A pénz világa

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 874
35 261
113

kézpénz hiány dániába. (jelenleg főleg aprót érinti)
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 614
32 158
113
"A német kormány pénzt készít elő a Gazprom Germania, a Gazprom egykori leányvállalatának megmentésére. A cég a német kormány irányítása alatt áll. Jelen pillanatban a német kormány már elkülönített egy bizonyos összeget, és hamarosan jóváhagyják az 5-10 milliárd eurós pénzügyi segélykölcsönt. A kölcsönt a KfW Group állami bank biztosítja."

 
  • Vicces
Reactions: fip7 and phaidros
M

molnibalage

Guest
Előre megyünk nem hátra ugye?

lMDpY3N.png


285563686_5160079117374182_3320573507594664877_n.jpg
 

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 333
2 585
113

“A folyó fizetési mérleg az előző havival hajszálra megegyező, 780 millió euró hiánnyal zárt áprilisban. A deficit mértéke az év első két hónapjában is hasonló volt: januárban 763, februárban 793 millió euró – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb adataiból.”
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 136
4 209
113
Előre megyünk nem hátra ugye?

lMDpY3N.png


285563686_5160079117374182_3320573507594664877_n.jpg
Gondolom a Telexről van a grafikon. Beteszem a linket, mert elég jó összefoglalót írtak.

 
  • Tetszik
Reactions: fulcrum11

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 526
93 815
113
Előre megyünk nem hátra ugye?



lMDpY3N.png


285563686_5160079117374182_3320573507594664877_n.jpg
2015 és 2020 között 10%-ot gyengült a forint. Mivel ez a gazdaságpolitikánk része, sztem teljesen elfogadható, minimálisan hatott a mindennapi életre viszont élénkítette a gazdaságot és a befektetéseket. Ebbrn az időszakban szépen le is léptük, visszaelőztük a békebeli euro hátrányaival küszködő Szlovakiát.

Aztan 2020 és 2022 közt felgyorsulva hektikusan még 5-10%-ot. Nagyjából a lejhez és a zlotyhoz hasonlóan. Ez már kevésbé kedvező gazdaságpolitikailag, de még tűrésen belül volt, főleg úgy hogy a háború elott 2022 elején a forint a top 3 legjobban erősödő deviza volt.

Most pár hónap alatt a háború után még 10%-ot esett. És ennyivel alulzeljedító a zlotyhoz és a lejhez képest.

Miért?

1. A választási győzelem érdekében elengedett kiadások miatt.

2.Ezekkel még nem lett volna ekkora baj, mert tervezett volt, de mellé a háború miatt nem lesz akkora nivekedés, plusz az infláció is kilőtt a háború és szintén inflációgerjesztó energiaügyi szankvióspolitika hatására.

3. És ez az 1.pont mellett különbség a lengyel - románokhoz képest. Politikai okokból büntet minket az Unió az EU-s pénzeken keresztül.

A legnagyobb pofátlanság, hogy a közös hitelfelvételhez kellettünk, könyötögtek, most meg csak nekünk blokkolják a kifizetést.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Beteszem a linket, mert elég jó összefoglalót írtak.
Értem, én, hogy köpödjük a rohadt NER-t (pfej! A Szűzmária mentsen meg bennünket! ), de hogy egy ilyen f@sza összefoglaló halvány említés vagy utalás szinten sem kezeli a visszatartott EU-s támogatásokat, az azért elég jól beárazza az "elég jó" fogalmát a te koordináta rendszeredben...
:cool:
:oops:
 
M

molnibalage

Guest
Értem, én, hogy köpödjük a rohadt NER-t (pfej! A Szűzmária mentsen meg bennünket! ), de hogy egy ilyen f@sza összefoglaló halvány említés vagy utalás szinten sem kezeli a visszatartott EU-s támogatásokat, az azért elég jól beárazza az "elég jó" fogalmát a te koordináta rendszeredben...
:cool:
:oops:
Hogyan jön egy 12 éves időszak teljesítményéhez egy néhány hetes / hónapos szakasz?
Értem én, hogy mindent is meg lehet magyarázni szerintetek.
A realitás az, hogy 2012-ben vettem teljes áron kiadáskor egy játékot és volt 11 HUF tája volt.
Ma ugyanez 16k HUF. Meg persze ez 40% sale, de arról tényleg nem a NER tehet, hogy a teljes árú játék ma 60-70EUR. De arról igen, hogy a 270-es helyett 400-as árfolyam van.
A 2018-ban 190-ből kijöbő bringa ma 350k táján van.

ni.
Én ritkán veszek nagy értékű szoftvert vagy használati cikket, de az bizony mind import.

De előre megyünk nem hátra igaz?
Mikor kezdjek és mikor hagyhatom abba a röhögést? Mert erre a teljesítményre nehéz mást monda
Csak a valutaárfolyam miatt 60%-os drágulásra sikerkét ki az az elmeroggyant, aki sikerként tud tekinteni?
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 526
93 815
113

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 526
93 815
113
Hogyan jön egy 12 éves időszak teljesítményéhez egy néhány hetes / hónapos szakasz?
Értem én, hogy mindent is meg lehet magyarázni szerintetek.
A realitás az, hogy 2012-ben vettem teljes áron kiadáskor egy játékot és volt 11 HUF tája volt.
Ma ugyanez 16k HUF. Meg persze ez 40% sale, de arról tényleg nem a NER tehet, hogy a teljes árú játék ma 60-70EUR. De arról igen, hogy a 270-es helyett 400-as árfolyam van.
A 2018-ban 190-ből kijöbő bringa ma 350k táján van.
És szted ez a 90%-os drágulás, hogy jön a forint 20%-os gyengüléséhez, vagy ha most a mélypontot nézed és tételezzük fel, hogy már be is építették az árba 30%.

20-30 vs. 90.
Itt azért sztem van min elgondolkozni és nem csak az árfolyamon hőbörögni.
 

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 333
2 585
113
De ez nem érzékenység kérdése. Sztem így kerek a sztori.
Index cikket nem olvastam.
Nem azért, mert index, hanem máshonnan, más forrásokból(nem cikkek) tájékozódom.
Gazdasági témában kevés a jó újságcikk.
A vendég szerzők vagy vélemény cikkek szakembertől dobják ezt fel.
De ez szubjektív véleményem.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 526
93 815
113
Index cikket nem olvastam.
Nem azért, mert index, hanem máshonnan, más forrásokból(nem cikkek) tájékozódom.
Gazdasági témában kevés a jó újságcikk.
A vendég szerzők vagy vélemény cikkek szakembertől dobják ezt fel.
De ez szubjektív véleményem.
A gazd. pol témákban vagy a portfoliot vagy a növekedést esetleg nagy ritkán a vg-t olvasom. De ott is a véleménycikkeket beosztom. Az inforadion szoktak még jó interjúk lenni az arénában vezetés vagy kertészkedés közben.

Most meg 1 hét covid karanténban, kijőve a 2 napos lázból, azt hiszem lesz még időm.
 

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 333
2 585
113
És szted ez a 90%-os drágulás, hogy jön a forint 20%-os gyengüléséhez, vagy ha most a mélypontot nézed és tételezzük fel, hogy már be is építették az árba 30%.

20-30 vs. 90.
Itt azért sztem van min elgondolkozni és nem csak az árfolyamon hőbörögni.

Viszont azt is látni kell, h kb ugyanazokat a gazdasági mutatókat, hasonló történeti múlttal (poszt kommunista ország), hasonló gazdasági mérettel, hasonló fejlődő piaci besorolással, saját valuta gyengítése nélkül és/vagy stabilitása fenntartásával is el lehet érni.
Lásd Csehország a térségünkben.
Tehát létezik másik út is szűkebb térségünkben.
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 136
4 209
113
Értem, én, hogy köpödjük a rohadt NER-t (pfej! A Szűzmária mentsen meg bennünket! ), de hogy egy ilyen f@sza összefoglaló halvány említés vagy utalás szinten sem kezeli a visszatartott EU-s támogatásokat, az azért elég jól beárazza az "elég jó" fogalmát a te koordináta rendszeredben...
:cool:
:oops:
Röviden szólva, meg akartuk állítani Brüsszelt, és sikerült!
EU. tagként, az adott gazdasági teljesítménnyel, ne akarjunk Svájcot játszani!
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 526
93 815
113
Viszont azt is látni kell, h kb ugyanazokat a gazdasági mutatókat, hasonló történeti múlttal (poszt kommunista ország), hasonló gazdasági mérettel, hasonló fejlődő piaci besorolással, saját valuta gyengítése nélkül és/vagy stabilitása fenntartásával is el lehet érni.
Lásd Csehország a térségünkben.
Tehát létezik másik út is szűkebb térségünkben.
Persze. De nekik sokkal jobbak az alapvető gazdasági alapjai. Feleakkora államadósság stb.

És még ez is.

Kiderült: hatalmas intervenciókkal védi a cseh koronát a jegybank

A cseh jegybank által közzétett adatokból az látszik, hogy május második felében mintegy 2 milliárd eurónyi, június első tíz napjában pedig további 3 milliárd eurónyi devizapiaci intervenciót hajtott végre a cseh jegybank, hogy védje a korona árfolyamát – írja Marek Drimal, a Societe Generale elemzője egy szerda délutáni piaci elemzésében.

 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Hogyan jön egy 12 éves időszak teljesítményéhez egy néhány hetes / hónapos szakasz?
Állítólag te műszaki ember vagy, pedig egy egyszerű grafikon értelmezése is problémát jelent.
Vajon miért mozgott együtt a lengyel valutával a forint végig, majd áprilistól attól elszakadva stabilizálódott.
Június 1-én elfogadták a lengyel helyreállítási alap anyagát. De értelemszerűen 1-2 hónappal előtte már folytak a nyilvános tárgyalások.
Tudod mennyi pénzről van szó??? 5800Mrd Forint!
Ha ezt a pénzt a EUR/HUF piacra öntik (HUF vételi oldalon), az szerinted milyen eredménnyel fog járni? Magyarország EU-s befizetése jövőre 600+ Mrd HUF.
De jelenleg a fasírt miatt további 7600Mrd HUF lóg a levegőben a következő EU-s költségvetési ciklusból.
A realitás az, hogy 2012-ben vettem teljes áron kiadáskor egy játékot és volt 11 HUF tája volt.
Ma ugyanez 16k HUF. Meg persze ez 40% sale, de arról tényleg nem a NER tehet, hogy a teljes árú játék ma 60-70EUR. De arról igen, hogy a 270-es helyett 400-as árfolyam van.
A 2018-ban 190-ből kijöbő bringa ma 350k táján van.
Bammeg ezt küld már el az MNB-be ajánlott tértivevényesben Matolcsynak, meg a PM-be Varga Mihálynak. :)
Ezek a Nemzetgazdaságot alapjaiban megrengető tapasztalatok. Erről mindenkit értesíteni kell!
Szerintem azonnal lemondanak! :hadonaszos:

Mindenesetre azt gondold végig - hogy hozzád hasonló demagógiát engedjek meg magamnak -, hogy a fenti 5800Mrd HUF, rád és minden egyes magyar állampolgárra kb. 600.000Ft-os tételt jelent. Ebből mennyi játékot tudnál rendelni a GOG.com-on?
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 526
93 815
113
Röviden szólva, meg akartuk állítani Brüsszelt, és sikerült!
EU. tagként, az adott gazdasági teljesítménnyel, ne akarjunk Svájcot játszani!
Arra azért számíthattunk, hogy betartják az alapvető jogszabályaikat.

De amióta az parlament leváltással zsarolja a bizottságot mindent felülírnak a pokitikai szempontok.
Nem válik előnyükre hosszú távon. Mert mi van ha a háború okozta gazdasagi krízis más parlamentet hoz az Unióban 2 év múlva??? Nah akkor lehet megbánják a mostani jogszabályokat és szokásjogot felülíró példáikat. Lesz mire másnak is hivatkozni.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0
M

molnibalage

Guest
Állítólag te műszaki ember vagy, pedig egy egyszerű grafikon értelmezése is problémát jelent.
Vajon miért mozgott együtt a lengyel valutával a forint végig, majd áprilistól attól elszakadva stabilizálódott.
Június 1-én elfogadták a lengyel helyreállítási alap anyagát. De értelemszerűen 1-2 hónappal előtte már folytak a nyilvános tárgyalások.
Tudod mennyi pénzről van szó??? 5800Mrd Forint!
Ha ezt a pénzt a EUR/HUF piacra öntik (HUF vételi oldalon), az szerinted milyen eredménnyel fog járni? Magyarország EU-s befizetése jövőre 600+ Mrd HUF.
De jelenleg a fasírt miatt további 7600Mrd HUF lóg a levegőben a következő EU-s költségvetési ciklusból.

Bammeg ezt küld már el az MNB-be ajánlott tértivevényesben Matolcsynak, meg a PM-be Varga Mihálynak. :)
Ezek a Nemzetgazdaságot alapjaiban megrengető tapasztalatok. Erről mindenkit értesíteni kell!
Szerintem azonnal lemondanak! :hadonaszos:

Mindenesetre azt gondold végig - hogy hozzád hasonló demagógiát engedjek meg magamnak -, hogy a fenti 5800Mrd HUF, rád és minden egyes magyar állampolgárra kb. 600.000Ft-os tételt jelent. Ebből mennyi játékot tudnál rendelni a GOG.com-on?
Aranybogaram a 2010-túl kezdődő teljes időszakról beszélek. 270 EUR árfolyamnál vették át és a háború előtt is már 370 volt.
Tényleg olyan nehéz megérteni, hogy te varázsolhatsz mindenféle homályos érveléssel, de nekem, mint választónan a user experience az micsoda?
Hogy minden drágább és drágább, az a kevés, amit veszek.
De a kajában is számottevő import van.
 
  • Tetszik
Reactions: fulcrum11