A pénz világa

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 604
97 782
113
Az eur bevezetèsével szerintem teljesen ki lennénk szolgâltatva Brüsszelnek. Lâsd görögök.
A görögök annyiból rossz példa, hogy ott a helyi politikusok vitték csődbe az országot. Persze valószínűleg politikai okok miatt Brüsszelből is sok mindent elnéztek nekik. Ha euro nem lett volna, lehet még mélyebben lennének. Persze a felzárkózást most meg lehet épp az euro akadályozza. Alapvetően ők még igy is jól jártak. Euro nélkül totális allamcsőd lett volna.
 

Lengyel_nem_medik

Well-Known Member
2022. március 30.
518
1 511
93
A görögök annyiból rossz példa, hogy ott a helyi politikusok vitték csődbe az országot. Persze valószínűleg politikai okok miatt Brüsszelből is sok mindent elnéztek nekik. Ha euro nem lett volna, lehet még mélyebben lennének. Persze a felzárkózást most meg lehet épp az euro akadályozza. Alapvetően ők még igy is jól jártak. Euro nélkül totális allamcsőd lett volna.
Nem, naluk 'termeszetes' az allamcsod. Epp ezert kellettek az eurozonanak (amiert a horvatok, meg a bulgarok is) mert gyenge a gazdasaguk es lejjebb huzzak a nemetek penzenek (euro) arfolyamat. 2008-ban erre rajottek a kevesbe kepzett politikusok is, tehat komoly orszag mar nem lep be az eurozonaba. A horvatok es bolgarok tul kicsik ahhoz, hogy megvedhessek magukat, oket meg bedaraljak a nemetek, de innen ennyi, vege, mar sok eve nincs uj euro tag, foelg nem komoly orszag.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
16 722
61 041
113
Amikor bekongattâk, hogy ujra bevezetik a Drachmát, mâsnap nem volt pénz az automatákban. Erre gondoltam.
A drachmàval jól elvoltak, meg az időnkénti leértekelésekkel. Hasonlóan Olaszhoz, amely az ujraépitési alap nélkül a csőd felé haladna. Ami késik, nem múlik, szerintem.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 673
34 445
113
Figyelj. Propagandával 1 max 2 választáson megszivatod az embereket, aztán bebuksz. 4szer nem lehet. Nyeld le, hogy a többségnek propi ide, propi oda anyagilag megérte a rendszer. Még lehet neked is, csak az érzelem felülirja a pénztárcát. Azt meg, hogy másnál is ez lett volna vagy nem nem tudjuk meg.
Hát ez nem ebbe a rovatba tartozik,de ez egy jol kidolgozott "irányitott demokrácia"-vagyis diktatúra.Bolsevik,vagyis parlamentáris diktatúra.A parlamenti ellenzék a rendszer része.Valójában a választási rendszer úgy van megalkotva,hogy nemcsak a Fidesz felé lejtés egyszerűen a jellemzője,hanem a jelenlegi parlamenti ellenzék leváltásának akadálya is legyen.Mesterségesen tartják fent a jelenlegi,társadalmi támogatottsággal jórészt nem rendelkező (jórészt bizony inkompetens) ellenzéket,hogy ne hagyjanak teret egy valódi,a rendszert megdönteni akaró ellenzék kibontakozásának.A belépési küszöb megemelése,a pártfinanszirozási rendszer nagymértékben parlamenti frakcióhoz való kötése is ezt szolgálja.Mivel a NER lényegében ellenörzi (és feléli) a belső forrásokat,a külső támogatást meg ellehetetlenitik (NGO ellenesség-miközben a Fidesz soha nem tudott volna létrejönni Soros pénze nélkül....).És a propi meg nagyon is hatásos.
A rendszer problémája ugyan az,mint minden diktatúrában-fizetni kell a hatalom bázisát adó réteget.Csakhogy ehez a valójában folyamatosan nagyon magas elvonások ellenére (amik akkorák,hogy a normális gazdasági fejlődést akadályozzák),a belső gazdaság forrásai ehez kevesek.A rendszer stabilitásához szükség van külső forrásokra-EU pénzére.De ezt külföldön is tudják.És úgy nézz ki,hogy Berlinben (és nem Brüsszelben) már túl szalonképtelen a rendszer.A vajda ugyanúgy kezd járni,mint a Somozák.A "mi gazemberünkből" már átcsúszott a kényelmetlen gazember státuszba-és vészesen csúszik a szalonbol kizárandó gazember státuszba.Elszigetelődött,és elkezdték a rendszere "kiéheztetését",vagyis megvonni tőle a pénzt,min fentarthatja a rendszert.
Személy szerint különben én nem tartom jónak,hogy kivűlről döntik meg,vagy inkább be, a rendszert.Mivel nincs olyan erő,mi a helyébe léphetne,ez a bedőlés káoszt fog okozni.És a káosz egy modern országnak qrva szar dolog.
 

Lengyel_nem_medik

Well-Known Member
2022. március 30.
518
1 511
93
Amikor bekongattâk, hogy ujra bevezetik a Drachmát, mâsnap nem volt pénz az automatákban. Erre gondoltam.
A drachmàval jól elvoltak, meg az időnkénti leértekelésekkel. Hasonlóan Olaszhoz, amely az ujraépitési alap nélkül a csőd felé haladna. Ami késik, nem múlik, szerintem.
A penz leertekelese szukseges es termeszetes dolog. Ha nem teszed meg (vagy nem teheted meg, mert nincs sajatod) akkor belso leertekelest kell csinalnod (eletszinvonalat csokkentened). Az olaszok azert ertekeltek le sokszor, mert evtizedekig az o penzuk volt a leginkabb felulertekelve a piac altal Europaban. Ha nem ertekeltek volna folyton le akkor nem exportalt volna a Fiat, meg a Ferrari, szegenyseg lett volna.
 

Lengyel_nem_medik

Well-Known Member
2022. március 30.
518
1 511
93
A dolog akkor működik csak, ha a gazdaság termelékenysége/hatékonysága növekszik.
De nem onmagaban, hanem Nemetorszaggal versenyezve. Nezzunk egy peldat: tegyuk fel, hogy magas hozzaadott erteket allnak neki termelni a szlovakok, mondjuk mikrochip-et. Te kitol vennel chip-et, nemetektol vagy szlovakoktol? Csak akkor vennel szlovaktol (megha ugyana az is lenne a minosege, pedig nyilvan nem) ha olcsobban adja, vagy ugyanannyiert, de nem euroban, hanem koronaban. Na mostmar korona nincs, tehat olcsobban kell adnia -> Szegeny marad. Nem veletlenul probalkoznak a repulo auto megepitesevel, mivel sajat penz nelkul a nemetek palyajan kell versenyezniuk. De ha bejon, akkor megis hany masodperc alatt masoljak le a nemetek es adjak el sajat fejelszteskent, hiszen egy szlovak autogyarnak eselye sincs a nemetek cegei ellen. A nemeteknek kellettek a szlovakok, hogy a gyengebb gazdasagukkal lefele huzzak az euro erteket, ezaltal a nemet exportot erositve, nem forditva. Nem veletlen, hogy a nemetnel erosebb valutaval rendelkezo Svajc nem lephetett be az eurozonaba.
Ha megnézed horvát kuna és bolgár leva nem igen remegett meg a háborútól.
Nem véletlenül. Euró csatlakozás előtt vannak és ECB beavatkozott az árfolyam stabilitásuk érdekében csökkentett a szabad likviditást.
Eppen azert nem, amit te irsz: az ECB kozbelepett. De miutan beleptek a rendszerbe akkor is kozbe fog lepni az erdekukben? Nyilvan nem.
Tovabba figyelembe kell venni, hogy egy valutaunioba nagyon konnyu belepni, de kilepni onnan szinte lehetetlen. Lasd gorogok.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 673
34 445
113
Ez a leértékelem az export érdekében a nemzeti fizetőeszközt dolog nálunk már nem annyira jol működik.Ez ott működik jol,ahol az ország valamennyire azért belső piacrol önellátó,exportját is nagyobb részben belső termelésből állitja elő.Csakhogy mi már nem vagyunk ilyenek.Közellátási cikkek jelentős részét is importáljuk.Energiát,alapanyagot,az alapvetően összeszerelő (biodroid) iparunk beszállitói jórészt külföldröl érkeznek.Vagyis többet kapunk az exportért,de többet fizetünk az exporthoz szükséges importért is forintban.A fogysztási cikkek árán is rögtön megjelenik a leértékelés,mert még a belső előállitású fogysztási cikkekhez is tetemes import szükséges.Túl nyitott és EU piacfüggő gazdaság vagyunk az ilyetén való exportbővitéshez.A leértékelés azonnal inflációként jelentkezik a belső fogyasztói piacon,beindul a rejtett megszoritás-ahogy most is ez van.
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 387
8 959
113
De nem onmagaban, hanem Nemetorszaggal versenyezve. Nezzunk egy peldat: tegyuk fel, hogy magas hozzaadott erteket allnak neki termelni a szlovakok, mondjuk mikrochip-et. Te kitol vennel chip-et, nemetektol vagy szlovakoktol? Csak akkor vennel szlovaktol (megha ugyana az is lenne a minosege, pedig nyilvan nem) ha olcsobban adja, vagy ugyanannyiert, de nem euroban, hanem koronaban. Na mostmar korona nincs, tehat olcsobban kell adnia -> Szegeny marad. Nem veletlenul probalkoznak a repulo auto megepitesevel, mivel sajat penz nelkul a nemetek palyajan kell versenyezniuk. De ha bejon, akkor megis hany masodperc alatt masoljak le a nemetek es adjak el sajat fejelszteskent, hiszen egy szlovak autogyarnak eselye sincs a nemetek cegei ellen. A nemeteknek kellettek a szlovakok, hogy a gyengebb gazdasagukkal lefele huzzak az euro erteket, ezaltal a nemet exportot erositve, nem forditva. Nem veletlen, hogy a nemetnel erosebb valutaval rendelkezo Svajc nem lephetett be az eurozonaba.

Eppen azert nem, amit te irsz: az ECB kozbelepett. De miutan beleptek a rendszerbe akkor is kozbe fog lepni az erdekukben? Nyilvan nem.
Tovabba figyelembe kell venni, hogy egy valutaunioba nagyon konnyu belepni, de kilepni onnan szinte lehetetlen. Lasd gorogok.

Onnan is meg lehet közelíteni a dolgot, hogy amennyiben nem lenne euró, akkor a németek előtt a Japán (autóipar, elektronika ilyesmi) útja lett volna az elmúlt pár évtizedben, ami elég kínkeserves lett volna ... Most nagyon konyhanyelven.

Ugye a németek is exportorientált reálgazdaság, amiben sikeresek is. Ez sajnos vagy nem sajnos a valutájuk erősödéséhez is vezetne mivel kapóssá válna. Ami egy ilyen gazdaságnál azt jelenti (jelentené), hogy az áruik ellenértékeként beömlő pénz saját valutára történő átváltása folyamán egyre kevesebbet kapnak érte. Ebből egyre kevesebb fejlesztést tudnak finanszírozni (ami egy exportorientált reálgazdaságnál kritikus !!), a béreket egyre nehezebben tudják kigazdálkodni (tömeges elbocsájtások), a befektetési kedv meredeken zuhan (a befektetés kockázatos - míg, ha nem fektetek be, akkor biztos hozamot érek el) belső fogyasztás megszűnik (ez abból is jön, hogy az emberek úgy gondolkodnak, hogy ha a pénzem holnap többet ér mint ma, akkor holnap költöm el - holnap meg a ciklus indul újra elölről. A másik meg, hogy a tömegesen utcára kerülő emberek általában nem növelik a fogyasztást ...), tönkremenő cégek és eltűnő iparágak ...

Ezt hívják deflációs spirálnak. Sokan úgy gondolkodnak, hogy ennél rosszabb már csak a hiperinfláció lehet - ugyanakkor ez utóbbi esetben enyhe barokkos túlzással olyan, mint egy tüske amit kirántasz és "egyszer fáj". Ellentétben a deflációs spirál -al ami évtizedekre nyomorítja le a gazdaságot és indít meg igen kedvezőtlen társadalmi folyamatokat ...

Japán vért h@gyozva sem igazából tudja kezelni ezt. Németország esetében a nagy ötlet (ami igen zseniális az Ő szemszögükből), hogy a "birodalmi márkájukat" rátukmálták egy rakás "jobb sorsra érdemesebb" európai államra. Így már leegyszerűsítve az "új birodalmi márka" (nevezzük EUR -nak) mögött nemcsak a német exportorientált reálgazdaság van hanem egy másik rakás nem annyira olyan is. Ők irányítják a monetáris politikát, nagyjából belőnek egy fix árszínvonalat és kész a "csoda". Ennek eredményeképpen a német gazdaság kilő, mint a rakéta - a többiek meg mennek a víz alá. Persze ennek vannak fokozatai - pl. egy Hollandia még "OK", de mondjuk egy Franciaországnál már "felemás" a helyzet. A sor végén levőknél meg ... Nos, ott a görög államadósság meg államcsőd meg ilyenek. Persze a német ezen is (görögökön) is gennyesre keresi magát - sőt otthon eltudják adni még azt is, hogy Ők pénzelik a görögöt meg nélkülük már éhenhaltak volna ... Persze vannak járulékos előnyök is. Pl. a többi ország egy komoly piacot biztosít ennek a exportorientált reálgazdaságnak (ugye nem árt eladni is azokat a cumókat valahol), ezek az országok biztosítják saját forrásból a kitelepült cégeiknek az infrastruktúrát meg ezen országok pályázatain is a német cégek nyernek ésatöbbi ésatöbbi ésatöbbi

Azaz leegyszerűsítve a többi EUR állam "pufferhatása" kell a németnek. Ők fel - mindenki más meg lefelé - így "egyenlítődik ki" a dolog. Ez a németnek megfelel ...

Gondoljunk bele a környéken nem véletlenül nem erőltetik nagyon az EUR -t. A V4 -ek közül is csak a szlovákokat tudták beugratni, de pl. bezzegRománia sem. Horvátot illetve bolgárt meglátjuk ...

Sőt áttételesen ebből sok minden más is levezethető. Ugye annak idején e miatt is mentették a görögöt pedig a gazdasága nem volt releváns európai szemmel nézve - nem volt érdemi nemzetközi kitettségük. A másik oldalról például ezért fogjuk megszavazni csont nélkül (max. egy nagyon pici pávatánc, mint az elsőnél is volt) a második menőcsomagot is. Itt viszont már nem is a görög annyira az érdekes, hanem pl. az olasz. A Deutsche Bank -nak olyan szintű olasz kitettsége van, hogy amennyiben betérdelnek az olaszok, akkor az direktben rántaná magával a németeket is. Ezért nem(csak) a déli államok fognak ránk komoly nyomást helyezni, hanem első helyen pont a németek ...
 

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 576
3 250
113
Onnan is meg lehet közelíteni a dolgot, hogy amennyiben nem lenne euró, akkor a németek előtt a Japán (autóipar, elektronika ilyesmi) útja lett volna az elmúlt pár évtizedben, ami elég kínkeserves lett volna ... Most nagyon konyhanyelven.

Ugye a németek is exportorientált reálgazdaság, amiben sikeresek is. Ez sajnos vagy nem sajnos a valutájuk erősödéséhez is vezetne mivel kapóssá válna. Ami egy ilyen gazdaságnál azt jelenti (jelentené), hogy az áruik ellenértékeként beömlő pénz saját valutára történő átváltása folyamán egyre kevesebbet kapnak érte. Ebből egyre kevesebb fejlesztést tudnak finanszírozni (ami egy exportorientált reálgazdaságnál kritikus !!), a béreket egyre nehezebben tudják kigazdálkodni (tömeges elbocsájtások), a befektetési kedv meredeken zuhan (a befektetés kockázatos - míg, ha nem fektetek be, akkor biztos hozamot érek el) belső fogyasztás megszűnik (ez abból is jön, hogy az emberek úgy gondolkodnak, hogy ha a pénzem holnap többet ér mint ma, akkor holnap költöm el - holnap meg a ciklus indul újra elölről. A másik meg, hogy a tömegesen utcára kerülő emberek általában nem növelik a fogyasztást ...), tönkremenő cégek és eltűnő iparágak ...

Ezt hívják deflációs spirálnak. Sokan úgy gondolkodnak, hogy ennél rosszabb már csak a hiperinfláció lehet - ugyanakkor ez utóbbi esetben enyhe barokkos túlzással olyan, mint egy tüske amit kirántasz és "egyszer fáj". Ellentétben a deflációs spirál -al ami évtizedekre nyomorítja le a gazdaságot és indít meg igen kedvezőtlen társadalmi folyamatokat ...

Japán vért h@gyozva sem igazából tudja kezelni ezt. Németország esetében a nagy ötlet (ami igen zseniális az Ő szemszögükből), hogy a "birodalmi márkájukat" rátukmálták egy rakás "jobb sorsra érdemesebb" európai államra. Így már leegyszerűsítve az "új birodalmi márka" (nevezzük EUR -nak) mögött nemcsak a német exportorientált reálgazdaság van hanem egy másik rakás nem annyira olyan is. Ők irányítják a monetáris politikát, nagyjából belőnek egy fix árszínvonalat és kész a "csoda". Ennek eredményeképpen a német gazdaság kilő, mint a rakéta - a többiek meg mennek a víz alá. Persze ennek vannak fokozatai - pl. egy Hollandia még "OK", de mondjuk egy Franciaországnál már "felemás" a helyzet. A sor végén levőknél meg ... Nos, ott a görög államadósság meg államcsőd meg ilyenek. Persze a német ezen is (görögökön) is gennyesre keresi magát - sőt otthon eltudják adni még azt is, hogy Ők pénzelik a görögöt meg nélkülük már éhenhaltak volna ... Persze vannak járulékos előnyök is. Pl. a többi ország egy komoly piacot biztosít ennek a exportorientált reálgazdaságnak (ugye nem árt eladni is azokat a cumókat valahol), ezek az országok biztosítják saját forrásból a kitelepült cégeiknek az infrastruktúrát meg ezen országok pályázatain is a német cégek nyernek ésatöbbi ésatöbbi ésatöbbi

Azaz leegyszerűsítve a többi EUR állam "pufferhatása" kell a németnek. Ők fel - mindenki más meg lefelé - így "egyenlítődik ki" a dolog. Ez a németnek megfelel ...

Gondoljunk bele a környéken nem véletlenül nem erőltetik nagyon az EUR -t. A V4 -ek közül is csak a szlovákokat tudták beugratni, de pl. bezzegRománia sem. Horvátot illetve bolgárt meglátjuk ...

Sőt áttételesen ebből sok minden más is levezethető. Ugye annak idején e miatt is mentették a görögöt pedig a gazdasága nem volt releváns európai szemmel nézve - nem volt érdemi nemzetközi kitettségük. A másik oldalról például ezért fogjuk megszavazni csont nélkül (max. egy nagyon pici pávatánc, mint az elsőnél is volt) a második menőcsomagot is. Itt viszont már nem is a görög annyira az érdekes, hanem pl. az olasz. A Deutsche Bank -nak olyan szintű olasz kitettsége van, hogy amennyiben betérdelnek az olaszok, akkor az direktben rántaná magával a németeket is. Ezért nem(csak) a déli államok fognak ránk komoly nyomást helyezni, hanem első helyen pont a németek ...
Néhány rövid kiegészítés.
Japán 1991-ben falnak ment, mikor az ingatlanpiac összeomlott. A defláció ellen egész szépen küzdenek. De legfőbb oka amiért beragadtak, mert a japán egy zárt gazdaság.
Erősen korlátozza az import termékeket( belpiaci verseny korlátozott a külföldi termékekkel szemben), de ami lényegesebb korlátozza a tőke importot!
Korlátozza a pénzügyi know-how importot, kulturálisan ragaszkodik a japán menedzsment modellhez(pl.:keiretsu).
+Közhelyszerű már de a japán államadóság belső adósság, miközben az USA adósság egyik legnagyobb finaszirozója(versenyben az EU-val.)

Dkes tankönyvi példákat hozott a lényeg szemléltetésére.

Ugyanakkor folytathatna is, ha van kedve ilyen szép hosszú bejegyzésekhez, mert az kimaradt milyen fejlődési pálya előtt állhatnak azok az európai “pici” nyitott export gazdaságok,
melyeknek nincs energiahordozója(mint a norvégoknak),
nem évszázados pénzügyi központ(mint Svájc),
nem rendelkeznek akkora méretű belső piaccal, mely lehet megalapozója egy fejlődésnek (mint Lengyelország),

ugyanakkor tőke hiányos(pénzügyi és szellemi), lassan munkaerő hiányról is beszélhetünk(ha nem lógna a levegőben egy válság), sérülékenyebb nemzeti valutát használ.
S mindeközben a legfontosabb gazdasági partnere ugyanúgy Németország.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 812
47 113
113
Néhány rövid kiegészítés.
Japán 1991-ben falnak ment, mikor az ingatlanpiac összeomlott. A defláció ellen egész szépen küzdenek. De legfőbb oka amiért beragadtak, mert a japán egy zárt gazdaság.
Erősen korlátozza az import termékeket( belpiaci verseny korlátozott a külföldi termékekkel szemben), de ami lényegesebb korlátozza a tőke importot!
Korlátozza a pénzügyi know-how importot, kulturálisan ragaszkodik a japán menedzsment modellhez(pl.:keiretsu).
+Közhelyszerű már de a japán államadóság belső adósság, miközben az USA adósság egyik legnagyobb finaszirozója(versenyben az EU-val.)

Dkes tankönyvi példákat hozott a lényeg szemléltetésére.

Ugyanakkor folytathatna is, ha van kedve ilyen szép hosszú bejegyzésekhez, mert az kimaradt milyen fejlődési pálya előtt állhatnak azok az európai “pici” nyitott export gazdaságok,
melyeknek nincs energiahordozója(mint a norvégoknak),
nem évszázados pénzügyi központ(mint Svájc),
nem rendelkeznek akkora méretű belső piaccal, mely lehet megalapozója egy fejlődésnek (mint Lengyelország),

ugyanakkor tőke hiányos(pénzügyi és szellemi), lassan munkaerő hiányról is beszélhetünk(ha nem lógna a levegőben egy válság), sérülékenyebb nemzeti valutát használ.
S mindeközben a legfontosabb gazdasági partnere ugyanúgy Németország.
2010-19 között ezen feltételek melyike nem volt igaz Magyarországra?
2020-21-ben meg még a válság is összejött.
Jelenleg a gazdaság hi-techesítésén dolgoznak a gazdaságfejlesztők.
Szerintem egészen jól sikerült előregondolkodni az akksitechnológiak betelepítésével, valamint azzal, hogy a mezőgazdasági támogatasi rendszert a következő években megboostolják.
Tavaly hirdették meg ez utóbbi programot. Idénre és jövőre (és sajnos a következő évtizedekre) mit lehet elég jó esélyel előrejelezni?
Élelmiszer válságot!
Minek az ára fog drasztikusan felmenni?
Az élelmiszernek!
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 673
34 445
113
2010-19 között ezen feltételek melyike nem volt igaz Magyarországra?
2020-21-ben meg még a válság is összejött.
Jelenleg a gazdaság hi-techesítésén dolgoznak a gazdaságfejlesztők.
Szerintem egészen jól sikerült előregondolkodni az akksitechnológiak betelepítésével, valamint azzal, hogy a mezőgazdasági támogatasi rendszert a következő években megboostolják.
Tavaly hirdették meg ez utóbbi programot. Idénre és jövőre (és sajnos a következő évtizedekre) mit lehet elég jó esélyel előrejelezni?
Élelmiszer válságot!
Minek az ára fog drasztikusan felmenni?
Az élelmiszernek!
Ehez képest sikerült elérni 30 év szorgalmas munkájával,hogy Mo már nem önellátó alapélelmiszerek terén sem.......
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
22 154
36 301
113
Aha.Érdekes,hogy a lengyel,cseh,szlovák,bulgár-bezegrománia szándékosan kihagyva- mezőgazdaságra ez a csúnya EU nem volt ilyen hatással.....
ott nem vólt üzlet az élelmiszer ipar (vólt valami vicc a lengyellek meg a hustermékek szagolgatása kapcsán.) hogy nem vólt. bolgároknál a borok kaptak nagyon nagyot mg részről pl. az unilever meg mindenhol ott van ha tudjuk ha nem
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Lengyel_nem_medik

Well-Known Member
2022. március 30.
518
1 511
93
Néhány rövid kiegészítés.
Japán 1991-ben falnak ment, mikor az ingatlanpiac összeomlott. A defláció ellen egész szépen küzdenek. De legfőbb oka amiért beragadtak, mert a japán egy zárt gazdaság.
Erősen korlátozza az import termékeket( belpiaci verseny korlátozott a külföldi termékekkel szemben), de ami lényegesebb korlátozza a tőke importot!
Korlátozza a pénzügyi know-how importot, kulturálisan ragaszkodik a japán menedzsment modellhez(pl.:keiretsu).
+Közhelyszerű már de a japán államadóság belső adósság, miközben az USA adósság egyik legnagyobb finaszirozója(versenyben az EU-val.)

Dkes tankönyvi példákat hozott a lényeg szemléltetésére.

Ugyanakkor folytathatna is, ha van kedve ilyen szép hosszú bejegyzésekhez, mert az kimaradt milyen fejlődési pálya előtt állhatnak azok az európai “pici” nyitott export gazdaságok,
melyeknek nincs energiahordozója(mint a norvégoknak),
nem évszázados pénzügyi központ(mint Svájc),
nem rendelkeznek akkora méretű belső piaccal, mely lehet megalapozója egy fejlődésnek (mint Lengyelország),

ugyanakkor tőke hiányos(pénzügyi és szellemi), lassan munkaerő hiányról is beszélhetünk(ha nem lógna a levegőben egy válság), sérülékenyebb nemzeti valutát használ.
S mindeközben a legfontosabb gazdasági partnere ugyanúgy Németország.
Tehat peldaul Ausztria vagy Finnorszag az euro elott? Pici, nyitott, nyersanyag nelkuli, nagy belso piac nelkuli, nem evszazados penzugyi kozpontok es sosem latott szintre fejlodtek. Az euro ota meg finnek koltoznek Lengyelorszagba, en is ismerek szemelyesen is ilyeneket.
 
  • Tetszik
Reactions: Gungnir (F1End)

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 812
47 113
113
T

Törölt tag 1711

Guest
Aha.Érdekes,hogy a lengyel,cseh,szlovák,bulgár-bezegrománia szándékosan kihagyva- mezőgazdaságra ez a csúnya EU nem volt ilyen hatással.....

Én szlovákiában ugyanazt az eu-s szemétgyüjteményt látom a polcokon, mint nálunk. Maximum annyi változik, hogy a gyümölcs nagy részét importálják, méghozzá pont tőlünk.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 845
31 988
113
Aha.Érdekes,hogy a lengyel,cseh,szlovák,bulgár-bezegrománia szándékosan kihagyva- mezőgazdaságra ez a csúnya EU nem volt ilyen hatással.....
Úgy működnek, mint a kínaiak, felvásárolják a konkurenciát, aztán bezárják vagy tönkreteszik. Romániában pl sok disznót tenyésztenek, aztán néha lesz egy disznóinfluenza vagy sertéspestis, s kap 5 év bannolást a román disznóhús az EU-s piacról. Mikor eltelne az 5 év, megint felüti magát valami járvány, akár vaddisznóknál, s megint megy a ban. Nem tudom bizonyítani, de több forrásból is jött az infó, hogy pestises disznót kaptak egy fán egy erdőbe, biztos sok redbullt ivott nem pedig kidobták egy repülőből. Itt is megvannak a kvóták, hogy mit termelhetsz és mennyit vagy éppen ne termelj és azért kapod a pénzt, mert a francia már megtermelte, s mikor elég ideig adják a pénzt, hogy ne termelj semmit és eléggé leépítetted a gazdaságod, akkor elzárják a pénzcsapot és nincs mivel termelj. Vagy eladtak olyan terméket, amit egy német standard már nem engedélyezne emberi fogyasztásra, vagy folyamatosan szarabb minőséget szállítanak k-európába ugyanolyan vagy magasabb áron. Mindegyik országnál megvoltak ezek a húzások, csak a mézesmadzag el volt húzva a parszt orra előtt, meg a politikusok megkenve rendesen, hogy léptessék be az országot bármi áron. Aztán mikor bent vagy akkor látod, hogy többet szopatnak, mint nem.
Ez mind mind a jóságos EU, aztán a pénzek elosztása és visszaosztása s kifizetése egy ennél is gennyesebb történet.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 673
34 445
113
Úgy működnek, mint a kínaiak, felvásárolják a konkurenciát, aztán bezárják vagy tönkreteszik. Romániában pl sok disznót tenyésztenek, aztán néha lesz egy disznóinfluenza vagy sertéspestis, s kap 5 év bannolást a román disznóhús az EU-s piacról. Mikor eltelne az 5 év, megint felüti magát valami járvány, akár vaddisznóknál, s megint megy a ban. Nem tudom bizonyítani, de több forrásból is jött az infó, hogy pestises disznót kaptak egy fán egy erdőbe, biztos sok redbullt ivott nem pedig kidobták egy repülőből. Itt is megvannak a kvóták, hogy mit termelhetsz és mennyit vagy éppen ne termelj és azért kapod a pénzt, mert a francia már megtermelte, s mikor elég ideig adják a pénzt, hogy ne termelj semmit és eléggé leépítetted a gazdaságod, akkor elzárják a pénzcsapot és nincs mivel termelj. Vagy eladtak olyan terméket, amit egy német standard már nem engedélyezne emberi fogyasztásra, vagy folyamatosan szarabb minőséget szállítanak k-európába ugyanolyan vagy magasabb áron. Mindegyik országnál megvoltak ezek a húzások, csak a mézesmadzag el volt húzva a parszt orra előtt, meg a politikusok megkenve rendesen, hogy léptessék be az országot bármi áron. Aztán mikor bent vagy akkor látod, hogy többet szopatnak, mint nem.
Ez mind mind a jóságos EU, aztán a pénzek elosztása és visszaosztása s kifizetése egy ennél is gennyesebb történet.
Ebben kb igazad van
Csak valahogy nálunk ez jobban működik nekik,jobban kiszolgáltattuk magunkat,mint mások.És ez Orbánra is vonatkozik.Ugyan propi szintjén folyton harcol Brüsszellel,de a különben hatalom nélküli EU adminisztrációval,ami nem tud visszacsapni.Közben csontig benyal,és kiszolgáltatja az országot,a hatalom valódi gazdasági birtokosainak.
Továbbra is azt mondom,hogy ez nem oldal,hanem rendszer probléma.Az ideológiai különbség csak máz,amivel burkolják a dolgot.
 
  • Tetszik
Reactions: hendrick