A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 150
113
De az nem járható, ha évente 200 katonának van új egyenruha. A álcázáshoz való tarkaságot az egyes katonákon kellene elérni, nem abban, hogy a raj minden tagja különböző mintájú egyenruhában van. :(

Az ipar meg legyen támogatva azzal, hogy a kikopó darabokat pótolja arra tökéletesen jó, nagyobb számban úgyse képes gyártani. Meg már az első év után lesz 200-300 elkopott nadrág, zokni, póló, mellény, miegymás.
Nézd meg azt a videót, amit belinkeltem!
Az EI varrodáiban is megvan már a kapacitás...
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 450
69 290
113
Ja csak 1 év alatt legyártatunk 60.000db-ot, aztán évi kb.200 körüli darabszámokra van szükség. De tőlem lehet olyen koncepcióban is, hogy itthon gyártjuk, csak ha eddig is összeszorult az a bizonyos luk rajtuk, mikor egyenruhára kellett költeni, gondoltam a 40%-al olcsóbbra csak könnyebben igent mondanak.
Nem gondolom hogy evi 200 db kellene. Van ezeknek 1-2-3 ev kihordasi idejuk, meg eleg nagy a fluktuacio is foleg azoknal akik ezeket tenylegesen koptatjak. Szoval elvileg ennek a 60000-es emlitett szamnak kb felet, harmadat le kene evente gyartatni. 20000 nadrag egy varrodanak nem tetel egy evben. Johet melle a tobbi anzug is, egy kisebb kb tucat fos varrodanak par honapra eleg is. Csak kene keresni egyet vegre amelyik meg mukodik nyomokban. Meg akad hozza varrono is, csak fizetni kene. Aztan ha talaltak valakit akkor lehet felallitani minosegi kovetelmenyeket. Ha nem jo, visszabontjak, nagy ugy, elofordul. Pontosan ezzel tudnak megtamogatni a doglodo varrodak egyiket, masikat. Soknak alig van munkaja, ha van meg. Mind varrna ha volna mit. Nem a pusztaban kell HM-es varrodat beinditani, meg lasszoval fogni oda es betanitani a nepet. Ott a Kubler barcikan, de ha nem eleg magyar akkor meg a Lamived Csepregen pl. Vagy akarhany szerte az orszagban.
 
  • Tetszik
Reactions: Loken

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 150
113
Ja csak 1 év alatt legyártatunk 60.000db-ot, aztán évi kb.200 körüli darabszámokra van szükség. De tőlem lehet olyen koncepcióban is, hogy itthon gyártjuk, csak ha eddig is összeszorult az a bizonyos luk rajtuk, mikor egyenruhára kellett költeni, gondoltam a 40%-al olcsóbbra csak könnyebben igent mondanak.
Akkor kezdj el számolni!
Kb. 20-21ezer lehet a teljes honvédségi állomány (nekik 2-3 váltás lángálló, +3 váltás sima kiképzési ), + jelenleg 8000 tartalékos amit 20000-re akarnak fejleszteni (nekik 2 váltás sima) +az apró. A hivatásos és szerződéses állomány esetén +10000 fő a cél.
Ezen kívül évente legalább 2-3 ezer ember vonul be újként + a tartalékosok. Ezen felül hadi tartalékot is kellene képezni (60-80.000főre minimum 2-3 váltás). Ez jelenleg nagyjából abból áll, amit eddig betáraztak.
Ezen felül 2 éven belül el kell kezdeni az aktív állomány ruháit cserélni folyamatában.
Most nagyon nagy vonalakban számoltam, de ez csak a gyakorló. Ezen felül vannak az esővédő felszerelések, alsó ruházat, meleg holmik, miegymás.
Szerintem a koncepció az, hogy létrehozzanak egy olyan üzemet, ami folyamatosan foglalkoztatva van, amivel az ország önellátásban meg tudjuk oldani a katonák felszerelését.
 
  • Tetszik
Reactions: Loken

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 450
69 290
113
Akkor kezdj el számolni!
Kb. 20-21ezer lehet a teljes honvédségi állomány (nekik 2-3 váltás lángálló, +3 váltás sima kiképzési ), + jelenleg 8000 tartalékos amit 20000-re akarnak fejleszteni (nekik 2 váltás sima) +az apró. A hivatásos és szerződéses állomány esetén +10000 fő a cél.
Ezen kívül évente legalább 2-3 ezer ember vonul be újként + a tartalékosok. Ezen felül hadi tartalékot is kellene képezni (60-80.000főre minimum 2-3 váltás). Ez jelenleg nagyjából abból áll, amit eddig betáraztak.
Ezen felül 2 éven belül el kell kezdeni az aktív állomány ruháit cserélni folyamatában.
Most nagyon nagy vonalakban számoltam, de ez csak a gyakorló. Ezen felül vannak az esővédő felszerelések, alsó ruházat, meleg holmik, miegymás.
Szerintem a koncepció az, hogy létrehozzanak egy olyan üzemet, ami folyamatosan foglalkoztatva van, amivel az ország önellátásban meg tudjuk oldani a katonák felszerelését.
Csak az a baj az iroasztalvitezek nem vezettek meg soha varrodat. Szerintem. Eddig csak himzoszakkor volt.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 441
8 023
113
Nézd meg azt a videót, amit belinkeltem!
Az EI varrodáiban is megvan már a kapacitás...
Amikor jóformán több éve nincs varrónő képzés és varrodák zártak be sorban mert nincs aki varrjon. Max a börtön varrodák kapacitása bővülhetett a betanított elítéltekkel.
Ahhoz hogy alapvető minőséged legyen, ahhoz legalább több éves tapasztalattal rendelkező varrónőkre,varrókra van szűkséged. Sokan azt hiszik hogy csetintésre megyen. Pár hónap oszt betanulnak. Persze......
 
  • Tetszik
Reactions: Loken and krisss

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 150
113
Amikor jóformán több éve nincs varrónő képzés és varrodák zártak be sorban mert nincs aki varrjon. Max a börtön varrodák kapacitása bővülhetett a betanított elítéltekkel.
Ahhoz hogy alapvető minőséged legyen, ahhoz legalább több éves tapasztalattal rendelkező varrónőkre,varrókra van szűkséged. Sokan azt hiszik hogy csetintésre megyen. Pár hónap oszt betanulnak. Persze......
Ezek szerint nem nézted meg a videót? :rolleyes:
 
  • Tetszik
Reactions: arcas

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 233
113
Ahhoz hogy alapvető minőséged legyen, ahhoz legalább több éves tapasztalattal rendelkező varrónőkre,varrókra van szűkséged. Sokan azt hiszik hogy csetintésre megyen. Pár hónap oszt betanulnak. Persze......
Amikor Dombóváron bezárt a varroda, akkor ott lett volna a lehetőség, hogy megoldódjon egyszer és mindenkorra minden ilyen probléma. Szerinted mi történt?
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 552
4 734
113
Amikor Dombóváron bezárt a varroda, akkor ott lett volna a lehetőség, hogy megoldódjon egyszer és mindenkorra minden ilyen probléma. Szerinted mi történt?
Külföldi varroda megvásárlása?
Netán egyenruha váltásnál bérmunkával mennyiség beszerzés után simán szinten tartható lenne saját kapacitással. Nem valami “ördögi dologra” gondolok, hanem mondjuk török gyártásra.
Akár úgy is, hogy más állami, vagy köz intézmény ellátásába is be lehet dolgozni (posta, Máv, rendörség, tüzoltók, stb).
Ahogy itt elmélkedek, egyre müködöképesebb ötletnek tünik...
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 115
124 627
113
Külföldi varroda megvásárlása?
Netán egyenruha váltásnál bérmunkával mennyiség beszerzés után simán szinten tartható lenne saját kapacitással. Nem valami “ördögi dologra” gondolok, hanem mondjuk török gyártásra.
Akár úgy is, hogy más állami, vagy köz intézmény ellátásába is be lehet dolgozni (posta, Máv, rendörség, tüzoltók, stb).
Ahogy itt elmélkedek, egyre müködöképesebb ötletnek tünik...
Lenne elég varroda az országban egyelőre csak ki kell adni nekik a munkát.
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 552
4 734
113
Lenne elég varroda az országban egyelőre csak ki kell adni nekik a munkát.
Kérdés rentábilis e?
Komlón is van egy cég, a Helly Hansen technikai ruházatának dolgoznak be. Tehát prémium minöségbe dolgoznak.

Békeidöben nem vagy stratégiai elönyben, meg a sok kis cég sem tud egy áron termelni.
De ha ezt le lehet nyelni, hogy A cég fél áron dolgozik, mind B, akkor szerintem is meg kell tenni.
Mondjuk erröl a Messerschmidt gyárunk jut eszembe, amikor a németek megvesztegették a magyarokat, hogy ök kapják a “jobb” magyar gépeket. Mert ugye a minöségben is tuti, hogy nem lesz egységes, legfeljebb megfelel egy szabványnak.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
7 021
23 260
113
A felszerelés mögül 2 dolog hiányzik. Az elöljárói akarat és ennek hiányában a forrás.
És lehet nevesíteni is az illetőt, aki közvetlenül felelős ezért? Szervezeten belül azért tudni kellene, hogy konkrétan kinél pattoga labda... (OV, Benkőzők kiméljenek - én a közvetlen felelős katonai személyre vagyok kiváncsi...)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 115
124 627
113
És lehet nevesíteni is az illetőt, aki közvetlenül felelős ezért? Szervezeten belül azért tudni kellene, hogy konkrétan kinél pattoga labda... (OV, Benkőzők kiméljenek - én a közvetlen felelős katonai személyre vagyok kiváncsi...)
Pedig arrafelé kell keresni a felelőst mivel a források onnan jönnek és mindenre is kell pénz egyszerre az idő meg kevés szóval valami óhatatlanul sérülni fog, és ezt ítélik a "legkisebb" rossznak.

Pl a forint gyengülés pont azt a forrást ette meg amit erre is lehetett volna költeni.
 
  • Tetszik
Reactions: Masztiff

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
7 021
23 260
113
Pedig arrafelé kell keresni a felelőst mivel a források onnan jönnek és mindenre is kell pénz egyszerre az idő meg kevés szóval valami óhatatlanul sérülni fog, és ezt ítélik a "legkisebb" rossznak.

Pl a forint gyengülés pont azt a forrást ette meg amit erre is lehetett volna költeni.
Ez igaz, és szomorú egyben, de ha én valamit ki akarok bokszolni magamnak, ami egyébként járna is, akkor addig áskálódom, addig verem az asztalt mig az a felettesemnek kényelmetlen nem lesz és lépni kényszerül. Valahol mindig úgy érzem hogy ha van/volt is egy sikertelen próbálkozás akkor azt már nem követik újabbak és újabbak...,vagy valakik nem "lobbiznak" eléggé a Hm-ben azért, hogy ez meg is változzon...igy "arrafelé" igencsak hátrakerül a listán ez a probléma. Sajnos.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 666
94 298
113
Pedig arrafelé kell keresni a felelőst mivel a források onnan jönnek és mindenre is kell pénz egyszerre az idő meg kevés szóval valami óhatatlanul sérülni fog, és ezt ítélik a "legkisebb" rossznak.

Pl a forint gyengülés pont azt a forrást ette meg amit erre is lehetett volna költeni.
Én ebben nem hiszek.
2018 végén 321.51 volt az euro, 2109 végén 330.52. Ez kőkemény 9ft egy év alatt. 3% sincs.

Most 336.2, de tavaly is volt már 337 fölött. Gyengül, de nem drasztikusan.

Ráadásul a +/- egyenleg sem egyértelmű. Múltkor is volt egy hír, uniós támogatásból fejlesztettek a hadseregben. Az pl. ilyenkor pluszos.

Plusz a forintot nem a kormány gyengíti, hanem azok a külföldi spekulánsok, akik kamatemelést akarnak kizsarolni ezért shortolják a forintot.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 115
124 627
113
A szerződéseket jó részét korábban ütötték nyélbe. Lényeg, hogy a költségek emelkednek a kapott pénz viszont az eredeti elképzelés szerint van. Emiatt a gazdálkodás is változik.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 115
124 627
113
Persze, de az összege fix eurós ár!
Árfolyam függö persze, de 10% gyengülés nem volt az utóbbi 5 évben, a budget meg 2 számjegyüt nö évente...
De nem csak az euró gyengülés miatt több a költség simán drágább mint amire előzőleg számítottak.

És ha el kell dönteni hogy 15 milliárd ból fizut emelsz, laktanyát felújítasz vagy ruhát veszel akkor a ruha sorolódik hátra. Csak sajnos ez 25 éve így van.

A rendszerváltás óta fennálló dolgokat kell rendbe tenni amire kb most van először pénz a plusz forrást meg Varga Miska anyatigrisként védi.

Meg tudom, hogy magam ellen beszélek, de most s rendőrség-tűzoltóság-bv-mentőszolgálat kombónak nagyobb szüksége van a plusz forrásra.
 

Gyurma

Well-Known Member
2019. január 30.
949
1 665
93
De nem csak az euró gyengülés miatt több a költség simán drágább mint amire előzőleg számítottak.

És ha el kell dönteni hogy 15 milliárd ból fizut emelsz, laktanyát felújítasz vagy ruhát veszel akkor a ruha sorolódik hátra. Csak sajnos ez 25 éve így van.

A rendszerváltás óta fennálló dolgokat kell rendbe tenni amire kb most van először pénz a plusz forrást meg Varga Miska anyatigrisként védi.

Meg tudom, hogy magam ellen beszélek, de most s rendőrség-tűzoltóság-bv-mentőszolgálat kombónak nagyobb szüksége van a plusz forrásra.
Miért írják akkor hogy évről-évre nem költik az éves költségvetést és milliárdok maradnak meg, ahelyett hogy felhazsnálnák. Én ezt nem értem.