A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 615
121 819
113
1990-ig 134 db T-72 lett rendszeresítve
1996-ban érkezett 100 db T-72 Fehéroroszországból (államadósságból fedezve, körülbelül 1,7 milliárd Ft volt)
2005-ben 77 db T-72-es eladva Iraknak (a Currus-nál a "felújítást" az USA fizette, 2,5-3 millió USD (az akkor kb. 535 - 642 millió Ft volt)
2014-ben 80 db T-72 eladva a cseh Excalibur Defense-nek, 440,5 millió Ft (utána állítólag az ukránokhoz kerültek)

134+100-77-80=77

Kb. így jöhetett ki neki ez a szám. Múzeumokban is van néhány. Pl. Kecel, Zánka, Budaörs stb.
Azóta az Excalibur által átvett gépek előkerültek Nigériában.
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 194
13 735
113
-T-72: szintén nem ismert, 2 századnyi lehet rendszerben összesen, + amit küldtél aszerint még pár tucat lekonzerválva. Wiki szerint 76 db van...kíváncsi vagyok honnan ilyen informált a tag, vagy valami pletyka után beírta. Jó kérdés mi lett a maradék belorusszal, mert összesen 100-nak kéne lenni, mert abból elvileg nem adtak el (azok mind régi szovjet/csehszl./lengyelek voltak). Egyet kapott a keceli hadipark, többről nincs infó.
-brdm bár nem lett bejelentve de biztosan kuka már, rég nem láttuk és semmilyen hadgyakorlaton nem vettek részt a közelmúltban (a mostanira se fognak feltámadni).
BRDM-eket nem hiszem, hogy kukázzák, minimum amíg nincsen helyettuk új cucc a páncéltorok számára (én legutóbb 2019-es Tatai Patarán láttam kiállítva - most nem tudom, mert nem voltam és a honvédelmis videón mindelhol Szilárd van :D )
T-72-ekrol volt it kozelmultban egy kép, ahol kb három altípus volt identifikálva (valamelyik harckocsis topikba kel utánnanézni), szoval úgy látszik mind ha inkább a technikái álapotjuk alapján szabadúltak volna toluk, mint hogy szigorúan típus szerint .
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 946
22 743
113
A blog hozta a szokásos fika formáját.
Általában ezt nyomják vagy a miért nem hívtak meg minket sztorit. Most ez egy kicsit mix volt.
Viszont az tisztán látszik, hogy mennyire felesleges volt a Mi-24-eseket újra a rendszerbe tolni (bármennyire is szeretem),...gyakorlatilag a g.á. használatán kivül semmilyen valós harci képességet nem biztosit, láthatóan még gyakorlásra is felemás sikerrel alkalmazható.
Embert és pénzt egyaránt jócskán lekötő nosztalgia-gépek lettek sajnos. Ezt a kapacitást ha további HForce kiegészitőkbe vagy bázis-infrastruktúrába tolták volna sokkalta előrébb lennénk.
 
W

Wilson

Guest
Viszont az tisztán látszik, hogy mennyire felesleges volt a Mi-24-eseket újra a rendszerbe tolni (bármennyire is szeretem),...gyakorlatilag a g.á. használatán kivül semmilyen valós harci képességet nem biztosit, láthatóan még gyakorlásra is felemás sikerrel alkalmazható.
Embert és pénzt egyaránt jócskán lekötő nosztalgia-gépek lettek sajnos. Ezt a kapacitást ha további HForce kiegészitőkbe vagy bázis-infrastruktúrába tolták volna sokkalta előrébb lennénk.
OV szerint meg kellett adni a "cárnak" is ami jár:)
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
T-72-ekrol volt it kozelmultban egy kép, ahol kb három altípus volt identifikálva (valamelyik harckocsis topikba kel utánnanézni), szoval úgy látszik mind ha inkább a technikái álapotjuk alapján szabadúltak volna toluk, mint hogy szigorúan típus szerint .

Gorkamokáék követték el.


Nem merem -direkt- a vita elejéről átirányítani, ha valaki ettől kezdve kezdi el olvasni, szerintem annak is össze fog állni majd a kép. (És megspórol vagy 5 kört, amikor mindenki pont ugyan arról és pont ugyan azt elmondta, mint az előző fordulóban és megint pont ugyan úgy nem állapodtak meg semmiben.)
 
  • Tetszik
Reactions: zulu

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 950
75 238
113
BRDM-eket nem hiszem, hogy kukázzák, minimum amíg nincsen helyettuk új cucc a páncéltorok számára (én legutóbb 2019-es Tatai Patarán láttam kiállítva - most nem tudom, mert nem voltam és a honvédelmis videón mindelhol Szilárd van :D )
Ha jol emlekszem iden mar nem volt kiallitva a Tatai Pataran. Mintha 2020-ban lett volna egy hir, hogy minden raketajukat ellottek es ki lettek vonva, vonaton elvittek oket Tapioszecsore, mert jon a valtotipus es kell a hely.
 

beat

Well-Known Member
2012. január 25.
1 044
2 515
113
Valaki össze szedte esetleg valamikor, hogy jelenleg, mik állnak szolgálatban a Magyar Hadseregben?
(Új+Régi eszközök, esetleg db-számmal)
Engem érdekelne a dolog.
Nekem ennyi forrásom van:
Akárki is volt, a magyar tudás nem az erőssége:
"hadrendből kivonva; raktáron tartva, illetve megsemmisítve lettek."
- helyesen: meg lettek semmisítve.
 

beat

Well-Known Member
2012. január 25.
1 044
2 515
113
-Hjárművek: BTR van rogyásig, inkább a bevethető állapotúak száma kérdéses, de ezt senki sem tudja. Btr alapváltozatból egyébként nem nehéz kiszámolni mennyi van rendszerben (5 lövész zla van a Honvédségben) + a maradék az donor, illetve a nagyon elhasználtak kukázva lettek szerintem, illetve Koszovóban is kéne lenni pár db-nak. Átépített (műszaki feld., sugárfd. sebesültszáll. stb.) BTR darabszám, na az ami jó kérdés.
-T-72: szintén nem ismert, 2 századnyi lehet rendszerben összesen, + amit küldtél aszerint még pár tucat lekonzerválva. Wiki szerint 76 db van...kíváncsi vagyok honnan ilyen informált a tag, vagy valami pletyka után beírta. Jó kérdés mi lett a maradék belorusszal, mert összesen 100-nak kéne lenni, mert abból elvileg nem adtak el (azok mind régi szovjet/csehszl./lengyelek voltak). Egyet kapott a keceli hadipark, többről nincs infó.
-brdm bár nem lett bejelentve de biztosan kuka már, rég nem láttuk és semmilyen hadgyakorlaton nem vettek részt a közelmúltban (a mostanira se fognak feltámadni).
-D-20: 101. tüzérosztály azaz 12 db, raktáron biztos rohad még párszor ennyi, Currussal rendbe lehetne rakatni ha beütne a ménykű (inkább ne).

Egyébként ilyen hogy mennyi aknavető/atgm van rendszerben ki lehet számolni, az 5 zla-ban szzdonként van 1 támogató szksz, amiben 2 aknavető+2 atgm van. Sima matek a teljesen nyilvános szervezeti felépítés alapján.

Légvédelem: ismert, 45 atlas + 12 kub, itt is az állapot a kérdéses.
BRDM:
A képen a tatai Konkursz-os BRDM-eket viszik az inkurrencia raktárba. Jó eséllyel már csak a VS-BRDM-ek állnak rendszerben az MH 93. Petőfinél.

KUB:
Eredetileg 4 üteg (4 x 1 db SZURN + 4 db indító) lett modernizálva, elvileg Győrben van mind, és állományban. Hogy ebből mennyi működik, és mennyire van ember, az már más kérdés.

Nagyon híján vagyunk az ATGM-eknek, Szerintem a Metisz-en kívül nincs is (és annak is csak 1000 méter a hatótávolsága). A Spike remélem minél hamarabb megérkezik, járműre telepített és gyalogos változatban egyaránt. Drukkolok, hogy a következő Gidrán (esetleg Yörük) változatban már legyenek ilyenek.
 

Bubu bocs

Well-Known Member
2021. január 6.
3 713
15 549
113
Kormányinfón mondta Gulyás most:


Hadgyakorlatot tekint meg a kormány

Hajmáskéren kihelyezett kormányülést tartanak, a haderőreform tárgyalása mellett a németekkel közös hadgyakorlatot is megtekint a kormány. Az ATV azt is hozzátette, hogy holnap.
A német hadsereget annyira szarul érinti a lehetséges SPD/Zöld/FPD koalíció, hogy inkább egy az egyben csatlakoznak a Magyar Honvédséghez :D:hadonaszos:
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 195
92 588
113

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
941
2 334
93
1990-ig 134 db T-72 lett rendszeresítve
1996-ban érkezett 100 db T-72 Fehéroroszországból (államadósságból fedezve, körülbelül 1,7 milliárd Ft volt)
2005-ben 77 db T-72-es eladva Iraknak (a Currus-nál a "felújítást" az USA fizette, 2,5-3 millió USD (az akkor kb. 535 - 642 millió Ft volt)
2014-ben 80 db T-72 eladva a cseh Excalibur Defense-nek, 440,5 millió Ft (utána állítólag az ukránokhoz kerültek)

134+100-77-80=77

Kb. így jöhetett ki neki ez a szám. Múzeumokban is van néhány. Pl. Kecel, Zánka, Budaörs stb.
Köszi a pontosítást. Igen a 14-es eladásnál 80-nál kevesebbre emlékeztem, azt hittem a belorusz készlethez nem nyúltak.
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 387
8 947
113
Óh!!!!
Az elmúlt pár évben ekkora felhajtásra nem emlékszek. Hátha lesz vmi újdonság!!!

Például az összes típust együtt értve lehet ki tudunk állítani egy tucatnál is több MBT -t? :)

Tudom gonoszkodó, de félig-meddig arra is refelektálva másra, hogy majd mennyire üzenünk az ukránoknak meg hasonlók ...

Szerintem az egész BW áttelepül ide! :D

Még, ha nem is szó szerint az "egész", de ezt leszámítva ilyesmire volt már példa. Nem lett jó vége ...