A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Szatmár72

Well-Known Member
2019. január 16.
638
714
93
Tegyünk különbséget a honvédség mostani béke-létszáma és az esetleges hadi-létszáma között. Békében nincs szükség teljes feltöltöttségre. Viszont a vezetési szerveknek béke időszak alatt is meg kell lenniük, ezért nagy a tiszti-vízfej. Háború esetén főleg a legénységi állományt duzzasztanák fel. Úgy emlékszem hogy a néphadsereg kb 100.000 fős béke létszámmal működött, de háború esetén mintegy 200.000 tartalékost mozgósítottak volna.
Nekem ne dumálja már meg senki hogy egy cégnél (a honvédség) VAN 80% INAKTIV ÉS 20% AKTIV DOLGOZÓ.
40 ÉVIG LÓGATJA A TÖKÉT A 80% AMIG NINCS HÁBORÚ...ez közgáz nonszensz....ideális esetben ez 5% inaktiv és 95% aktiv..
ha gond van behivom a tiszteket...ennyi.
De ott egy aktív rendszer mellett tört ki a polgárháború, nem egy 20 éve felfüggesztett mellett..... Gondolkodjál már kérlek..
én csak azt szerettem vona jelezni, hogy a magyar határtól nem messze van olyan román tábornok aki 100 db tankot fel tud mutatni. és meg tudja fenyegetni magyarországot. Ha a tv-ben vagy bárhol máshol látnék arra utaló jeleket hogy kb 10 métert jönne és a cg4 kilőné mint a szart, én már meg is nyugodnék...
csak poénból kellene 1 ilyen video...
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 364
11 325
113
Ezzel az a gond, hogy azok a tisztek akik békében sem akarnak és nem is alkalmasak vezetői beosztás betöltésére, azok háborúban biztos, hogy nem fognak, és tisztelet a kivételnek, hisz nem mindenki maga válassza a sorsát.
De sajnos ha most hirtelen kellene 30 lövészzászlóalj parancsnok, törzsfőnök, 10 ezredparancsnokság és felkészített törzstisztek, azok a budapesti irodistákból nem állnának össze. Sehogy sem.
A strukturális probléma az nagyon nagy baj, nagyon nehezen javítható. Sokkal több zenész, informatikus, jogász, biztonságtechnikus van, mint lövész , tankos, tüzér szakember. Mert 30 éve nincs ez utóbbiakra szükség, így kikoptak, háborúban sem lesznek. Ezért megtartani a mai 50-55 éves matuzsálemeket teljesen felesleges, de a vezetést nagyrészét ezek teszik ki, így mindent akadályoznak ami veszélyezteti kiváltságaikat, kényelmes budapesti irodáikat.
Viszont az ő tartásuk viszi el a bérköltség 2/3-át! Otta a fölösleg, amiből a végrehajtók bérét, ezáltal létszámát lehetne emelni. Tehát nem pénzügyi a probléma, hanem erkölcsi, súlyosan!
Ezért gond ez a döntés, hisz minden marad így, nem akarják valóban feltölteni a végrehajtókat...

Amúgy a katonazenekarok minek vannak? :S :D
 
  • Tetszik
Reactions: mindenen kívül

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 551
113
Ezzel az a gond, hogy azok a tisztek akik békében sem akarnak és nem is alkalmasak vezetői beosztás betöltésére, azok háborúban biztos, hogy nem fognak, és tisztelet a kivételnek, hisz nem mindenki maga válassza a sorsát.
De sajnos ha most hirtelen kellene 30 lövészzászlóalj parancsnok, törzsfőnök, 10 ezredparancsnokság és felkészített törzstisztek, azok a budapesti irodistákból nem állnának össze. Sehogy sem.
A strukturális probléma az nagyon nagy baj, nagyon nehezen javítható. Sokkal több zenész, informatikus, jogász, biztonságtechnikus van, mint lövész , tankos, tüzér szakember. Mert 30 éve nincs ez utóbbiakra szükség, így kikoptak, háborúban sem lesznek. Ezért megtartani a mai 50-55 éves matuzsálemeket teljesen felesleges, de a vezetést nagyrészét ezek teszik ki, így mindent akadályoznak ami veszélyezteti kiváltságaikat, kényelmes budapesti irodáikat.
Viszont az ő tartásuk viszi el a bérköltség 2/3-át! Otta a fölösleg, amiből a végrehajtók bérét, ezáltal létszámát lehetne emelni. Tehát nem pénzügyi a probléma, hanem erkölcsi, súlyosan!
Ezért gond ez a döntés, hisz minden marad így, nem akarják valóban feltölteni a végrehajtókat...
Már érdekes számok mennek összevissza.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 494
18 521
113
Tegyünk különbséget a honvédség mostani béke-létszáma és az esetleges hadi-létszáma között. Békében nincs szükség teljes feltöltöttségre. Viszont a vezetési szerveknek béke időszak alatt is meg kell lenniük, ezért nagy a tiszti-vízfej. Háború esetén főleg a legénységi állományt duzzasztanák fel. Úgy emlékszem hogy a néphadsereg kb 100.000 fős béke létszámmal működött, de háború esetén mintegy 200.000 tartalékost mozgósítottak volna.
Akkor még nagyobb a baj, mert a mostani rendszer pont, hogy semmilyen háborús vezetési feladatra nem alkalmas, aztán mégis nagyon sokan vannak a különböző tingli-tangli szervezeteknél, szóval légy szíves ezt ne, ez demagógia...
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 551
113
Nekem ne dumálja már meg senki hogy egy cégnél (a honvédség) VAN 80% INAKTIV ÉS 20% AKTIV DOLGOZÓ.
40 ÉVIG LÓGATJA A TÖKÉT A 80% AMIG NINCS HÁBORÚ...ez közgáz nonszensz....ideális esetben ez 5% inaktiv és 95% aktiv..
ha gond van behivom a tiszteket...ennyi.

én csak azt szerettem vona jelezni, hogy a magyar határtól nem messze van olyan román tábornok aki 100 db tankot fel tud mutatni. és meg tudja fenyegetni magyarországot. Ha a tv-ben vagy bárhol máshol látnék arra utaló jeleket hogy kb 10 métert jönne és a cg4 kilőné mint a szart, én már meg is nyugodnék...
csak poénból kellene 1 ilyen video...
Egy kurva RPG sima fejjel kilövi maximális lőtávról baszki.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 055
18 762
113
Tegyünk különbséget a honvédség mostani béke-létszáma és az esetleges hadi-létszáma között. Békében nincs szükség teljes feltöltöttségre. Viszont a vezetési szerveknek béke időszak alatt is meg kell lenniük, ezért nagy a tiszti-vízfej. Háború esetén főleg a legénységi állományt duzzasztanák fel. Úgy emlékszem hogy a néphadsereg kb 100.000 fős béke létszámmal működött, de háború esetén mintegy 200.000 tartalékost mozgósítottak volna.

Nézem a mai honvédelem.hu videót. Új tüzéreket avattak Tatán. Talán jól számoltam, 5 fő volt, az új ember. Jó esetben, 5 fővel nőtt a létszáma az osztálynak. Rossz esetben, ennyien leléptek a közelmúltban és őket pótolták. Nagyon rossz esetben, jóval többen léptek le, de csak 5 főt kaptak pótlásnak.
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 671
113
Ha elkezdenék emelni a legénység és az altisztek fizetését, egyből jönnének befelé,

Nem értek egyet. Szerintem ameddig a körülmények nem javulnak, nem lesz átláthatóbb, az embert jobban megbecsülő a rendszer, addig a fizetésemelés önmagában ezt nem fogja megoldani. Egyszerűen túl nagy szakadék tátong a Honvédség és a civilek között. A legtöbb ember számára az egész egy elvarázsolt, furcsa, érthetetlen, zárt világ.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 055
18 762
113
Akkor még nagyobb a baj, mert a mostani rendszer pont, hogy semmilyen háborús vezetési feladatra nem alkalmas, aztán mégis nagyon sokan vannak a különböző tingli-tangli szervezeteknél, szóval légy szíves ezt ne, ez demagógia...

Zászlóalj szint felett élőben nem hinném hogy mostani főtiszt vezetett gyakorlaton alakulatot. Dandárt, hadtestet, talán Benkő és az ő generációja ( vagya senki ), ha még van belőlük a rendszerben, de meglehet hogy életkoruknál fogva, már nincs.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 055
18 762
113
A legtöbb ember számára az egész egy elvarázsolt, furcsa, érthetetlen, zárt világ

Ez is igaz. Olyan hagyományos módszerekkel próbálkozik a Honvédség, aminél ma már sokkal hatékonyabbak vannak. Egyszerű dolgot írok. Még egy köztévés fél perces, toborzó, reklám videót sem tudnak benyomni, bármelyik tv csatornán. A haditechnikai bemutatók jók, de önmagukban kevesek.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 587
79 775
113
Nekem ne dumálja már meg senki hogy egy cégnél (a honvédség) VAN 80% INAKTIV ÉS 20% AKTIV DOLGOZÓ.
40 ÉVIG LÓGATJA A TÖKÉT A 80% AMIG NINCS HÁBORÚ...ez közgáz nonszensz....ideális esetben ez 5% inaktiv és 95% aktiv..
ha gond van behivom a tiszteket...ennyi.

én csak azt szerettem vona jelezni, hogy a magyar határtól nem messze van olyan román tábornok aki 100 db tankot fel tud mutatni. és meg tudja fenyegetni magyarországot. Ha a tv-ben vagy bárhol máshol látnék arra utaló jeleket hogy kb 10 métert jönne és a cg4 kilőné mint a szart, én már meg is nyugodnék...
csak poénból kellene 1 ilyen video...


A Honvédség nem termelő szerv és béke van így nem derül ki az alkalmassága vagy alkalmatlansága sem.
Természetesen nem 20% dolgozó van és 80% csak melegedik!Vagyis először azt kéne meghatározni,hogy mi a dolgozó.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 526
93 804
113
Van pár haverom, akik a kerítésen belül vannak. Az ő elmondásuk alapján sok helyen az állandó üres helyek a speciális tudást igénylő, polgári szférában jó megfizetett képesítést igényel, ugyanakkor nagyon sok helyen a burkolt létszám stopp miatt nem lehet feltölteni a helyeket, hiába lenne jelentkező. A bürokrácia és a vezetetlenség miatt a rendszer nem tudja ezt kezelni, így sok helyen meglenne az ember a beosztásra, de a hosszadalmas eljárások, meg a "mesterséges lassítás" miatt nem tudnak az MH rendszerébe kerülni. Amúgy is nagyon nehéz a humánerőforrás gazdálkodás a rengeteg szabályzó, korlátozás miatt, ezért sokszor más helyre vesznek fel embereket, csakhogy a rendszeren belül legyenek, aztán majd átmozgatják, ha lehet.
Ha eltűnnek a szabad helyek, még nehezebb lesz ez a játék, tovább nehezítve a feltöltést!
Volt olyan játékotok gyerekkorban, amiben egy üres négyzetet kellet tologatni, ahhoz hogy valamit kirakjál? Na valami ilyesmi zajlik most a személyügyi munka területen.
Ezzel a döntéssel tovább csökkentik a lukak számát, tovább korlátozva a parancsnokok és a személyügyesek lehetőségeit.
Egy hatása van ezeknek az intézkedéseknek:
Lassul a beáramlás! És valóban lesz bérmegtakarítás.....a be nem jött katonák bére megmarad. De ez nagyon aljas dolog azoktól akik ezt kitalálták.
Én amilyen számokat ismerek, az utóbbi években dinamikusan nőtt a honvédség létszáma a fluktuációtól függetlenül. Hogy ez mennyiben volt minőségi előrelépés azt nem tudom.
A polgári életben is keresett szakemberek megszerzése sztem minden seregben nehézkes. Kelet-Európában hatványozottabban. A fizetésekkel ebben a szegmensben sosem fog tudni a sereg versenyezni. Max. az állam által biztosított külön lehetőségekkel és kedvezményekkel. Itt azért elég nagy a játéktér. De ezt ki kell dolgozni HR stratégia kell.
Bár a 0-ik lépés lenne a meglévő emberek megbecsülése. Itt sztem fél éven belül lesz egy 3-4 éves béremelési egyezség.
A beáramlást is szabályozni kell. Valószínű nem véletlenül hozták ezeket a szabályokat, az elmúlt év tapasztalatai alapján korrigáltak. Nem csak anyagi-bérezési oldala van. Kiképzési és infrastruktúra megteremtés. Itt ia bőven van elmaradás.
Sztem pl p.lusz 5000 fő bérezése a költségvetésben nem tétel, ha prioritást élvez a sereg. A fele adó, járulék és Áfa formájában visszavándorol a költségvetésbe
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 364
11 325
113
A Honvédség nem termelő szerv és béke van így nem derül ki az alkalmassága vagy alkalmatlansága sem.
Természetesen nem 20% dolgozó van és 80% csak melegedik!Vagyis először azt kéne meghatározni,hogy mi a dolgozó.

Akinek a munkája hozzájárul a Honvédség alkotmányos feladatának ellátásához?
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 494
18 521
113
Akkor még nagyobb a baj, mert a mostani rendszer pont, hogy semmilyen háborús vezetési feladatra nem alkalmas, aztán mégis nagyon sokan vannak a különböző tingli-tangli szervezeteknél, szóval légy szíves ezt ne, ez demagógia...
Tegyünk különbséget a honvédség mostani béke-létszáma és az esetleges hadi-létszáma között. Békében nincs szükség teljes feltöltöttségre. Viszont a vezetési szerveknek béke időszak alatt is meg kell lenniük, ezért nagy a tiszti-vízfej. Háború esetén főleg a legénységi állományt duzzasztanák fel. Úgy emlékszem hogy a néphadsereg kb 100.000 fős béke létszámmal működött, de háború esetén mintegy 200.000 tartalékost mozgósítottak volna.
Lapozzatok fel egy HM telefonkönyvet, adjátok össze a tábornokok és ny . tábornokok számát, és kiderül, hogy a vörös hadsereget is el tudnák vezetni...!:D
Szóval az első világháborús keretrendszerű haderőszervezési elvekkel azért ne .....
Nem értek egyet. Szerintem ameddig a körülmények nem javulnak, nem lesz átláthatóbb, az embert jobban megbecsülő a rendszer, addig a fizetésemelés önmagában ezt nem fogja megoldani. Egyszerűen túl nagy szakadék tátong a Honvédség és a civilek között. A legtöbb ember számára az egész egy elvarázsolt, furcsa, érthetetlen, zárt világ.
Igazad van az is kell, de azt rövidtávon nem tudod megváltoztatni, viszont januártól 70 %-os emelést tudnál adni 7-8000 legénységnek. Több ezer fiatal azért ment el, mert még ilyen szar körülmények között is magyar katona akart lenni, de dupla annyi fizetésért inkább rendes 8 órás munkát vállalt. Nagyon sokan visszajönnének, ha annyit kapnának, mint civilben. Ez tény, minden helyőrségben így van.
De hát, inkább megy a fingfestés, a hosszútávú csodákról, rövidtávon meg megint elmarad a változás. Országot járnak mindenféle marha videomontázsokkal, ahelyett hogy bejelentenék a fizetésemelés mértékét 2026-ig előre, ha már állandóan hosszútávú terveket fabrikálnak a Balaton utcában.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 526
93 804
113
Próbállak követni, de nem igazán értem mire gondolsz...??
Mi értelme az irànyadó OGY határozathoz képest alacsonyabb feltöltési létszàmot rögzíteni egy korm.határozatban??
Ha a 37 ezres létszám elérése a cél akkor az ilyen 21-ig szóló alacsonyabb keret meghatározàsnak mi értelme van?

Én nem tudok másra gondolni mint hogy durva recesszióra számítanak ès a kormány elkezdett visszvágni a költségekből ott ahol csak lehet.
Leszabályozza melyik beosztás betöltése élvez prioritást és melyik nem, illetve később betöltendő.
Durva recesszió minden emberi számítás szerint a következő 2 évben elkerül még minket. Ezt a kormánnyal legkritikusabb kutatóintézetek is elismerik. A növekedés ütemének mértéke kérdéses. Ez egyelőre Európában top3-as.
Recesszió egyelőre még Németországban sincs, bár a politikusaik mindent megtesznek, hogy legyen.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 494
18 521
113
Én amilyen számokat ismerek, az utóbbi években dinamikusan nőtt a honvédség létszáma a fluktuációtól függetlenül. Hogy ez mennyiben volt minőségi előrelépés azt nem tudom.
A polgári életben is keresett szakemberek megszerzése sztem minden seregben nehézkes. Kelet-Európában hatványozottabban. A fizetésekkel ebben a szegmensben sosem fog tudni a sereg versenyezni. Max. az állam által biztosított külön lehetőségekkel és kedvezményekkel. Itt azért elég nagy a játéktér. De ezt ki kell dolgozni HR stratégia kell.
Bár a 0-ik lépés lenne a meglévő emberek megbecsülése. Itt sztem fél éven belül lesz egy 3-4 éves béremelési egyezség.
A beáramlást is szabályozni kell. Valószínű nem véletlenül hozták ezeket a szabályokat, az elmúlt év tapasztalatai alapján korrigáltak. Nem csak anyagi-bérezési oldala van. Kiképzési és infrastruktúra megteremtés. Itt ia bőven van elmaradás.
Sztem pl p.lusz 5000 fő bérezése a költségvetésben nem tétel, ha prioritást élvez a sereg. A fele adó, járulék és Áfa formájában visszavándorol a költségvetésbe
Az utolsó mondatoddal nagyon egyetértek, nettóban kell nézni a kiadást és spórolást is.
Viszont a haderő humánerőforrás utánpótlásának biztosítása nem annyira politikai prioritás, mint azt gondolnánk.
Ha valamit akart a politika az elmúlt 10 évben azt megcsinálta. Öt, tíz milliárd forint havonta potyog a különböző aktuális feladatokra. A HM úgy tűnik nem tudja érvényesíteni érdekeit, a katonák béremelése, valószínűleg a többi fegyveres szerv (BM) vezetőinek ellenállásán elbukott....
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 526
93 804
113
CSIKSZEREDÁTÓL SZATMÁRNÉMETIG VAN NEKIK MOZGATHATÓ TANKJUK.nekünk meg nincs..ez a lényeg szerintem
Háborús helyzetre magyar-román viszonylatban jelenleg 1% esély van. Ha vannak mozgatható tankjaik, akkor azokat gurítsák a moldovai határra, mert egyre nagyobb ott a politikai káosz és a Dnyeszter mentén ruszki csapatok állomásoznak
Sztem a következő Ukrajna, Moldova lehet...ami nekünk bármilyen kimenetellel csak jó.