A legnagyobb hiba a FIDESZ kommunikációja. Ahogy Ranger is említette, a kormányváltás után az államcsőd belebegtetése indította el a lavinát.
Ezt nem a kormány lebegtette be. Lehet az elején Kósának volt egy megszokott balfasz nyilatkozata, de ő sosem vitte a pénzügyeket.
A 2010 előtti gazdasági, pénzügyi megmondóemberek vizionáltak összeomlást 2011-14 között konstansan. Természetesen a 2010-es hatalomátadáskor még rendben volt az ország.
A bizalomvesztéssel járó állandó szélmalomharc is ide vehető.
A bizalomvesztésnek 2 fázisa van 2010/11-ben a kormány vesztette el végleg a bizalmát az Uniós elittel szemben. Amit a korábbi balliberális kormányoknak segítettek eltitkolni a választások előtt, majd folyamatosan elnéztek, ott az új kormány fél év türelmét sem kapott.
Ezt el sem hitték, ezért 2 évig próbálkoztak alkudozni, aztán meghúzták az unortodox utat. Minden számot amit kérnek betartanánk, de a módszert hogyan jutunk oda, magunk határozzuk meg.
Ennek egyébként a hatalom megtartásában van szerepe, mert el tudják hitetni a választópolgárokkal, hogy az ország érdekében szállnak szembe az EU-val, rendszeresen. Ettől erősnek érzik az emberek a kormányt, miközben szinte minden fronton csak rontanak az ország helyzetén, alkupozícióján.
Sztem a kormány 10-14 között nagyon defenzív, védekező harcot vívott Brüsszellel szemben. Aztán amikor az EU, IMF tanácsai nélkül, azokkal szemben rendbetették a gazdaságot, már élvezték a harcot.
Ez most a Covid után változott. Már rég békülnének, de a brüsszeli elit annyira arrogáns és sértett, hogy inkább hajlandó minden hatáskört átlépni, jogtalanul pénzeket visszatartani, csakhogy a nyugati mainstream irányvonal érvényesüljön a végeken. Ez mind a lengyelekre, mind ránk igaz. Tehát köpnek a jogra, a jogállamiság nevében. Mindezt egy felsőbb jó érdekében.
Ezért lett volna jobb, ha 22-ben nem Orbán indul, de a háború tükrében meg valószínűleg a tapasztalata nélkülözhetetlen.
Leginkább a NER, és a belőlük profitáló FIDESZ garnitúra volt eddig a haszonélvezője az egésznek a túlárazott, rájuk kiírt beruházásokkal, az "elvesztette közpénz jellegét" stílusú kiszervezésekkel.
De az EU pénzek visszatartásával megmutatkozik, hogy a lufi kipukkadt, a nagytőkések többsége, az EU nélkül életképtelen.
Ezt majd meglátjuk.
Mki profitált az EU-ból. Te is, én is. Ha nem adják oda a jogos kifizetéseket, csak a befizetéseink és a közös hitel magyar törlesztése kell, akkor senki nem jár jól, nemcsak a NER, te sem.
Egyébként mi változott az EU pénzek felhasználásában 10 előtt és után.
A legfontosabb, hogy ez a kormány le tudta hívni. Az előző apparátus arra is képtelen volt.
Aztán megosztották a pénzeket. Nemcsak a külföldi multik vitték. A 14 utáni ciklusban igyekeztek munkahely teremtő beruházásokra, olyan fejlesztésekre fordítani, ami ezeket a beruházásokat vonzza. Ezek kifejezetten jó és sikeres döntések voltak. Kevesebb Mészáros helyett, több Mészáros persze jobb lett volna. Viszont Simicska árulása után nem kockáztattak.
Ezek a közvetett okok több ezer milliárd forintos kiesést okoztak/okoznak a költségvetésnek, nem beszélve a forint hektikus mozgásából, és a kamatterhek megugrásából fakadó veszteségekről!
A legalacsonyabbak kamatokat hozta Matolcsy, ami Simor szerint anno még lehetetlen volt. Most az infláció és a forint miatt muszáj volt emelniük. De nem tétlenül nézik a magas kamatokat, igyekeznek keresletet generálni intézményi és lakossági oldalról az állampapírra, amivel lejjebb nyomhatják a kamatot.
Sztem ez jövőre rendeződni fog.
Emellett voltak közvetlen hibák is.
Ilyen a COVID kezelése. Százmmilliárdok úsztak el felesleges, sokszor használhatatlan lélegeztetőgépekre, fel nem használt tesztekre, vakcinákra.
Vakcina ügyben éppen azért ütötték a kormányt, mert keveset vett az EU közös beszerzéséből, illetve a végén nem csatlakozott.
A lélegeztető meg elenyésző tétel egy 40.000 milliárdos költségvetésben. Anno akkora hiány és pánik volt, hogy túlbiztisították. Nem volt 20-ban egyértelmű a covid kifutása.
A propagandára szintén százmilliárdok mennek el feleslegesen, hogy elhitessék a választópolgárokkal, hogy ami jó az a kormány érdeme, ami rossz, azért az Unió, Soros, Gyurcsány..... a felelős.
Ezt minden kormány a világon, nyugaton, keleten így csinalja. Még KariGeri is. Ez a demokrácia ára.
És lehetne még sorolni napestig a trükköket, aminek az infláció elszállását is köszönhetjük (különadók, stb.).
A legdurvább az élelmiszerinfla és a energiárak. Itt a különadóknak minimális szerepe van. Sőt magában az a inflában is.
Lásd a benzinárstop. Aminek nem a bevezetése, hanem a kivezetése generált inflát, de így is megúsztuk a 800-900 ft-os árakat. Ha akkor elengedik, ma gyorsabban csökkene az infla. De jelzem Nyugaton újra enyhén emelkedik....minimum nem egyértelmű a trend. Ez egyébként figyelmeztető jel!!!
Nem csak ránk hat károsan az ukrán-orosz háború, de például a sebezhetőségünknek a kormány energia politikája is az egyik fő okozója.
Itt végképp semmi sem felróható a kormánynak. Visszavette a ruszkiktól a MOL-t, mi lett volna vele, ha nem teszi ..
Diverzifikalta a gázbeszerzést, útvonalakat. A kőolaj behozatalban léphetett volna többet, de végig a horvát kormánnyal kellett harcolnia, így együttműködésre eddig sem és a jövőben is nehezen számolhatunk. Inkább ukrán szintén zsarolnak.
Az atom ügyben jogos a kritika. Rég állni kéne Paksnak. Sőt jobb stratégiai érzékkel nem vagy nemcsak Paks 2 épül, hanem az oroszokat kihagyva egy kisebb, másik is.
De pont Paks az, ahol az ellenzék rövidlátó módon Brüsszellel jaröltve, ahol lehet keresztbe tett és a magyar energiafüggetlenség kialakítását akadályozta.