[BIZTPOL] A nagy sakktábla

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Bocs, de pont a vetőmag amiben nagyon jók vagyunk. Azért gondolod románnak, mert Romániában is forgalmazzák. Kertimag-Réde! A Garafarm is magyar. Francia vetőmag esetleg a nagy kalászosok, esetleg kukorica lehet. De Mo. egyelőre még GMO mentes.
Tisztelt Kim úr, örülök, hogy így gondolja, még ha a valóság nem is teljesen ez. Nem mondtam, hogy nincs egyáltalán magyar és nem a nyelv alapján szoktam megítélni, hanem a csomagolásra ráírt előállító alapján, hogy honnan származik a mag; na meg olyan hülyének néz, hogy a Garafarmot, vagy a Kertimagot ne ismerném?
Az meg hol magyar, ha mondjuk a hagymán egy kukk sincs magyarul? Miből véljük, hogy az, mikor a makói gazdák is arról panaszkodnak, hogy a külföldi árú kiszorítja őket a magyar piacról? De még a Szentesi Mag is árul cseh származású dughagymát. Fokhagyma jelentős részt francia (pl. Melidrom), csak van magyar forgalmazója. Nálunk a gazdaboltban a vetőmagok jelentős többsége pl.: Agrosel, az meg Kolozs megyei, ami meg megint csak jelenleg nem hazai.
Amit leírtam példát a paprika vetőmaggal, az valós. Addig a termelő sem tudta, hogy kínai, még gebasz nem volt vele. Az is magyar?
 
  • Szomorú
Reactions: Pogány

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 442
31 773
113
Tisztelt Kim úr, örülök, hogy így gondolja, még ha a valóság nem is teljesen ez. Nem mondtam, hogy nincs egyáltalán magyar és nem a nyelv alapján szoktam megítélni, hanem a csomagolásra ráírt előállító alapján, hogy honnan származik a mag; na meg olyan hülyének néz, hogy a Garafarmot, vagy a Kertimagot ne ismerném?
Az meg hol magyar, ha mondjuk a hagymán egy kukk sincs magyarul? Miből véljük, hogy az, mikor a makói gazdák is arról panaszkodnak, hogy a külföldi árú kiszorítja őket a magyar piacról? De még a Szentesi Mag is árul cseh származású dughagymát. Fokhagyma jelentős részt francia (pl. Melidrom), csak van magyar forgalmazója. Nálunk a gazdaboltban a vetőmagok jelentős többsége pl.: Agrosel, az meg Kolozs megyei, ami meg megint csak jelenleg nem hazai.
Amit leírtam példát a paprika vetőmaggal, az valós. Addig a termelő sem tudta, hogy kínai, még gebasz nem volt vele. Az is magyar?
Azért jelezném, hogy a "vidéki" lakosság nagy része is a tecsóba ósánba jár vásárolni. Nem tart otthon állatot, me'büdös, növényeket sem nevel, me'dógos, inkább lebetonozza vagy bepázsitoltatja a kettet. Ha nem venné meg senki a külföldi vetőmagot, akkor nem árulnák őket. Illetve a mai internetes világban az nem mérvadó, hogy a vegyeskerben mi kapható. De tudom, hogy az előzetes tájékozódás már manapság luxus, viszont utólag felháborodni sikk. ;)
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Azért jelezném, hogy a "vidéki" lakosság nagy része is a tecsóba ósánba jár vásárolni. Nem tart otthon állatot, me'büdös, növényeket sem nevel, me'dógos, inkább lebetonozza vagy bepázsitoltatja a kettet. Ha nem venné meg senki a külföldi vetőmagot, akkor nem árulnák őket. Illetve a mai internetes világban az nem mérvadó, hogy a vegyeskerben mi kapható. De tudom, hogy az előzetes tájékozódás már manapság luxus, viszont utólag felháborodni sikk. ;)
Nem őriztünk együtt se libát, se disznót, de még juhot sem. Ezt a "manapság luxus" dolgot kire érted, remélem nem rám. Te műveled a kertet, tartasz jószágot? Mit és mennyit? -ha szabad kérdezni?
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 442
31 773
113
Nem őriztünk együtt se libát, se disznót, de még juhot sem. Ezt a "manapság luxus" dolgot kire érted, remélem nem rám. Te műveled a kertet, tartasz jószágot? Mit és mennyit? -ha szabad kérdezni?
Fején találtad a szöget. Nem őriztünk együtt libát.
2 kecske, (a télen 3-at levágtam) mindkettő vemhes, 7 szárnyas(2 japán, 2 barna, 1 fehér 1 japán-barna keverék, 1 kokiniai kakas, 20 tojás tyúk alatt) 4 nyúl, 2 kutya, 1 macska (szintén vemhes) .
A kertben paradicsom, paprika, spenót, sóska, hagyma, krumpli, csicsóka, főző és sütőtök terem. Emellett van málna, szeder, egres, ribizli (piros és fekete) rebarbara. Szilvafa, körtefa, cseresznyefa, meggyfa, birsalmafa. Ezen kívül van tárkony, majoranna, kakukkfű, csombor, rozmaring, oregánó, lestyán, zeller, torma, bab (zöld, tarka) , zsája, citromfű.
Cipő méret? Magasság? Ja az idén vágtunk disznót, de azt nem tartunk, mert a környéki lakosoknak már a kecske is büdös.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Fején találtad a szöget. Nem őriztünk együtt libát.
2 kecske, (a télen 3-at levágtam) mindkettő vemhes, 7 szárnyas(2 japán, 2 barna, 1 fehér 1 japán-barna keverék, 1 kokiniai kakas, 20 tojás tyúk alatt) 4 nyúl, 2 kutya, 1 macska (szintén vemhes) .
A kertben paradicsom, paprika, spenót, sóska, hagyma, krumpli, csicsóka, főző és sütőtök terem. Emellett van málna, szeder, egres, ribizli (piros és fekete) rebarbara. Szilvafa, körtefa, cseresznyefa, meggyfa, birsalmafa. Ezen kívül van tárkony, majoranna, kakukkfű, csombor, rozmaring, oregánó, lestyán, zeller, torma, bab (zöld, tarka) , zsája, citromfű.
Cipő méret? Magasság? Ja az idén vágtunk disznót, de azt nem tartunk, mert a környéki lakosoknak már a kecske is büdös.
Ha nem őriztünk akkor ha már Te is elvárod, akkor én is a normális hozzászólást.
Csak érdekelt, hogy a "panelból osztod az észt", vagy csinálod is. Ennyiben érdekelt csak, nem tételes listára gondoltam.
:)

(A kecske mitől büdös már? Pláne ilyen kis mennyiségben? Amúgy szerintem a disznó sem büdös jószág, legalábbis annyira nem, hogy falusias környezetben ne férne el. Akinek meg minden büdös, miért él falusias környezetben?)
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 442
31 773
113
Ha nem őriztünk akkor ha már Te is elvárod, akkor én is a normális hozzászólást.
Csak érdekelt, hogy a "panelból osztod az észt", vagy csinálod is. Ennyiben érdekelt csak, nem tételes listára gondoltam.
:)

(A kecske mitől büdös már? Pláne ilyen kis mennyiségben? Amúgy szerintem a disznó sem büdös jószág, legalábbis annyira nem, hogy falusias környezetben ne férne el. Akinek meg minden büdös, miért él falusias környezetben?)
Ez egy jó kérdés. Az a rossz tapasztalatom, hogy aki kiköltözik vidékre, köztük persze én is kiköltöztem, elvárja a "lilaakácköz" milliőjét. Én azért költöztem ki, amit leírtam. Legyenek állataim, növényeim. De a környék telek tulajdonosainak az "arborétum" világa vonzza, a kakaskukorékolás kutyaugatással, meg nem. :eek:
A bakkecske amúgy tényleg "büdös", mert nem OMO szagú.
 
K

kamm

Guest
Hát az amerikai stratégák nem osztják a derulátásodat külön kiemelik, hogy a vadonatúj fejlesztésű kínai hajóellenes rakéták miatt (amelyeket direkt az amerikai repülőgép hordozó harccsoportok ellen fejlesztettek ki és már viszonylag nagy számban rendszeresítettek) az amerikai repülőgép hordozó harccsoportok az ideális távolságtól távolabb lesznek kénytelenek operálni egy katonai konfliktus esetén.
Mondom, kizarjak, hogy a kinaiak akar Tajvan miatt is, de direkt konfliktusba keverednenek az amerikai erokkel.


Eleve nem raknak carrier csoportot a tajvani szorosba a túl nagy kockázat miatt.
En az ellenkezojet allitom. Ha akarjak, megtehetik, raadasul ott van nem messze egy masik CSG, plusz a japanok meg az ausztralok stb a szigetek korul, tengeralattjarok akarhol lehetnek, mind lotavolsagon belul. Ez egzisztenciális fenyegetez lenne Kinanak és kozben atiranyitananak meg egy CSGt tamogatasul, csak hogy erezzek, van beloluk boven.


Arról nem is beszélve, hogy az amerikai társadalom nem tolerálná a Tajvan miatt bekövetkező amerikai veszteségeket.

Na ez az, ami szerintem egy teves kozhiedelem Vietnam ota Europaban. Az amerikai atlagpolgar kenyelmes es szemely szerint biztosan nem akar verekedni, de a hadseregre büszke és bizony ha a kinaiak utnek először, akkor pont ket nap alatt lenne tele vergozos propagandaval a sajto, a harmadik napon az egesz orszag tapsolnak a valaszcsapasoknak. (Az elso vh idejen a gyerekeket meg noket szurnnyal felnyito hunokrol szolo hirekkel hergeltek az amerikai nepet az ujsagok, mindegyik total kamu volt, az allami propagandagepezet gyartotta oket, ahogy kesobb kiderult.)
Ez egy fizetett hadsereg, mindenki erti, hogy abban benne van az is, hogy tizezrevel esnek el valahol egy haboruban. Mi egy kulon kontinens vagyunk gyakorlatilag, minden haboru tavol zajlik, itt a hazai foldon zajlo haboru egy ismeretlen jelenseg (Civil War volt az utolso.)
 

KoviUbi

Well-Known Member
2016. szeptember 1.
1 834
6 693
113
Én ültettem már panelban virágládába paprikát, paradicsomot, a hagyma nem jött össze pont úgy ahogy gondoltam, de ehető volt végeredményben az is. Nem volt olyan gyorsan meg, mintha leszaladok a tescóba, de a fíling jó volt, hogy én csináltam :) De ott és akkor "honvágyam" lett a kertesből panelba költözéssel, szóval kellett a kicsi lelkemnek.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Ez egy jó kérdés. Az a rossz tapasztalatom, hogy aki kiköltözik vidékre, köztük persze én is kiköltöztem, elvárja a "lilaakácköz" milliőjét. Én azért költöztem ki, amit leírtam. Legyenek állataim, növényeim. De a környék telek tulajdonosainak az "arborétum" világa vonzza, a kakaskukorékolás kutyaugatással, meg nem. :eek:
A bakkecske amúgy tényleg "büdös", mert nem OMO szagú.
Hát, kurva van falun is elég -már ha a lilaakácközből az hiányzik. Meg kavarjad nekik a szart, gyújtsd rá a házat, ha ez hiányzik nekik -mert kb. ezek voltak a sorozatban.
Nálunk mindig valaki birkát kecskére akar cserélni, de szerencsére az asszony nem engedte. Meg aztán már én se.
Több jószág van, de még senkit nem zavart, legalábbis csak egyszer szólt a szomszéd tök kultáráltan, hogy kicsit büdös a trágya (na jó, ő meg csirkézett ezres tételben régebben, meg képes napokig műanyagot füstöltetni, szóval nagyon ő se szólhat :) ), de az se az volt igazából, mert az egész faluban szag volt, szerintem a határban trágyáztak valamit, vagy ilyesmi. Amúgy meg szeretik, kisgyerekeknél program, hogy jönnek nézni, meg követik az "életüket". (Szoktak utca mentén kint lenni.) Többen ettől kezdtek el juhot tartani. Múltkor egy komplett óvoda kergette meg simózta a kezes bárányt.
Nyilván van szaga, mert van, mi lenne, parfümmel nem locsolgathatom, szerintem nem annyira durva, hogy ne lehessen megszokni. Szóval nekünk szerencsénk van ezen a téren. Meg persze még nincs annyi gyüttment. Vannak előnyei a leszakadó régiónak is ...sőt.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Én ültettem már panelban virágládába paprikát, paradicsomot, a hagyma nem jött össze pont úgy ahogy gondoltam, de ehető volt végeredményben az is. Nem volt olyan gyorsan meg, mintha leszaladok a tescóba, de a fíling jó volt, hogy én csináltam :) De ott és akkor "honvágyam" lett a kertesből panelba költözéssel, szóval kellett a kicsi lelkemnek.
Annak is megvan a helye és a hangulata.
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 442
31 773
113
Én ültettem már panelban virágládába paprikát, paradicsomot, a hagyma nem jött össze pont úgy ahogy gondoltam, de ehető volt végeredményben az is. Nem volt olyan gyorsan meg, mintha leszaladok a tescóba, de a fíling jó volt, hogy én csináltam :) De ott és akkor "honvágyam" lett a kertesből panelba költözéssel, szóval kellett a kicsi lelkemnek.
Itt kezdődik... "Beton vadon, hideg nagyon." (talán URH)
 

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 358
14 145
113
Eleg annyi, hogy beallitanak egy amerikai CSG a szorosba, "resupply" cimszoval. Kina soha nem merne megkockaztatni, hogy lebombazza barmelyik hajot, egy ilyen formacioban meg van vagy 60-80 fighter, gyakorlatilag legterzarat kepesek produkalni Tajvan felett.

Mivan?? :D:D:D

.... ok, beállítasz egy CBGt a Tajvani szorosba, ok, elemezgessük kicsit:

1, Ha nemzetközi vizekre behajózik, akkor pontosan hogyan is állítja meg a kínai hajókaravánokat? Mert nekik pont annyi joguk van ott kavirnyálni mint bárki másnak - ennek okán hajókáznak ők is az elfoglalt szigeteknél, mert mindenki megteheti. Elé áll? Max az, mert nem utasíthatja őket a világon semmire, nem USA szuverén vizeken vannak... és maguk közelébe kell engedni mindenkit, nem jelölhetnek ki egy adott zónát maguk körül, hogy az most no-go. Szerinted HH alatt Szovjet bombázók (vagy ma oroszok) hogy tudtak a hordozók mellett fényképezkedni? Minden joguk megvan nemzetközi vizeken olyan közel menni, amennyire akarnak...

2, 60-80 fighter? Annyi az össz gép, ami egy hordozó fedélzetén van... általában az air winget 4 század Hornet (48 gép) alkotja, a többi E-2C, SH-60 és a többi kiszolgáló gép. Ez pedig kissé khm... kevéske a PLAF és a PLAN helyben leledző 3000+ repcsije ellen (a kínai haderő ugyanis nincs szétszórva a bolygón, az egész banda odahaza van...). Na ezek bezabálnák az eléjük tett kaját - nem csoda az admiralitás messze-messze képzeli el ezeket a hajókat onnan ha bármifeéle lövöldözésre kerülne sor.

3, És ebből jön, hogy ha bezavarják a CBGt a szorosba, azzal meg is basszák a CBG legnagyobb előnyét, hogy távol tartják magukat a veszedelemtől - te meg beküldenéd nem csak az LR ship-, hanem emellett a landbased short, middle és LR partvédelem anti -ship raksijai elé? Belőled sem lesz admirális azt hiszem...


Szóval Kínának nem kell lebombázni a hajót, mert az semmit sem tehet - ha meg tesz, ott pusztulnak. És utána?

1, Az USA Kína politikája az "egy ország két rendszer". Kína részének tekintik Tajvant - szerinted miért nincs egy árva amerikai hadosztály sem a szigeten?

2, A KKP számára ez nem gazdasági kérdés (baromira lényegtelen nekik a sziget, úgyis le lenne dúrva egy ilyen eset után), hanem valami olyasmi, amit sokan nem értenek - ez a Kínai Polgárháború folytatása és befejezése számukra. Sokkal fontosabb, mint az nyugaton sokan elképzelik. Mert a Kínai Polgárháború ugyanúgy nem ért véget, mint a Koreai Háború - csak a nacionalisták Tajvanra menekültek, és eddig az USA védőernyője alatt biztonságban voltak, csak ezért nem mentek utánuk. Csak közben a komcsik szépen feltápolódtak a nyugati cégek pénzéhségén...
A KKP a százéves évfordulóra egyesíteni akarja az országot - ezt nyiltan kijelentették.

3, Kína pont ugyan azzá vált mint az USA - megkerülhetetlen méret és pozíció. Egy Tajvan pedig nem éri meg ezt megkockáztatni ma sem - 2030 után pedig senki sem fogja ezt felvetni.

Tajvan számára max egy évtized maradt.
 
W

Wilson

Guest
Mondom, kizarjak, hogy a kinaiak akar Tajvan miatt is, de direkt konfliktusba keverednenek az amerikai erokkel.

Bár teljesen más kor így nem lehet közvetlenül párhuzamot vonni, de ha jól emlékszem az amerikai haditengerészet 1941.dec.7-n a reggeléig egy másik "húzott szemű" banda esetében is kizárta egy katonai támadás lehetöségét.

En az ellenkezojet allitom. Ha akarjak, megtehetik, raadasul ott van nem messze egy masik CSG, plusz a japanok meg az ausztralok stb a szigetek korul, tengeralattjarok akarhol lehetnek, mind lotavolsagon belul. Ez egzisztenciális fenyegetez lenne Kinanak és kozben atiranyitananak meg egy CSGt tamogatasul, csak hogy erezzek, van beloluk boven.

Megtehetni megtehetik de az amerikai elemzések szerint egy a tajvani szorosba telepített carrier group tulságosan nagy veszélyben van a Tajvannal szemben a kínai parton illetve a part közelében nagy számban telepített új kínai hajóellenes rakétákkal szemben,az amerikai tengeralattjárók csak részleges megoldást jelentenek az ausztrálokat én kivenném a képletból ahogyan a Japánokat is,a japánok biztos,hogy nem avatkoznának be ha csak Tajvant érne kínai támadást.
 
  • Tetszik
Reactions: vata and Nemerson
K

kamm

Guest
A Pax Britannika idején szinte az egész világ egy nagy szabadkereskedelmi övezet volt.A Német Császárság elsőszámú kereskedelmi partnere a Francia Köztársaság volt 1914 elején is.Aztán mégis kitört a Nagy Háború.
Különben meg ebbe a szabadkereskedelmi megállapodásba eredetileg az USA is be akart lépni.Csak a KNK hadilábon áll a kereskedelmi és gazdasági korrektséggel.
A briteknek meg harmadik helyen a Monarchia allt. Ez sajnos nem jelent(ett) semmit.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 197
67 669
113
Bocs, de pont a vetőmag amiben nagyon jók vagyunk. Azért gondolod románnak, mert Romániában is forgalmazzák. Kertimag-Réde! A Garafarm is magyar. Francia vetőmag esetleg a nagy kalászosok, esetleg kukorica lehet. De Mo. egyelőre még GMO mentes.
Na kepzeld el hogy pont tegnap raktam el dughagymat, nezegettem honnet szarmazik, azt hiszem Garafarmos volt, de nem biztos, aztan kodok nev miegyebek az meg Fr, meg valami francias nevu fajta.
A nagyuzemi az meg foleg ki van teve a nyugati hatasnak, termelesi rendszerek, szerzodesek, feldolgozoipari elvarasok stb miatt. Erdemes par szaklapot elolvasni es a sok hirdetest benn a vetomagokrol.
Pl krumpli, a klima itthon egyre xarabb neki mert melegszunk. Hiaba vannak jo fajtaink ha egyre kevesebbet ultetunk es igy egyre kevesebb penz is jut a fejlesztesre, talan ket helyen van itthon vetoburgonya kiserleti uzem, az egyik Keszthelyen, a masik meg egy eltokelt privat.
Viszont a feldolgozoiparnak meg az aruhaznak megvan mi kell. Ezek meg a domping francia fajtak, ezert aki meg krumplizik jobbara ezeket kenytelen vetni. Ami meg itthon nagy gond a raktarozas, betakaritas utan olcson kenytelen kiszorni a termest a termelo, ilyenkor meg 3-400 ft lesz lassan a boltban a krumpli mert azt franciabol hozzak be igy aprilis vege majus korul.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 955
32 841
113
Na kepzeld el hogy pont tegnap raktam el dughagymat, nezegettem honnet szarmazik, azt hiszem Garafarmos volt, de nem biztos, aztan kodok nev miegyebek az meg Fr, meg valami francias nevu fajta.
A nagyuzemi az meg foleg ki van teve a nyugati hatasnak, termelesi rendszerek, szerzodesek, feldolgozoipari elvarasok stb miatt. Erdemes par szaklapot elolvasni es a sok hirdetest benn a vetomagokrol.
Pl krumpli, a klima itthon egyre xarabb neki mert melegszunk. Hiaba vannak jo fajtaink ha egyre kevesebbet ultetunk es igy egyre kevesebb penz is jut a fejlesztesre, talan ket helyen van itthon vetoburgonya kiserleti uzem, az egyik Keszthelyen, a masik meg egy eltokelt privat.
Viszont a feldolgozoiparnak meg az aruhaznak megvan mi kell. Ezek meg a domping francia fajtak, ezert aki meg krumplizik jobbara ezeket kenytelen vetni. Ami meg itthon nagy gond a raktarozas, betakaritas utan olcson kenytelen kiszorni a termest a termelo, ilyenkor meg 3-400 ft lesz lassan a boltban a krumpli mert azt franciabol hozzak be igy aprilis vege majus korul.
Vagyis lett volna bőven más fejleszteni,épiteni való,mint stadionokra szórni a közpénzt....