1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

A Nagy Háború

Diskurzus a(z) 'Hadtörténelem' témában - omae által indítva @ 2016. december 18..

1. Ooorky

Ooorky Well-Known Member

Pár hete befejeztem The Great War utolsó részének nézését (mármint ami a háborúról szólt, a csatornát fenntartják 2023-ig a háború utáni történésekkel), és eléggé fura érzés volt látni a végkifejletet.

"Sajnos" arról lecsúsztam, hogy élőben követhessem ahogy 2014-től kezdődően hétről-hétre feldolgozták az aktuális hét történéseit, de bő két év alatt jutottam a 225. rész végére, és így is elég durva volt még nézőként is végigélni a katonák és lakosság szenvedéseit vezetőik hibái miatt.

Rövid mozgóháború után 3 évnyi lövészárokharc; apró sikerekkel és százezres veszteségekkel; berogyott az Orosz birodalom; belépett a háborúba az USA; az utolsó német offenzíva bár megállíthatatlannak tűnt végül csak néhány tarthatatlan kiszögellést hozott létre; osztrák-magyar csapatok végre kitörtek az Alpok vonulatai közül, a tartalékok bevetésével övék lehetne Velence és nyitva az út az olasz iparvidék felé, de német parancsra vissza kell vonulniuk és a nyugati frontra kell küldeniük minden mozdítható csapatot; németek és törökök egymást lőtték a Kaukázusban, hogy kié legyen a bakui olajmező; német ellátmány megszűnése miatt bedőlt a török haderő, majd pár hét leforgása alatt egyszer csak vége lett.

A háború utolsó napjának utolsó órájának utolsó percében egy német géppuskás előtte az utolsó hevedernyi lőszerét, majd felállt a lövészárok szélére, meghajolt és elsétált.
    A brit katonák pedig meghökkenve nézték, hogy "ennyi? ezért haltak meg milliók, hogy a vesztes csak úgy elsétálhasson?"

A sztálini purgálással tegnapelőtt véget ért a Between 2 Wars is, innen már nincs hova menni, 2. világháború lerágott csont (van ilyen csatornájuk, de szerintem hiba volt NEM 2019 szeptemberében elindítani), egy korszakalkotó dokumentumfilm sorozatot sikerült letennie az asztalra egy embernek és kicsiny csapatának aki anno baseball kártyák bontásával és bemutatásával kezdte youtube-os karrierjét, egy olyan konfliktusról ami a legtöbb történelemkönyvben csak lábjegyzet.

Májusban visszatérnek Berlin ostromának napról-napra történő bemutatásával, erősen tudom ajánlani majdani megtekintését.

2. dudi

dudi Well-Known Member

Azért itt van némi pontatlanság("némi").Azután a bizonyos caporettoi áttörés után nem csak úgy átvezényelték a csapatokat a németek parancsára,ha ezt állítja adokumentumfilm akkor az nettó baromság!Mi is történt?Megindult az offenzíva aminek az eredményeként tönkrevertül az olaszokat és áttörtük a frontot.A baj ezzel csak annyi volt,hogy ezt túl gyorsan csináltuk ráadásul senki a legszebb álmában sem gondolt arra,hogy ez fog történni.Enennek megfelelően a támadó csapatok hirtelen ellátmány nélkül maradtak,mert a logisztika nem készült fel arra,hogy áttörünk = megnyúlnak a hadtápvonalak.Ez mit is jelent magyarra lefordítva?Lószart sem ért az áttörés mert nem tudtuk kihasználni...

fishbed likes this.
  3. Ooorky

Ooorky Well-Known Member

Persze hosszabban volt kifejtve, nem egy tőmondatban, mint ahogy én leírtam.
    A tartalékok elviteléről és a csapatok visszavonásáról pedig a németek döntöttek, a szétzilált olasz ellátási láncnak is ugyanúgy helyre kellett állnia, pláne mivel rengeteg hadianyagot vesztettek.

4. molnibalage

molnibalage Well-Known Member

endre, Kurfürst, Masztiff and 5 others like this.
  5. antigonosz

antigonosz Well-Known Member

Kb 450 emberbol 28.

6. rappali_

rappali_ Well-Known Member

Rohamsisak mélyhúzása:

Kurfürst, endre, Ettemlevest and 4 others like this.
  7. molnibalage

Kiderült, hogy ez csak manipulált fotó, illusztráció a veszteség arányokról. Mondjuk akkor is döbbenetes.

8. SilvioD

SilvioD Well-Known Member

9. Robur

Robur Well-Known Member

A számításuk tökéletesen bejött.

endre likes this.
  10. molnibalage

11. Terminator

Terminator Well-Known Member

Az első világháború előtti szövetségi rendszerek kialakulásának okai (prezentáció)
    • Hogyan függ össze a gyarmatosítás az európai hatalmi politika és a balkáni nemzetek önállósodási folyamata?
    • Második ipari forradalom és hatásai a hatalmi viszonyokra
    • A gyarmatosítás új hulláma, az imperializmus kora, új célok és eszközök
    • Az európai szövetségi rendszerek kialakulásának összefüggései: francia-német ellentétek és a Bismarck vezette német diplomácia szövetségi politikája, ezek működőképessége a balkáni hatalmi és nemzeti konfliktusok közepette
    • A német külpolitika irányváltása a 19. század végén
    • A 20. század eleji gyarmati összetűzések hogyan befolyásolják a szövetségi kapcsolatokat
    • Miért lett a „Balkán Európa puskaporos hordója”?
    • A már kialakult szembenálló hatalmi tömbök (központi hatalmak és antant) közötti szembenállás miért a Balkánon élesedik (1908-as annexiós válság)?
    • És az utolsó szikra: a szarajevói merénylet 1914. június 28-án a szerbek nemzeti gyásznapján

12. arbalest

arbalest Well-Known Member

Aknarakó tengeralattjáró. Sikeres volt, az első egység 80 őrjárat során 41 hajót süllyesztett el, köztük egy brit rombolót.

13. szuvorov

szuvorov Well-Known Member

Centurio likes this.
  14. molnibalage

szuvorov likes this.
  15. szuvorov

Húúú, ezt benéztem :confused:

De inkább kétszer mint egyszer sem :)

molnibalage likes this.
  16. Ooorky

Ooorky Well-Known Member

Trianon ahogy a nyugati történetírók látják:

17. antigonosz

antigonosz Well-Known Member

Most tunt fel nekem hogy a fak a hatterben negy ev alatt egy centit se nottek. Alighanem igazad van.

18. szuvorov

Ezen oldal megosztása