A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

gigabiga

Well-Known Member
2011. március 9.
1 121
2 050
113
Ha már így mi is ráléptünk a komoly haderőfejlesztés rögös útjára ezzel a balatoni flottillával, összeszedtem ki mit akar fejleszteni a környéken.

A románok után szabadon, a szerbek meg S-300-at szeretnének.
http://www.janes.com/article/69723/serbian-president-lobbies-russia-belarus-for-supply-of-s-300s

Csehek 33 Danát újítanak fel.
http://www.armyrecognition.com/apri...pelled_howitzers_for_czech_army_12004171.html

Szlovákok meg úgy néz ki közel 500 új páncélozott kerekes járműre pályáznak. 81 8x8-as 417 millió euróért és 404 4x4-es 783 millióért. Kíváncsi leszek mi sül ki belőle.
http://www.armyrecognition.com/apri...d_500_wheeled_armoured_vehicles_12304172.html
Ezekkel az a baj, hogy vissza lehet lőni, ezért nekünk ez nem jó.
 
  • Tetszik
Reactions: tacticool

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 691
5 528
113
Ha már így mi is ráléptünk a komoly haderőfejlesztés rögös útjára ezzel a balatoni flottillával, összeszedtem ki mit akar fejleszteni a környéken.

A románok után szabadon, a szerbek meg S-300-at szeretnének.
http://www.janes.com/article/69723/serbian-president-lobbies-russia-belarus-for-supply-of-s-300s

Csehek 33 Danát újítanak fel.
http://www.armyrecognition.com/apri...pelled_howitzers_for_czech_army_12004171.html

Szlovákok meg úgy néz ki közel 500 új páncélozott kerekes járműre pályáznak. 81 8x8-as 417 millió euróért és 404 4x4-es 783 millióért. Kíváncsi leszek mi sül ki belőle.
http://www.armyrecognition.com/apri...d_500_wheeled_armoured_vehicles_12304172.html

Arra azért majd kíváncsi leszek, a szlovákok honnan fognak előszedni több, mint 1 millárd eurót. Griffre nincs pénz, 3 Spartant is nagyon nyögték, BlackHawkból is alig jött ki nekik pár darab...
 
  • Tetszik
Reactions: Zed895 and marton

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 315
55 681
113
Nekem tetszik ez a fejlesztés,kellett már, most legalább kipihenhetik a főtisztek a sok hadgyakorlat,mbt lövészet,grippen éleslövészet,rakétás légvédelem,stb hadgyakorlatokat.
Mit nem értetek?
Szánalom az egész....:(
 

tomcat1

Well-Known Member
2014. december 30.
2 418
2 767
113

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
Ha gebasz lesz, remélhetőleg Lengyelország hamar beszáll Magyarország oldalán a háborúba, mert mástól segítségre nem lehet majd számítani.
Közvetlen határszakasz híján elég bajos lenne az ügy. Ahhoz a tótok is kellenek majd.
A legvalósabb fenyegetés az EU-n belüli polgárháborúk veszélye sztem, total war nem igazán.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

Zed895

Well-Known Member
2017. április 28.
358
421
63
Szia,

Ne haragudj, de ez a cikk 100% propaganda. Semmi konkretum, es facebook(!!!)-ra hivatkozik... Igaz, hogy a 2008-as gazdasagi vilagvalsag eveiben csokkent a hadseregre forditott penz, de mar 3 eve folyamatosan no. Es nem csak szazalekossan no, hanem osszegszeruen is, mert folyamatosan emelkedo GDP-bol koltunk ra egyre tobbet. Eleg? Persze hogy nem eleg, de az irany igenis jo vegre valahara. Es Lehet, hogy Orbannal kell egyeztetni a honvedelmi miniszternek, de Orban szokott tanulni a hibaibol, lasd pl. foci: evekig ragaszkodott a Meszoly felekhez mire vegul belatta, hogy nem megy es hozatott kulfoldi edzoket es csoportkort nyertunk EB-n. Persze sok mindenen kell meg javitani, de azert nem hasonlithatjuk az elozokhoz, akik ~100 T-72-st jatszottak at az iszlam allamnak a mi keszletunkbol...
 

Zed895

Well-Known Member
2017. április 28.
358
421
63
Ez mind jogos.
Bár a béremelés és a tisztes túlórapénz kimaradt valahogy.
Akkor viszont kire szavazzunk jövő tavasszal, hogy jó irányba legyen változás? Ez költői kérdés. Sztem nincs jó válasz.

Itthon, ha esernyőt akarunk, el kell hogy ázzunk.
Mondjuk az atlatszo blog egy szelsosegesen hungarofob, liberalis Karolyista media.
 

Zed895

Well-Known Member
2017. április 28.
358
421
63
Közvetlen határszakasz híján elég bajos lenne az ügy. Ahhoz a tótok is kellenek majd.
A legvalósabb fenyegetés az EU-n belüli polgárháborúk veszélye sztem, total war nem igazán.
A totok iszonyatos merteku nyelcsapas/masodperc szammal nyaljak a lengyelek segget mar evek ota, lenyegeben amiota kivaltak csehszlovakiabol. Nem veletlenul, mivel maig rettegnek attol, hogy mi folszabaditjuk a Felvideket (meg kell nezni, az osszes legvedelmuk a deli hatarukon van, meg tot is mondta mar nekem) es csak abban bizhatnak, hogy a lengyelek nem csatlakoznak be az oldalunkon, illetve hogy a hegyekbe huzodva, a deli reszeket feladva kitartanak valahogy eleg ideig mig lesz valami politikai megoldas, pl. valamelyik nagyhatalom rankszol, hogy most mar eleg. Tehat ha lenne egy (nem szlovakia ellenes) haborunk amibe Lengyelorszag be akarna csatlakozni, akkor meg csak kerniuk sem kellene a totokat, hogy atmehessenek.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 553
113
Szia,

Ne haragudj, de ez a cikk 100% propaganda. Semmi konkretum, es facebook(!!!)-ra hivatkozik... Igaz, hogy a 2008-as gazdasagi vilagvalsag eveiben csokkent a hadseregre forditott penz, de mar 3 eve folyamatosan no. Es nem csak szazalekossan no, hanem osszegszeruen is, mert folyamatosan emelkedo GDP-bol koltunk ra egyre tobbet. Eleg? Persze hogy nem eleg, de az irany igenis jo vegre valahara. Es Lehet, hogy Orbannal kell egyeztetni a honvedelmi miniszternek, de Orban szokott tanulni a hibaibol, lasd pl. foci: evekig ragaszkodott a Meszoly felekhez mire vegul belatta, hogy nem megy es hozatott kulfoldi edzoket es csoportkort nyertunk EB-n. Persze sok mindenen kell meg javitani, de azert nem hasonlithatjuk az elozokhoz, akik ~100 T-72-st jatszottak at az iszlam allamnak a mi keszletunkbol...

Viszont nagyon sok igazság van benne. És a jelenlegi vezetésnek a honvédelem a látványpékségen kívül teljesen érdektelen sajnos. A cikk meg hiába propaganda oldalon jelent meg. Aki bent van a rendszerben jó pár benne elhangzott dologgal egyetért. A Facebookon-meg jelenleg van pár csoport ami legtöbbször a fájó igazságot mutatja.
A költségvetés valóban emelkedik, de se nem elég nagy mértékben se nem elég gyorsan. Amit a létszámgondokról írt az is jórészt igaz. Az a 100 db t-72 meg akármennyire is fájó, jórészt sima T-72M volt ami meg már akkor is szar volt amikor legyártották.

Kovács Gyula általában a valóságot írja le, csak hát éppen emiatt az ilyen takony szar blogokon jönnek ki a cikkei, meg néha a HVG-ben.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Zed895

Well-Known Member
2017. április 28.
358
421
63
Viszont nagyon sok igazság van benne. És a jelenlegi vezetésnek a honvédelem a látványpékségen kívül teljesen érdektelen sajnos. A cikk meg hiába propaganda oldalon jelent meg. Aki bent van a rendszerben jó pár benne elhangzott dologgal egyetért. A Facebookon-meg jelenleg van pár csoport ami legtöbbször a fájó igazságot mutatja.
A költségvetés valóban emelkedik, de se nem elég nagy mértékben se nem elég gyorsan. Amit a létszámgondokról írt az is jórészt igaz. Az a 100 db t-72 meg akármennyire is fájó, jórészt sima T-72M volt ami meg már akkor is szar volt amikor legyártották.

Kovács Gyula általában a valóságot írja le, csak hát éppen emiatt az ilyen takony szar blogokon jönnek ki a cikkei, meg néha a HVG-ben.
Persze, en is irtam, hogy van meg sok gond, ezzel egyetertunk. De szlovak mondta nekem, hogy naluk a seregben meg nagyobb gondok vannak, pl.: ALSOGATYARA nincs penzuk, (vagy nem akarnak kolteni ra). Ez nem azt jelenti, hogy akkor mi hatradolhetunk, de az olyan erveket nem tudom elfogadni, hogy 'igaz, hogy egyre tobbet koltunk ra, de meg tobbet kene', mivel kb. 89-ota nem volt senki aki egyaltalan egy kicsit is emelte volna a koltsegvetest ra, eppenhogy csokkentette.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 553
113
Persze, en is irtam, hogy van meg sok gond, ezzel egyetertunk. De szlovak mondta nekem, hogy naluk a seregben meg nagyobb gondok vannak, pl.: ALSOGATYARA nincs penzuk, (vagy nem akarnak kolteni ra). Ez nem azt jelenti, hogy akkor mi hatradolhetunk, de az olyan erveket nem tudom elfogadni, hogy 'igaz, hogy egyre tobbet koltunk ra, de meg tobbet kene', mivel kb. 89-ota nem volt senki aki egyaltalan egy kicsit is emelte volna a koltsegvetest ra, eppenhogy csokkentette.

Alsógatya nálunk nem jár a katonának szóval :D Egyébként meg most érjük el jövőre a 2010-előtti szintet, szóval aktív emelés még nem történt a költségvetésben.
A szlovákok személyi felszerelése mégis a fényévekkel jobb a miénknél. Goretex kabát, kevlár sisak és egységes málhafelszerelés. Modern egységes hátizsák. Ahhoz képest, hogy gatyára nincs pénz 1200 embert ősszel egy gyakorlaton ki tudtak állítani egységes (és modern) felszerelésben. Na ez nekünk nemigen megy.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 163
15 832
113
Kovács Gyula az index fórum Magyar Honvédség megsemmisült topikjába szokott írni. Bár ideológiailag nem egy oldalon állok vele, de ezzel együtt úgy vélem, hogy korrekt, szakmailag megalapozott dolgokat szokott írni a katonai dolgokról.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
A totok iszonyatos merteku nyelcsapas/masodperc szammal nyaljak a lengyelek segget mar evek ota, lenyegeben amiota kivaltak csehszlovakiabol. Nem veletlenul, mivel maig rettegnek attol, hogy mi folszabaditjuk a Felvideket (meg kell nezni, az osszes legvedelmuk a deli hatarukon van, meg tot is mondta mar nekem) es csak abban bizhatnak, hogy a lengyelek nem csatlakoznak be az oldalunkon, illetve hogy a hegyekbe huzodva, a deli reszeket feladva kitartanak valahogy eleg ideig mig lesz valami politikai megoldas, pl. valamelyik nagyhatalom rankszol, hogy most mar eleg. Tehat ha lenne egy (nem szlovakia ellenes) haborunk amibe Lengyelorszag be akarna csatlakozni, akkor meg csak kerniuk sem kellene a totokat, hogy atmehessenek.

Az, hogy nincs vitás kérdésük, szerintem nem jelenti azt, hogy lengyel seggnyalók. Mi sokkal inkább próbálunk a lengyelek kedvébe járni, mivel ők az egyetlen nép akik még szimpatizálnak velünk. Talán. Zárójelben: a kedveltség egy dolog, a katonai segítségnyújtás más tészta. Egy tavalyi felmérés szerint, a csehek, szlovákok, amerikaiak, olaszok után jövünk csak a pozitívan értékelendők rangsorában.
A szlovák rettegést amiatt nem írnám alá, hogy ők is tudják azt amit mi: egyetlen nagyhatalom se maradna tétlen, ha összeakasztanánk a bajuszt velük, tényleg komolyan.
Függetlenül a múlt elemzésétől, egész egyszerűen azért, mert bármiféle határváltozás az a szakmán belül ismert tényt támasztaná alá, hogy az antant (is) mindkét világégésben rendkívül részrehajló és visszataszító győztesként viselkedett - többek között az elsőt lezáró békerendszerek egyenes folyománya volt a második világháború, és ezen szerződéseket bizony ők alkották - így eme a főbenjáró bűnnek a beismerésére soha nem lesznek hajlandóak.
Az európai status quot bármi áron, de fenn fogják tartani.
Továbbá a térségben dominál az egyetlen szuperhatalom USA, ami világcsendőrként végképp nem engedné meg a haborút.
A tótok is ismerik a légierőnk képességeit, (ők is csak ímmel-ámmal fegyverkeznek) hogy effektíve fogatlan oroszlán, a potens fegyverek nincsenek az uralmunk alatt, a szárazföldiek pedig nemcsak az országot nem tudnák megvédeni, képzeletünket elengedvén még egy nagyobb kínai város rendőrsége is simán le tudná tartóztatni....
Emlékeim szerint a légvédelmi/légi bázisaik mindig is ott voltak, Pozsony, Bazin, Nyitra, Rozsnyó, Kassa vonalon, a polgári cseszkótól kezdve a mai Szlovákiáig, ami nyilván összefügg azzal a ténnyel, hogy a történelmi Mo. teljes Felvidékét szakították el. Ezért nem gondolom, hogy a lengyelek felé félelemérzetük volna, ok híján, a külső szemlélőnek pedig nyilvánvaló: nekünk se lehetőségünk, se erőnk bármiféle revízióra.
Észak-Szlovákiában sajnos már régen nem élnek magyarok, a déli, határmenti területeket is nagyon szabdalja és asszimilálná a tót, így ide kell koncentrálni, de a kisebbségvédelemre nem a legcélravezetőbb eszköz a háború.
Ahhoz, hogy eszkalálódjon bárkivel konfliktus, az egész, ma hatályban lévő nemzetközi paktum-rendszernek kellene összeomolnia, ám ez momentán nem realitás.
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
Sok mindent elmond ez a cikk.
A cikk elejenel, a korkedvezmenyes nyugdij felemlegetese utan mar szkeptikus voltam. Krisss, megint ez a tema? Ne mar!
A tuloranal azt a latszatot kelti mintha valami sumakolas lenne azok kifizetesevel. pedig ez nem igaz. Hamisan szamol. A megemelt fizetesrol egy szot sem ir.
A hianyzo emberekrol is szo van, de azt nem emliti, mennyi hatarvadaszt vettek fel. Ja persze, az a belugyesekhez tartozik.
A nephadseregre tervezett tiszti allomanybol kialakult vizfej felszamolasat keri. De ha nem siman csak kirugjak az embert, mert megszunt a munkakore, hanem felajanljak az alacsonyabb rendfokozattal jaro munkak elvegzeset, akkor az degradalo. Mennyivel tisztessegesebb lenne az a korkedvezmenyes nyugdij...
A hideg is Orban hibaja. Oké, ez igaz. Nyilvan.
A hortobagyi balesetre hivatkozni pedig etikatlan egy ilyen hamis cikkben. (A szabalyok be nem tartasat ott tobb emberen is szamon lehetne kerni, de hogy mi koze ehhez a vezetesnek azt nem ertem. Kizarolag szakemberek voltak a helyszinen.)
Stb...
Minden kellene, de azonnal. Utazas, szallas, etkeztetes, tulorapenz van. Megteszik amit lehet. De ha epitik a keritest akkor lopnak, ha nem epitik akkor szivatnak? Igazan epito jellegu hozzaallas. Es az egesz cikk ilyen. Szerencsere az illetekesek helyen is kezelik.
 

Luthero

Well-Known Member
2010. április 25.
1 750
2 599
113
A szolgálati nyugdíjat én sem sajnálom, hogy megszünteték, mert olyan embereket küldtek így nyugdíjba, akik még a legnagyobb tapasztalattal rendelkeznek Kb. 40 évesen (hivatásos tisztek tiszthelyettesek). Egy 40 éves férfiban még bőven van tartalék hogy 15-20 évet aktívan szolgáján, ha kell más beosztásban.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 055
18 762
113
Ez mind jogos.
Bár a béremelés és a tisztes túlórapénz kimaradt valahogy.
Akkor viszont kire szavazzunk jövő tavasszal, hogy jó irányba legyen változás? Ez költői kérdés. Sztem nincs jó válasz.

Itthon, ha esernyőt akarunk, el kell hogy ázzunk.

Azt a nyugdíjat egy párt sem fogja visszaadni már, tekintettel a nyugdíj és gyerekszületési helyzetre. Hülyeség felemlegetni, mert a társadalom, ahol 65 év a nyugdíjkorhatár, nem díjazná, ha 45 éves egészséges emberek, nyugdíjasok lennének. Az már más kérdés, hogy aki nem tud a rendszerben maradni, annak legyen valami átjárható útja a civil szférába, ahol tud dolgozni, akkor is, ha katonának is tanult egykoron. Nem kell feltalálni semmit, meg kell nézni az amerikai példát. Át kell venni és kész. Megszűnne a vízfej és nem lennének elégedetlen a sereget már elhagyó emberek sem. Most van vízfej, önmagukat becsapva érző szolgálati járadékosok, meg egy társadalom, ahol 65 év a nyugdíjkorhatár. Valamint egy politikai közeg, ahol nem lényeg az egykori katonák nyugdíja, sem az, hogy esetleg elhelyezkedjenek a civil szférában, még 65 éves korukig.
 
  • Tetszik
Reactions: zeal and fip7

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
egységes málhafelszerelés. Modern egységes hátizsák.
A hátizsákról. Szentendrén én szinte már szégyellem magam, hogy nekem MTP kis bergenem van, meg a nagy fekete 100L-es szintén brit katonai zsák. Szegények málhagyíkkal, "világítós" (segély?) UCP-vel, meg airsoftos taktikúl zsákokkal eléggé viccesek. Nem, nem viccesek. Viszont egyszer láttam valami oldschool boci málhazsákot, ami tutu nem M-Tramp volt. Azt nem tudtam beazonosítani.