modernizációjukról - a repülőgépek megkapják az új MS20 Block 2 szoftvercsomagot és a továbbfejlesztett PS-05/A Mk.4 radarokat.
A módosítások után a Gripenek képesek lesznek modern Meteor és IRIS-T levegő-levegő rakétákat, valamint kombinált műholdas és lézeres irányítással rendelkező GBU-49 precíziós bombákat használni.
Kiképző repülőgépek és új szállítási képességek
A cseh Aero Vodochody cég első három L-39NG Skyfox sugárhajtású kiképző repülőgépe már leszállt a kecskeméti „Vitéz Szentgyörgyi Dezső” 101. számú légibázison. Fő feladatuk a Magyar Honvédség pilótáinak továbbképzése.
A kiképzés első szakaszában cseh gyártmányú, légcsavaros repülőgépeket használnak – hat dugattyús motoros Zlin Z-242L-t és két négyüléses Zlin Z-143LSi-t a Zlin Aircrafttól. Ezek a repülőgépek a szolnoki helikopterbázison állomásoznak.
A magyar légiflotta hamarosan bővül a brazil Embraer cég két C-390 Millennium többcélú katonai szállító repülőgépével. Ezek a gépek több mint 20 tonna rakomány, köztük könnyűpáncélozott járművek szállítására képesek, és repülés közbeni üzemanyag-utántöltésre is használhatók.
Személyszállításra a hadsereg két Airbus A319-es repülőgépet használ, amelyek 2018 óta szolgálnak a kecskeméti bázison. A katonák szállítása mellett evakuációs és egészségügyi járműként is szolgálnak.
H145M és H225M helikopterflotta
2018-ban a Magyar Honvédség szerződést írt alá az Airbus Helicopters-szel 20 darab H145M többcélú könnyű helikopter szállítására . A szállításokra 2019–2022 között került sor. A repülőgépek a könnyű helikopterflotta gerincét alkotják, HForce fegyverrendszerrel vannak felszerelve, és géppuskákkal, 20 mm-es gépágyúkkal, 70 mm-es irányítatlan rakétákkal és Spike páncéltörő rakétákkal (ATGM) való utólagos felszerelésre készülnek . A szerződés 60 pilóta és technikus kiképzését is magában foglalta. A szerződés teljes értéke elérte a 105 milliárd forintot (jelenlegi árfolyamon 6,6 milliárd CZK).
A flotta mostanra mind a 16 Airbus H225M helikopterrel kiegészült . Tíz közülük szállításra szolgál, míg a másik hat különleges műveletekre van felszerelve.
Új rakéta- és radarrendszerek
A Magyar Honvédség telepíti a NASAMS (Nemzeti Fejlett Felszíni-Levegő Rakétarendszer) légvédelmi rendszert. A rendszer hat lőegységből és egy tartalék egységből áll, amelyeket Győrben és Budapesten állomásoztatnak. Az első egység 2023-ban érkezett a Győri Légvédelmi Rakétaezredhez.
A rövid hatótávolságú egységekhez modernizált Mistral 3 infravörös irányítású rakétákat vásároltak. A radar- és parancsnoki állások is modernizáción esnek át, és Magyarország is csatlakozott a Mistral rakéták közös európai beszerzési programjához.
Ezenkívül 11 darab izraeli gyártmányú ELTA ELM-2084 többcélú mobil radart rendeltek. A szállítások várhatóan 2028-ra fejeződnek be.
Kézifegyverek és gránátvetők gyártása
A cseh Česká zbrojovka as (CZ) fegyvergyártó céggel kötött szerződés értelmében hazánkban licenc alapján kézi lőfegyverek gyártása folyik a Magyar Honvédség számára. Ezek közé tartoznak a CZ BREN 2 gépkarabélyok, a CZ Scorpion EVO 3 géppisztolyok, valamint a CZ P-07 és CZ P-09 pisztolyok. A gyártás az állami tulajdonban lévő HM Arzenál Elektromechanikai Zrt. kiskunfélegyházi gyárában történik. A fegyverzet részévé vált a SAAB Bofors Dynamics svéd Carl Gustaf M4 gránátvetője is.
Páncéltörő fegyverek és HERO drónok
2021. július 14-én a magyar kormány szerződést írt alá Spike légvédelmi rakéták beszerzésére. A hordozható hordozórakéták mellett nagyobb hatótávolságú változatokat is rendeltek Lynx járművekhez és H145M helikopterekhez.
A Védelmi Minisztérium 2022 decemberében szerződést kötött a német Dynamit Nobel Defence (DND) vállalattal RGW 110 eldobható páncéltörő fegyverek beszerzésére és licencelt gyártására. A DND leányvállalata már megkezdte egy üzem építését a magyarországi Vecsésen.
A hadsereg HERO típusú repülőrobbanószert is rendelt az izraeli UVision cégtől. A drónokat különböző méretekben és hatótávolsággal szállítják majd, a 10 kilométeres (hordozható változatok) hatótávolságtól a nehezebb, járműről indítható változatokig. A gyártás egy része közvetlenül Magyarországon fog történni.