A magyar hadiipar napjainkban

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 568
8 165
113
A Bonn nem szállított távközlési rendszert?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 137
119 540
113
A Bonn nem szállított távközlési rendszert?
De.
Most mondta @krisss , hogy mind a BR mind a UA is lesz rendszeresítve - ha jól értettem.
A kettő eléggé különböző kategória, mint ahogy a SVD sem klasszikus mesterlövész puska...

Amúgy ezz PPS miben más mint BR?
Nemtudom amúgy.
 

hózentróger

Well-Known Member
2022. február 25.
680
2 677
93
Szted hol van Közép -Europában a zalaihoz hasonló modern harcjárműgyár? Hol gyártanak IFV-t??? (max.a lengyelek gyártanak.)
Az egy dolog, hogy egyszer majd össze tudunk rakni egy akármilyen gépet, csak jussunk el odáig, első lépcsőfoknak jó, reméljük piacképes termék lesz és nem pénzszivattyú/pénztemető. A lényeg itt a kutatás-fejlesztésen lenne sztem. De Mo-on ez jelenleg teljesen kézivezérelt, gyakorlatilag az állami "segélyektől" függ. Ez nagyon egészségtelen, hogy finoman mondjam.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0 and bel

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 092
33 364
113
A Bonn nem szállított távközlési rendszert?
a Bonn rengedegmindent szállít. Az eggyik legnagyobb hazi beszállító. annyi hogy nem készterméket szállít hanem részegységeket fődarabokat amiből összegyúrják azt ami kell. Épp most zajlik megint egy szervergépcser program Bonn zömében Bonn beépített termékekből állót cserélik zömében Bonn termékekből állóakra. a földfelszini rendszer az edr rendszer de még a civíl mobil 1-2-3-4 G (5g) rendszer is nagy mértékben bonn termékből van összegyyúrva a műholdas komunikáció színtén de méga műsorszórás internet is.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 923
73 356
113
Ma volt itt vmi hakni. 3 miniszter is megjelent.

HM: Kiemelt cél, hogy Magyarország Közép-Európa meghatározó védelmi ipari központjává váljon


A kormány célkitűzése az volt, hogy a tesztpályával a magyar autóipar működését támogassuk, azonban a tesztpálya más technikai területeket is vonzani kezdett. Megjelentek egyetemek, kutatók, két nemzetközi cég már építi a saját kutatóintézetét, és itt épül a Rheinmetall új gyára is – fogalmazott a tárcavezető.


Azt tudjuk ez melyik 2 cég?
313439738_648504476647328_1226395215604956234_n.jpg
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 928
48 631
113
Előzmény: miért (nem) jó, ha egy ország maga fejleszti-gyártja a kézifegyvereit
A franciák, Norvégia meg még jópáran meg nem.
Egy magunkfajta országnak, ami épp azon kínlódik, hogy magas hozzáadott értékű (újra)iparosodáson menjen keresztül, ráadásul azt próbálja hazai kézbe csatornázni, szerintem fontos minden ilyen lehetőség.

A hadiipar szerintem azért jó belépési pont, mert a külső-belső piac jelen pillanatban virágzik (és ahogy a dolgok kinéznek, továbbra is virágozni fog), és ennek mentén elég sok kompetenciát lehet élvonalba hozni, ami jelen pillanatban gyerekcipőben jár idehaza.

Nem abból kell kiindulni, hogy pl a Gestamen majd első perctől nyereséges lesz-e, hanem hogy akár veszteséggel is, de ki tudunk-e köhögni egy olyan szakembergárdát itthon, amelyik képes önálló kézifegyver-fejlesztésre, meg egy másikat, amelyik képes legyártani ezeket. Olyan mennyiségű tudástőke halmozódna fel, amire lehetne később alapozni mást is (még csak nem is feltétlenül hadiiparban). Csak mert ezt a tudást nem tudod leemelni a polcról.

És ha bárki is komolyan gondolja, hogy idehaza kell működő hadiipar, ami a lőszergyártáson túlmutat, akkor ilyesmikbe is kell fektetni.
Az a szempont, hogy működő kézifegyver-fejlesztésünk és gyártásunk van és emiatt függetlenebbek lehetünk, csak hab a tortán.
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 046
3 984
113
Előzmény: miért (nem) jó, ha egy ország maga fejleszti-gyártja a kézifegyvereit

Egy magunkfajta országnak, ami épp azon kínlódik, hogy magas hozzáadott értékű (újra)iparosodáson menjen keresztül, ráadásul azt próbálja hazai kézbe csatornázni, szerintem fontos minden ilyen lehetőség.

A hadiipar szerintem azért jó belépési pont, mert a külső-belső piac jelen pillanatban virágzik (és ahogy a dolgok kinéznek, továbbra is virágozni fog), és ennek mentén elég sok kompetenciát lehet élvonalba hozni, ami jelen pillanatban gyerekcipőben jár idehaza.

Nem abból kell kiindulni, hogy pl a Gestamen majd első perctől nyereséges lesz-e, hanem hogy akár veszteséggel is, de ki tudunk-e köhögni egy olyan szakembergárdát itthon, amelyik képes önálló kézifegyver-fejlesztésre, meg egy másikat, amelyik képes legyártani ezeket. Olyan mennyiségű tudástőke halmozódna fel, amire lehetne később alapozni mást is (még csak nem is feltétlenül hadiiparban). Csak mert ezt a tudást nem tudod leemelni a polcról.

És ha bárki is komolyan gondolja, hogy idehaza kell működő hadiipar, ami a lőszergyártáson túlmutat, akkor ilyesmikbe is kell fektetni.
Az a szempont, hogy működő kézifegyver-fejlesztésünk és gyártásunk van és emiatt függetlenebbek lehetünk, csak hab a tortán.
Szerintem azt senki sem vitatja, hogy kell egy fenntartható, költséghatékony hadiipar, akár minimális ráfizetéssel is.
De ha egy terméket jóval drágábban, esetleg még rosszabb minőségben is kell átvenni (lsd. RÁBA, Currus...), mint amennyiért külföldről tudnánk beszerezni, és a változás irányába még a szándék is hiányzik (jóvanazúgy mentalitás, egyéni érdekek...), akkor el kell engedni a történetet.
Adott forrásból, minél nagyobb értékre kell törekedni!
Azért nem kell eröltetni, ami nem megy, hogy aztán munkaerő hiány miatt külföldi (dél-amerikai, ázsiai, stb.) munkavállalókat kelljen foglalkoztatni!
Egyre nagyobb az igény a képzett munkaerőre, és sokszor a hatékonyabb cégeknek nem jut belőlük, az extra milliárdokkal megtámogatott pénznyelő cégek miatt!
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 928
48 631
113
Szerintem azt senki sem vitatja, hogy kell egy fenntartható, költséghatékony hadiipar, akár minimális ráfizetéssel is.
De ha egy terméket jóval drágábban, esetleg még rosszabb minőségben is kell átvenni (lsd. RÁBA, Currus...), mint amennyiért külföldről tudnánk beszerezni, és a változás irányába még a szándék is hiányzik (jóvanazúgy mentalitás, egyéni érdekek...), akkor el kell engedni a történetet.
Igen, nyilván van a konkrét eszközigény, amelynél prioritás, hogy minél gyorsabban, minél jobb minőségben előálljon, ami kell - ez világos.
Adott forrásból, minél nagyobb értékre kell törekedni!
Így van. Ugyanakkor ha a hadiiparunkat akarjuk felfejleszteni, ott garantáltan nem lesz meg az elején se a minőség, se a költséghatékonyság. De ezeket lehet fejleszteni világos célok mentén.
Amit én hiányolok, az egy transzparens, "most itt vagyunk, 1-2-5-10 év múlva pedig ide akarunk eljutni" típusú terv pl a Gestamenről, amely azt is világosan kommunikálja, hogy a nyilvánvaló célon kívül (komplett kézifegyver család) mit akarunk még elérni ezzel a projekttel.
Azért nem kell eröltetni, ami nem megy, hogy aztán munkaerő hiány miatt külföldi (dél-amerikai, ázsiai, stb.) munkavállalókat kelljen foglalkoztatni!
Ez pedig nehéz ügy. A munkaerőhiány lehet átmeneti is, akkor pedig "ér" ilyen eszközökhöz nyúlni.
Ahogy fent írtam, ködös, hogy mik a célok.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Igen, nyilván van a konkrét eszközigény, amelynél prioritás, hogy minél gyorsabban, minél jobb minőségben előálljon, ami kell - ez világos.

Így van. Ugyanakkor ha a hadiiparunkat akarjuk felfejleszteni, ott garantáltan nem lesz meg az elején se a minőség, se a költséghatékonyság. De ezeket lehet fejleszteni világos célok mentén.
Amit én hiányolok, az egy transzparens, "most itt vagyunk, 1-2-5-10 év múlva pedig ide akarunk eljutni" típusú terv pl a Gestamenről, amely azt is világosan kommunikálja, hogy a nyilvánvaló célon kívül (komplett kézifegyver család) mit akarunk még elérni ezzel a projekttel.

Ez pedig nehéz ügy. A munkaerőhiány lehet átmeneti is, akkor pedig "ér" ilyen eszközökhöz nyúlni.
Ahogy fent írtam, ködös, hogy mik a célok.
Nekem azért az egy viszonylag állandó kérdés, hogy valóban van e munkaerő hiány és ha van, akkor miért. (Természetesen országosan és nem lokálisan értve.)
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 631
3 894
113
Nem abból kell kiindulni, hogy pl a Gestamen majd első perctől nyereséges lesz-e, hanem hogy akár veszteséggel is, de ki tudunk-e köhögni egy olyan szakembergárdát itthon, amelyik képes önálló kézifegyver-fejlesztésre, meg egy másikat, amelyik képes legyártani ezeket.
Szia,

Szerintem nem jo cel az, hogy legyen "olyan szakembergárdát itthon, amelyik képes önálló kézifegyver-fejlesztésre".
Szerintem az lenne a jo cel, hogy legyen olyan szakembergárda itthon, amelyik képes a piacon eladhato szintu önálló kézifegyver-fejlesztésere.
Mert az nem ertek, ha tudunk szart fejleszteni.
(Gyk. a fentivel nem azt mondtam, hogy a Gestamen szar, hanem azt, hogy csak akkor eri meg elvenni a penzunket es odaadni nekik, ha jot alkotnak, es ezt meg be kell bizonyitaniuk.)

Es gyartani is csak akkor erdemes, ha a valos koltseg nem nagyobb, mint importalasnal (nyilvan a hazai termek eseten a valos koltseg megkapasahoz le lehet vonni pl. a munkaberre juto SZJA-t, sot akar meg a munkaber AFA-jat is, hiszen a munkasok Magyarorszagon fogjak elkolteni a penzuket, annak kb 21%-t AFA formajaban befizetve az allamnak). Ha a magyar munkasok munkaja er fele annyit, mint a cseheke, akkor siman megeri itt gyartani (de ha pl. a vezerigazgato ellopja a penz haromnegyedet, akkor meg nem).
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 928
48 631
113
Szerintem nem jo cel az, hogy legyen "olyan szakembergárdát itthon, amelyik képes önálló kézifegyver-fejlesztésre".
Szerintem az lenne a jo cel, hogy legyen olyan szakembergárda itthon, amelyik képes a piacon eladhato szintu önálló kézifegyver-fejlesztésere.
Az szerintem teljesen jó cél, hogy rendelkezésre álljon egy, ilyen téren bizonyított szakembergárda.
De ahogy fentebb is írtam, igazából a járulékos kompetenciák miatt is lenne ez fontos. A Gestamen projekten az látszik (messziről), hogy a komplett család viszonylag hamar eljutott proto fázisba (itt tartunk most), azt nem tudom, csapatpróbák voltak/lesznek-e, de remélem. Miután sikerül egy csapatpróbán is jól működő konstrukciót megcsinálni, jöhet az igazi finomság, akár kis szériában is, de mindezt gyártásba vinni... és utána x évig akár alacsony darabszámban is, de gyártani, a visszajelzések alapján fejlesztgetni, stb.

És ami a legfontosabb: az itt szerzett tapasztalatokat mihamarabb visszacsatolni az oktatásba, iparba! Az már olyan kompetenciatömeg, amire később lehet mást is alapozni (jöhet saját nehézgéppuska, gépágyú, stb stb).
Ez lenne az igazi értéke a projektnek. Hogy "mellékesen" lesz egy jól használható, saját fejlesztésű fegyvercsaládunk, az hab a tortán.

Szerintem nem jó cél (nekünk!), hogy piacképes fegyvercsaládot állítsunk elő, még akkor se ha elsőre annak tűnik: a piacképességet rengeteg tényező befolyásolja, és ezek közül a termék valódi minősége és ára csak egy. Nézz csak meg bármilyen külföldi katonai fegyvertendert (mondjuk a németet, az szuper Tierarzt-pferd ;) ).

A hatékony lobbitevékenység, a versenytársak tendereken való ellehetetlenítése, a non-stop nemzetközi marketing, stb stb mind hasonló (ha nem nagyobb!) súllyal esnek latba, mint a fegyver fekete-fehér tulajdonságai.
Mert az nem ertek, ha tudunk szart fejleszteni.
Ebben egyetértünk. De nem kell, hogy szar legyen.
(Gyk. a fentivel nem azt mondtam, hogy a Gestamen szar, hanem azt, hogy csak akkor eri meg elvenni a penzunket es odaadni nekik, ha jot alkotnak, es ezt meg be kell bizonyitaniuk.)
Csapatpróbán? Vagy hogy?
Es gyartani is csak akkor erdemes, ha a valos koltseg nem nagyobb, mint importalasnal (nyilvan a hazai termek eseten a valos koltseg megkapasahoz le lehet vonni pl. a munkaberre juto SZJA-t, sot akar meg a munkaber AFA-jat is, hiszen a munkasok Magyarorszagon fogjak elkolteni a penzuket, annak kb 21%-t AFA formajaban befizetve az allamnak). Ha a magyar munkasok munkaja er fele annyit, mint a cseheke, akkor siman megeri itt gyartani (de ha pl. a vezerigazgato ellopja a penz haromnegyedet, akkor meg nem).
Ha lopásról szól az egész, akkor nyilván kukázni kell ezt a projektet. Tudjuk, hogy arról szól?
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 631
3 894
113
Csapatpróbán? Vagy hogy?
Szia,

Igen, egyreszt szeles koru csapatproban, masreszt elkezdeni a pisztolyokat es a karabelyok felautomata verziojat ertekesiteni a civileknek, mert onnan kevesbe kozmetikazott reakciok jonnek.

Ez nem kicsi piac, pl. Ausztria 2018-ban 1 892 064 db pisztolyt exportalt (nyilvan nem ennek elerese a cel nehany even belul, de jol mutatja, hogy az Arzenalnal tervezett 10 ev alatt 200 000 fegyver a szomszed orszagban kb. masfel honap alatt kerul legyartasra).
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses and cirqle

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 928
48 631
113
Szia,

Igen, egyreszt szeles koru csapatproban, masreszt elkezdeni a pisztolyokat es a karabelyok felautomata verziojat ertekesiteni a civileknek, mert onnan kevesbe kozmetikazott reakciok jonnek.

Ez nem kicsi piac, pl. Ausztria 2018-ban 1 892 064 db pisztolyt exportalt (nyilvan nem ennek elerese a cel nehany even belul, de jol mutatja, hogy az Arzenalnal tervezett 10 ev alatt 200 000 fegyver a szomszed orszagban kb. masfel honap alatt kerul legyartasra).
Egyetértek, de szerintem a civil piac alapja lenne, hogy előbb csapatpróbán menjenek keresztül a vasak.
Az osztrák példa egyszerre jó és rossz: ők (ésszel) nem engedték leépíteni a fegyvergyártásukat, sőt, olyat innováltak (Glock), mint előttük kb csak maga J M Browning - és a '90-es évek óta a fél világ rendvédelme és katonasága az ő pisztolyaikat használja.
És persze ott a Steyr is...
Mi meg nagyon-nagyon messze vagyunk mindettől. De valahol el kell kezdeni (Gaston Glock is függönykarnissal meg késekkel kezdte ;) ).
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 918
13 900
113
A 9K116-3 "Basnyja" irányított páncéltörő rakéta kilövése 100 mm-es 2A70 BMP-3 ágyúból.

A 9K116 "Kastet" komplexumot a T-54/55 és T-62 harckocsik 100 mm-es, illetve 115 mm-es ágyúihoz fejlesztették ki. A BMP-3 megalkotása után kiegészítette ennek a járműnek a fegyverkínálatát is. A komplexum lézeres irányítást alkalmaz, a maximális lőtávolság 5500 méter.


Valami ilyen eszköz gyártását is meg kellene szerezni --egy ***isztánon keresztül "Pölö"--, hogy :
  1. legyen végre egy megfizethető árú technikánk,
    ami végre a szükséges mennyiségben beszerezhető,
  2. ami végre szabadon/hazai fejlesztési básist kiépítését támogatva továbbfejleszthető --pl: drón-lézerrel megvilágított, ezért látóhatáron túlról is bevethető, nagyobb lő-távú változatokká is fejleszthető, ...--,
  3. nem embargózható/letiltható,
  4. sorozatvetős/HSN verzió,
  5. "szabadon" eladható, bevételt biztosítva a hazai fejlesztésekhez,
  6. ...


.