A pénz világa

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
5 293
10 005
113
Lehet, hogy így volt lehet, hogy nem.
Azért én a nyugati, főleg filozófus forrásokat erős fenntartásokkal kezelném.
Annyi biztos, hogy a németek megvadulása után sok féle USA segítséget kaptak. De alapvetően a nehéz jármű és lőszer gyártásban pont nem voltak rájuk szorulva lényegében semmilyen szinten.
Ennek meg pont az volt az oka, hogy már a háború előtt korszerű nyugati gépeket szereztek be a szovjet nehézipar megteremtéséhez.
Csak eppen nagyon nem volt keszen sem a termelokapacitas olyan tomeggyartasra, ami a nemet invazio ellen kellett, sem a kepzett munkastomeg.
Hogy mennyire semmilyuk nem volt, azt bizonyitjak a szamok: kritikus volt es leirhatatlanul jol jott az a csaknem FELMILLIO tehergk, 15 EZER Bell P-39 turboprop fighter, 7 EZER hk, 2000 mozdony es 12 EZER vasuti tehervagon, nem beszelve a 28-30 MILLIO tonna egyeb felszereles, uzemanyag, nyersanyagok avagy 5 MILLIO tonna elelmiszer, csak hogy a legelkepesztobb szamokat emlitsem.
A valosag az, hogy az amerikai Land-Lease program nelkul siman elpicsaztak volna a nemetek Sztalint es ma nem letezne az "orosz problema" DC-ben.
 

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 363
2 625
113
Csak eppen nagyon nem volt keszen sem a termelokapacitas olyan tomeggyartasra, ami a nemet invazio ellen kellett, sem a kepzett munkastomeg.
Hogy mennyire semmilyuk nem volt, azt bizonyitjak a szamok: kritikus volt es leirhatatlanul jol jott az a csaknem FELMILLIO tehergk, 15 EZER Bell P-39 turboprop fighter, 7 EZER hk, 2000 mozdony es 12 EZER vasuti tehervagon, nem beszelve a 28-30 MILLIO tonna egyeb felszereles, uzemanyag, nyersanyagok avagy 5 MILLIO tonna elelmiszer, csak hogy a legelkepesztobb szamokat emlitsem.
A valosag az, hogy az amerikai Land-Lease program nelkul siman elpicsaztak volna a nemetek Sztalint es ma nem letezne az "orosz problema" DC-ben.
P-39 nem stimmel a szám.
Összesen nem gyártottak belőle ennyit és az amcsik is használtak 43-ig.
Meg ha p-63 hozza veszem akkor se jön ki… nem akarok szám háborút de meg is csak htka.

A megállapításhoz annyit tennék még hozza, h az is fontos kiemelni, a szállítások időzítése is hangsúlyos volt.
 
  • Imádom
Reactions: fip7

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 707
57 065
113
Csak eppen nagyon nem volt keszen sem a termelokapacitas olyan tomeggyartasra, ami a nemet invazio ellen kellett, sem a kepzett munkastomeg.
Hogy mennyire semmilyuk nem volt, azt bizonyitjak a szamok: kritikus volt es leirhatatlanul jol jott az a csaknem FELMILLIO tehergk, 15 EZER Bell P-39 turboprop fighter, 7 EZER hk, 2000 mozdony es 12 EZER vasuti tehervagon, nem beszelve a 28-30 MILLIO tonna egyeb felszereles, uzemanyag, nyersanyagok avagy 5 MILLIO tonna elelmiszer, csak hogy a legelkepesztobb szamokat emlitsem.
A valosag az, hogy az amerikai Land-Lease program nelkul siman elpicsaztak volna a nemetek Sztalint es ma nem letezne az "orosz problema" DC-ben.

Nem igazán vagy tisztában a II. VH volumenével...
A tehergépkocsiban tényleg komoly hiányuk volt, de nem csak nekik. Még az übermenshék is nagyrészt szekéren vitték az ellátmányt, mert motorizáció terén még az Európai országok is el voltak maradva az USA-hoz képest.
E mellet még a rádiók kellettek nagyon.
A többi kerekítési hiba szintjén van... ;)

Csak, hogy érzékeltessem. A Németek 1941-ben támadták meg a szovjet uniót.
Csak 1941-ben T-34-esből 3000 db készült, 1942-ben meg 12521 db :D

A BELL P-39-es repülőnek a darabszámát meg nagyon elírtad, ugyanis összesen 9000 db készült belőle :D
Gondolom nem mind a szovjeteknek meg a nem létező gépekkel együtt is XD
Csak a YAK-1-ből a ruszkik gyártottak szintén 9000 db-ot, és ehhez jött még a teljesség igénye nélkül 3200 db MIG-3, 4100 db YAK-3 meg az LA-5-ből egy 10,000 db. És ezek valós számok!
A legendás IL-2-es támadó repülőből meg alig 36,000 db-ot! gyártottak.

Remélem érzed a mennyiségeket. Az USA nélkül kb. 2 hónappal később vannak berlinben. Kb. ennyi.
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
5 293
10 005
113
P-39 nem stimmel a szám.
Összesen nem gyártottak belőle ennyit és az amcsik is használtak 43-ig.
Meg ha p-63 hozza veszem akkor se jön ki… nem akarok szám háborút de meg is csak htka.
Nem csak abbol az egy tipusbol, persze, a sietsegben letoroltem a stobbitt: "15 EZER Bell P-39 etc turboprop fighter" helyesen, csak lusta voltam rakeresni az egyes tipusokra. Viszont a teljes mennyiseg valahol 14-15 ezer korul volt emlekeim szerint.

A megállapításhoz annyit tennék még hozza, h az is fontos kiemelni, a szállítások időzítése is hangsúlyos volt.
Biztosan. De a mondandom nem ez volt, hanem hogy qrvara kritikus volt az amerikai segelyprogram, anelkul koran elesett volna az egesz szovjet brigad.
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
5 293
10 005
113
Nem igazán vagy tisztában a II. VH volumenével...
A tehergépkocsiban tényleg komoly hiányuk volt, de nem csak nekik. Még az übermenshék is nagyrészt szekéren vitték az ellátmányt, mert motorizáció terén még az Európai országok is el voltak maradva az USA-hoz képest.
E mellet még a rádiók kellettek nagyon.
A többi kerekítési hiba szintjén van... ;)

Csak, hogy érzékeltessem. A Németek 1941-ben támadták meg a szovjet uniót.
Csak 1941-ben T-34-esből 3000 db készült, 1942-ben meg 12521 db :D

A BELL P-39-es repülőnek a darabszámát meg nagyon elírtad, ugyanis összesen 9000 db készült belőle :D
Lasd fenn. Kozerl 15 EZER repulot kaptak osszesen.
Gondolom nem mind a szovjeteknek meg a nem létező gépekkel együtt is XD
Csak a YAK-1-ből a ruszkik gyártottak szintén 9000 db-ot, és ehhez jött még a teljesség igénye nélkül 3200 db MIG-3, 4100 db YAK-3 meg az LA-5-ből egy 10,000 db. És ezek valós számok!
Azaz jo esetben a flotta ketharmadat sikerult sajat maguknak eloallitani a vegeig? :p

A legendás IL-2-es támadó repülőből meg alig 36,000 db-ot! gyártottak.
Valamikor 43-tol, igen, ket evvel az invazio utan. :cool: A nemet invazio idejen meg eppen csak protok repkedtek belole tudomasom szerint...?

Remélem érzed a mennyiségeket. Az USA nélkül kb. 2 hónappal később vannak berlinben. Kb. ennyi.
Ugyan dehogy. Az eletben nem lettek volna meg Nemetorszagban sem. Jo sansszal osszedol az egesz front, es ment volna vele az addigra teljesen megnyomoritott szatalinista, elmebeteg gazdasagi terror is. Sztalingrad alatt kezdett el dolni az amerikai segely, anelkul hiaba aldoztak volna be milliokat, ha nem lett volna tgk, tank stb. Utana jott aztan a szovjet offenziva, a kurszki csata, stb, addigra mar jo ideje dolt az amerikai segitseg.
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
5 293
10 005
113
Nagyon rosszul érzed,

Varga és Nagy miniszteriumát összevonják, Az egyik csucsminiszter lesz, a másik jegybankelnök.

Matolcsy mind a kettővel összeférhetetlen. Anno miniszterként Vargával sem tudott együttdolgozni, ezért volt Varga anno kancelláriaminiszter, a viták miatt le kellett venni a pénzügyi vonalról. Nagy egy ideig tudott az MNB-ben Matolcsynak dolgozni, de annak is még ott végeszakadt.
Matelcsynek mikor jar le a (jelenlegi hateves) kanyar? Azelott semmikeppen nem tudjak levaltani.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 707
57 065
113
Lasd fenn. Kozerl 15 EZER repulot kaptak osszesen.
11,000 tud az angol wiki, ott is elég másodvonalas vasakról.
A harckocsik egy jelentős része M3 Lee volt XD Hát köszi :D

Azaz jo esetben a flotta ketharmadat sikerult sajat maguknak eloallitani a vegeig? :p

Mivel sok egyéb típus is készült jó lesz az minimum 4/5-ödnek is vadászgépből.

Valamikor 43-tol, igen, ket evvel az invazio utan. :cool: A nemet invazio idejen meg eppen csak protok repkedtek belole tudomasom szerint...?
Hát elég rosszul tudod, ugyanis 39-ben már repült.
1941-ben laza 1542 db IL2-es készült, 1942-ben meg 8229 db.
1943/44-ben meg 11-11,000 db.
És volt más is mellette...

Ugyan dehogy. Az eletben nem lettek volna meg Nemetorszagban sem. Jo sansszal osszedol az egesz front, es ment volna vele az addigra teljesen megnyomoritott szatalinista, elmebeteg gazdasagi terror is. Sztalingrad alatt kezdett el dolni az amerikai segely, anelkul hiaba aldoztak volna be milliokat, ha nem lett volna tgk, tank stb. Utana jott aztan a szovjet offenziva, a kurszki csata, stb, addigra mar jo ideje dolt az amerikai segitseg.

1941-ben 360,000 tonna árút kaptak csak!
1942-ben kaptak 2,500,000 tonnát.
Ezek nagy része amúgy teherautó, Jeep, meg az szar M3 lee volt (meg kaja). Kellet az is, de ezek nem harcdöntő dolgok.
1943 februárjában szabadult fel Sztálingrád, onnantól kezdve megfordult a háború menete.
A kurszki csata meg 1943 nyara. Onnantól már nyertek az oroszok, csak az volt kérdés mikor érnek Berlinbe.
Az amcsi segélyek 16%-a érkezett meg 1942 év végéig.
Akkor szerinted mekkora jelentősége volt amúgy?
Hát nem sok...
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 215
30 273
113
Na az biztosan nem Evola.
Rakerestem es egy lelkes fasisztat latok, az olasz faji torvenyek lelkes hirdetojet, aki mellesleg a nemet SD ugynoke volt. Igy mar ertem, miert volt mindossze halvanyan ismeros a neve... Thanks but no, thanks.
/OFFtopic/
Ahhoz képest, hogy pár órával korábban még a nevét sem hallottad és kvázi fingod se volt a témáról, elég meredek és sarkos véleményt vagy képes megfogalmazni. :D "El vagyok bűvölve." [Amúgy én se rajongok pl.: Evoláért és az ilyen elvont tradicionalistákért.]

Ahogyan irtam, szerintem mindenhol tanitjak.
Nem.

Nekem meglepő, hogy Neked ez új. :O
Azért én a nyugati, főleg filozófus forrásokat erős fenntartásokkal kezelném.
Linkeltem fentebb nem filozófus írásokat a témában.

"Technical assistance contracts with American firms, mostly made in 1928-1930 (General Electric, Ford Motor Company, Austin Company (Cleveland, Ohio), International Harvester, Autocar, Radio Corporation of America, Du Pont de Nemours, Albert Kahn Inc., etc.). Practically all important industries were build anew or reconstructed with foreign assistance and technical transfers.1" https://books.openedition.org/irhis/1916

Nagy egy ideig tudott az MNB-ben Matolcsynak dolgozni, de annak is még ott végeszakadt.
Az jött le, hogy elég sok vita volt kettejük között.

Jól érzem, hogy ezek szerint jövőre Matolcsy miniszter lesz?
"Ezt miből számolta ki?"
Szerintem van, ahol nagyon nem szeretik ezt a kibeszélést és a pártfegyelemhez tartani kell magukat, a miniszterség jobban ilyen feladat, mint a MNB elnökég; kérdés, hogy ez mennyire megbeszélt kibeszélések és mennyiben magánakciók.
Matelcsynek mikor jar le a (jelenlegi hateves) kanyar? Azelott semmikeppen nem tudjak levaltani.
2025. 03. 03.
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
5 293
10 005
113
/OFFtopic/
Ahhoz képest, hogy pár órával korábban még a nevét sem hallottad
Ez konkretan az ellenkezoje annak, amit irtam (ti. remlett a neve).

és kvázi fingod se volt a témáról,
Melyik temarol is? A fajgyulolo fasisztakrol? Mert a katolikus irodalomban jartas vagyok egy szinten, ahhoz nincs koze. :)

elég meredek és sarkos véleményt vagy képes megfogalmazni. :D "El vagyok bűvölve." [Amúgy én se rajongok pl.: Evoláért és az ilyen elvont tradicionalistákért.]
Nekem csak egynek tunik a sok futobolond kozul, akik belezuhantak a fasizmusba...


Hat, nalunk mar anno gimiben is elokerult. Igaz, a filozofiatanar nagyon laza figura volt (meg a gimi is volt ciszterci volt, nagyon tag hatarok voltak az orakon a tanaroknak, ugy tanithattak, ahogyan akartak, mert mindegyik jonevu volt, evrol-evre remek eredmenyekkel).


Akkor addig bezony marad.