A pénz világa

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
7 408
20 564
113
Az, hogy a magyar növekedés a végletekig ki volt hegyezve egy bizonyos gazdasági környezetre (olcsó energia és olcsó nyersanyagos eu-s ellátási láncok), az hogy abban a pillantban, hogy ez a környezet megváltozott borult az egész, (eléggé drasztikusan) azt mutatja, hogy a gazdasági rendszerünk nem volt túl rugalmasan megtervezve hogy alkalmazkodjon a gyors és nagymértékű változásokhoz. Vagyis a növekedési mutatónk valójában agyaglábú óriás.
Mi másra lehetett volna kihegyezni szerinted? Miben lehettünk volna versenyképesek még? A németek recesszióba fordulása ha eljön (szeirntem: amikor eljön, egy éven belül), akkor az lesz, hogy ők is agyaglábú óriás voltak? A franciák?

Egy startup unikornist nem tudott az EU kitermelni, a folytogató szabályozások miatt, de így is sikerült pl. a német csodastartupnak (Wirecard) éévekig falaznia a német tőzsdefelügyeletnek, mert annyira kellett volna valami siker a hagyományos iparágakon kívül... de aztán kiborult a bili. Európa nyersanyagaijelentős részét felhasználta már, a maradék drágán termelhető ki. Sok dologban erős volt, de amit a szabályozásaival nem öl meg végleg, annak a maradékát a szankciókkal nullázza. Eközben a gazdasága nem elég protekcionista, hogy ezt tompíthassa. Mi ennek egy kis fogaskereke vagyunk, arra tudunk forogni, amerre a gép nagy fogaskerekei tekernek minket. Az észt startup csoda is a szankciókig tartott, amíg az orosz befektetők nem kezdték a pénzük kimenekíteni az EU-ból a háború eleji lefoglalásoknál.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 350
96 750
113
Pogátsa.

Miért gyengül jobban a forint, mint a cseh korona?

A cseh jegybank annyit költött a korona védelmére február óta, mint a teljes magyar MNB valutatartalék. ( a cseh jegybank tartaléka a magyar négyszerese)

Matolcsy sok mindenben, akár okkal mutogat a kormányra, ahogy a kormány a szankciókra.
De lehet jobb lenne Matolcsy a saját portáján is.
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
11 922
35 059
113
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 871
32 466
113
Igen, csak árnyalja, hogy a válságkeltés közepette nem maradt más választásunk, mert nem hagyták. Ugyan az én személyes véleményem, hogy mi vagyunk a fő célpont a jelen konfliktusban is aki majd a legnagyobbat szívja a végére miközben tökre mellékesnek gondolja ezt még a hazai lakosság java is, de hát ennek ugye vannak aprócska jelei. :rolleyes:
Azért lehetett volna mondjuk a magyar kkv-kat; a parasztokat, mezőgazdasági termékek feldolgozását (nem csak élelmiszer) -ezek exportálását, a K+F-et és ilyesmiket is nagyobb mértékben támogatni. Ezek részben kevésbé (csak) energiafüggő ágazatok szerintem.
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Azért lehetett volna mondjuk a magyar kkv-kat; a parasztokat, mezőgazdasági termékek feldolgozását (nem csak élelmiszer) -ezek exportálását, a K+F-et és ilyesmiket is nagyobb mértékben támogatni. Ezek részben kevésbé (csak) energiafüggő ágazatok szerintem.

Magyar kkv-k egyik fő ismérve, hogy támogatásokból nyaraló és bömi lesz, nem kapacitásbővítés, k+f... Sajnos.
 

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 524
3 095
113
Hátha valakit érdekel:

“Magyarország sikeresen bocsátott ki devizakötvényeket 4,25 milliárd dollár értékben. A befektetők érdeklődése háromszorosan haladta meg a kínált mennyiséget, több mint 12 milliárd dollárnyi ajánlatot tettek” – közölte csütörtök reggel Facebook-oldalán Varga Mihály az előző napi nagy, közel 1600 milliárd forintot kitevő, dollárkötvény kibocsátások eredményét. A pénzügyminiszter kiemelte, hogy még ezzel a mostani kibocsátással együtt is 30% alatt maradt az államadósság devizaaránya. Közben az Államadósság Kezelő Központ is nyilvánosságra hozta a kibocsátások pontos részleteit.”


“- Az 5 éves dollárkötvényből (amely évi 6,125%-os fix kamatot fizet) végül 1,5 milliárd dollárnyit fogadott el a magyar állam és a hozamfelár végül 240 bázispont lett. Ez azt jelenti, hogy a 3,843%-os amerikai ötéves hozam mellett 6,273%-os lett a papír induló éves hozama. A 6,125%-os éves dolláralapú forrásköltség várhatóan alacsonyabb lesz, miután az ÁKK euróra swapolja a bevont forrást, és így még inkább olcsóbbá válik, mint a forintalapú forrásköltség: tegnap az 5 éves forintalapú magyar állampapír másodpiaci referenciahozama 9,34% volt.

- A 10 éves dollárkötvényből (amely évi 6,25%-os fix kamatot fizet) végül szintén 1,5 milliárd dollárnyi ajánlatot fogadott el az ÁKK és a hozamfelár végül 280 bázispont lett. Ez azt jelenti, hogy a 3,709%-os amerikai ötéves hozam mellett 6,509%-os lett a papír induló éves hozama. A 6,25%-os éves dolláralapú forrásköltség várhatóan alacsonyabb lesz, miután az ÁKK euróra swapolja a bevont forrást, és így még inkább olcsóbbá válik, mint a forintalapú forrásköltség: tegnap a 10 éves forintalapú magyar állampapír másodpiaci referenciahozama 8,38% volt.

- A 30 éves dollárkötvényből (amely évi 6,75%-os fix kamatot fizet) végül 1,25 milliárd dollárnyi ajánlatot fogadott el az ÁKK és a hozamfelár végül 325 bázispont lett. Ez azt jelenti, hogy a 3,848%-os amerikai ötéves hozam mellett 7,098%-os lett a papír induló éves hozama. A 6,75%-os éves dolláralapú forrásköltség várhatóan alacsonyabb lesz, miután az ÁKK euróra swapolja a bevont forrást, és így még inkább olcsóbbá válik, mint a forintalapú forrásköltség. 30 éves magyar forintalapú papírból nincs rendszeres kibocsátás, így referenciahozam sincs rá, de 20 évesre van: tegnap a 20 éves forintalapú magyar állampapír másodpiaci referenciahozama 7,94% volt.”

Nem volt olcsó.
Érdemes igyekezni január második felében jön az idei első hitelminősítés(jan. 20 Fitch, jan.27 S&P).
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 871
32 466
113
dg0gkG5upbNx8ppT7lZIWay6zY1IQH5Ze1WU9rXJlXU.png
 

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 524
3 095
113
Pogátsa.

Miért gyengül jobban a forint, mint a cseh korona?

A cseh jegybank annyit költött a korona védelmére február óta, mint a teljes magyar MNB valutatartalék. ( a cseh jegybank tartaléka a magyar négyszerese)

Matolcsy sok mindenben, akár okkal mutogat a kormányra, ahogy a kormány a szankciókra.
De lehet jobb lenne Matolcsy a saját portáján is.
Így késéssel reagálnék, kiegészíteném.
Közben eltelt időben a historikus minimumot is tesztelte a cseh korona(EUR kereszten).

Nem a jegybanki tartalék mérete a meghatározó tényező az eltérő árfolyam pálya kialakulásakor, hanem a koherensen eltérő monetáris politika.

A cseh jegybank MNB-hez képest valóban többszörös deviza tartalékkal rendelkezik(et?), de az MNB tartalék képzési politikájában nem tért el a szakirodalomban elfogadott szükséges minimumtól,sőt(Guidotti–Greenspan szabály)- összefüggésben azzal, h a devizában nominált adósságunk/kötelezettségeink arányaiban és abszolút számban is alacsonyabbak voltak mint a cseh.

Ezek a tényezők korábban is ismertek voltak(talán itt is volt már téma).
Nem tudom Pogatsa miért most vette elő.

A probléma inkább abban jelentkezett MNB későn reagált a megváltozott makrogazdasági környezetre, melyben a monetáris politikája már nem tud működni. Utána pedig már nem tudott, nem volt intervenciós tartalék, arányaiban.

MNB érthető okokból masszívan veszteséges a költségvetésen keresztül kell finanszírozni(több éves kitekintésben költségvetésen keresztül több ezer milliárdot kell beleönteni) részben az igen magas 18%-os bankközi kamatnak. Amit jó lenne még idén kivezetni, ami nem lesz egyszerű, mivel HUF árfolyamát ez támasztja jelenleg.
 

BJani

Well-Known Member
2020. január 28.
1 492
3 939
113

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 755
66 562
113
Való igaz, mert a családtámogatási rendszer árát is simán benyelte az építőipar.

Azon érdemes eltűnődni, hogy a már idestova stabilan negyven éve vágyott nyugati életszínvonal, amihez képest kb 30 éve vagyunk biztos elmaradásban, miért tud konstans kedvezőbb ár-bér viszonyt, azaz életszínvonalat produkálni?

Idézet a cikkből:

"...Tehát a gyártók pontosan tudják, hogy inflációs hangulatban könnyebben elfogadják az áremeléseket a vásárlók, és ezt kihasználva elmennek a határig.

Ezt erősítette meg Virág Barnabás, az MNB alelnöke is, aki a jegybanki adatok alapján megállapította, hogy a vállalatok a költségek emelkedésénél nagyobb áremelést hajtottak végre több szektorban is, azaz nyerészkedtek az inflációs környezetben. Abban több szakértő is egyetért, hogy a nyerészkedőket a Gazdasági Versenyhivatalnak meg kell szorongatnia..."


Az általad is említett családtámogatás technikailag ugyanaz az ingyenpénz, mint amiről kb két hónapja lamentáltam itt.
Ha a családtámogatás, mint olyan rendben van, akkor elvileg a gazdaságélénkítő, életszínvonal javító, keresletfelpörgető ingyenpénz se lehetne baj.
A baj sokkal inkább azzal van, hogy a rendszer lyukas, mert amit az egyik felén beöntesz a tömegeknek családtámogatásként, az nettó átzuhan a rendszeren és kevesek extraprofitjaként realizálódik.
És csak a piaci árakat hajtotta fel, de nem javult az életszínvonal.
Tehát be kéne fagyasztani az árakat, hatósági árazás, ársapka, szocializmus, a többit már tudjuk. A termelői oldal azonnal behúzza a féket és létrejön az áruhiány. Az pedig, hogy van ugyan bérünk, de nem kapunk érte semmit, mert nincs termék, ugyanúgy infláció, mintha volna áru a polcokon, csak nincs elég lóvé, hogy megvegyük, mert nem ér semmit a pénzünk.

Azt a kérdést kell tehát feltennünk, hogy kb azonos árszínvonal mellett miképp tudnak Nyugaton évtizedek óta magasabb bérek ellenére is eleget termelni és fogyasztani?
Ott miért nem szálltak el az árak csak azért mert mindenki jobban keres?
És ha a bérek magasabbak, de az árak nem, akkor miért nem fogták vissza a termelést annyira, hogy az áruhiányt okozzon?
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 221
33 488
113
Az pedig, hogy van ugyan bérünk, de nem kapunk érte semmit, mert nincs termék, ugyanúgy infláció, mintha volna áru a polcokon, csak nincs elég lóvé, hogy megvegyük, mert nem ér semmit a pénzünk.
Inflációt a fedezetlen pénzkibocsájtás okoz.Mivel ma a pénz "árúfedezetű",ez azt jelenti,hogy a pénz addig fog romolni,mig igy ki nem egyenlitődik a helyzet.A fedezetlenül kibocsájtott pénz igy kapja meg a fedezetet.
Ha nincs elég pénzünk,az nem infláció,hanem csak egyszerűen nem termeltük ki a vásárláshoz szükséges pénzmennyiséget.
A baj sokkal inkább azzal van, hogy a rendszer lyukas, mert amit az egyik felén beöntesz a tömegeknek családtámogatásként, az nettó átzuhan a rendszeren és kevesek extraprofitjaként realizálódik.
Dehogy likas a rendszer.Ilyennek tervezték,ez a NER lényege.Látszatintézkedések és népbutitó propi takarása mögött lefölözni mindent.Egy élösködő rendszer.
Azt a kérdést kell tehát feltennünk, hogy kb azonos árszínvonal mellett miképp tudnak Nyugaton évtizedek óta magasabb bérek ellenére is eleget termelni és fogyasztani?
Ott miért nem szálltak el az árak csak azért mert mindenki jobban keres?
Mert nem fedezetlen pénkibocsájtásbol származik a többlet,amiből jobban élnek,hanem valós jövedelemböl.Ez lehet megtermelt árú,szolgáltatás vagy befektetett tőke jövedelme.Vagyis a több pénz mögött valós gazdasági teljesitmény is van,igy nem fedezetlen inflációt növelő pénztöblet,hanem gazdaság bővülése fedezte pénztöbletből élnek jol.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 755
66 562
113
Mert nem fedezetlen pénkibocsájtásbol származik a többlet,amiből jobban élnek,hanem valós jövedelemböl.Ez lehet megtermelt árú,szolgáltatás vagy befektetett tőke jövedelme.Vagyis a több pénz mögött valós gazdasági teljesitmény is van,igy nem fedezetlen inflációt növelő pénztöblet,hanem gazdaság bővülése fedezte pénztöbletből élnek jol.

Jövedelem idehaza is van. De miért alacsonyabb, mint Nyugaton?
Talán, mert a nyugati bérekbe belekerül az olcsó Keleten megtermelt profit is.
Ugyanis a Nyugat nem csak Nyugaton dolgozik, hanem Keleten is dolgoztat.

Mert ez a legkirívóbb különbség, nem a korrupció mértéke.
Nevezetesen, a Nyugat profitot termel Keleten, de a Kelet nem termel profitot Nyugaton.
Én egy multinacionális környezetben ugyanannak a cégnek ugyanazt a munkáját végzem, mint nyugati kollégám, kevesebb bérért.

Amiről te beszélsz az a NER, ami az árakat hajtja fel. Ezt nem is vitatom.
Amiről én beszélek, az meg a Nyugat gyarmatosítása, ami a béreket tartja lent.
Közvetlenül és a mindenkori magyar kormányon keresztül közvetve is.
Egyik se jó.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 221
33 488
113
Jövedelem idehaza is van. De miért alacsonyabb, mint Nyugaton?
Mert kisebb a termelékenység?A hazai termelési érték valójában igen kicsi.Alapvetően összeszerelő iparunk van,a hozzáadott érték a betanitott minkás,a biodroid munkája.Ha az előállitott értékből kivonjuk az előállitáshoz szükséges import értékét,akkor máris kiderűl,hogy milyen kicsi is a hazai hozzáadott érték-amiből a mi itthoni jövedelmünk származik.
Plusz a nyugat hozza ide hozzá a tőkét,és a termék előállitásához való tudást.Vagyis a tőkejövedelem,és a szellemi termék előállitásának és szolgáltatásának jövedelme is az övék.És ehez jön a NER banán/biodroid köztársaság jellege.A hatalmi rendszer eltűréséért cserében a nyugati cégek extra kedvezményeket kapnak,valamint a Ft inflálásával folyamatosan Euroban kifejezve alacsonyan tartott melósbéreket.
Nem a nyugat hibálya,hogy mi egy szarrakat balkáni korrupt banánköztársaság vagyunk.A miénk.Ha helyzetünkért bűnös kerestetik,tessenek elsőnek tükörbe tekinteni.
Nevezetesen, a Nyugat profitot termel Keleten, de a Kelet nem termel profitot Nyugaton.
Mert a Keletnek nincs tőkéje,amit befektethetne Nyugaton?
De ez igy azért nem igaz.Japán Keleten van,ahogy Dél Korea is,és fektetnek be Nyugaton,nyugati területen lévő gyáraik termelte hasznot kiviszik Keletre (Kore 1953ban egy szarrálót középkori állapotú romhalmaz volt,az akkori Mo hozzá képest szuperfejlett volt-nincs meg a közmondásos nyugati fejlődési időelőny sem az esetükben).
Én egy multinacionális környezetben ugyanannak a cégnek ugyanazt a munkáját végzem, mint nyugati kollégám, kevesebb bérért.
Ezt a helyi (munkaerő) piaci viszonyok határozzák meg.Pl nálunk tavaly 3x volt béremelés,és most január 1el ismét dobtak 10 eurot a napidijra-mert hiány van soförböl,ha itthagyjuk a céget,állni fognak a kamionok.Vagyis van piaci kényszer a béremelésre.2008as válságnál hiába romlott a Ft,akkor nem emelgették ilyen szorgalmassan a béreket,mert volt a munkerő piacon soför,aki béremelés nélkül bevonható lett volna a kilépő elégedetlenek helyére.

Mondom,nem a Nyugat felel azért,mert mi szarban vagyunk.Mi felelünk,a mi bűnünk,és mi is fogjuk megszivni a bűnünk eredményét.
Ott a tükör,tessenek nézegetni a bűnöst
 

deze75

Well-Known Member
2010. április 25.
1 107
3 146
113
Jövedelem idehaza is van. De miért alacsonyabb, mint Nyugaton?
Talán, mert a nyugati bérekbe belekerül az olcsó Keleten megtermelt profit is.
Ugyanis a Nyugat nem csak Nyugaton dolgozik, hanem Keleten is dolgoztat.

Mert ez a legkirívóbb különbség, nem a korrupció mértéke.
Nevezetesen, a Nyugat profitot termel Keleten, de a Kelet nem termel profitot Nyugaton.
Én egy multinacionális környezetben ugyanannak a cégnek ugyanazt a munkáját végzem, mint nyugati kollégám, kevesebb bérért.

Amiről te beszélsz az a NER, ami az árakat hajtja fel. Ezt nem is vitatom.
Amiről én beszélek, az meg a Nyugat gyarmatosítása, ami a béreket tartja lent.
Közvetlenül és a mindenkori magyar kormányon keresztül közvetve is.
Egyik se jó.
Illetve a tőke ami mögöttük áll….nekik már nem életfontosságú mindent is megnyerni (több 10 millió euró a számlákon )….csak szimplán kivéreztet….NER mindenhol van …egyes helyeken nagytőkésnek hívják…(itthon se jó máshol sem jó)…
 
M

molnibalage

Guest
Mert kisebb a termelékenység?A hazai termelési érték valójában igen kicsi.Alapvetően összeszerelő iparunk van,a hozzáadott érték a betanitott minkás,a biodroid munkája.Ha az előállitott értékből kivonjuk az előállitáshoz szükséges import értékét,akkor máris kiderűl,hogy milyen kicsi is a hazai hozzáadott érték-amiből a mi itthoni jövedelmünk származik.
Plusz a nyugat hozza ide hozzá a tőkét,és a termék előállitásához való tudást.Vagyis a tőkejövedelem,és a szellemi termék előállitásának és szolgáltatásának jövedelme is az övék.És ehez jön a NER banán/biodroid köztársaság jellege.A hatalmi rendszer eltűréséért cserében a nyugati cégek extra kedvezményeket kapnak,valamint a Ft inflálásával folyamatosan Euroban kifejezve alacsonyan tartott melósbéreket.
Nem a nyugat hibálya,hogy mi egy szarrakat balkáni korrupt banánköztársaság vagyunk.A miénk.Ha helyzetünkért bűnös kerestetik,tessenek elsőnek tükörbe tekinteni.

Mert a Keletnek nincs tőkéje,amit befektethetne Nyugaton?
De ez igy azért nem igaz.Japán Keleten van,ahogy Dél Korea is,és fektetnek be Nyugaton,nyugati területen lévő gyáraik termelte hasznot kiviszik Keletre (Kore 1953ban egy szarrálót középkori állapotú romhalmaz volt,az akkori Mo hozzá képest szuperfejlett volt-nincs meg a közmondásos nyugati fejlődési időelőny sem az esetükben).

Ezt a helyi (munkaerő) piaci viszonyok határozzák meg.Pl nálunk tavaly 3x volt béremelés,és most január 1el ismét dobtak 10 eurot a napidijra-mert hiány van soförböl,ha itthagyjuk a céget,állni fognak a kamionok.Vagyis van piaci kényszer a béremelésre.2008as válságnál hiába romlott a Ft,akkor nem emelgették ilyen szorgalmassan a béreket,mert volt a munkerő piacon soför,aki béremelés nélkül bevonható lett volna a kilépő elégedetlenek helyére.

Mondom,nem a Nyugat felel azért,mert mi szarban vagyunk.Mi felelünk,a mi bűnünk,és mi is fogjuk megszivni a bűnünk eredményét.
Ott a tükör,tessenek nézegetni a bűnöst
A koreai példa azért tetszik, mert az ország tényleg romokban volt 1953-ban.
Ehhez képest most ők jönnek ide befekteni és nem mi oda.
Valamit tehát jobban csinálnak ott. Sokkal.