Folyt. Kövi
De mitől lehet ennyire válságálló a magyar gazdaság?
Említettük már, hogy egyelőre nem ismerjük az IMF előrejelzésének részleteit, így azt sem, mire alapozzák a magasabb növekedési prognózisukat. Legfeljebb találgatni tudunk:
Legfrissebb elemzésében a Raiffeisen Bank is arra kereste a választ, miért lehet a magyar gazdaság visszaesése sokkal kisebb. Szerintük nálunk 3,5%-os lesz a recesszió, amivel kilógunk a sorból felfelé. Ennek több oka van:
- A kiadványból az látszik, hogy a turizmussal inkább érintett országok növekedését sokkal lejjebb húzták, ez indokolhatja a horvát és szlovén 8-9%-os visszaesést. A csehekkel és a lengyelekkel szemben viszont ebben a különbség minimális. Magyarországon a turizmus súlya a GDP-ben 2%, a cseheknél ez 2,3%, Lengyelországban pedig 1,4%.
- Az utóbbi évek erőteljes magyar fogyasztása is segíthet, amiben a béremelkedésnek is komoly szerepük volt. Az év elején pedig a koronavírus-járvány még nem rontotta érdemben a kilátásokat, így a magyar bérnövekedési ütem is csak minimálisan csökkent.
- Lényeges különbség lehetne a fontosabb felvevőpiacokban, de a magyar-cseh-lengyel hármasnál ebben sincs igazán nagy különbség, hiszen mindhárom ország elsősorban az EU feldolgozóiparára épít.
- A költségvetési mozgástér indokolhatna még erőteljesebb növekedést, ha a magyar kormánynak nagyobb tere és hajlandósága lenne lazítani. Egyelőre azonban erre sem látunk jeleket, egyrészt mindhárom országban fegyelmezett volt a büdzsé az utóbbi években, ráadásul az eddigi járványellenes mentőcsomagok közül talán a magyar a legkisebb.
A válságot Magyarország sem kerülheti el, de a GDP csökkenése az átlagosnál kisebb lehet
- A korábbi évek magasabb magyar növekedési pályája. A magyar gazdaságot egy gyors, belső kereslet által fűtött növekedési pályán érte a járvány.
- A magyar korlátozó intézkedések viszonylag enyhék például az osztrák vagy a cseh lépésekhez képest.
- Jelentősek a monetáris politikai intézkedések a járványra válaszul.
- foglalják össze a bank elemzői, akik azért hozzáteszik, hogy a 3,5%-os visszaesés az alapforgatókönyvük, ha elhúzódó vagy újra visszatérő járványhelyzet jön, akkor 7-10%-kal is visszaeshet a magyar GDP.
Az elemzők csak Excel-táblákat nézegetnek valahol egy londoni irodában, és azokból vonnak le következtetéseket. Nyilván van értelmük, csak sok mindenre vakok nyilván.