ATD-X Advanced Technology Demonstrator X / F-X / F-3 program (Japán)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 830
33
38
https://youtu.be/Ldw-gbPYleo

Ez a repülőgép sem az F-22 és J-20 irányt követi, hanem sokkal inkább a PAK-FA stílusához áll közelebb.
Ebből következően az 5. generációs fejlesztéseken belül is megfigyelhetőek az eltérő prioritások és irányok vagy pedig másik lehetőségként láthatjuk, hogy a japánok sem képesek egyébre, csak egy 4++-os gépre. Ezt azért erősen kétlem persze.
 

weasel007

Well-Known Member
2011. július 15.
3 593
7 862
113
Mitsubishi_X-2_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 830
4 133
113
<blockquote rel="Montezuma">
Ez a repülőgép sem az F-22 és J-20 irányt követi, hanem sokkal inkább a PAK-FA stílusához áll közelebb.

Mi az hogy "F-22 és J-20 irány" meg "PAK-FA stílus"?
</blockquote>

Ez engem is érdekelne. Különösen, mivel a legtöbb "szakértő" pont a kacsaszárnyakat említi, mint az alacsony észlelhetőség egyik sarokkövét... És ebben nagyon is különbözik a J-20 az F-22-től...
(Egyébként nekem így felületes szemlélőként, a PAK-FA kifinomultabbanak tűnik még a nem végeleges(?) hajtóművel is, mint az első ránézésre erősen koncepció nélkülinek tűnően összelegózott J-20).
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 830
33
38
<blockquote rel="Montezuma">
Ez a repülőgép sem az F-22 és J-20 irányt követi, hanem sokkal inkább a PAK-FA stílusához áll közelebb.

Mi az hogy "F-22 és J-20 irány" meg "PAK-FA stílus"?
</blockquote>

Formavilág. A japán gép formavilága sokkal közelebb áll az az orosz géphez, mint egy J-20 vagy Raptor stílusához.
 

weasel007

Well-Known Member
2011. július 15.
3 593
7 862
113
Mitsubishi_X-2_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Bővített 1680x1050, fullhd-t most nem bővítem, mert kisebb a hely az eltérő méretezés miatt.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 228
60 297
113
<i>"Mi az hogy "F-22 és J-20 irány" meg "PAK-FA stílus"?"</i>

Szerintem nem csak a formavilág különböző.
Legyen az etalon az F-22.
A PAK-FA fejlesztésénél jobban előtérbe helyezték a látóhatáron belüli manőverező harcot, szerintem.
A J-20 esetén a nagyobb hatótávolság lehetett a prioritás, egyfajta kínai lopakodó MIG-31, még ha nem is olyan gyors. Fontos lehet a kínaiak számára, hogy a saját szárazföldi területükről, utántöltés nélkül is tudják kontrollálni a körülöttük lévő vizeket.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
17 206
50 820
113
Van valami fura ennek az 5. gennek IS a hajtóművének a végén :p...
A Japánok fixre bekeményítenek, nekem igen esélyesnek tűnik, hogy eddig is gondolkoztak, ötleteltek, nem a nulláról pörgetik meg a hadiipart, s most hogy Abe Shinzo végigvitte elég nagy belső társadalmi ellenállással szemben, hogy hagyjanak fel a teljesen védekező berendezkedéssel, elkezdik felpörgetni a hadiipart. Nem is értem, miért nem jó nekik az a szuper F-35...
 

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 591
18 592
113
Az F-35-ben nincsenek hazai gyártású rendszerek, ha akarnak is, nem rendelkeznek a forráskódokkal, csak a Lockheed engedélyével és segítségével szerelhetnek be bármit. Az ATD-X viszont teljesen hazai fejlesztés, nem függnek senkitől. A két típus párhuzamosan fog üzemelni náluk.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
17 206
50 820
113
No meg lehet Japán úgy gondolkodik, hogy azért csak kéne neki egy F-22/Pak-Fa/J-20 kategóriás CSÚCS repteljesítményű légifölény vadász is, s mivel esélyesen nem kaphat egyikből sem, nem maradt nekik mást, mint fejleszteni saját maguknak.
 

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 462
15 960
113
Magyarán kiszagolták, hogy az USAF tényleg újra gyártásba akarja venni az F-22est, és most újra nekifutnak. Valszeg megelégednének egy csökkentett képességű verzióval is - vagy inkább full saját fejlesztésű elektronikával ellátva, esetleg készen vásárolva, helyi licencegyártás nélkül
 
M

molnibalage

Guest
Csak egy felmerült ötlet volt hónapokkal ezelőtt. Azóta sem történt semmi. Nem valószínű további F-22 gyártása.
 

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 462
15 960
113
Az F-22 újragyártása egyelőre kérdéses, egyrészt mert várják ki lesz az új elnök és az mit akar a hadiiparral, másrészt pedig szerintem számolgatják a fenyegetettség/anyagi ráfordítás arányt a 6.gen gép és az F-22 között (pl advent hajtómű meg a lézerfegyverek problémái).
Mivel az F-35 hamarosan megjelenhet a harctereken, a fejlesztőkapacitás felszabadulhat erre. A kérdés az aktuális fejlesztési ciklus egy vadászgép esetében, azt hiszen a DARPA valami ilyesmiről beszélt már, hogy nemcsak a költségeket, hanem a fejlesztési időket is szeretnék lerövidíteni (egy harcjárműnél tesztelik azt hiszem).
Japánok esetében valóban ott van, hogy ők gondolkozhatnak saját gépben, mivel egyrészt megvan az ipar, másrészt meglesz a pénz, mivel elkezdenek kifelé kacsintani (vagyis az USA engedi nekik, hogy segítsenek lefogni kínát). A Japán gépre kíváncsi leszek.