A pénz világa

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 940
91 651
113
A termelékenység mennyivel javult idén? Ez az őrült béremelkedés egy idő után már nagyon veszélyes lesz, nem csak a versenyképességet rontja, hanem a cégek tartalékait is erodálja. Ha meg akarják tartani a munkaerőt, akkor sajnos a kisebb, hazai cégek, vállalkozók is bért emelnek. Ez veszélyes lesz, a multik bírják, ők diktálják a tempót (ilyen gyenge forinttal könnyű nekik...). Ez a probléma, ami előbb-utóbb csődhullámhoz fog vezetni, mivel elkerülhetetlen a kereslet bezuhanása. Aztán jön a munkanélküliség jelentősebb emelkedése stb. Ezt pedig mindenképp el kellene kerülni (legalább is mérsékelni). A termelékenység javítása nem megy egyik napról a másikra.
Ezt már 12 éve epekedve várjuk. A termelékenység a kedvencem. A mértékadó közgazdászok már hányszor jósoltak tömeges csődöket. Lehet még a jövő évi qrva recessziót is elkerüljük. Mikor ha nem most? És még az sem jön össze.

Mindenesetre most a fenti joslashoz jók az előjelek, talán a legjobbak 10 óta. Most már tényleg nincs más hátra mint drukkolni. :cool:
Még az EU pénzcsap is zárva.
 

Fundin

Well-Known Member
2019. június 22.
718
2 716
93
Akkor a reálbér változatlan vagy csökkent.
A termelékenység mennyivel javult idén? Ez az őrült béremelkedés egy idő után már nagyon veszélyes lesz, nem csak a versenyképességet rontja, hanem a cégek tartalékait is erodálja. Ha meg akarják tartani a munkaerőt, akkor sajnos a kisebb, hazai cégek, vállalkozók is bért emelnek. Ez veszélyes lesz, a multik bírják, ők diktálják a tempót (ilyen gyenge forinttal könnyű nekik...). Ez a probléma, ami előbb-utóbb csődhullámhoz fog vezetni, mivel elkerülhetetlen a kereslet bezuhanása. Aztán jön a munkanélküliség jelentősebb emelkedése stb. Ezt pedig mindenképp el kellene kerülni (legalább is mérsékelni). A termelékenység javítása nem megy egyik napról a másikra.
A fő profilunk a regisztrált villanyszerelői tevékenység pl mérőhely áthelyezés, szabványosítás, kiépítés. Valamint különböző villamos biztonsági vizsgálatok. Az áremelés nekünk nem okozott megrendeléskiesést. Valamint a tevékenységi körből gondolhatjátok,hogy nem épp minimálbéres munkavállalókat kíván és ugye nem mindegy hogy menyi volt a 30% emelés előtt a bér :)
 

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 813
4 986
113
Tölgyessy kimondta: Orbán-infláció van. Érdemes meghallgatni mit mond ezzel kapcsolatban. Nagyon súlyos következményei lesznek, ha így folytatódik itthon. Az ár-bér spirál nagyon komoly társadalmi feszültségekhez vezet majd.
Egyrészről elképzelhetőnek tartom, hogy - ugyan soha nem vallanák be - de a cél az államadósság elinflálása. Ez már nagyon régóta benne volt a pakliban. Rájöttek, hogy nem tudják kinőni, mert a gazdaság nem úgy muzsikál. Igen lesznek feszültségek, de biztos vagyok benne, hogy a gumitalpúak megkapnak mindent amit kérnek, hogy az elégedetlenséget "megoldják". Szerintem úgy gondolják, hogy az, hogy az "adósrabszolgaságból" kiszabadítsák az országot bármilyen áldozatot megér, és még hősöknek is tekintik magukat.


Aki nem kapott legalább 25% emelést idén, az távolabb került az első ingatlanától.

További durva feszkók lesznek a köz és a magánszektor között. Az orvosoknak hiába duplázták meg a fizetését, így illanatok alatt el fog tűnni. És akkor a többi közszférás dolgozóról, akiknél csak a minimálbér és a bérminimum változott, hogy azokat hogyan érinti ez (lassan a közszférában mindenki minimálbéren és bérminimumon lesz).

Aztán azt se felejtsük el, hogy nem minden szektor muzsikál úgy, hogy ekkora bér/áremelést ki tudjon gazdálkodni bevételi oldalon, mármint, hogy marad-e úgy fizetőképes kereslet a termékére/szolgáltatására.

Nagyanyám még mesélte, hogy vidéken megkapta a fizetését, felült a vonatra, hogy pesten bevásárol, mire leszállt pesten a vonatról, már szinte semmit nem lehetett kezdeni a fizetésével. Azok a régi "szép" idők sejlenek fel. A forintpénz nemsokára csak egy lottószám lesz, ha úgy megy tovább. el lehet kezdeni értéket dollárban vagy jenben/svájci frankban számolni, mert forintban követhetetlen lesz.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 940
91 651
113
A reálbérek éves változása. 2022. szeptember
Forrás: OECD.
oecd.jpg


Először is
mindenki-nyugodjon-le-a-picsaba-10037-1.jpg



Másodszor nem NER propi OECD elemzés.

Harmadszor azóta biztos romlott a helyzet, tényleg meg lehet nyugodni:)

De nem mindegy a bázis.

Csak OECD országok. Igen a csehenél volt a legnagyobb reálbércsökkenés nálunk a legkisebb szeptemberi bázissal.

Hogy lehet ez??
Az infláció utána pörgött fel igazán és az év első felében jelentős bérkiáramlás volt. Igen, ez is hozzájárul a nagy inflához.
Nah, nézzük tovább.


Még a koronavírus-járvány alatt is előreléptünk egy-egy helyet
A magyar bruttó átlagkereset vásárlóértéke az Eurostat szerint folyamatosan javul,
az utóbbi években még a koronavírus-járvány alatt is előreléptünk egy-egy helyet minden évben, így már Portugáliát és Görögországot, Csehországot, Észtországot, Horvátországot, Lettországot, Bulgáriát és Szlovákiát is megelőzve állunk – a fentebb is említett – 19. helyen.

Portugáliát tavaly, Csehországot és Görögországot pedig a járvány alatti visszaesésük idején sikerült megelőznünk. És bár Romániában a bruttó bérek vásárlóértéke a múlt évben még a magyarnál is jobban emelkedett, tavaly elénk kerültek a bruttó átlagkeresetek országlistáján, de a gyermekkedvezményekel számolt nettóértékeket tekintve keleti szomszédunk még mindig mögöttünk szerepel (lenti grafikon).
szp_grafikon_1.jpg



SZP_grafikon_2.jpg

SZP_grafikon.jpg
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 940
91 651
113
A 444-es hírről hogy nálunk a második legalacsonyabb a bruttó bér.

Nézzük az egy alkalmazottra jutó átlagbéreket!
2022. december 19-én az Eurostat bemutatott egy elemzést, ami nem a bruttó átlagkeresetet, hanem az un. „egy alkalmazottra jutó teljes munkaidőben kiigazított átlagbért” járja körül. Az elemzés számai minden országban jelentősen eltérnek a fent említett kereseti adatoktól.

Az Eurostat által kiadott hírből világosan látszik, hogy

az általuk az Európai Unió 26 tagországára kiszámolt fizetési adat csupán egy mutató,
amit a 2021. október 20-án elfogadott „kékkártya-irányelv” használatakor javasolnak alkalmazni. Érdemes megjegyezni, hogy Hollandiára ki sem számolják, mivel ott sok a részmunkaidős, és a hollandok jelezték, hogy nem kívánják használni az adatokat a félreértelmezések megelőzése miatt.

Kékkártya-irányelv

Ez az irányelv javaslatot tesz arra, hogy nemzeti szinten határozzanak meg egy bérküszöböt, amit az unión kívüli országokból érkező, munkavállalási engedéllyel rendelkező, magasan képzett munkavállalók munkáltatói a munkaszerződések megkötésekor figyelembe vehetnek.

Lényege, hogy ez a küszöb jelentsen akkora fizetést, amely elegendő a tisztességes megélhetéshez az adott tagállamban. Az ilyen fizetést egy teljes munkaidős állás éves átlagbéréből becsülik meg, amit pedig nem a keresetekből, hanem a GDP alapját képező un. „nemzeti számlák”-ból vezetik le. Nem is hívják keresetnek (angolul earnings-nek), hanem a bér (salary) szót használják rá.

A kereset a régóta használt OECD módszer alapján mind az Eurostat mind a KSH adatai esetén magában foglalja a tárgyévben a munkáltató által kifizetett összes pénzbeli javadalmazást. Az alapbéren felül minden bónusz, függetlenül attól, hogy rendszeresen fizetik-e vagy sem (13. vagy 14. havi, nyaralási bónuszok, nyereségrészesedés, ki nem vett szabadság után járó pótlékok, alkalmi jutalékok stb.) beleértendő, a végkielégítések és a természetbeni kifizetések nem tartoznak csak bele. Így aztán hazánkban az éves kereset jóval magasabb, mint az éves alapbér.
Ezt nézhette be a baloldal
A fentiek tükrében

igazán sajnálatos, hogy a baloldal ezt a mutatót már a megjelenése pillanatában úgy tálalta, mintha az érték az átlagkereset mértékét adná meg.
Még a mai miniszterelnöki sajtótájékoztatón is szóba hozta az RTL, hogy szerintük „Magyarországon a második legkisebb a bére a teljes munkaidőben dolgozóknak”, nem téve hozzá azt, hogy a keresetek vásárlóértéke tekintetében tavaly már 8 ország teljesített hazánknál gyengébben az EU-ban.
 
M

molnibalage

Guest
Nah, nézzük tovább.


Még a koronavírus-járvány alatt is előreléptünk egy-egy helyet
A magyar bruttó átlagkereset vásárlóértéke az Eurostat szerint folyamatosan javul,
az utóbbi években még a koronavírus-járvány alatt is előreléptünk egy-egy helyet minden évben, így már Portugáliát és Görögországot, Csehországot, Észtországot, Horvátországot, Lettországot, Bulgáriát és Szlovákiát is megelőzve állunk – a fentebb is említett – 19. helyen.

Portugáliát tavaly, Csehországot és Görögországot pedig a járvány alatti visszaesésük idején sikerült megelőznünk. És bár Romániában a bruttó bérek vásárlóértéke a múlt évben még a magyarnál is jobban emelkedett, tavaly elénk kerültek a bruttó átlagkeresetek országlistáján, de a gyermekkedvezményekel számolt nettóértékeket tekintve keleti szomszédunk még mindig mögöttünk szerepel (lenti grafikon).
szp_grafikon_1.jpg



SZP_grafikon_2.jpg

SZP_grafikon.jpg
Ilyenkor érzem azt, hogy a hit erős és a közgazdaságtant inkább a hazugság tudományának kéne hívni lassan.

Mondom, bizonygathatsz te itt aztán mindent, de ha nem váltottam volna fogyasztási cikkeket, akkor a munkahely váltása ellenére is kevesebb maradna.
Sőt, most is kevesebb marad. Nem éhezek vagy ilyesmi, szó nincs erről, de könyörgöm álljál már le azzal a nettó faszsággal, hogy azt próbálod bizonyítani, hogy generálisan itt nőtt a fizetés vásárlóereje.

Ehhez mennyire kell hülyének lenni?

Bármit veszek külföldről, szoftver, hardver pofádba csap az, hogy a forint értéke a WC papírhoz tart azt EU és dollárral szemben.
  • Baszod 2-3 éve AAA játék akciósan kijött néha már 8-9k-ból. Most ez 16k tája. AKCIÓSAN.
  • Az élelmiszerárak az egekben, 1,5 alatt úgy kb. +100% az tejtermékek és viszonylag alap fűszerek és termékek ára is.
Egy átlag négy fős család kiadása alsó hangon +100k. És ez csak kaja. A 270k magyar átlag nettó és csapjunk hozzá 30k cafit, az hol fedezi ezt?
Két ilyen kereső esetén is kb. +-20-30% fiztetésemelés kéne ehhez alsó hangon. Magad előtt látod ezt a realitást?

Igen tudom, a HTKA-n mindenki a siker mintaképe, nettó 600k fizu mellett idén 3-szor váltott állást és +30% fizetése van.
És persze ez a nemzeti átlag ugye? Hoooooooooooooogyne.

Mondom, tavaly év végén is, a CSAK A SPAR-ban vásárolva néhsa volt a havi átlag 2400 Ft kaja és alapcikkekre. De inkább 2250 volt.Kurvára nem néztem mi micsoda. Vettem, vittem.

Ma SPAR-ba kb. indokolt esetbe megyek, amikor a minőség a cél. Az esti borozások és nasibak kb. vége, mindenből egy szinttel lentebb veszünk minőségben a kivételektől eltekintve. Ez a hónap 3500-as átlag táján van. Ez +50% úgy, hogy már nem azt fogyasztom, amit előtte.

És nekem messze a nettó 270k magyar átlag nettó feletti fizum van.

Az emberek egy része azért nem vált életmódot, mert vagy eddig sem tudatosan él, vagy van tartaléka és most abból él, ki tudja meddig.
(Mondjuk nekem az utóbbi bőven.)
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 509
10 092
113
Ilyenkor érzem azt, hogy a hit erős és a közgazdaságtant inkább a hazugság tudományának kéne hívni lassan.

Mondom, bizonygathatsz te itt aztán mindent, de ha nem váltottam volna fogyasztási cikkeket, akkor a munkahely váltása ellenére is kevesebb maradna.
Sőt, most is kevesebb marad. Nem éhezek vagy ilyesmi, szó nincs erről, de könyörgöm álljál már le azzal a nettó faszsággal, hogy azt próbálod bizonyítani, hogy generálisan itt nőtt a fizetés vásárlóereje.

Ehhez mennyire kell hülyének lenni?

Bármit veszek külföldről, szoftver, hardver pofádba csap az, hogy a forint értéke a WC papírhoz tart azt EU és dollárral szemben.
  • Baszod 2-3 éve AAA játék akciósan kijött néha már 8-9k-ból. Most ez 16k tája. AKCIÓSAN.
  • Az élelmiszerárak az egekben, 1,5 alatt úgy kb. +100% az tejtermékek és viszonylag alap fűszerek és termékek ára is.
Egy átlag négy fős család kiadása alsó hangon +100k. És ez csak kaja. A 270k magyar átlag nettó és csapjunk hozzá 30k cafit, az hol fedezi ezt?
Két ilyen kereső esetén is kb. +-20-30% fiztetésemelés kéne ehhez alsó hangon. Magad előtt látod ezt a realitást?

Igen tudom, a HTKA-n mindenki a siker mintaképe, nettó 600k fizu mellett idén 3-szor váltott állást és +30% fizetése van.
És persze ez a nemzeti átlag ugye? Hoooooooooooooogyne.

Mondom, tavaly év végén is, a CSAK A SPAR-ban vásárolva néhsa volt a havi átlag 2400 Ft kaja és alapcikkekre. De inkább 2250 volt.Kurvára nem néztem mi micsoda. Vettem, vittem.

Ma SPAR-ba kb. indokolt esetbe megyek, amikor a minőség a cél. Az esti borozások és nasibak kb. vége, mindenből egy szinttel lentebb veszünk minőségben a kivételektől eltekintve. Ez a hónap 3500-as átlag táján van.
Tudod hogy van ez.
Azért nem tudnak a nők parkolni, mert a férfiak elhitették velük, hogy ez a 30 cm. Lehet extrapolálni az átlag magyar megélhetésére...
 

2105

Well-Known Member
2022. január 20.
147
870
93
Baszod 2-3 éve AAA játék akciósan kijött néha már 8-9k-ból. Most ez 16k tája. AKCIÓSAN.
A játék nem jó példa, mert a kiadók az AAA-t 50-ről 60 usd/eurra emelték sőt már pedzegetik a 70 usd/eurt is.
Az akciók %-osak szóval a 30% usd-huf romás mellé jön egy alap drágulás is. :(
Csak azt nem tudom, ha ennyire veszteséges/rossz üzlet a játékgyártás az MS/Sony miért öli egymást, hogy ki melyik kiadót tudja felvásárolni. :p
 
T

Törölt tag 1711

Guest
A játék nem jó példa, mert a kiadók az AAA-t 50-ről 60 usd/eurra emelték sőt már pedzegetik a 70 usd/eurt is.
Az akciók %-osak szóval a 30% usd-huf romás mellé jön egy alap drágulás is. :(
Csak azt nem tudom, ha ennyire veszteséges/rossz üzlet a játékgyártás az MS/Sony miért öli egymást, hogy ki melyik kiadót tudja felvásárolni. :p

70 már alap, jövőre 80€-król beszélnek.
Mondjuk amíg a Gamepass 4190ft havonta addig pont lexarom.
 
  • Tetszik
  • Hűha
Reactions: nyugger and 2105

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 940
91 651
113
Ilyenkor érzem azt, hogy a hit erős és a közgazdaságtant inkább a hazugság tudományának kéne hívni lassan.

Mondom, bizonygathatsz te itt aztán mindent, de ha nem váltottam volna fogyasztási cikkeket, akkor a munkahely váltása ellenére is kevesebb maradna.
Sőt, most is kevesebb marad. Nem éhezek vagy ilyesmi, szó nincs erről, de könyörgöm álljál már le azzal a nettó faszsággal, hogy azt próbálod bizonyítani, hogy generálisan itt nőtt a fizetés vásárlóereje.

Ehhez mennyire kell hülyének lenni?

Bármit veszek külföldről, szoftver, hardver pofádba csap az, hogy a forint értéke a WC papírhoz tart azt EU és dollárral szemben.
  • Baszod 2-3 éve AAA játék akciósan kijött néha már 8-9k-ból. Most ez 16k tája. AKCIÓSAN.
  • Az élelmiszerárak az egekben, 1,5 alatt úgy kb. +100% az tejtermékek és viszonylag alap fűszerek és termékek ára is.
Egy átlag négy fős család kiadása alsó hangon +100k. És ez csak kaja. A 270k magyar átlag nettó és csapjunk hozzá 30k cafit, az hol fedezi ezt?
Két ilyen kereső esetén is kb. +-20-30% fiztetésemelés kéne ehhez alsó hangon. Magad előtt látod ezt a realitást?

Igen tudom, a HTKA-n mindenki a siker mintaképe, nettó 600k fizu mellett idén 3-szor váltott állást és +30% fizetése van.
És persze ez a nemzeti átlag ugye? Hoooooooooooooogyne.

Mondom, tavaly év végén is, a CSAK A SPAR-ban vásárolva néhsa volt a havi átlag 2400 Ft kaja és alapcikkekre. De inkább 2250 volt.Kurvára nem néztem mi micsoda. Vettem, vittem.

Ma SPAR-ba kb. indokolt esetbe megyek, amikor a minőség a cél. Az esti borozások és nasibak kb. vége, mindenből egy szinttel lentebb veszünk minőségben a kivételektől eltekintve. Ez a hónap 3500-as átlag táján van. Ez +50% úgy, hogy már nem azt fogyasztom, amit előtte.

És nekem messze a nettó 270k magyar átlag nettó feletti fizum van.

Az emberek egy része azért nem vált életmódot, mert vagy eddig sem tudatosan él, vagy van tartaléka és most abból él, ki tudja meddig.
(Mondjuk nekem az utóbbi bőven.)
Az a baj, hogy ha ezeket az alap EUROSTAT adatokat nem tudod elfogadni, akkor nehéz értelmesen beszélgetni.

Hülyézni persze egyszerű.

Hol lett tagadva az emelkedő infláció???
Egyértelmű, hogy jóval többet költ mki a boltban.
Az is valószínű, hogy az ábrákban látható reálkereset emelkedés megáll, sőt sokaknál visszaesik idé, igazán csak jövőre. Már leírtam a példákat.
De az utóbbi 10 évben nagy felzárkózás volt. Az idei brutál inflációt részben tompítja, részben pont gerjeszti (valószínűleg ezért is nagyobb a magyar infla) az év eleji jelentős bérkiáramlás.

A saját példádból meg ne vonatkoztass a nemzeti átlagra, ha vmi, az a hülyeség.

Igazán a fenti ábrákkal csak kicsit tágítani szerettem volna a keretet és Mo. helyzetét, mozgását más országokkal összevetve megnézni. Lehet nem tetszik, amit látsz, de a trend ez volt

Majd a mostani háborús válság alatt meglátjuk mi lesz. Sajnos elég xar helyzetében vagyunk, és a pozitív kilátások negatívra változtak. Sok körülmény változott. Csak 1 példa, ami talán neked is kedves. A lassan gyengülő forint 2021-ig segítette a feltárkózást. Az ábrákból Szlovákia lóg ki messze lefelé, jócskán az euro miatt. Viszont ha tart a háború akkor a gyengülő forint akadály lesz az energiaárak elszabadulása miatt, amit nem kompenzál a beruházott eurok relatív növekedése itthon.
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 509
10 092
113
Az a baj, hogy ha ezeket az alap EUROSTAT adatokat nem tudod elfogadni, akkor nehéz értelmesen beszélgetni.

Hülyézni persze egyszerű.

Hol lett tagadva az emelkedő infláció???
Egyértelmű, hogy jóval többet költ mki a boltban.
Az is valószínű, hogy az ábrákban látható reálkereset emelkedés megáll, sőt sokaknál visszaesik idé, igazán csak jövőre. Már leírtam a példákat.
De az utóbbi 10 évben nagy felzárkózás volt. Az idei brutál inflációt részben tompítja, részben pont gerjeszti (valószínűleg ezért is nagyobb a magyar infla) az év eleji jelentős bérkiáramlás.

A saját példádból meg ne vonatkoztass a nemzeti átlagra, ha vmi, az a hülyeség.

Igazán a fenti ábrákkal csak kicsit tágítani szerettem volna a keretet és Mo. helyzetét, mozgását más országokkal összevetve megnézni. Lehet nem tetszik, amit látsz, de a trend ez volt

Majd a mostani háborús válság alatt meglátjuk mi lesz. Sajnos elég xar helyzetében vagyunk, és a pozitív kilátások negatívra változtak. Sok körülmény változott. Csak 1 példa, ami talán neked is kedves. A lassan gyengülő forint 2021-ig segítette a feltárkózást. Az ábrákból Szlovákia lóg ki messze lefelé, jócskán az euro miatt. Viszont ha tart a háború akkor a gyengülő forint akadály lesz az energiaárak elszabadulása miatt, amit nem kompenzál a beruházott eurok relatív növekedése itthon.
Nekem akkor fog tetszeni, ha a németek járnak majd ide vendégmunkásnak, nem fordítva. Ezt nem lehetne vitatni. De ilyen egyenlőre csak a kormánypropagandában van.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 940
91 651
113
Nekem akkor fog tetszeni, ha a németek járnak majd ide vendégmunkásnak, nem fordítva. Ezt nem lehetne vitatni. De ilyen egyenlőre csak a kormánypropagandában van.
Járnak. Nagyon sokan. Csak több pénzért mint otthon. Nemcsak vezetők, jó szakik is.l, amit az anyacégük kifizet.

De tudom nem erre gondolsz. Olyan soha sem volt és sohasem lesz. Nemcsak nálunk a térségben sem. Viszont dél európai viszonylatában volt rá sansz, hogy fordul ilyen trend 5-10 éven belül. De a háború ezt megállította
 

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 418
5 023
113
Ilyenkor érzem azt, hogy a hit erős és a közgazdaságtant inkább a hazugság tudományának kéne hívni lassan.

Mondom, bizonygathatsz te itt aztán mindent, de ha nem váltottam volna fogyasztási cikkeket, akkor a munkahely váltása ellenére is kevesebb maradna.
Sőt, most is kevesebb marad. Nem éhezek vagy ilyesmi, szó nincs erről, de könyörgöm álljál már le azzal a nettó faszsággal, hogy azt próbálod bizonyítani, hogy generálisan itt nőtt a fizetés vásárlóereje.

Ehhez mennyire kell hülyének lenni?

Bármit veszek külföldről, szoftver, hardver pofádba csap az, hogy a forint értéke a WC papírhoz tart azt EU és dollárral szemben.
  • Baszod 2-3 éve AAA játék akciósan kijött néha már 8-9k-ból. Most ez 16k tája. AKCIÓSAN.
  • Az élelmiszerárak az egekben, 1,5 alatt úgy kb. +100% az tejtermékek és viszonylag alap fűszerek és termékek ára is.
Egy átlag négy fős család kiadása alsó hangon +100k. És ez csak kaja. A 270k magyar átlag nettó és csapjunk hozzá 30k cafit, az hol fedezi ezt?
Két ilyen kereső esetén is kb. +-20-30% fiztetésemelés kéne ehhez alsó hangon. Magad előtt látod ezt a realitást?

Igen tudom, a HTKA-n mindenki a siker mintaképe, nettó 600k fizu mellett idén 3-szor váltott állást és +30% fizetése van.
És persze ez a nemzeti átlag ugye? Hoooooooooooooogyne.

Mondom, tavaly év végén is, a CSAK A SPAR-ban vásárolva néhsa volt a havi átlag 2400 Ft kaja és alapcikkekre. De inkább 2250 volt.Kurvára nem néztem mi micsoda. Vettem, vittem.

Ma SPAR-ba kb. indokolt esetbe megyek, amikor a minőség a cél. Az esti borozások és nasibak kb. vége, mindenből egy szinttel lentebb veszünk minőségben a kivételektől eltekintve. Ez a hónap 3500-as átlag táján van. Ez +50% úgy, hogy már nem azt fogyasztom, amit előtte.

És nekem messze a nettó 270k magyar átlag nettó feletti fizum van.

Az emberek egy része azért nem vált életmódot, mert vagy eddig sem tudatosan él, vagy van tartaléka és most abból él, ki tudja meddig.
(Mondjuk nekem az utóbbi bőven.)
Egyrészt akciósan lehet, de a valós ár az jóval magasabb volt már akkor is. Ha csak a "sima" 60 USD körüli árral számolok is. Másrészt itt Angliában, a tej 0.99 volt a Lidl-ben még Májusban, jelenleg talán 2, bár a fene követi, mert úgy megy felfelé minden élelmiszer ára, hogy öröm nézni.

A béremelésekről meg csak annyit, hogy jelenleg a tanári nem tisztelt szakszervezet 45% azonnali béremelést ÉS 130%-ot a nem pedagógus iskolai alkalmazottaknak akar, mindemellett óraszámcsökkentést.

Én még emlékszem a Medgyesi kormány első intézkedésére, amikor emeljünk 50% bért mert az milyen jól hangzik volt az akcióterv. Mi is lett az eredménye?
 
  • Tetszik
Reactions: nyugger

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 971
19 295
113
De tudom nem erre gondolsz. Olyan soha sem volt és sohasem lesz. Nemcsak nálunk a térségben sem. Viszont dél európai viszonylatában volt rá sansz, hogy fordul ilyen trend 5-10 éven belül. De a háború ezt megállította
Az a sok germán anno idetelepült valamiért, igaz nem vendégmunkásnak jöttek.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 940
91 651
113
Egyrészt akciósan lehet, de a valós ár az jóval magasabb volt már akkor is. Ha csak a "sima" 60 USD körüli árral számolok is. Másrészt itt Angliában, a tej 0.99 volt a Lidl-ben még Májusban, jelenleg talán 2, bár a fene követi, mert úgy megy felfelé minden élelmiszer ára, hogy öröm nézni.

A béremelésekről meg csak annyit, hogy jelenleg a tanári nem tisztelt szakszervezet 45% azonnali béremelést ÉS 130%-ot a nem pedagógus iskolai alkalmazottaknak akar, mindemellett óraszámcsökkentést.

Én még emlékszem a Medgyesi kormány első intézkedésére, amikor emeljünk 50% bért mert az milyen jól hangzik volt az akcióterv. Mi is lett az eredménye?
Egyébként a jelenlegi aránytalan pedagógus bèrtáblát a szakszervezet találta ki anno. Idősebb tanárok sokkal jobban megvannak fizetve mint a kezdők. Ezért is olyan a korfa amilyen.
A béremelés mellett ezt kell alapvetően változtatni. Ez sok szakszervezetis érdekeit fogja sérteni.
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 509
10 092
113
Járnak. Nagyon sokan. Csak több pénzért mint otthon. Nemcsak vezetők, jó szakik is.l, amit az anyacégük kifizet.

De tudom nem erre gondolsz. Olyan soha sem volt és sohasem lesz. Nemcsak nálunk a térségben sem. Viszont dél európai viszonylatában volt rá sansz, hogy fordul ilyen trend 5-10 éven belül. De a háború ezt megállította
Más a kirendelés kihelyezett gyárba több pénzért, mint otthon... Sajna Magyarország nem az a Kánaán, aminek kormányunk mondja és Németország nem az a fertő... Azért jönnek ide német külföldi termelőegységek, mert olcsó a munkaerő meg az adó.
 
M

molnibalage

Guest
A játék nem jó példa, mert a kiadók az AAA-t 50-ről 60 usd/eurra emelték sőt már pedzegetik a 70 usd/eurt is.
Az akciók %-osak szóval a 30% usd-huf romás mellé jön egy alap drágulás is. :(
Csak azt nem tudom, ha ennyire veszteséges/rossz üzlet a játékgyártás az MS/Sony miért öli egymást, hogy ki melyik kiadót tudja felvásárolni. :p
STOP.
A grafikon arról hazudik, hogy a fizetés vásárlóereje.
Tehát azt mondja, hogy mindegy az áremelkedés oka, több jön ki belőle.
Ami nettó marhaság.
Senkit sem érdekel, hogy mi volt még a deviza romláson felül is.

Ezt hányta ide a propis srác.

A magyar bruttó átlagkereset vásárlóértéke az Eurostat szerint folyamatosan javul,

Nincs olyan feltétel, hogy "de hát emelték a játékok árát".
A Ft-ban kapott fizetés vásárlóereje a fizuemelések átlagos %-a és magyar átlagkeresettel csak a hazug és tündérmesékben nőtt.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and kw3v865

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 418
5 023
113
Na ez az. Nem ide jönnek. De amit a kormányunk kommunikál, az alapján tömegesen kéne idemenekülniük... :)
Jelenleg Európa, úgy egészében, bitang nagy szarban van. Az egyik oldalról mindenhol jelentős az infláció, a sokáig bezzeg Észtországban pl. akkora, hogy a fal adja a másikat, de bármelyik ország adatait nézed az elkeserítő. Másrészt, miközben azon kesergünk, hogy jajj mekkora rossz a túlzott bérkiáramlás, mert gerjeszti az inflációt, meg hát a termelékenység, meg amúgy is az rossz, ugyan ezek az emberek leírják, hogy azonnal emeljünk 45%-ot, meg 130%-ot, ÉS csökkentsünk óraszámot (magyarul még több tanár kell...) egy olyan gárdának, ahol NINCS termelékenység. Nem érzel némi ellentmondást itt?

Mint már párszor leírtam, itt nálunk jelenleg kurva nagy a baj, olyan adatokkal dobálóznak a szakszervezetek (mindenki IS sztrájkol jelenleg, mentősök, nővérek, vasút. posta, tanárok) amikre otthon már kitört volna a forradalom. Naponta futnak a reklámok a TV-ben, hogy aszongya: "1 polgár 5-ből a szegénységi küszöb alatt él jelenleg az Egyesült Királyságban", vagy, "több mint 14 millió ember él a szegénységi küszöb alatt az UK-ban, ebből, 4.1 millió gyermek". Szóval a helyzet nyugaton sem fenékig tejfel. Mindezt úgy beállítani, mint csak a magyarok élnek szarul bezzeg mindenki más, hát icipicit csúsztatás.