A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 470
1 874
113
Persze ha én is meg akarnám lovagolni ezt a fikázzuk a Honvédséget divatot akkor azt mondanám,hogy igazad van csak az hülyeség lenni hisz szigorúan véve olyan katona akinek az a feladata,hogy lőjön valóban nincs 5000 főnyi teljes feltöltés mellett no de így gondolkozni hülyeség! Olyan mintha azt mondanám,hogy a gyárban csak a lakatos meg a CNC kezelő dolgozik a mérnök meg a karbantartó stb pedig nem.
Egy lövész zászlóalj létszámának kb fele az akinek a lövöldözés a dolga de a világ legnagyobb hülyesége azt gondolni,hogy a másik fele az csak van mint hal a szatyorban.
Ezzel nincs is gond, amit írsz, csakhogy most említetted, hogy lehet nincs 5000 főnyi ténylegesen "harcoló" katona, ezzel szemben a hivatalos létszám mennyi most? 25.000 fő körül alakul? Korábban át lett beszélve ez a téma is, nekem nagyon nincs hozzáfűznivalóm, de érdekes így is.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
Ezzel nincs is gond, amit írsz, csakhogy most említetted, hogy lehet nincs 5000 főnyi ténylegesen "harcoló" katona, ezzel szemben a hivatalos létszám mennyi most? 25.000 fő körül alakul? Korábban át lett beszélve ez a téma is, nekem nagyon nincs hozzáfűznivalóm, de érdekes így is.

30.000+
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 967
35 645
113
Közszolgálati egyetemen néztem Katonai Vezető szak, Harckocsizó szakirány - ott sajna az.
Ott lehet ott meg nem jartam. De ha annyira akarod jelentkezz teszem azt lovesznek es menj at hk ra ido kozben... :D de akar mar allomanyba vetel utan is at lehet jutni konnyeden./ egyebkent a hk hadnagyok kozul kerul szerintem a legkevesebb vasra./ ez a kozeljovobe valtozni fog./ marmint aranyaiba./de ez csak velemeny./
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Leo2 miatt most nagyon a tank vonal megy. Nekünk most van optimistán 10db T72nk. Románoknak 200+TR85.
De nézhetjük IFVt is. Nekünk van 0db. Románoknak 180db MLI84. 100db modernizált Spike és Orlekonnal. Az nem játék.
Tüzérség? Nekünk talán 10db D-20. Románoknak 200db.
Rakétás tüzérség? Nekünk lényegében semmi. Románoknál 150+ LAROM, meg APR-40.

Eközben tudtommal AMDből lényegében nincs semmi zárolt készleten. Ha sikerülne is mozgosítani nem lenne mit adni a kezükbe. Ja de igen mit is írtál? Kaszát, kapát?

Nagyon szomorú de ez van.
Zimbu2000 se piskóta
zimbru_2000.jpg

Érdekesség,hogy az Oerlikon toronnyal nálunk is be volt tervezve BMP modernizáció.Protó készült is Gödöllön.C+D kiállitáson szerepelt,dupla Stinger inditóval a tornyon.Az első Orbán kormány lefújta,a T72 modernizációval eggyüt.
Jelenleg cargo vip szállító alatt nincs dircm. Ennyi a történet. A "szerintem" nem tul eros erv
aaq-24v%20dircm%20in%20amase%20pod.jpg

Heliken sem ismeretlen ma már.
DZxxZsuXUAAs9A3.jpg

Egy jolfelszerelt turbópop békeidőben légirendészeti,megfigyeő és oktató-gyakorló gépnek.Háborúban pedig könnyű közvetlen támogató,felderitő,de PGM fegyverzettel komolyan veendő csapásmérő képességgel is bir.2-4 SDB,vagy Hellfiere/Bristone rakétával még be se kell repülnie a MANPADok hatókrébe föltétlen.A legvalószinübb hibrid-hadviselésnél pedig kiegésziti a Gripent.Mig az a regurális erőkkel és az ellen légierejével foglalkozik,turbopop támadhatja a kolbászoló szabadccsapatokat.
 
  • Tetszik
Reactions: ravenlord

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
17 027
48 969
113
Zimbu2000 se piskóta
zimbru_2000.jpg

Érdekesség,hogy az Oerlikon toronnyal nálunk is be volt tervezve BMP modernizáció.Protó készült is Gödöllön.C+D kiállitáson szerepelt,dupla Stinger inditóval a tornyon.Az első Orbán kormány lefújta,a T72 modernizációval eggyüt.

aaq-24v%20dircm%20in%20amase%20pod.jpg

Heliken sem ismeretlen ma már.
DZxxZsuXUAAs9A3.jpg

Egy jolfelszerelt turbópop békeidőben légirendészeti,megfigyeő és oktató-gyakorló gépnek.Háborúban pedig könnyű közvetlen támogató,felderitő,de PGM fegyverzettel komolyan veendő csapásmérő képességgel is bir.2-4 SDB,vagy Hellfiere/Bristone rakétával még be se kell repülnie a MANPADok hatókrébe föltétlen.A legvalószinübb hibrid-hadviselésnél pedig kiegésziti a Gripent.Mig az a regurális erőkkel és az ellen légierejével foglalkozik,turbopop támadhatja a kolbászoló szabadccsapatokat.
Én nem vetem el zsigerből ezt a turboprop vonalat pgm-el, korrekt önvédelmi rendszerekkel, itt is szerintem mint a legtöbb helyen, az dönt hogy mennyi a végén a cetlin lévő ár. Ha lényegesen olcsóbb, szerintem életképes koncepció ez ebben a térségben. Mi nem az USAF vagy a VVS ellen kell készüljünk.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Én nem vetem el zsigerből ezt a turboprop vonalat pgm-el, korrekt önvédelmi rendszerekkel, itt is szerintem mint a legtöbb helyen, az dönt hogy mennyi a végén a cetlin lévő ár. Ha lényegesen olcsóbb, szerintem életképes koncepció ez ebben a térségben. Mi nem az USAF vagy a VVS ellen kell készüljünk.
Háthogy mennyi az annyi,az elsőrendű kérdés-de nem kizárolagos.Rengeteg feladatot lehetne találni egy turbopop gépnek,békeidőben és háboruban egyaránt.
Győzelemre orosz/ami szintű haderők ellen nem készülhetünk.De arra igen,hogy a veszteségokozási képességünk olyan legyen,hogy csak úgy ne érje meg megtámadni minket.De ez politikai kérdés is.
 
  • Tetszik
Reactions: Telak2

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 824
6 974
113
@zsolti
Én nem vetem el zsigerből ezt a turboprop vonalat pgm-el
Hamarosan lesz a svédeknek levedlett Gripenje , akkor inkább már azokból hozzunk el még 1-2 századnyi. Turbopop gépet "légi rendész" feladatba rakni szerintem butaság.Ha zt írnátok hogy használjuk úgy mint a csehek(CAS) akkor már jobban hajlanék feléjük de szerintem még így is erre feladatra is lehetne jobb gépet hozni.Tudom tudom, nyilván az ár szabja meg itthon a dolgokat.

@Fade
Románoknak 180db MLI84. 100db modernizált Spike és Orlekonnal. Az nem játék.
Tüzérség? Nekünk talán 10db D-20. Románoknak 200db.
Rakétás tüzérség? Nekünk lényegében semmi. Románoknál 150+ LAROM, meg APR-40.
Jó azért, nem kell itt azt hinni hogy a románok valami ,csak azért mert több technikai eszközük van, máris jobbak, hidd el ha megjönnek a Leok meg végre valahára bejelentik az új páncéltörő eszközöket akkor lapítani fognak mint szar a fűben, nem mai technikával dolgoznak , amiket felsoroltál mind mind vsz felújított retek. Ami talán irigylésre méltó lehet tőlük az a HIMARS + a románok addig jampiskodhatnak itt a hiper szuper cuccaikkal amíg ők látnak meg először.Ha mi akkor már a mostani páncéltörő eszközeinkkel (ami tudom hogy nagyon kevés :D ) is tudnák némi pusztítást csinálni.
Amúgy ha jól emlékszem 6db D20 van+elég sok raktáron de azok igen csak kérdésesek , +hivatalosan 35db T72 de kb mindig ugyanaz a 4-8db megy a lőtérre , szóval mint olyan , ilyen téren nem túl rózsás a helyzet, ha megjönnek az A4-es leok már az hatalmas ugrás lesz mint mennyiségben( 12db) mint technikában.

Amúgy ami még a tüzérségünket illeti szerintem abból szintén követhetnénk a német struktúrát, ott úgy van hogy 18db SPH mellé van még 6db MLRS , ha itthonra eltudnánk hozni a PZH mellé azt az izraeli rakétás csodát amiről már beszéltünk szerintem nagyon ütőképes kombó lenne. ( Esetleg még a cseh csoda is játszhat ha nagyon az árcédulát nézzük.)
Légvédelemre jöjjön a NASAM vagy a Patriot +Stingerek
Páncéltörőknek SPIKE-LR vagy Javelin ( itt érdekes kérdés hogy felkéne-e szerelni őket pl BRDM-2-re , szerintem nem)
Aztán igazából már csak az kell hogy amiket felsoroltam mindegyik elég számban legyen jelen és részemről ami a szárazföldieket illeti elégedett lennék.
 
  • Tetszik
Reactions: marton

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
@zsolti

Hamarosan lesz a svédeknek levedlett Gripenje , akkor inkább már azokból hozzunk el még 1-2 századnyi. Turbopop gépet "légi rendész" feladatba rakni szerintem butaság.Ha zt írnátok hogy használjuk úgy mint a csehek(CAS) akkor már jobban hajlanék feléjük de szerintem még így is erre feladatra is lehetne jobb gépet hozni.Tudom tudom, nyilván az ár szabja meg itthon a dolgokat.

@Fade

Jó azért, nem kell itt azt hinni hogy a románok valami ,csak azért mert több technikai eszközük van, máris jobbak, hidd el ha megjönnek a Leok meg végre valahára bejelentik az új páncéltörő eszközöket akkor lapítani fognak mint szar a fűben, nem mai technikával dolgoznak , amiket felsoroltál mind mind vsz felújított retek. Ami talán irigylésre méltó lehet tőlük az a HIMARS + a románok addig jampiskodhatnak itt a hiper szuper cuccaikkal amíg ők látnak meg először.Ha mi akkor már a mostani páncéltörő eszközeinkkel (ami tudom hogy nagyon kevés :D ) is tudnák némi pusztítást csinálni.
Amúgy ha jól emlékszem 6db D20 van+elég sok raktáron de azok igen csak kérdésesek , +hivatalosan 35db T72 de kb mindig ugyanaz a 4-8db megy a lőtérre , szóval mint olyan , ilyen téren nem túl rózsás a helyzet, ha megjönnek az A4-es leok már az hatalmas ugrás lesz mint mennyiségben( 12db) mint technikában.

Amúgy ami még a tüzérségünket illeti szerintem abból szintén követhetnénk a német struktúrát, ott úgy van hogy 18db SPH mellé van még 6db MLRS , ha itthonra eltudnánk hozni a PZH mellé azt az izraeli rakétás csodát amiről már beszéltünk szerintem nagyon ütőképes kombó lenne. ( Esetleg még a cseh csoda is játszhat ha nagyon az árcédulát nézzük.)
Légvédelemre jöjjön a NASAM vagy a Patriot +Stingerek
Páncéltörőknek SPIKE-LR vagy Javelin ( itt érdekes kérdés hogy felkéne-e szerelni őket pl BRDM-2-re , szerintem nem)
Aztán igazából már csak az kell hogy amiket felsoroltam mindegyik elég számban legyen jelen és részemről ami a szárazföldieket illeti elégedett lennék.
Románok nagyon is józanul fejlesztették a haderejüket.És mostanában zajlik majd az elavult fegyverzet váltása.A felújitott retkeik simán súlyos technikai fölényt jelentettek.50 leo és 24 löveg is kevés még a kiegyenlitéshez is.De ráadásul fejlesztenek közben ők is.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
49 237
81 568
113
Románok nagyon is józanul fejlesztették a haderejüket.És mostanában zajlik majd az elavult fegyverzet váltása.A felújitott retkeik simán súlyos technikai fölényt jelentettek.50 leo és 24 löveg is kevés még a kiegyenlitéshez is.De ráadásul fejlesztenek közben ők is.

Dehogy csinálták jól...
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 824
6 974
113
@Celebra
Románok nagyon is józanul fejlesztették a haderejüket.És mostanában zajlik majd az elavult fegyverzet váltása.A felújitott retkeik simán súlyos technikai fölényt jelentettek.50 leo és 24 löveg is kevés még a kiegyenlitéshez is.De ráadásul fejlesztenek közben ők is.

Hagyjuk már , két előnyük van , több technikai eszközük és van HIMARS-uk, a fejlesztéseikről meg inkább ne beszéljünk , kb olyan mint az ukrán recept = vegyél egy régi vsz retket , rakj bele új elektronikát, fesd újra és kész a "vadonatúj" fejlesztés , attól hogy náluk csillog villog a TR-85 az még mindig egy T-55-ös marad :D lecseréltek benne sok mindent de az utolsó upgrade-et 99-ben kapták és ez csak egy példa volt a sok közül
 
  • Tetszik
Reactions: arcas and marton