[BIZTPOL] Afganisztáni helyzet

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 438
23 572
113

A Politico szerint az amerikai kabuli tisztviselők odáig mentek, hogy megadták a táliboknak az amerikai állampolgárok, a zöldkártya -tulajdonosok és az afgán szövetségesek nevét tartalmazó listát, és azt kérték, hogy a kabuli repülőtéren túl elhelyezkedő harcosok biztonságosan engedjék át a listán szereplőket.
Nem szoktam csúnyákat írni, de ez hát!
Bazdmeg ezek normálisak????
Azért ennyire naív ne legyen már senki könyörgöm!



Mégis mi a faszt vártak ezektől????
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 448
31 783
113
Megjegyzés: Sami Sadat az afgán nemzeti hadsereg 215. Maywand hadtestének parancsnoka volt Afganisztán délnyugati részén. Ezt megelőzően az Afgán Nemzeti Hírszerző Szolgálat vezető igazgatója volt. A Brit Védelmi Akadémián végzett, és a londoni King's College-ban szerzett mesterdiplomát. Két héttel ezelőtt, a déli Lashkar Gah városának a táliboktól való megvédéséért folytatott harcok során Ashraf Gani elnök kinevezte az afgán különleges erők, az ország legelitebb harcosainak parancsnokává.
Az ilyen parancsnokokat honosíthatnánk....
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 707
4 260
113
A Khorasan Iszlám Államnak nincs közvetlen kapcsolata a tálibokkal, de van egy harmadik csoport, a Haqqani hálózat

Szakértők azt állítják, hogy a Khorasan Iszlám Államnak kapcsolatai vannak a Haqqani Hálózattal, és a Haqqani Hálózatnak szoros kapcsolatai vannak a tálibokkal, ami egyértelművé teszi, hogy a tálibok valahol kapcsolatban állnak az Iszlám Állammal.

Dr. Sujal Gohar, az Ázsia-Csendes-óceáni Alapítvány munkatársa, aki hosszú évek óta kutatja a terror hálózatokat Afganisztánban, elmondta a BBC Urdu-nak, hogy a 2019 és 2021 közötti nagy támadások egy részét a Khorasan Iszlám Állam hajtotta végre. a Haqqani hálózattal és a pakisztáni terrorista szervezetekkel együtt.

Amikor a foglyokat szabadon engedték a Charghi Pul börtönből, miután a tálibok átvették az irányítást Kabul felett, nagy számban voltak köztük az Iszlám Állam és az al-Kaida tagjai.

Mi a különbség az Iszlám Állam és a tálibok között?

Az Iszlám Államnak nagy nézeteltérései vannak a tálibokkal, többek között békemegállapodás miatt amit a tálibok és az Egyesült Államok kötöttek Katarban, és azzal is vádolják a tálibokat, hogy elhagyták a harcteret és a dzsihádot .

Érdemes megjegyezni azt is, hogy amikor augusztus 15 -én a tálibok átvették Kabul irányítását, Abu Omar Khorasani sejk, a Khorasan Iszlám Állam letartóztatott vezetője meghalt, és temetési imáit másnap, szülővárosában, Kunar tartományban mondták el.

Ezt megerősítették a BBC urdu számára családi forrásai és azok, akik részt vettek utolsó szertartásain.

Meg kell jegyezni, hogy az Iszlám Állam tálib harcosai mára jelentős biztonsági kihívássá váltak az új tálib kormány számára Afganisztánban, ami egy közös pont a tálib és a nyugati hírszerző ügynökségekben..

thx, osztom.
 

plushun

Well-Known Member
2014. augusztus 26.
6 551
18 324
113
rts8mw0-e1492212029117.jpg
 

Vlad

Well-Known Member
2020. november 22.
1 893
7 164
113
Hoppá Hoppá a Törököknek felajánlották a tálibok hogy üzemeltessék a kabuli repteret? Et igaz? @Vlad ?
Amennyire én tudom, mivel a régió stratégiai jellegű, ők maguk akarták működtetni, de a tálibok mindig beleszámítottak a törökök szavaiba, és azt mondták, hogy nem akarnak külföldieket ide, tehát hivatalosan nincs ilyen, de én nem tudja, mi folyik zárt ajtók mögött.
 

ornagy

Well-Known Member
2014. október 24.
2 974
11 896
113

28 tálib harcos vesztette életét az ISIS-K tegnapi, Afganisztánban lévő kabuli repülőtér elleni támadásában.

A tálib Badri 313 "különleges erők" egységéből legalább 20 tálib a halottak között van.

elkaptak a talibanokat is alaposan. Azt a 20 SF-t nem lesz konnyu, vagy egyaltalan nem is lesz lehetseges potolni a talibannal. Viszont akkor nem igaz az a hir, hogy a sajat eroiket a taliban levaltotta arra a Haqqani vagy milyen csoportosulasra a repter korul?
 
W

Wilson

Guest
Itt egy részletesebb összefoglaló cikk az ISIS afgán ágáról...


kabuli repülőtér megtámadása mögött álló csoport stratégiai riválisnak tekinti az afgán tálibokat. 2021. augusztus 27. 13:31 IOScout WW ISIS-Okay:

A kabuli reptér megtámadása mögött álló csoport stratégiai riválisként tekint az afgán tálibokra A kabuli repülőtéren kívül összegyűlt tömeg elleni augusztus 26-i támadás nem kevesebb mint 60 ember életét követelte, köztük nem kevesebb mint egy tucat amerikai tengerészgyalogos életét. Az ISIS-Okay vállalta a felelősséget az összehangolt öngyilkos merényletért és a fegyveres támadásért, amely mindössze néhány nappal azután történt, hogy Joe Biden amerikai elnök arra figyelmeztetett, hogy a csoport - az Iszlám Állam csoport Afganisztánban működő társszervezete - "a repülőtéren amerikai és szövetséges erőket, valamint ártatlan civileket akar megtámadni".

Amira Jadoon, az amerikai West Point katonai akadémia terrorizmus-szakértője és Andrew Mines, a George Washington Egyetem szélsőségesekkel foglalkozó programjának elemző munkatársa évek óta figyelemmel kíséri az ISIS-Okayt, és válaszoltak kérdéseinkre arról, hogy ki a terrorcsoport, és milyen veszélyt jelent a destabilizált Afganisztánban.

Ki az ISIS-Okay?

Az Iszlám Állam Khoraszáni Tartománya, amelyet az ISIS-Okay, ISKP és ISK rövidítésekkel lehet azonosítani, az Iszlám Állam mozgalom Afganisztánban működő hivatalos társszervezete, amelyet az Iszlám Állam iraki és szíriai központi vezetése is elismer. Az ISIS-Okay hivatalosan 2015 januárjában alakult meg. Rövid időn belül sikerült megszilárdítania a területi irányítást számos észak- és északkelet-afganisztáni vidéki körzetben, és halálos marketingkampányt indított Afganisztán és Pakisztán egész területén.

Az első három évben az ISIS-Okay támadásokat indított kisebbségi csapatok, közterületek és intézmények, valamint hatósági célpontok ellen Afganisztán és Pakisztán főbb városaiban.

Az Institute for Economics and Peace globális terrorizmus-indexe szerint 2018-ra a bolygó 4 leghalálosabb terrorszervezetének egyikévé nőtte ki magát.

De miután az USA vezette koalíció sorozatos csapásokat mért a szervezetre- ami abban csúcsosodott ki, hogy 2019 végén és 2020 elején több mint 1400 harcosa feladta magát az afgán hatóságoknak -, a szervezetet egyesek legyőzöttnek nyilvánították.

Mi a háttere?

Az ISIS-Okayt a pakisztáni tálibok, az afgán tálibok és az Üzbég Iszlám Mozgalom egykori tagjai alapították. Idővel azonban a csoport számos különböző csapatból toborzott harcosokat. A csoport egyik legnagyobb erőssége, hogy képes kihasználni ezeknek a harcosoknak és parancsnokoknak a helyi tapasztalatait.

Az ISIS-Okay először Nangarhar tartomány déli kerületeiben kezdte megszilárdítani területeit, amely Afganisztán Pakisztánnal közös északkeleti határán fekszik, és az al-Kaida korábbi erődjének a Tora Borának a tartománya. Az ISIS-Okay arra használta fel a határon elfoglalt helyét, hogy a pakisztáni törzsi területekről szerezzen ellátást és "katonákat", valamint felhasználja a különböző helyi csapatok tapasztalatait, amelyekkel szilárd operatív szövetségeket kötött.

Jelentős bizonyítékok mutatják, hogy a csoport készpénzt, ajánlásokat és kiképzést kapott az Iszlám Állam csoport iraki és szíriai központi szervezeteitől. Egyes tanácsadók ezeket a számokat 100 millió dollárt meghaladó összegre teszik.

Mik a céljai?

Az ISIS-Okay célja az, hogy az Iszlám Állam számára támaszpontot biztosítson a kalifátusának Közép- és Dél-Ázsiára való kiterjesztéséhez. Célja, hogy bebetonozza magát a térség legjelentősebb dzsihadista szervezetévé, részben a korábbi dzsihadista csapatok örökségének megragadásával. Ez világosan megmutatkozik a csoport üzenetében, amely a városok fiatal lakossága mellett a veterán dzsihádista harcosokat is megszólítja.

A csoport iraki és szíriai névadójához hasonlóan az ISIS-Okay is kihasználja személyi állományának tapasztalatát és a különböző csapatokkal kötött operatív szövetségeket a pusztító támadások végrehajtásában. Ezek a támadások olyan kisebbségeket érintenek, mint az afganisztáni hazara és szikh lakosság, valamint újságírókat, támogató személyzetet, biztonsági személyzetet és hatósági infrastruktúrát. Az ISIS-Okay célja a káosz és a bizonytalanság megteremtése, hogy a különböző csapatokból kiábrándult harcosokat a saját soraikba terelje, és kétségbe vonja a kormányzó hatóságok azon képességét, hogy biztonságot nyújtsanak a lakosságnak.

Megalakulása óta az ISIS-Okay megpróbált afgán tálib tagokat toborozni, miközben emellett a tálibok állásaira koncentrált az egész országban. Az ISIS-Okay erőfeszítései némi sikerrel jártak, azonban a táliboknak sikerült megfékezniük a csoport "kihívásait" azáltal, hogy támadásokat és műveleteket folytattak az ISIS-Okay személyzete és állásai ellen. Ezek az összecsapások általában az ISIS-Okay elleni amerikai és afgán légierővel és földi műveletekkel párhuzamosan történtek, bár továbbra sem világos, hogy ezeket a műveleteket teljes mértékben összehangolták-e.

Az viszont nyilvánvaló, hogy az ISIS-Okay szinte valamennyi ember vesztesége és vezetői vesztesége az amerikai és afgán vezetésű műveletek, különösen az amerikai légicsapások eredménye volt.

A világot fenyegető veszélyek...

Viszonylag meggyengült csoportként az ISIS-Okay gyors céljai közé tartozik, hogy feltöltse sorait, és nagy horderejű támadásokkal jelezze elszántságát. Ez segíthet abban is, hogy a csoport ne váljon jelentéktelen szereplővé az afganisztáni-pakisztáni "panorámában".

Azonban az, hogy a csoport milyen mértékben kész a Nyugat elleni támadásokat ösztönözni és irányítani, olyan kérdés, amely megosztja az amerikai hadsereget és a hírszerző csoportot.

Afganisztánban azonban az ISIS-Okay sokkal nagyobb fenyegetésnek bizonyult. Az afgán kisebbségek és civil intézmények elleni támadások mellett a csoport a világméretű támogató személyzetet, a szárazföldi aknák eltávolítására irányuló erőfeszítéseket is célba vette, sőt januárban megpróbálta meggyilkolni az Egyesült Államok legmagasabb kabuli küldöttjét.

Még túl korai lenne megmondani, hogy az USA afganisztáni kivonulása milyen előnyökkel jár majd az ISIS-Okay számára, a kabuli repülőtér elleni támadás azonban jól mutatja, hogy a csoport továbbra is fenyegetést jelent. Úgy tűnik, hogy az ISIS-Okay rövid időn belül folytatni fogja erőfeszítéseit, hogy pánikot és káoszt keltsen, megzavarja a kivonulási folyamatot, és megmutassa, hogy az afgán tálibok képtelenek biztonságot nyújtani a lakosságnak.

Ha a csoport hosszú távon képes lesz a területi irányítás bizonyos fokát helyreállítani, és további harcosokat toborozni, akkor több mint valószínű, hogy visszatérhet, és fenyegetést jelenthet országos, regionális és világméretű szinten.


Amira Jadoon az Egyesült Államok West Point-i Katonai Akadémiáján működő Terrorizmus Elleni Küzdelmi Központ adjunktusa. Andrew Mines a George Washington Egyetem szélsőségesekkel foglalkozó programjának kutatója.


 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz and theo